Σελίδα 8 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 678
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 71 έως 78 από 78

Θέμα: Πώς ανακαλύψατε τον διαβήτη σας;Τι συμπτώματα είχατε;

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Συγχαρητήρια για τον τρόπο ζωής που επέλεξες για να βοηθήσεις τον εαυτό σου!! Καλή δύναμη και καλή συνέχεια!!! Μη φοβάσαι την ινσουλίνη... όταν και αν τη χρειαστείς σε φουλ πακέτο, απλά θα σε βοηθήσει να ζεις πιο ελεύθερα και να τρως περισσότερα πράγματα!!

Ότι χρειαστείς, εδώ είμαστε!!!
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Καλώς ήρθες Γιάννη. Μπράβο για την θετική σου σκέψη. Αυτό είναι το πνεύμα που πρέπει να έχουμε όλοι οι άνθρωποι στην ζωή μας.
    Καλό κουράγιο και για την δεύτερη μάχη που θα πρέπει να δώσεις με το τσιγάρο. Εκεί να δείς πως θα αισθανθείς άλλος άνθρωπος.
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

Κουφέτο
    Περιοχή
    Λάρισα
    Γεια σε όλους!Καινούρια στην παρέα εδώ.. και έχω και εγώ μια όχι και τόσο ευχάριστη ιστορία.

Εγώ γενικά ήμουν πάντα καχεκτικό παιδί. Οπότε δεν έδωσα μεγάλη σημασία στα συμπτώματα, τα οποία να πούμε την αλήθεια δεν ήταν και ιδιαίτερα έντονα (όχι για τα δικά μου δεδομένα τουλάχιστον)

Ανακάλυψα λοιπόν τι πάει στραβά με εμένα μια μέρα που έχασα, για λίγο διάστημα, τις αισθήσεις μου στην δουλειά. Ένιωθα κουρασμένη και διψασμένη, φαινόμενο συχνό, αλλά εκείνη τη μέρα δεν άντεξα φαίνεται.Δεν ήταν σταθερή δουλειά, ήταν για εκείνο το Σαββατοκύριακο προώθηση ενός προϊόντος. Μην τα πολυλογώ, με πήγανε στο νοσοκομείο και εκεί ανακάλυψα τι πραγματικά πάει στραβά. Διαβήτης τύπου 2. Αρχή με φάρμακα, και προγραμματισμένη συνάντηση για να δούμε την ανταπόκριση. Εν τέλη, την ινσουλίνη δεν την γλίτωσα..

Δεν έχω μάθει ακόμα να ζω με την ασθένεια μου. Με φοβίζει ακόμα, θεωρώ πως με περιορίζει. Ήδη και μόνο με την ύπαρξη του φόρουμ κάπως ανακουφίστηκα. Απο εκεί και πέρα πρέπει απλά να το δεχτώ.

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη SugarDoc
    Περιοχή
    Χολαργός
    καλως ήρθες τριανταφυλλιά!

να σου πω την αλήθεια, μου κάνει λίγο εντύπωση η ιστορία σου. συνήθως η λέξεις "καχεκτικό παιδί", κούραση, δίψα κτλ παραπέμπουν μάλλον σε διαβήτη τύπου 1 (έστω lada) παρά σε τύπο 2. δεν ξέρω βέβαια για τι ηλικία μιλάς, πόσα χρόνια πριν, ούτε το διάστημα που πέρασε μέχρι να χρειαστείς την ινσουλίνη.

όπως και να 'χει, μέσα από τις κουβέντες στο φορουμ ελπίζω να βοηθηθείς στο να βρεις τις απαντήσεις σου και τα "πατήματά" σου. καλές γιορτές!

Κουφέτο
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ευχαριστώ πολύ!

Μιλάω για μεγαλύτερες ηλικίες. Μικρή ήμουν σωστό αγοροκόριτσο, όλη μέρα σκαρφάλωμα σε δέντρα και γδαρμένα γόνατα. Απλά στην εφηβική ηλικία έπεσα πολύ, και με τον όρο 'καχεκτικό παιδί' εννοώ πως απο μια ηλικία και μετά ξεκίνησαν και άλλα προβλήματα, ψυχολογικά. Να αισθάνομαι σωματικά χάλια ξεκίνησα πριν έναν περίπου χρόνο (είμαι 22 τώρα) με τρομερή όμως πτώση τους τελευταίους μήνες πριν την διάγνωση (έγινε τέλη καλοκαιριού). Δεν έδωσα σημασία απλά γιατί το θεώρησα ψυχοσωματικό και, όντας καλοκαίρι, θεώρησα πως έχει να κάνει και με αυτό.

Συγγνώμη για όποιο μπέρδεμα, δεν έπρεπε να το θέσω έτσι

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Έχεις κάνει εξέταση να επιβεβαιώσεις ότι είσαι τύπου 2?? Γιατί αν όχι, όπως λέει και ο γιατρός, αν είσαι τύπου 1 έχεις περισσότερα προνόμοια. Περισσότερες ταινίες, δυνατότητα για αντλία ινσουλίνης, επίδομα, κτλ
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη Icthyologist
    Περιοχή
    Λουτρά Αιδηψού
    Κούραση, δίψα, χάσιμο αισθήσεων (συχνοουρία δεν;). Όλα αυτά μου θυμίζουν τύπο 1. Έτσι ξεκίνησα κι εγώ κι ο γιατρός μου με ξεκίνησε με φάρμακα αλλά με προετοίμασε ότι θα καταλήξω στο βελόνι.
    ’Ετερος εξ’ετέρου σοφός = ο καθένας γίνεται σοφός από τον άλλο.
    (Φράση του Βακχυλίδη).
    Λάθε βιώσας (Επίκουρος)

Κουφέτο
    Περιοχή
    Λάρισα
    Και δεν θα μου ελεγε τιποτα κανενας γιατρος?Περα απο γλυκοζυλιωμενη και συνεχεις μετρησεις ζαχαρου δεν εχω κανει κατι αλλο.Και ενα γενικο τσεκαπ οταν εγινε η διαγνωση.Καλα κανω εγω που γενικοτερα ειμαι τοσο δυσπιστη με τους γιατρους..

Σελίδα 8 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 678

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •