Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Υπογλυκαιμία και σοβαρός κίνδυνος

Κουφέτο Το avatar του χρήστη petra
    Περιοχή
    orestiada

Question Υπογλυκαιμία και σοβαρός κίνδυνος

Γεια σας! Στον ενάμιση χρόνο που έχει η κόρη μου διαβήτη το χαμηλότερο ζάχαρο που είχαμε ήταν 40. Μία από τις τρομακτικότερες προοπτικές για εμένα είναι αυτή της πολύ σοβαρής υπογλυκαιμίας και ειδικά το δίωρο που την πηγαίνω στον παιδικό.Γνωρίζει μήπως κανείς σε πόση ώρα μπορεί μια σοβαρή υπογλυκαιμία να αποβεί μοιραία;

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο petra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας! Στον ενάμιση χρόνο που έχει η κόρη μου διαβήτη το χαμηλότερο ζάχαρο που είχαμε ήταν 40. Μία από τις τρομακτικότερες προοπτικές για εμένα είναι αυτή της πολύ σοβαρής υπογλυκαιμίας και ειδικά το δίωρο που την πηγαίνω στον παιδικό.Γνωρίζει μήπως κανείς σε πόση ώρα μπορεί μια σοβαρή υπογλυκαιμία να αποβεί μοιραία;
    Απ' όσο ξέρω μέσα σε 10-15 λεπτά πρέπει να γίνει οπωσδήποτε ένεση γλυκόζης.

Μη σε τρομοκρατεί όμως τόσο, γιατί πριν αρχίσει το κώμα, μπορεί να καταλάβει κάποιος αν δεν είναι καλά το παιδί.
    Αν παρατηρήσουν οι δασκάλες ότι το παιδί έχει ιδρώσει πολύ και ενώ το άλλαξαν, συνεχίσει να ιδρώνει, αν παρατηρήσουν επιθετική συμπεριφορά και άρνηση και δε μπορούν να επικοινωνήσουν μαζί του (σε ακραίο βαθμό, όχι τα κλασσικά πεισματάκια), αν το παιδί είναι "στα χαμένα" και απλά κοιτάει γύρω σα τρομαγμένο και δε μιλάει ή μιλάει σα να έχει εγκεφαλικό (με συγχωρείτε για την έκφραση, αλλά δεν ήξερα πως αλλιώς να το εξηγήσω ), αν αρχίσει να κοιμάται κατά τη διάρκεια κάποιας δραστηριότητας και δύσκολα ανοίγει τα μάτια, τότε είναι ένα στάδιο πριν το κώμα που είναι το επικίνδυνο και πρέπει οπωσδήποτε να γίνει μέτρηση και ένεση γλυκόζης αν όντως είναι χαμηλό.

Σε ώρα σχολείου, είναι πιο εύκολο να καταλάβει κάποιος που γνωρίζει τα παιδιά αν κάτι δεν πάει καλά. Πιο πολύ ίσως πρέπει να προσέχεις το βράδυ που είναι πολύς χρόνος που κοιμάται το παιδί και μπορεί να πάθει κάποια υπογλυκαιμία. Με την αντλία, νομίζω, είναι λιγότερες οι πιθανότητες να έχει κάποια σοβαρή υπογλυκαιμία, αρκεί να κάνετε συχνές μετρήσεις και να προσέχετε τα μεταγευματικά ζάχαρα. Από προσωπική εμπειρία, βαριά υπογλυκαιμία έχω πάθει με την αντλία αρκετές φορές αλλά από δικό μου λάθος μετά από γεύματα. Σε κώμα 1 φορά που έπεσα ήταν στους πρώτους 3-4 μήνες που εμφανίστηκε το ζάχαρο, μέσα στο διάστημα που οργανισμός ακόμα προσπαθούσε να στείλει από μόνος του ινσουλίνη και ήρθε πολύ η ινσουλίνη μακράς διαρκείας που μου έκαναν (μιλάμε για εποχές 1994 όμως!).

Ελπίζω να βοήθησα

(Αν κάπου κάνω λάθος, διορθώστε με )
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μίλα με τις δασκάλες στον παιδικό σταθμό να έχουν τον νού τους για τα συμπτώματα που είπε η MRM.
    Μην μιλήσεις μόνο με την δασκάλα της τάξης αλλά με όλες τις δασκάλες, για να έχουν όλοι γνώση του τί να παρατηρήσουν και τί ενέργειες να κάνουν.
    Αλλά μη σε πιάνει πανικός γιατί το να φτάσει να χρειαστεί γλυκαγόνη είναι λίγο απίθανο. Το περισσότερο πιθανόν είναι (αν τύχει να έχει υπογλυκαιμία) να το καταλάβουν από την συμπεριφορά του και να του δώσουν να πιεί μια πορτοκαλάδα.
    Εμείς, όταν ήταν στο δημοτικό, είχαμε ενημερώσει την δασκάλα και την διευθύντρια και είχαμε μονίμως στο ψυγείο του σχολείου δύο γλυκαγόνες σε περίπτωση που έφτανε σε σημείο να μην μπορέι να πιεί ένα χυμό. Ευτυχώς, ποτέ δεν τις χρειάστηκε. :)
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

Καραμέλα
    πραγματικά με κάνετε να φοβάμαι. δε ξέρω γιατί αλλά για κάποιο λόγο η ρύθμιση μου φαίνεται ποιο εύκολη αλλά αρχίζω να αλλάζω γνώμη

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη evdoxia
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Στα τόσα χρόνια που έχω διαβήτη μια φορά έπαθα πολύ σοβαρή υπογλυκαιμία αλλά και πάλι με ζάχαρη και νερο μετά απο λίγο ήμουν καλύτερα!Μην τρομάζεις ειλικρινά.Ούτως ή άλλος το καταλαβαίνουμε ότι έχουμε χαμηλό ζάχαρο και πολύ έντονα κίολας είναι δύσκολο να μην το καταλαβεις και να το αγνοίσεις !
    ''Απλά εγώ είμαι γλυυκούλα και με χαρτί γιατρού"
    http://www.youtube.com/watch?v=C2k-To6P5MI

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη Sissy
    Περιοχή
    Μεσσήνη
    Στα 27 χρόνια που έχω τον διαβήτη δεν χρειάστηκε ποτέ να κάνω γλυκαγόνη είναι αρκετά απίθανο, όπως είπαν και οι προλαλίσαντες τα συπτώματα της υπογλυκαιμίας ειναι αρκετά φανερά!!!!!!!!! Το μόνο που χρειάζεται μία προσοχή από τις δασκαλες στο σχολείο. Μην σε ποιάνει πανικός!!!!!!!!!!!

Παγωτό Το avatar του χρήστη COSTIS
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Και εγω στα 20 χρονια ποτε δεν χρειαστηκε να κανω ενεση γλυκαγονης,βεβαια εχω ΠΑΝΤΑ μαζι καραμελες δεξτροζης (γλυκοζη).

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •