Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Διαβήτης και δεύτερο παιδί

Κουφέτο Το avatar του χρήστη ΜΑΜΑ
    Περιοχή
    ΠΑΡΓΑ

Διαβήτης και δεύτερο παιδί

Καλημερα σε ολη την παρεα.Ειμαι μητερα ενος κοριτσιου 5 ετων σημερα με ΣΔΤ1.Εγω η ιδια δεν εχω διαβητη ουτε και ο συζηγος.Σκεφτομαι να κανω και ενα δευτερο παιδακι(πρωτα ο θεος) αλλα φοβαμαι μην τυχον ξανασυμβει κατι παρομοιο και στο δευτερο παιδακι με αποτελεσμα να εχω αγχωθει αρκετα και να μην ξερω τι να κανω.Η γιατρος μας στην Αθηνα μας ειπε οτι πιθανοτητες να συμβει κατι αναλογο υπαρχει αφου ηδη υπαρχει προδιαθεση.Οποιαδηποτε εμπειρια,συμβουλη απο μανουλες και μπαμπαδες καλοδεχουμενη.ΦΙΛΙΑΑΑΑ

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    νομίζω πως η προδιάθεση έχει να κάνει και με την κληρονομικότητα και αν δεν κάνω λάθος η κληρονομικότητα δεν παίζει ρόλο στον διαβήτη τύπου 1.

Αλλά δεν είμαι σίγουρη... οπότε καλό θα ήταν να απαντήσουν κάποιοι που ξέρουν παραπάνω!!!

SugarDoc????
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Κουφέτο Το avatar του χρήστη Niper
    Περιοχή
    Έδεσσα
    Γεια σας και απο μενα παιδια. Ειμαι πατερας ενος - γλυκουλη - ενιαχρονου με ζαχαρωδη διαβητη. Η διαγνωση εγινε πριν τέσσερα χρονια. Η κορη μου ειναι εξη χρονων και δοξα τον Θεο δεν εχει κανενα προβλημα με τον διαβητη. Αγαπητη - Μαμα - μετα απο την μικρη
    μας εμπειρια αυτα τα χρονια με το ζαχαρο και γενικα με την ολη κατασταση θα σου πω πως
    σαφεστατα και δεν θα πρεπει να σκεφτεσαι το να μην κανεις δευτερο παιδακι καθως ολα αυτα
    για την προδιαθεση ειναι μπουρδες. Ουτε εμεις ουτε και οι γονεις και τον δυο μας δεν ειχαν
    ποτε καμια σχεση με τον διαβητη. Δεν υπαρχει λοιπον κανονας ουτε αιτια ουτε και εξερεσεις. Σαφεστατα και δεν το παιζω εξυπνος και παθαινω την πλακα μου οταν αδιαθετει η μικρη μηπως και παρουσιασει την παραμικρη ενδειξη. Πρεπει να βλεπουμε παντα μπροστα με ψυχραιμια ετοιμοι να στηρηξουμε τα παδια μας προσπαθοντας να τα ενταξουμε στον νεο
    τροπο ζωης τους, χωρις να τα πολυχαιδευουμε ή να τα περιθοριοποιουμαι.

Καραμέλα Το avatar του χρήστη mimimoon
    Περιοχή
    Λαρισα
    Εγω αυτο που εχω να σου πω ειναι οτι η μαμα μου εχει τρια παιδια και το ενα απο αυτα εχει διαβητη και ειμαι το μεσαιο παιδι, χωρις να υπαρχει κληρονομικοτα απο καπου...
    Απλα ανφερω οτι και εγω πριν λιγο καιρο εγινα μανουλα και το παιδακι μου προς το παρον και ελπιζω και προς το μελλον δεν εχει διαβητη...

Κουφέτο Το avatar του χρήστη johemo77
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Εγώ, πάλι, είμαι το τρίτο από τα τέσσερα αγόρια της οικογένειας και πέρυσι που ρώτησα τη μητέρα μου αν υπάρχει ιστορικό στην οικογένεια (με αφορμή τις ερωτήσεις από το νοσοκομείο για τη σύνταξη του ιατρικού μου ιστορικού) μου απάντησε πως κανένας δεν είχε από τη δική της οικογένεια και απ' όσο γνώριζε από τον πατέρα μου (όσο ζούσε) κανένας επίσης δεν είχε ιστορικό ΣΔ 1 από τη δική του οικογένεια.

Επομένως... ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω μ' αυτό το πράγμα που έχω μπλέξει!!!

Να προσθέσω όμως, πάραυτα, ότι το εν λόγω θέμα το έχω ακούσει από έναν φίλο μου όπου η γυναίκα του πέρασε διαβήτη εγκυμοσύνης στο πρώτο παιδί και ο γιατρός τούς είπε πως αν θελήσουν να κάνουν δεύτερο παιδί θα υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες να κληροδοτηθεί στο δεύτερο παιδί αλλά και να μείνει και σ'αυτήν.

Να σημειωθεί δε, ότι η πεθερά του φίλου μου έχει ΣΔ1 και έχει τρία κορίτσια. Η γυναίκα του φίλου μου είναι το πρώτο παιδί από τα τρία!!!!!

Όμως οι απόψεις στους γιατρούς, όταν δεν έχει να κάνει με την ειδικότητά τους, πάντα διίστανται.

Λέω ό,τι έχω ακούσει. Ούτε εγώ είμαι επιστήμονας κι έτσι δεν μπορώ να δογματίσω πάνω στο θέμα. Μακάρι να δοθεί όμως μια κάπως ικανοποιητική απάντηση!
    Με πλάνεψε η Dolce Vita, αυτό που λεν' γλυκιά ζωή...

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη SugarDoc
    Περιοχή
    Χολαργός
    Και τώρα η "επιστήμη" :
    Όταν ένα παιδί πάσχει από διαβήτη τύπου 1, λένε ότι το αδερφάκι του έχει πιθανότητες περίπου 3% (ή λίγο περισσότερο) να πάσχει κι αυτό (μιλάμε πάντα για την περίπτωση που οι γονείς δεν πάσχουν οι ίδιοι). Αν σκεφτεί κανείς ότι η πιθανότητα στο γενικό πληθυσμό πλησιάζει έτσι κι αλλιώς το 1%, ο κίνδυνος είναι μεν τριπλάσιος, αλλά κατά τη γνώμη μου ελάχιστος...
    Υπάρχει λοιπόν κληρονομικότητα, αλλά πολύ μικρότερη από τον τύπο 2. Είναι ενδεικτικό άλλωστε ότι η συντριπτική πλειοψηφία των διαβητικών τύπου 1 (80-90%) δεν είχαν κανένα απολύτως οικογενειακό ιστορικό.
    Σίγουρα όταν κανείς έχει την εμπειρία του πρώτου παιδιού με διαβήτη, είναι λογικό να ανησυχεί και να το σκέφτεται. Νομίζω όμως ότι δεν υπάρχει λόγος να αφήσει κάτι τέτοιο να επηρεάσει τις αποφάσεις της ζωής του.
    Καλές αποφάσεις λοιπόν!

Κουφέτο Το avatar του χρήστη ΜΑΜΑ
    Περιοχή
    ΠΑΡΓΑ
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.....

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •