Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 78

Θέμα: Πώς ανακαλύψατε τον διαβήτη σας;Τι συμπτώματα είχατε;

Καραμέλα Το avatar του χρήστη kos
    Περιοχή
    igoumenitsa

Question Πώς ανακαλύψατε τον διαβήτη σας;Τι συμπτώματα είχατε;

Μια & που αρχησα εγω αυτο το θεμα να σας πω πως το ανακαληψα εγω το ζαχαρακι στον γιο μου.Απο το πασχα του 2009 & μετα ειχε αρχησει να του φευγουν τσισα πανω του,τωρα ενα παιδι σχεδον 6 ετων δεν τα κανει αυτα,αν & εμενα τα εκανε σε περιοδους που ειχε πολυ κρυο,εκεινο το πασχα ομως μου το εκανε συνεχεια για 15 μερες σχεδον,οχι καθε μερα αλλα πολυ συχνα ετσι τον πηγα στον παιδιατρο εκανε εξετασεις ουρων & εκει βρηκαμε κατι πολυ γλυκο ενα ζαχαρακι 465 & καναμε εισαγωγη για μια εβδομαδα.

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Εμάς, πέρα από τα πολλά νερά που έπινε (που λόγω καλοκαιριού, τα θεωρούσαμε φυσιολογικά) , έχασε αρκετό βάρος (αν και έτρωγε κανονικά). Αυτό ώθησε την μαμά να μιλήσει με τον γιατρό, ο οποίος πρότεινε , κατ' αρχήν, μια εξέταση ούρων. Δεν χρειάστηκε κάτι παραπάνω. Κάναμε εισαγωγή στο Παίδων. Η συνέχεια είναι, λίγο-πολύ, ίδια με όλων των υπολοίπων εδώ μέσα...
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

Σοκολατάκι Το avatar του χρήστη IVAN
    Περιοχή
    BEΡΟΙΑ
    Ας τα θυμηθούμε πάλι,
    μιας που πλησιάζουν και τα
    πρώτα γενέθλια...
    Τις τελευταίες 3 νύχτες,σηκωνόταν ανά μία ώρα περίπου
    και επισκεπτόταν την τουαλέτα,συγχρόνως πήγαινε και στη βρύση.
    Την άλλη μέρα δεν θυμόταν τίποτα.
    Την 4η μέρα,ήταν εξαντλημένη,ανέβηκε στο σπίτι για πρώτη φορά
    στη ζωή της με το ασανσέρ.Οι χτύποι της καρδιάς της ήταν φοβερά
    γρήγοροι.Λόγω της ημέρας (Σάββατο)επισκεφθήκαμε κάποιο φαρμακείο
    στο οποίο μόλις είπαμε τα συμπτώματα μας έκανε μέτρηση σακχαρου.
    Όπως ήταν φυσιολογικό,το μηχάνημα έδειχνε High!!!
    Σε λίγη ώρα βρεθήκαμε στο νοσοκομείο καλωδιωμένοι με 4 ορούς!

Σοκολατάκι Το avatar του χρήστη theofilosnbm
    Περιοχή
    Polýkastro, Kilkis, Greece, Greece
    ΚΟΠΩΣΗ, ΠΟΛΥΔΙΨΙΑ, ΑΠΩΛΕΙΑ ΒΑΡΟΥΣ.
    ΖΗΣΕ ΓΙΑ... ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ.!!!!
    ΠΕΘΑΝΕ ΓΙΑ... ΚΑΤΙ.!!!!!

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    εγώ το πάλεψα για κανα 2μηνο... ήμουν πάρα πολύ κουρασμένη, έχανα συνέχεια κιλά και έγινα πετσί και κόκαλο, δεν έτρωγα σχεδόν καθόλου, πήγαινα στην τουαλέτα πολύ συχνά αν και δεν έπινα νερό πολύ και ενώ ήμουν υπερκινητικό παιδί ήμουν όλη μέρα κάπου καθισμένη. Άργησαν να καταλάβουν ότι κάτι έχω επειδή ήμουν πολύ σκληρό παιδί και δεν με επηρέαζε εύκολα ο πόνος. Με πήγαν σηκωτή για εξετάσεις και μας έδιωξαν... την επόμενη μέρα χτύπησε το τηλέφωνο και είπαν "όπου και να είναι το παιδί φέρτε το κατευθείαν. Το έχουμε κάνει ήδη εισαγωγή. Είναι επείγον και κακώς σας άφησαν να φύγετε"!! Δεν είχα πάρα πολύ ψηλό ζάχαρο όμως απ'ότι μου λένε οι γονείς μου... Το ξεπερνάω σίγουρα πολύ συχνά μέσα στη βδομάδα Θυμάμαι που μόλις μου βάλανε (σε ημι-κωματώδη κατάσταση) τον ορό, πηγαίνοντας για το δωμάτιο κοιμήθηκα στην αγκαλιά του μπαμπά μου... ξύπνησα 3-4 μέρες μετά και δε θυμάμαι τίποτα από εκείνες τις 3 μέρες

That's my own story
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Καραμέλα Το avatar του χρήστη giapanta
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    'Ενα χρονο πριν η ζωή μου αλλαξε ...μακάρι να μπορουσα να πω προς το καλύτερο αλλά δυστυχώς συνέβη το αντιθετο.. τον περασμενο ιούνιο λοιπόν εισήχθην στο νοσοκομειο με διαγνωσμένο σακχαρώδη διαβήτη...όλα αρχισαν ενα μήνα πριν....έπινα πανω απο 20 ποτήρια νερό την ημέρα κ όμως διψούσα ξανά..παράλληλα ουρούσα συνεχώς καθ όλη τη διάρκεια της μέρασ και της νύχτασ...ωστοσο το θεώρησα αρχικά φυσιολογικό μιασ κ ήταν καλοκαίρι κ υπεθεσα οτι ειχα αφυδ'ατωση...καθώς περνούσαν οι μερεσ το σώμα σου γινοταν ολο και πιο αδυναμο...ενώ πεινουσα συνέχεια κ έτρωγα όλη τη μέρα άρχιζα να λιώνω σαν κερακι μέρα με τη μέρα...έφτασα 46 κιλά κ αναρωτιόμουν μα γιατι χάνω κιλά απο τη στιγμή που τρώω περισσότερο απο ποτέ???
    θυμάμαι μια μέρα ήρθε ο πατέρασ τησ καλύτερησ μου φίλης να μας παρει απο το Πανεπιστήμιο...με το ζόρι περπατούσα για να φτάσω ως το αμαξι.....ήταν κοντινη η αποσταση αλλα εμενα μου φανταζε τοσο μακρυνη.....δ μπορουσα να παρω ανασα...σερνομουν στην κυριολεξια....κ εκτοσ αυτου εκεινη τη μερα στη σχολη ειχα πιει πολλα μπουκαλακια νερο αλλα το στομα δεν ξεκολλαγε απο την αφυδατωση ουτε δευτερολεπτο...εκεινη τη στιγμη λοιπον ο πατερασ τησ φιλησ μου γυρισε κ με ειδε κ μου ειπε Σιλια δε σε βλεπω καλα..κουραστηκεσ μαλλον πολυ σημερα....εγω γελασα εχοντασ ομωσ ενα γιατι μεσα μου να με βασανιζει...οταν γυρισα σπιτι με το ζορι κρατιομουν για να μην πεσω κατω...μιλησα στουσ γονεισ μου κ τουσ ειπα οτι δεν ενιωθα καλα....αμεσωσ μιλησα σε εναν ξαδερφο μου γιατρο κ μολισ ακουσε πωσ ενιωθα μου ειπε να κανω αμεσως εξετασεισ αιματοσ ..την επομένη πηγα με φοβο να κανω εξετασεισ κ φυσικα το ζαχαρο εδειξε 350!!αμέσωσ χωρισ να εχω καταλαβει τι συμβαινει με πηγαν στο νοσοκομειο οπου κ εμεινα για μια ολοκληρη εβδομαδα...Να σημειωσω οτι δεν γνωριζα ακριβως τι σημαινει διαβητησ κ οσεσ μερεσ ημουν στο νοσοκομειο κανεισ γιατροσ δ μου εξηγησε τι εχω παρα μονο ο εξαιρετικοσ γιατροσ-ξαδερφοσ μου....οι γιατροι του νοσοκομειου το μονο που λεγανε ηταν οτι αμα δεν προσεχεισ θα χασεισ τα ματια σου, τα νεφρα σου, τα ποδια σου...θα πεθανεισ!!!!!Ντροπη σας ''κυριοι".....!!!κι απο τοτε λοιπον ενα χρονο τωρα προπσαθω να ζησω με τον διαβητη...τα παω πολυ καλα, σχεδον αψογα αλλα μην κοροιδευομαστε....ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΧΤΩ ΠΟΤΕ!!!!!!!!!!!!!!! ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ Κ ΟΙ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΓΙΕΝΙΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΟΥΝ!!!

Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο...Ελπίζω να μην σασ κουρασα...

Καραμέλα Το avatar του χρήστη kos
    Περιοχή
    igoumenitsa
    Τωρα θα σας πω & την περιπτωση μιας φιλης μου πως της προεκυψε ο διαβητης & επαθα πλακα δεν το ειχα ξανα ακουσει αυτο.Ειχε παθει πνευμονια εκανε εισαγωγη σε νοσοκομειο & η πνευμονια της κατεστρεψε το παγκρεας & απο κει & περα απεκτησε τον διαβητη της.Δεν θα το παθενε αν δεν παθενε πνευμονια.Αυτη ηταν μια αλλη περιπτωση ....

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη diabetic
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ

πως ανακαλυψα τον διαβητη μου

εμενα ο διαβητης μου ανακαλυφθηκε στις 12/04/1999 ημερα δευτερα του πασχα στις 11/04/1999 που ηταν και πασχα επινα νερα ετρωγα παρα πολυ και ειχα χασει βαρος 10 κιλα και κοιμομουνα παρα πολυ επισης ειχα πονους στην κοιλια

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη nikolas4
    Περιοχή
    ΔΡΑΜΑ

Ο μικρός Νικόλας ξύπνησε στις 25/7με πυρετό και εμετό, το απόγευμα. Μετά από τον Αυγουστο άρχισε τα πολλά, να πίνει νερό, τουαλέτα το βράδυ στον ύπνο του, από φαγητό δεν μπορώ να πω πολύ γιατί είναι παιδί που όλο τσιμπολογάει, και στο τέλος έχασε κιλά. Το διάστημα αυτό είχαμε άλλο παιδί, εκεί που ήταν ένα καλόβουλο παιδί έγινε ένας γκρινιάρης. Τον κάναμε εξετάσεις αίματος, μετά από συμβουλή του παιδιάτρου στις 27/8/2008 και τότε ήρθε στην παρέα μας ο διαβήτης.

Κουφέτο Το avatar του χρήστη tsafous
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Η πεντάχρονη κόρη μου κάνει ινσουλίνες εδώ και δύο μήνες περίπου. Η απώλεια βάρους, η πολυδηψία, η έντονη κυρίως νυχτερινή ενούριση και τέλος η απελπιστική κόπωση μας οδήγησε στο Νοσοκομείο και στο αρχικό σοκ της διάγνωσης του διαβήτη. Τελικά όλες οι εξομολογήσεις μοιάζουν. Δεν βρίσκετε?
    Είμαι νέο μέλλος και χαίρομαι που θα μοιράζομαι μαζί σας (που με καταλαβαίνετε απόλυτα) όλες τις δύσκολες αλλά και τις ευχάριστες στιγμές.
    Με λένε Αναστασία και την ΄΄γλυκιά΄΄ κορούλα μου Αλεξάνδρα.

Φιλάκια σε όλους και απο τις δύο.

Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •