Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 78

Θέμα: Πώς ανακαλύψατε τον διαβήτη σας;Τι συμπτώματα είχατε;

Καραμέλα Το avatar του χρήστη giapanta
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Thanks! Δεν το ηξερα

Κουφέτο Το avatar του χρήστη KaterinaMan
    Περιοχή
    Hrakleio
    Διαβάζω από την αρχή τις απαντήσεις μαμάδων πατεράδων και παιδιών και κλαίω..η δική μας "αποκάλυψη" έγινε 27 Γενάρη φέτο (είμαι μαμά εφήβου με νεανικό διαβήτη).Από τότε με βασανίζουν ενοχές και πολλές τύψεις.Προσπαθώ να φαίνομαι δυνατή για τον γιο μου περισσότερο, που είναι και αυτός μέλος εδώ.
    Ενώ αρχικά μιλούσα πολύ για την περιπέτειά μας τώρα πια δε μπορώ.

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη HONEYMOON
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Της κόρης μου Μελίνας και της κόρης του ΠΑΥΛΟΥ, Νεφέλης, τα "αποκαλυπτήρια" έγιναν την ίδια μέρα. Σημαδιακή θα έλεγα. Την παγκόσμια ημέρα του Διαβήτη... χαχαχα, τυχαίο?, δε νομίζω....Τέλος πάντων, ήταν ημέρα Τετάρτη, 14 Νοεμβρίου 2007, ζαχαράκι 426, τα συμπτώματα τυπικά, η έναρξη μετά από ίωση. Προσπαθώ να είμαστε ήρεμοι, να περνά καλά χωρίς να στερείται από αυτά που τρώνε τα παιδάκια στην ηλικία της, να υπάρχει ισορροπία στο σπίτι, γιατί έχω και ένα γιο και πιστεύω ότι μέχρι τώρα τα έχουμε καταφέρει.

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KaterinaMan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβάζω από την αρχή τις απαντήσεις μαμάδων πατεράδων και παιδιών και κλαίω..η δική μας "αποκάλυψη" έγινε 27 Γενάρη φέτο (είμαι μαμά εφήβου με νεανικό διαβήτη).Από τότε με βασανίζουν ενοχές και πολλές τύψεις.Προσπαθώ να φαίνομαι δυνατή για τον γιο μου περισσότερο, που είναι και αυτός μέλος εδώ.
    Ενώ αρχικά μιλούσα πολύ για την περιπέτειά μας τώρα πια δε μπορώ.
    "ενοχές και πολλές τύψεις ; Γιατί ; :confused:
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

Κουφέτο Το avatar του χρήστη yotita
    Περιοχή
    Βερολίνο
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MRM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέπω ότι κάποιοι έχουμε ακόμα ένα κοινό... ένας πυρετός που προηγείται των συμπτωμάτων του διαβήτη!!!
    Στη δική μου περίπτωση δεν προϋπήρξε καμία ασθένεια, ούτε πυρετός, ούτε καν συνάχι...

Εμένα, η όλη ιστορία κράτησε ένα εξάμηνο. Ήμουν 12 χρονών, άρχισα να χάνω βάρος, αλλά η μητέρα μου δεν ανησύχησε γιατί έλεγε ότι ήμουν στην ανάπτυξη :confused: Μάλλον εθελοτυφλούσε, νοσηλεύτρια γάρ, και δεν ήθελε να παραδεχτεί ότι κάτι μου συνέβαινε!

Μετά, ακολούθησαν η πολυδιψία, αλλά επειδή είχε φτάσει καλοκαίρι δεν δώσαμε σημασία, ακόρεστη πείνα, κούραση, πολυουρία και συνεχής απώλεια βάρους. Είχα φτάσει τα 35 κιλά με ύψος 1,60 τότε!! Μέχρι που μια μέρα χτύπησα το γόνατό μου και η πληγή δεν έκλεινε... Και τότε έκανε 'κλικ' στη μητέρα μου, μονομιάς τα συνδύασε όλα και την επομένη με πήγε για εξετάσεις αίματος. Εισαγωγή δεν μου έκαναν πάντως...

Θυμάμαι,πάντως, χαρακτηριστικά ότι με το που ξεκίνησα τις ενέσεις ινσουλίνης έβαζα ένα κιλό την ημέρα, χωρίς υπερβολή, μέχρι που σταθεροποιήθηκε το βάρος μου σε φυσιλογικά επίπεδα...

Κουφέτο Το avatar του χρήστη johemo77
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ήταν μέσα Φεβρουαρίου 2010 όταν άρχισαν τα πρώτα συμπτώματα. Πολυουρία/νυκτουρία, απώλεια βάρους, κόπωση, νεύρα και πολυδιψία.
    Δούλευα πάνω σε φορτηγό και έκανα διανομή σε καφετέριες. Ξέρω τον εαυτό μου και ξέρω ότι το καλοκαίρι λόγω ζέστης και δουλειάς πίνω γύρω στα 3-4 μεγάλα μπουκάλια νερό κάθε μέρα. Ενώ τον χειμώνα 1 μεγάλο μπουκάλι κάθε 3 μέρες περίπου.
    Τον Φεβρουάριο άρχισα να πίνω απίστευτα πολύ νερό όλη τη μέρα και να πηγαίνω στη τουαλέτα κάθε 1-1 1/2 ώρα. Πρώτη ένδειξη.
    Άρχισα να κουράζομαι αλλά πιστεύα πως είναι από τον αυξημένο φόρτο εργασίας. Δεύτερη ένδειξη.
    Σηκωνόμουν το βράδυ για τουαλέτα πάλι στην ίδια συχνότητα. Είμαι 33 ετών και είχα να σηκωθώ το βράδυ για να πάω στη τουαλέτα από τότε που ήμουν στο δημοτικό. Τρίτη ένδειξη.
    Είχα νεύρα αλλά πιστεύα ότι ήταν λόγω της δουλειάς. Όταν είσαι 12 ώρες πάνω στο τιμόνι...
    Τέταρτη ένδειξη.
    Ήμουν 74 κιλά και έφτασα στα 66. Ανησύχησα αλλά κατόπιν πήρα 1 κιλό και πίστεψα ότι δεν ήταν τίποτα το σπουδαίο ό,τι πέρναγα και ηρέμησα. Πέμπτη ένδειξη.
    Παρόλα αυτά για δύο μήνες περίπου απλώς απορούσα με αυτά που μου συνέβαιναν και δεν πήγαινα στον ιατρό διότι περίμενα ότι θα καλυτέρευε η κατάσταση.
    Στις 9 Απριλίου 2010, πρωί πρωί πήγα κι έκανα εξετάσεις αίματος και ούρων και έφυγα εκτός Αθηνών για να πάω σε κάποιον γνωστό καρδιολόγο (λόγω της κοπώσεως). Έκανα τεστ κοπώσεως και καρδιογράφημα και ήταν πεντακάθαρα.
    Μεσολαβεί Σ/Κ και την Δευτέρα το απόγευμα πάω και παίρνω τις εξετάσεις. 3γλυκερίδια:463!! Κακή, καλή και ολική χοληστερίνη: χάλια. Σάκχαρο: 325.
    Πάω με τις εξετάσεις σε έναν βλάκα διαβητολόγο και το μόνο που μου έδωσε ήταν να κάνω διατροφή. Στο καπάκι πάω σ' ένα φαρμακείο και με μετράει: 491!!! Πάω σε ένα εφημερεύον νοσοκομείο (12 το βράδυ) και μόλις βλέπουν τις εξετάσεις αίματος δεν με αφήνουν να φύγω και φωνάζουν διαβητολόγο.
    Εισήχθη το ίδιο βράδυ και μου έβαλαν δύο ορούς. Το απόγευμα της επόμενης μέρας ήδη ένιωθα ότι είχαν αναπληρωθεί τα υγρά του σώματός μου και ένιωθα τελείως διαφορετικά.

Όλα καλά κι όλα ωραία αλλά οι ιατροί κόλλαγαν σε ένα θέμα. Στο αν τελικά έχω τύπου 1 λόγω της ηλικίας μου. Μέχρι και στις αρχές του Οκτώβρη περίμεναν τις εξετάσεις αντισωμάτων όπου τελικά φάνηκε ότι είμαι όντως τύπου 1, ινσουλινοεξαρτώμενος.

Κακά τα ψέματα!!! Δεν το έχω συνειδητοποιήσει ακόμα και μου είναι πολύ δύσκολο να μάθω να προσαρμόσω τις διατροφικές μου συνήθειες. Από εκεί που έτρωγα *τα πάντα* τώρα να αρκούμαι σε μια πιο υγιεινή διατροφή. Αυτό που μου τη σπάει είναι ότι δεν το επέλεξα. Εννοώ ότι ένας χορτοφάγος επιλέγει να μη φάει κρέας, ένας που κάνει υγιεινή διατροφή επιλέγει να μη τρώει τηγανιτά, πολλά λάδια κοκ. Εγώ όμως δεν το επέλεξα. Απλώς μου ήρθε και πρέπει να μάθω να ζω με αυτό. Να μετριέμαι, να τρυπιέμαι και να παίρνω τη δόση μου (όπως λέω) από κάτι γλυκό όταν μου πέφτει χαμηλά η γλυκόζη. Και μου είναι ακόμα δύσκολο τα μάλλα!

Υ.Γ.: Συγγνώμη για το τεράστιο σχόλιο όμως ήθελα να τα πω γιατί όλοι εδώ μέσα με καταλαβαίνουν απόλυτα!!! Σας ευχαριστώ.
    Με πλάνεψε η Dolce Vita, αυτό που λεν' γλυκιά ζωή...

Καραμέλα Το avatar του χρήστη giapanta
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο johemo77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κακά τα ψέματα!!! Δεν το έχω συνειδητοποιήσει ακόμα και μου είναι πολύ δύσκολο να μάθω να προσαρμόσω τις διατροφικές μου συνήθειες. Από εκεί που έτρωγα *τα πάντα* τώρα να αρκούμαι σε μια πιο υγιεινή διατροφή. Αυτό που μου τη σπάει είναι ότι δεν το επέλεξα. Εννοώ ότι ένας χορτοφάγος επιλέγει να μη φάει κρέας, ένας που κάνει υγιεινή διατροφή επιλέγει να μη τρώει τηγανιτά, πολλά λάδια κοκ. Εγώ όμως δεν το επέλεξα. Απλώς μου ήρθε και πρέπει να μάθω να ζω με αυτό. Να μετριέμαι, να τρυπιέμαι και να παίρνω τη δόση μου (όπως λέω) από κάτι γλυκό όταν μου πέφτει χαμηλά η γλυκόζη. Και μου είναι ακόμα δύσκολο τα μάλλα!

Κι εγω ενα χρονο με διαβητη 1 παλευω να το αποδεχτω!!!!οποτε σε καταλαβαινω απολυτα....κληθηκαμε να κανουμε κατι που κανονικα επρεπε να κανει ο οργανισμοσ μασ για μασ...πολυ δυσκολο και τρομερα ψυχοφθορο καθημερινα!!! Δυσκολη η κκαθημερινοιτητα και ακομα πιο δυσκολη η αποδοχη!!! Θα τα καταφερουμε ομωσ!!!!που 8α παει....

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη anneta83
    Περιοχή
    Athens
    Αρχική Δημοσίευση από johemo77

Αρχική Δημοσίευση από giapanta
    Κι εγω ενα χρονο με διαβητη 1 παλευω να το αποδεχτω!!!!οποτε σε καταλαβαινω απολυτα....κληθηκαμε να κανουμε κατι που κανονικα επρεπε να κανει ο οργανισμοσ μασ για μασ...πολυ δυσκολο και τρομερα ψυχοφθορο καθημερινα!!! Δυσκολη η κκαθημερινοιτητα και ακομα πιο δυσκολη η αποδοχη!!! Θα τα καταφερουμε ομωσ!!!!που 8α παει....

Και εγώ 3 χρόνια με διαβήτη τύπου1 (με θετικά αυτοαντισώματα και πολύ χαμηλό c - peptide) από τα 24 μου, παλεύω να το αποδεχτώ. Συμφωνώ με ότι αναφέρετε παραπάνω.
    Αλλά και εγώ άρχισα με τα ίδια συμπτώματα μέσα σε ένα καλοκαίρι :
    πολυουρία, πολυδιψία, έντονη απώλεια βάρους, πολλά νεύρα, κόπωση, παύση περιόδου από τα πολλά κιλά που έχασα, κράμπες ιδίως τα βράδυα στα πόδια και θόλωναν και τα μάτια μου.
    Όταν έκανα εισαγωγή οι γιατροί είπαν ότι όλη την ώρα είχα πάνω απο 300 σάκχαρο και αν καθυστερούσα άλλη μια βδομάδα θα άρχιζα να πέφτω σε λήθαργο. Κατά την εισαγωγή είχα 560 σάκχαρο.
    Γλυκούλα

Κουφέτο Το avatar του χρήστη mariaaa
    Περιοχή
    Alexandroupoli
    Πριν από 6 χρόνια! Πήγαινα Β' Γυμνασίου και άρχισα να χάνω απότομα κιλά!! Σε δύο μήνες, περίπου 12! Έγινα ''άλλος άνθρωπος''... ,παρόλο που έτρωγα πολύ! Επίσης έπινα πολύ νερό!! (πααααααρα πολύ) και είχα ξηροστομία. Τελικά, πήγα για εξετάσεις Παραμονή Χριστουγέννων , είχα προγευματικό ζάχαρο 280 και Ανήμερα Χριστούγεννα (!) είσηχθησα στο Νοσοκομείο, όπου νοσηλεύτηκα για 2 εβδομάδες! :)

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη dionz
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Άργησα(3 μήνες στο forum και τα έχω πει σποραδικά σε άλλα threads),αλλά ας πω και την δική μου ιστορία "συνάντησης".Έιχα τα 3 Π, πολυουρία,πολυδιψία,πολυφα γία.Ήμουν 10 χρονών και μετά το σχολείο έπινα 3 ποτήρια μπύρας 250 ml μονορούφι και ήθελα και άλλο,έτρωγα συνεχώς αλλά έχανα κιλά,είχα μαύρους κύκλους κάτω από τα μάτια,εννοείται ότι πήγαινα συνεχώς τουαλέτα και λόγω καύσης λίπους έπαθα κολπίτιδα(πολύ μεγάλη ενόχληση θυμάμαι).Ήμουν μόνιμα κουρασμένη,"βαριά" και μειωμένης απόδοσης στο σχολείο τόσο σωματικά,αν και πολύ ενεργητικό παιδί,όσο και πνευματικά.Η μητέρα μου είχε διαβάσει κατά τύχη εκείνη την εποχή ένα άρθρο που αφορούσε τον ΣΔ και με πήγε για εξετάσεις 1 μήνα μετά.Μου υποσχέθηκε και πάστες από ένα νέο ζαχαροπλαστείο που είχε ανοίξει τότε στην γειτονιά και που ήταν πολύ in,γυρνόντας από το μικροβιολογικό αλλά όπως καταλάβατε ακόμα τις χρωστάει!!Μπήκα στο Αγ.Σοφία 14/11/1990 με 365 και έκτοτε πάμε παρέα!Κάποιοι ανέφεραν υψηλούς πυρετούς κλπ αλλά σε μένα δεν συνέβει κάτι ανάλογο,το μόνο που ήθελα απεγνωσμένα ήταν νερό και να ξαπλώσω γιατί ένιωθα σαν να είχα παίξει ώρες συνεχόμενες-θυμάμαι σαν παιδί.Νοσηλεύτηκα 3 εβδομάδες και γυρίσαμε σπίτι με το "νέο" μέλος της οικογενείας!!!!

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •