Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3

Θέμα: Κοιλιοκάκη

Κουφέτο Το avatar του χρήστη vmplana
    Περιοχή
    Βολος

Exclamation Κοιλιοκάκη

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟΝ/ΣΤΗΝ gale

Όταν διαγνώστηκε η κοιλιοκάκη είχα πάει σε ιδιώτη γιατρό και μου πρότεινε μια εταιρεία με τα κατάλληλα τρόφιμα. Μελέτησα τον κατάλογο τροφίμων και αποφάσισα ποιά τρόφιμα θέλω. πήγα σε Γενικό Νοσοκομείο και ζήτησα από τον Διευθυντή του Γαστρεντερολογικού Τμήματος να μου προσκομίσει μια ιατρική γνωμάτευση ότι πάσχω από κοιλιοκάκη δείχνοντάς του τις απαραίτητες εξετάσεις(από τον ιδιώτη γιατρό που είχα). Στη γνωμάτευση αυτή θα αναγράφεται η πάθηση, καθώς και τα προϊόντα που επιθυμείς(να έχεις μαζί σου τον κατάλογο τροφίμων), αλλά και οι ποσότητές τους. Να τα αναφέρεις εσύ στον γιατρό ότι χρειάζεται τα να γράψει, γιατί οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν με αποτέλεσμα το χαρτί που θα σου δώσουν να είναι άκυρο. Να είσαι κατασταλλαγμένη/-μένος(στην ιδανικότερη περίπτωση) ποιά και πόσα προϊόντα θέλεις για να μη χρειαστεί να βγάλεις καινούρια γνωμάτευση. Αυτή τη γνωμάτευση πρέπει να τη βγάλεις φωτοτυπία, καθώς θα σου χρειαστεί πολλές φορές. Ποτέ δε δίνουμε το πρωτότυπο της γνωμάτευσης! Να ξέρεις ότι η γνωμάτευση αυτή ισχύει για 2 χρόνια. Όταν λήξει, βγάζεις καινούρια στο Νοσοκομείο με την ίδια διαδικασία. Αμέσως μετά με τη γνωμάτευση αυτή, στο Νοσοκομείο πάλι, θα πας να βρεις τον ελεγκτή του ΙΚΑ(αν έχεις ΙΚΑ) και θα του ζητήσεις να σου γράψει μέσα στο βιβλιάριο υγείας σου τα εξής:[Κοιλιοκάκη(σύνδρομο δυσαπορρόφησης) Ο/Η Κος/Κα Τάδε Τάδε: κάνει δίαιτα χωρίς γλουτένη(όπως προκύπτει από την ιατρική γνωμάτευση Νοσοκομείου Τάδε Γαστρεντερολογικό Τμήμα Κος Τάδε(το όνομα του διευθυντή Γαστρ/γίας). Θα στο σφραγίσουν και θα στο υπογράψουν. Στη συνέχεια, η διαδικασία εξαρτάται από το ταμείο που ασφαλίζεσαι. Εγώ έχω ασφάλεια ΙΚΑ οπότε θα σε ενημερώσω μόνο για το κομμάτι που αφορά το ΙΚΑ. Για τα υπόλοιπα ταμεία δε γνωρίζω κάτι. Το ΙΚΑ σου χορηγεί τα ιατροφαρμακευτικά σκευάσματα διατροφής 100%. Οπότε όταν θα κάνεις την παραγγελία στο φαρμακείο, η οποία όταν κατασταλλάξεις σε συγκεκριμένα προϊόντα και στην ποσότητά τους είναι 3μηνη , είτε θα πληρώσεις το ποσό εκείνη τη μέρα(από την τσέπη σου) και θα παραλάβεις εσύ μετά τα χρήματα από το ΙΚΑ, είτε θα πάρεις πρώτα τα χρήματα από το ΙΚΑ και θα τα δώσεις μετά στον φαρμακοποιό σου. Για να σου κάνει όμως αυτή την εξυπηρέτηση(δηλαδή η δεύτερη περίπτωση), καλό θα ήταν να έχεις ένα φαρμακοποιό γνωστό σου. Τα σκευάσματα αυτά είναι πολύ ακριβά και δε σε συμφέρει να τα προπληρώσεις. Όταν πάρεις τα προϊόντα στα χέρια σου θα δεις ότι όλα πάνω τους έχουν αυτοκόλλητα με τους κωδικούς τους(barcodes). Θα τα ξεκολλήσεις όλα και θα τα κολλήσεις σε λευκό χαρτί. Καλύτερα να τα έχεις ομαδοποιημένα, δηλαδή όλα τα barcodes από τα αλεύρια με τη σειρά και δίπλα στο τέλος να γράψεις π.χ. αλεύρι για ψωμί, κ.ο.κ. Επίσης θα χρειαστεί και η απόδειξη από το φαρμακείο, την οποία καλό θα ήταν να τη βγάζεις πάντα φωτοτυπία και να την κρατάς εσύ. Λοιπόν, συνοψίζω τι χρειάζεσαι:

1ον: ιατρική γνωμάτευση(τη φωτοτυπία αυτής!) από γενικό νοσοκομείο ότι πάσχεις από κοιλιοκάκη(οπωσδήποτε από τον διευθυντή γαστρ/γίας!) *
    2ον: τα barcodes από τα προϊόντα
    3ον: την απόδειξη των προϊόντων από το φαρμακείο(την πρωτότυπη!)
    4ον: το βιβλιάριο υγείας, στο οποίο αναγράφεται η πάθηση

Όλα αυτά θα τα πας στο Τμήμα Παροχών του ΙΚΑ, όπου θα σου δώσουν την έγκριση για να πάρεις τα χρήματα πίσω. Μετά θα πας στο Ταμείο και απλά θα τα εισπράξεις έχοντας μαζί σου την αστυνομική ταυτότητα.

* Όταν θα πας στο ΙΚΑ να παραλάβεις τα χρήματα, φρόντισε πριν πας στο τμήμα Παροχών, να πας στο γραφείο του Διευθυντή του ΙΚΑ για να σου σφραγίσει την ιατρική γνωμάτευση. Αυτό θα το κάνεις κάθε φορά!

Υ.Γ. Ξέρω ότι κούρασα πάρα πολύ, αλλά είναι διαδικασίες πολύ χρονοβόρες και ιδιαίτερα όταν οι άνθρωποι που πρέπει να σου προσκομίσουν τα συγκεκριμένα έγγραφα δεν είναι καθόλου ευγενικοί και εξυπηρετικοί!
    Μου πήρε μήνες να τα καταφέρω, όμως ελπίζω να βοήθησα αρκετούς από εσάς.
    Οτιδήποτε άλλο χρειαστείτε θα είμαι στην πολύ ευχαριστη θέση να σας βοηθήσω.:)

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς

Συγχαρητήρια

Είμαι εκτός θέματος αλλά δεν μπορώ να μην το πώ.
    Τέτοιο όμορφα και στρωτά γραμμένο , κατανοητό κσι λεπτομερές post αξίζει πραγματικά, συγχαρητήρια !
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

Κουφέτο Το avatar του χρήστη gale
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ

Smile

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ, δεν φαντάζεσαι πόσο με βοηθάς.. Αυτές οι διαδικασίες θέλουν τόσο τρέξιμο -στα ψαχτά πάντα- που ένας μπόυσουλας είναι σωτήριος!
    & πάλι ευχαριστώ & καλή συνέχεια μη φοβάσαι τίποτα όλα θα σου πάνε καλά με τον καιρό θα δεις..

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •