Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Χάπια για το διαβήτη

Κουφέτο Το avatar του χρήστη fidelio
    Περιοχή
    Αθήνα

Red face Χάπια για το διαβήτη

Γεια σας,
    εδώ και έξι σχεδόν χρόνια που "ανακάλυψα" το διαβήτη,είμαι στο ψάξιμο ενός σωστού διαβητολόγου,που να είναι καλός επιστήμονας και πάνω απ' όλα άνθρωπος...Τέλος πάντων,επειδή αυτό είναι μια πονεμένη ιστορία,περνάω κατευθείαν στην ερώτηση μήπως μπορεί κάποιος από τους γλυκούς φίλους να με διαφωτίσει.Τα χάπια που παίρνω τώρα είναι τα Glucophage 1000 mg και τα λαμβάνω μετά το φαγητό μεσημέρι και βράδυ.Από την αρχή της θεραπείας (μου έχουν αλλάξει ήδη 4 φορές χάπια),τα χάπια τα παίρνω πάντα αυτές τις ώρες,παρόλο που στα φυλλάδιά τους οι οδηγίες λένε πρωί και βράδυ.Δεν ξέρω τι να κάνω.Παίζει ρόλο που το πρωί παίρνω δύο επιπλέον χάπια,αυτό του θυρεοειδή και ένα ακόμα για την πίεση;Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας...
    Είμαι όλο γλυκύτητα και το ξέρω...

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη SugarDoc
    Περιοχή
    Χολαργός
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fidelio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας,
    εδώ και έξι σχεδόν χρόνια που "ανακάλυψα" το διαβήτη,είμαι στο ψάξιμο ενός σωστού διαβητολόγου,που να είναι καλός επιστήμονας και πάνω απ' όλα άνθρωπος...Τέλος πάντων,επειδή αυτό είναι μια πονεμένη ιστορία,περνάω κατευθείαν στην ερώτηση μήπως μπορεί κάποιος από τους γλυκούς φίλους να με διαφωτίσει.Τα χάπια που παίρνω τώρα είναι τα Glucophage 1000 mg και τα λαμβάνω μετά το φαγητό μεσημέρι και βράδυ.Από την αρχή της θεραπείας (μου έχουν αλλάξει ήδη 4 φορές χάπια),τα χάπια τα παίρνω πάντα αυτές τις ώρες,παρόλο που στα φυλλάδιά τους οι οδηγίες λένε πρωί και βράδυ.Δεν ξέρω τι να κάνω.Παίζει ρόλο που το πρωί παίρνω δύο επιπλέον χάπια,αυτό του θυρεοειδή και ένα ακόμα για την πίεση;Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας...
    Γιατί βρε fidelio; Τι σου φταίμε;
    Εν πάσει περιπτώσει, αφού ρωτάς, άκου και τη δική μου γνώμη:
    Το glucophage είναι ίσως το ασφαλέστερο και αποτελεσματικότερο χάπι για το διαβήτη. Έχει στην "πλάτη" του τις πιο πολλές μελέτες και με τα καλύτερα αποτελέσματα (ειδικά στη "μακρο-αγγειοπάθεια", βλ. εμφράγματα και εγκεφαλικά). Και ο τρόπος που το παίρνεις είναι όντως σωστός. Ξεκινάμε με το βραδυνό γιατί εκεί είναι και η ισχυρότερη δράση του (καταστέλλει τη νυχτερινή παραγωγή γλυκόζης από το συκώτι). Στη συνέχεια αυξάνουμε τη δόση προσθέτοντας ένα χάπι συνήθως το μεσημέρι, επειδή εκεί συνήθως είναι και το πιο "σίγουρο" γεύμα (πολλοί 'Ελληνες δεν τρώνε πάντα πρωινό). Ο λόγος που το δίνουμε μαζί με (ή αμέσως μετά) το φαγητό είναι γιατί με τον τρόπο αυτό μειώνονται οι γαστρεντερικές διαταραχές που μπορεί να προκαλέσει (κυρίως "φούσκωμα" στο έντερο). Δεν είναι λάθος να το πάρει κανείς νηστικός (ίσως είναι και ακόμα καλύτερο, όσον αφορά την απορρόφησή του) αρκεί να μην του προκαλεί παρενέργειες. Επίσης δεν είναι λάθος να το πάρει κανείς το πρωί, αφού έτσι κι αλλιώς η δράση του είναι λίγο-πολύ 24/ωρη. Εξάλλου, αυξάνοντας κι άλλο τη δόση, σε κάποιους χρειάζεται να το βάλουμε πρωί-μεσημέρι-βράδυ (η μέγιστη ημερήσια δοσολογία φτάνει τα 3000mg). Πάντως, η ώρα δεν έχει να κάνει με τα υπόλοιπα χάπια που αναφέρεις.
    Πέρα όμως απ' αυτά, επειδή βλέπω ότι οι πολλές γνώμες σε έχουν μπερδέψει, θέλω να πω κάτι ακόμα: Στη θεραπεία του διαβήτη συνήθως δεν υπάρχει μόνο ένας σωστός δρόμος. Το "κλειδί" της σωστής ρύθμισης είναι αυτό που λέμε "εξατομίκευση". Μη θυμώνεις λοιπόν με τους γιατρούς αν έχουν καμιά φορά διαφορετικές προσεγγίσεις. Απλά, πρέπει να βρείτε με το γιατρό σου ποιος δρόμος ταιριάζει περισσότερο σε σένα (και αν κάποιος δεν σου ταιριάζει, να βρειτε τι είναι αυτό που δεν σου ταιριάζει) και να τον ακολουθήσεις όσο πιο καλά μπορείς. Αν κάθε φορά αλλάζεις δρόμο και γιατρό, θα βρεθείς να κάνεις κύκλους...
    Ελπίζω να μην κούρασα με το μέγεθος του post... Καλή επιτυχία.

Περιοχή
    Αθήνα

Smile

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου!Θα κρατήσω αυτό που είπες,ότι το εν λόγω χάπι είναι πολύ αποτελεσματικό -παρόλο που η δική μας σχέση δεν είναι και η καλύτερη (ακόμα και όταν το ξεκίνησα πριν ένα χρόνο,παίρνοντας μάλιστα μισό,μου προκαλούσε διάρροια και βέβαια και τώρα που παίρνω ολόκληρο και μάλιστα το χιλιάρι,εξακολουθεί απτόητο,αλλά με πιο ήπιες εξάρσεις ).Μου είπε μάλιστα ο γιατρός μου ότι δεν μπορεί να μου το αλλάξει,γιατί είναι το μόνο που θα με βοηθήσει να χάσω και κιλά! Όσον αφορά στους γιατρούς,διαβητολόγος-ενδοκρινολόγος ή διαβητολόγος-παθολόγος;Καλημέρα...

Περιοχή
    Χολαργός
    Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σου!Θα κρατήσω αυτό που είπες,ότι το εν λόγω χάπι είναι πολύ αποτελεσματικό -παρόλο που η δική μας σχέση δεν είναι και η καλύτερη (ακόμα και όταν το ξεκίνησα πριν ένα χρόνο,παίρνοντας μάλιστα μισό,μου προκαλούσε διάρροια και βέβαια και τώρα που παίρνω ολόκληρο και μάλιστα το χιλιάρι,εξακολουθεί απτόητο,αλλά με πιο ήπιες εξάρσεις ).Μου είπε μάλιστα ο γιατρός μου ότι δεν μπορεί να μου το αλλάξει,γιατί είναι το μόνο που θα με βοηθήσει να χάσω και κιλά! Όσον αφορά στους γιατρούς,διαβητολόγος-ενδοκρινολόγος ή διαβητολόγος-παθολόγος;Καλημέρα...
    Μμμμ... Αν σου προκαλεί διάρροιες αλλάζει κάπως το θέμα... Συνήθως αυτό είναι λόγος διακοπής. Εκτός αν είναι τόσο ήπιες που... τι να πω... Πάντως, όπως είπα, τίποτα δεν είναι μονόδρομος. Η γλυκοζυλιωμένη σου τουλάχιστον είναι καλή;
    Όσον αφορά το θέμα του γιατρού: Εννοείται Παθολόγος-Διαβητολόγος!!! (Περίμενες άλλη απάντηση, εφόσον είμαι κι εγώ τέτοιος;;;)
    Εντάξει, σοβαρά τώρα, το θέμα είναι να τα βρίσκετε και να πηγαίνεις καλά... Κι ας είναι και Ηλεκτρολόγος-Διαβητολόγος...

Περιοχή
    Αθήνα
    5,8 γιατρέ...

Περιοχή
    Χολαργός
    5,8 γιατρέ...

Παγωτό Το avatar του χρήστη COSTIS
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Χάπι Ινσουλίνης
    Δύο φαρμακευτικές εταιρίες καθ’ οδόν για να το πραγματοποιήσουν!

Σήμερα κυκλοφορούν πολλά φάρμακα σε διάφορες συνθέσεις, που καθιστούν ευκολότερη τη θεραπεία κάποιας νόσου και τη βελτιωμένη προσήλωση στην αγωγή μεταξύ των ασθενών. Πιθανώς, περί το τέλος της δεκαετίας που διανύουμε ή στην αρχή της επομένης, να υφίσταται ινσουλίνη σε μορφή δισκίων. Και πράγματι, υπάρχουν δύο φαρμακευτικές εταιρίες που προχωρούν στην παραγωγή του πρώτου προϊόντος ινσουλίνης για χορήγηση από το στόμα. ΗOramed Pharmaceuticals και η Novo Nordisk ανταγωνίζονται να είναι οι ηγέτες και οι πρωταγωνιστές
    στην πολυδισεκατομμυριούχο αρένα.Η O����������������r amed Pharmaceuticals,Inc με βάση στην
    Ιερουσαλήμ, ιδρύθηκε το 2006 αφ’ ότου μέλη της εταιρίας πέτυχαν ιατρική ανακάλυψη στην τεχνολογία που επιτρέπει την χορήγηση ινσουλίνης από το στόμα.Η κάψουλα στοματικής ινσουλίνης ORMD-0801 δοκιμάστηκε με επιτυχία σε διάφορες μελέτες επί ζώων και ανθρώπων και δέχτηκε προσφάτως την άδεια της FDA να προχωρήσει σε
    δοκιμασίες Φάσης II στις ΗΠΑ.
    Επιπλέον της κάψουλας στοματικής ινσουλίνης, η εταιρία διαθέτει και το φάρμακο ORMD-0901, το οποίο
    αποτελεί την στοματική μορφή του αναλόγου GLP-1 ανταγωνιστή. Μετά τις επιτυχημένες προκλινικές και Φά-
    σης Ια δοκιμασίες, η Oramed συνεχίζει δοκιμασίες επί υγιών εθελοντών και Τύπου 2 διαβητικών ασθενών για
    δοκιμασίες Φάσης Ιβ και ΙΙα, αντιστοίχως. Από την αρχή, η Οramed έχει λάβει 5 διπλώματα ευρεσιτεχνίας για
    την τεχνολογία της και εκκρεμούν άλλες 34 πρόσθετες ευρεσιτεχνίες.
    Η Novo Nordisk αποτελεί τον κύριο παίκτη στη φροντίδα του διαβήτη για 90 χρόνια. Ως ο παγκόσμιος προμη-
    θευτής προϊόντων ινσουλίνης δεν αποτελεί έκπληξη ότι η Novo Nordisk ακολουθεί και τη δυνατότητα παρα-
    γωγής ινσουλίνης, που θα χορηγείται από το στόμα. Η εταιρία, μάλιστα, διαθέτει πολλά παρόμοια φάρμακα, εκ
    των οποίων όλα ευρίσκονται σε κατάσταση Φάσης Ι.
    Η αρχική ιδέα ινσουλίνης από τοστόμα αντιμετωπίστηκε πρώτα από το 1930, αλλά δεν πέτυχε λόγω της
    διάσπασής της στο πεπτικό σύστημα.Αυτός ο παράγων παραμένει ακόμα,παρά ταύτα, με νέες τεχνολογίες που
    επιτρέπουν καλύτερη προστατευτική επικάλυψη και πρόσθετα συστατικά.Μεγάλες ποσότητες στοματικής ιν-
    σουλίνης είναι δυνατόν να χορηγούνται, επιτρέποντας να απορροφάται όση ποσότητα απαιτείται για να παρέ-
    χει αποτελεσματικό γλυκαιμικό έλεγχο, ενώ η επιπλέον απορρίπτεται.
    Άσχετα με το ποια εταιρεία θα παραγάγει το πρώτο επιτυχές προϊόν ινσουλίνης για χορήγηση από το στόμα, η
    αγορά θα είναι τεράστια. Οι ασθενείς που πάσχουν από διαβήτη και χρειάζονται ινσουλίνη θα είναι περισσότερο
    επιδεκτικοί για την έναρξη ινσουλινοθεραπείας στην έναρξη της νόσου και να συμμορφώνονται στην θεραπεία.

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •