Σελίδα 15 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 5131415
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 141 έως 148 από 148

Θέμα: Ερώτηση

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    δε θυμάμαι αν έχω γράψει παλαιότερα, αλλά δε δήλωσα τίποτα!! ούτε καν ότι φοράω γυαλιά :p

...και επειδή στις μέρες μας (και όχι μόνο) ότι λαδώσεις-παίρνεις... καταλαβαίνεις ότι δε θα τους νοιάξει καθόλου αν λαδώσεις!!!

Καραμέλα
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Ναι Μαρια αυτό ακριβως εχεις γραψει και παλαιοτερα. Και κατι ακομα με το οποιο συμφωνω απολυτα. Αρκει να εισαι υπεύθυνος οδηγος. Ειτε εχεις διαβητη ειτε όχι.

Απλως η απορια μου είναι τι γινεται με τις ασφαλιστικες εταιριες...

Σοκολατάκι Το avatar του χρήστη renata
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ναι κι εγώ, μετά από προτροπή του παθολόγου που είχα δει για να μου δώσει το χαρτί (!), δε δήλωσα τίποτα, χωρίς να λαδώσω κανέναν. Οπότε και η ασφαλιστική δεν έχει τρόπο να ξέρει λογικά... Τώρα σε περίπτωση ατυχήματος αν αποκαλυφθεί δεν ξέρω τι γίνεται...

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη dionz
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Diana Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι,δεν μου έχει τύχει!! μόνο η μάνα μου και η αδερφή μου με αντιμετώπισαν ρατσιστικά...
    επρεπε να ρωτήσω τους άλλους για να καταλάβω ότι δεν με έβλεπαν διαφορετική.!
    ?????

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο renata Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι κι εγώ, μετά από προτροπή του παθολόγου που είχα δει για να μου δώσει το χαρτί (!), δε δήλωσα τίποτα, χωρίς να λαδώσω κανέναν. Οπότε και η ασφαλιστική δεν έχει τρόπο να ξέρει λογικά... Τώρα σε περίπτωση ατυχήματος αν αποκαλυφθεί δεν ξέρω τι γίνεται...
    Το μόνο που αναφέρει στο δίπλωμά μου είναι ότι φοράω γυαλιά.Είχα αναφέρει στη σχολή τον διαβήτη,αλλά το θεώρησαν αμελητέο,οπότε δεν έκανα κατι ιδιαίτερο.Και για να λύσω την απορία σου renata, επειδή έχω εμπλακεί σε ατύχημα χωρίς υπαιτιότητα δικιά μου και μόνο με υλικές ζημιές,όταν ανέφερα στον αστυνομικό ότι πάσχω από διαβήτη εκείνος απλά ρώτησε αν είμαι ρυθμισμένη και αν έχω τα απαραίτητα μαζί μου(μετρητή/γλυκό),τίποτε άλλο.Αυτό με την αναθεώρηση που είπατε,με προβλημάτισε.Το έβγαλα το '99 και έκτοτε έχει μείνει έτσι..

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη Diana
    Περιοχή
    Xαλκίδα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MRM Εμφάνιση μηνυμάτων
    δε θυμάμαι αν έχω γράψει παλαιότερα, αλλά δε δήλωσα τίποτα!! ούτε καν ότι φοράω γυαλιά :p

...και επειδή στις μέρες μας (και όχι μόνο) ότι λαδώσεις-παίρνεις... καταλαβαίνεις ότι δε θα τους νοιάξει καθόλου αν λαδώσεις!!!
    Πόσο ελεεινός λαός είμαστε-δε λέγεται.............

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη Diana
    Περιοχή
    Xαλκίδα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο γιαν Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι Μαρια αυτό ακριβως εχεις γραψει και παλαιοτερα. Και κατι ακομα με το οποιο συμφωνω απολυτα. Αρκει να εισαι υπεύθυνος οδηγος. Ειτε εχεις διαβητη ειτε όχι.

Απλως η απορια μου είναι τι γινεται με τις ασφαλιστικες εταιριες...

Εμένα μου ζήτησε να πάρω μία βεβαίωση από τον παθολόγο που με παρακολουθεί στο νοσοκομείο και άλλη μία από τον οφθαλμίατρο που με παρακολουθεί σε ιδιωτικό ιατρείο(γτ στο νοσοκομείο έχουν κάτι απαρχαιωμένα εργαλεία).......και όλο κ όλο αυτό-από κει και πέρα δε ξέρω κάτι άλλο για τις ασφαλιστικές γτ δεν οδήγησα ποτέ αμάξι.

Παγωτό Το avatar του χρήστη COSTIS
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο COSTIS;55742[/QUOTE

1) Θεωρώντας προσωπικά οτι η διατροφη,σε νορμάλ συνθήκες πάντα, επηρεάζει περίπου κατά 50% τις τιμές και θεωρώντας οτι το υπόλοιπο αφορά ψυχικούς παράγοντες,είδος εργασίας.
    2)
    3)
    4)Εν τέλει σκεπτόμενος έναν τέτοιο άνθρωπο ( πιστεύω όχι μέσο άνθρωπο), ο οποίος έχει καταφέρει την απόλυτη ισσοροπία στην ζωή του και δέν έχει συναισθηματικές εξάρσεις και μεταπτώσεις,ζώντας μέσα σε μία γαλήνια ή ,τέλος πάντων, ισσοροπημένη οικογένεια και εργασιακό περιβάλλον και πάνω απ'όλα να τρέφεται και σωστά, καταλήγω οτι δεν έχω γνωρίσει κανέναν τέτοιο άνθρωπο ( αν υπάρχει).

Βάση αυτών προβληματίζομαι,κυρίως για το αν κάνω κάτι λάθος εγώ ............
    Αυτό είναι ένα θέμα που με απασχολεί χρόνια και μάλλον τώρα ήταν η στιγμή να το συζητήσω,αν και ξέρω οτι έχει απασχολήσει και άλλους που το έχουμε συζητησει.
    Λίγα λόγια για τον διαβήτη που ίσως δεν γνωρίζετε:

Γνωρίζετε τι πρέπει να κάνει ένας ινσουλινοεξαρτώμενος ασθενής στην καθημερινότητα του, π.χ. πριν φάει έστω και ένα μικρό γεύμα;
    1. Πρέπει να πλύνει τα χέρια του για τρυπήσει το δάκτυλο του και να δει την τιμή σακχάρου στο αίμα του.
    2. Ανάλογα με την τιμή σακχάρου στο αίμα, πρέπει να κάνει μια διορθωτική δόση ινσουλίνης, αφού πρώτα αλλάξει βελονάκι και βεβαιωθεί ότι η πένα ινσουλίνης λειτουργεί.
    3. Να υπολογίσει με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ακρίβεια τα γραμμάρια υδατανθράκων που πρόκειται να καταναλώσει στο γεύμα του. (δύσκολη διαδικασία!)
    4. Να ξεχωρίσει πόσοι από αυτούς είναι γρήγοροι και πόσοι είναι αργοί υδατάνθρακες καθώς και τα λιπαρά.
    5. Έτσι θα πρέπει να αποφασίσει τη δόση της ινσουλίνης που πρέπει να κάνει πριν από κάθε γεύμα (διορθωτική δόση για τη τιμή του σακχάρου και σωστή δόση για αυτό που πρόκειται να φάει).
    6. Τώρα, επιτέλους μπορεί να αρχίσει να τρώει το γεύμα του.

Αυτοί είναι μόνο κάποιοι από τους υπολογισμούς που επιβάλλεται να κάνει ένας άνθρωπος με σακχαρώδη διαβήτη τύπου 1 σε καθημερινή βάση καθώς και κάποιοι μόνο από τους παράγοντες που πρέπει να λάβει υπόψη του, πριν αρχίσει να τρώει, πριν κοιμηθεί, πριν τη δουλειά, πριν βγει για διασκέδαση, πριν πάει γυμναστήριο, πριν πάει εκδρομή, πριν κάνει έρωτα και αμέσως μόλις ξυπνήσει!

Γνωρίζετε ότι το περιβάλλον και η ψυχολογία του διαβητικού παίζουν εξίσου σημαντικό ρόλο για τη σωστή ρύθμιση του σακχάρου;

Το περιβάλλον του διαβητικού όταν αποτελείται από οικογένεια , συγγενείς, φίλους, δασκάλους, καθηγητές και συναδέλφους υποστηρικτικούς, ανεκτικούς, με κατανόηση, και όχι αδιάφορους και ανταγωνιστικούς είναι εξίσου σημαντικό με οποιαδήποτε θεραπευτική αγωγή για τη σωστή ρύθμιση του σακχάρου.

Απο το glykouli.gr
    http://us8.campaign-archive1.com/?u=...f&e=b4a68040b3

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη filos
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Κέντρο (Δυστυχώς)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο COSTIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    Γνωρίζετε ότι το περιβάλλον και η ψυχολογία του διαβητικού παίζουν εξίσου σημαντικό ρόλο για τη σωστή ρύθμιση του σακχάρου;
    ...
    Γιάννης "Φίλος"
    Να μην ξεχάσω ... να συνεχίζω να Ζω ... !!!

Σελίδα 15 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 5131415

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 2 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 2 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •