Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 42

Θέμα: Διαβήτης - Ομοιοπαθητική

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη Antonio
    Περιοχή
    Αθήνα

Διαβήτης - Ομοιοπαθητική

Καλησπέρα παιδιά.Σήμερα στην δουλειά μιλώντας με μια συνάδελφο (43 ετών), μου είπε ότι τελευταία της διέγνωσαν αρκετά ανεβασμένες τιμές σακχάρου.Της συνταγογράφησαν κάποια δισκία & δάιτα και όχι ινσουλίνη για αρχή, έτσι ώστε να δουν πως θα κυμανθούν οι τιμές της.Αν και από ότι μου είπε δεν θα γλυτώσει την σχέση της με την ινσουλίνη.Εκείνη τώρα επειδή φοβάται σαν το διάολο το λιβάνι τις βελόνες είπε να το ψάξει λίγο περισσότερο και κατέληξε στην ομοιοπαθητική λύση.Δεν έχει πάει ακόμα στον αντίστοιχο γιατρό (έχει ραντεβού μέσα στο Σεπτέμβρη) για να ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες για να μοιραστώ μαζί σας.
    Εμένα τώρα η ερώτηση μου είναι η εξής...Μπορεί να βοηθήσει η Ομοιοπαθητική σε ένα χρόνιο πρόβλημα όπως είναι ο Διαβήτης?Και αν ναι καλύπτει και του δύο τύπους 1 & 2, ή μόνο του τύπου 2? Αν έχει κανείς γνώση επί του θέματος ή προσωπική εμπειρία θα ήθελα πολύ να την ακούσω.Δεν σας κρύβω ότι μου έκανε εντύπωση ότι όσα χρόνια παρακολουθώ το Forum δεν έχει γίνει η παραμικρή αναφορά πάνω σε αυτό. Πάντως δεν έχω και πολλές ελπίδες αλλά ποτέ δεν ξέρει κανείς.Έτσι δεν είναι?Αν δεν ρωτήσεις δεν μαθαίνεις.
    Antonio

Σοκολατάκι Το avatar του χρήστη IVAN
    Περιοχή
    BEΡΟΙΑ
    Antonio...στο θέμα "βότανα και συνταγές" και στο post 59,έγραψα
    για ένα ομοιοπαθητικό φάρμακο.
    Το φάρμακο αυτό το πήρε η μικρή μου,πέρασε και ένας μήνας που το πήρε.
    Δοκιμές με μετρήσεις δεν έκανα.Απ'ότι βλέπω όμως με τις καθημερινές μετρήσεις που κάνει,δεν νομίζω να έχει κάνει δουλειά το φάρμακο και δεν νομίζω να βάλω πάλι τη μικρή σε τέτοια διαδικασία.

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη Antonio
    Περιοχή
    Αθήνα
    Και 'μένα μου φαίνεται δύσκολο να μπορούν να αντικαταστήσουν την Ινσουλίνη τα όποια σκευάσματα αλλά επειδή έχω άγνοια με το θέμα είπα να ρωτήσω και εδώ.Ευχαριστώ πάντως.
    Antonio

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς

Question ???

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο IVAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Antonio...στο θέμα "βότανα και συνταγές" και στο post 59,έγραψα
    για ένα ομοιοπαθητικό φάρμακο.
    Το φάρμακο αυτό το πήρε η μικρή μου,πέρασε και ένας μήνας που το πήρε.
    Δοκιμές με μετρήσεις δεν έκανα.Απ'ότι βλέπω όμως με τις καθημερινές μετρήσεις που κάνει,δεν νομίζω να έχει κάνει δουλειά το φάρμακο και δεν νομίζω να βάλω πάλι τη μικρή σε τέτοια διαδικασία.
    Δεν πιστεύω να μπορεί οποιοδήποτε αγωγή με ομοιοπαθητικό ή άλλο φάρμακο να αντικαταστήσει την χορήγηση ινσουλίνης. (Στο Σ.Δ. 1)
    Αλλά, επειδή μου κίνησες την περιέργεια, θέλω να μου διευκρινήσεις κάποια πράγματα:
    Γράφεις ότι το πήρε η μικρή και πέρασε ένας μήνας που το πήρε. Δηλαδή, τo πήρε εφ΄άπαξ ή το έπαιρνε καθημερινά για ένα μήνα;
    Γινόταν παράλληλα με την χορήγηση ινσουλίνης ;
    Επίσης γράφεις ότι δεν έκανες μετρήσεις. Δηλαδή, πήρε το παιδί ένα φάρμακο και δεν έκανες μετρήσεις να δεις πως πήγε ;
    Εξήγησέ μας αν θέλεις γιατί τα έγραψες πολύ συνοπτικά και -τουλάχιστον εγώ- δεν κατάλαβα πως έγινε η όλη διαδικασία...:confused:
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

Περιοχή
    BEΡΟΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Copier Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν πιστεύω να μπορεί οποιοδήποτε αγωγή με ομοιοπαθητικό ή άλλο φάρμακο να αντικαταστήσει την χορήγηση ινσουλίνης. (Στο Σ.Δ. 1)
    Αλλά, επειδή μου κίνησες την περιέργεια, θέλω να μου διευκρινήσεις κάποια πράγματα:
    Γράφεις ότι το πήρε η μικρή και πέρασε ένας μήνας που το πήρε. Δηλαδή, τo πήρε εφ΄άπαξ ή το έπαιρνε καθημερινά για ένα μήνα;
    Γινόταν παράλληλα με την χορήγηση ινσουλίνης ;
    Επίσης γράφεις ότι δεν έκανες μετρήσεις. Δηλαδή, πήρε το παιδί ένα φάρμακο και δεν έκανες μετρήσεις να δεις πως πήγε ;
    Εξήγησέ μας αν θέλεις γιατί τα έγραψες πολύ συνοπτικά και -τουλάχιστον εγώ- δεν κατάλαβα πως έγινε η όλη διαδικασία...:confused:
    Έχεις δίκιο.
    Το φάρμακο αυτό,(θούγια),είναι σε μορφή χαπακιού και το πήρε εφ'άπαξ.
    Έτσι νομίζω είναι και τα περισσότερα ομοιοπαθητικά φάρμακα.
    Άνοιξε το χαπάκι,έβαλε τη σκόνη που περιείχε στο στόμα και με λίγο νεράκι την κατάπιε.
    Η ομοιοπαθητικός μας είπε οτί θα δούμε αποτέλεσμα σ'ένα μήνα.
    Κατά τη διάρκεια της θεραπείας,δεν αλλάξαμε τίποτα.
    Κάναμε κανονικά τις μετρήσεις μας και κανονικά τις δόσεις ινσουλίνης.
    Όσον αφορά τις μετρήσεις που δεν κατάλαβες,είναι αυτές που μας είπε η ομοιοπαθητικός...δηλ.,χωρίς χορήγηση ινσουλίνης και με κανονική διατροφή,δύο ώρες μετά φαγητού,για να βγάλει τα συμπεράσματά της.
    Έχω την εντύπωση οτί χωρίς χρήση ινσουλίνης θα έχουμε πολύ υψηλές τιμές,οπότε δεν είμαι διαθέσιμος να βάλω σε τέτοια διαδικασία τη μικρή μου.
    Με λίγα λόγια αν έβλεπα κάτι διαφορετικό στις τιμές του σακχάρου κατά τη διάρκεια του μήνα της θεραπείας,ίσως το τολμούσα.
    Τολμώ όμως να πω οτί η καλή ψυχολογία της μικρής μου και οποιουδήποτε παιδιού με διαβήτη,ρίχνει τα υψηλά σάκχαρα και τα σταθεροποιεί σε φυσιολογικά επίπεδα.
    Και σ'αυτό είμαστε αποκλειστικά υπεύθυνοι εμείς...

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Νομίζω ότι πολύ καλά το σκέφτηκες. Να δεί τί τιμές θα έχει το παιδί χωρίς ινσουλίνη για να βγάλει τα συμπεράσματά της ; Δηλαδή δεν το έχει ξαναδοκιμάσει ; Εθελοντή για πειράματα στις μελέτες της ψάχνει ;
    Αν λειτουργούσε το φάρμακο (έστω και λίγο) , τότε αφού κάνατε και ινσουλίνη θα πρέπει να έκανε υπογλυκαιμίες. Είχατε ;
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Εμένα μου προτείνανε το Νόνι. Είναι ένα φρούτο εξωτικό το οποίο ρίχνει τα επίπεδα του ζαχάρου. Είναι όμως πολύ ακριβό και δε το πήρα σα φρούτο (επίσης λένε ότι δεν έχει και καλή γεύση), αλλά το πήρα σε μορφή χαπιού. Δοκίμασα 3-4 φορές, αλλά δεν είδα διαφορά. Έχει δοκιμάσει κανένας άλλος?????????

Υ.Γ. Δε θυμάμαι αν το έχω ξανα-αναφέρει στο φόρουμ...
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Περιοχή
    BEΡΟΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Copier Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι πολύ καλά το σκέφτηκες. Να δεί τί τιμές θα έχει το παιδί χωρίς ινσουλίνη για να βγάλει τα συμπεράσματά της ; Δηλαδή δεν το έχει ξαναδοκιμάσει ; Εθελοντή για πειράματα στις μελέτες της ψάχνει ;
    Αν λειτουργούσε το φάρμακο (έστω και λίγο) , τότε αφού κάνατε και ινσουλίνη θα πρέπει να έκανε υπογλυκαιμίες. Είχατε ;
    Από την αρχή την πήρα στραβά την ομοιοπαθητική για το συγκεκριμένο πρόβλημα.
    Σε άλλες παθήσεις βέβαια,μπορεί να κάνει καλό...δεν το γνωρίζω.
    Όχι,δεν έκανε υπογλυκαιμίες...δεν είχε επίδραση το φάρμακο...

Καραμέλα Το avatar του χρήστη giapanta
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Πρόσφατα έμαθα απο μια καινουρια φίλη οτι ο πατέρασ τησ ειναι οδοντιατροσ αλλα ασχολείται παράλληλα με την ομοιοπαθητικη εδω και 20 χρόνια. Επειδή δεν γνώριζα τι ακριβως είναι η ομοιοπαθητικη ρώτησα τη φίλη μου και μου είπε τα εξης : η ομοιοπαθητική στην οποιαδήποτε νόσο, είτε σωματική είτε ψυχολογική , ψαχνει να βρει τη ριζα του προβληματοσ πρωτα. για αυτο ανατρεχει κ στο παρελθον αλλα κ στο παρον του πασχοντοσ ωστε να βρει τισ αιτιεσ....μπορει να ειναι αγχοσ, μπορει να ειναι δυσκολεσ οικογενειακεσ καταστασεισ, στεναχωρια κλπ....αφου το βρει μετα προχωρα στη εξαλειψη αυτων των κακων συναισθηματων κι επειτα στη χορήγηση ομοιοπαθητικων χαπιων κ ο ομοιοπαθητικοσ προσπαθει να βρει ποιο ομοιοπαθητικο χαπι ταιριαζει με την ιδιοσυγκρασια του πασχοντοσ...δηλαδη μεσα απο πολλεσ δοκιμεσ κατορθωνουν να βρουν ποιο χαπι ταιριαζει στον καθενα ξεχωριστα...γιατι οι ομοιοπαθητικοι υποστηριζουν οτι για παραδειγμα σε ατομα που εχουν την ιδια ασθενεια πχ διαβητησ, ειναι διαφορετικη η αιτια στον καθενα οποτε ο οργανισμοσ του καθενοσ χρειαζεται κ το ομοιοπαθητικο χαπι που του ταιριαζει..
    Δεν γνωριζω κατα ποσο η ομοιοπαθητικη μπορει να μασ βοηθησει.Ωστόσο θα ρωτησω το μπαμπα τησ φίλησ μου για περισσοτερεσ πληροφοριες και θα σασ ενημερωσω...

Ζαχαροπλάστης Το avatar του χρήστη Vicky
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Μην παίζετε με την υγεία των παιδιών ή ακόμα και τη δική σας... Η ινσουλίνη δε γίνεται να αντικατασταθεί με ένα χάπι!!!! Προσέξτε τι κάνετε....!!!

σ.σ. Παλιά γνωστή μου με ΣΔ1 που έκανε ομοιοπαθητική, είχε... άσχημη κατάληξη... Προβλήματα στα μάτια και αρχή προβλημάτων με τους νεφρούς...
    Ήρωας...

Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •