Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 42

Θέμα: Διαβήτης - Ομοιοπαθητική

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Vicky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην παίζετε με την υγεία των παιδιών ή ακόμα και τη δική σας... Η ινσουλίνη δε γίνεται να αντικατασταθεί με ένα χάπι!!!! Προσέξτε τι κάνετε....!!! ...

Αυτό ακριβώς λέμε Βίκη.
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη HONEYMOON
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Η Μελίνα κάνει ομοιοπαθητική από το Δεκέμβριο του 2007, ο άνδρας μου από το Πάσχα του 2008 και εγώ από το Πάσχα του 2010. Η ομοιοπαθητική αυτό που κάνει είναι πρώτα από όλα να φτάξει την ψυχή κάποιου, να διώξει το άγχος και ότι τον βασανίζει, να τα περνάει όλα πιο χαλαρά γιατί τα βασανάκια είναι αυτά που ρίχνουν την άμυνα του οργανισμού και συμβαίνουν διάφορα δυσάρεστα. Η ομοιοπαθητική δεν σου λέει κόψε την ινσουλίνη ή κόψε το χάπι για τη χολιστερίνη, ή το θυρεοειδή που έχω εγώ... Το παράδειγμα που έχω είναι ότι ο άνδρας μου σε διάστημα δύο χρόνων (κάνοντας χρήση για ένα διάστημα και χαπιού "χημικού") και βέβαια με συχνό έλεγχο έχει κανονικές τιμές χολιστερίνης (χωρίς δίαιτες). Εγώ είμαι στην αρχή ακόμη. Τονίζω ότι για χρόνια νοσήματα δεν φτάνει ένα χάπι.... Λίγα χαπάκια ή ένα χάπι παίρνει ο μικρός μου (3,5) για το συνάχι, για την ωτίτιδα, κ.λ.π. ο οποίος δεν έχει πάρει χημικό φάρμακο εκτός μιας σεράς αντιβίωσης παλιά. Όσον αφορά το διαβήτη ποτέ κανένας γιατρός και πολύ περισσότερο ο δικός μας δεν είπε ότι μπορεί σίγουρα η ομοιοπαθητική να αναστρέψει τη βλάβη, ούτε φυσικά ζήτησε να κόψουμε την ινσουλίνη. Μετά από επικοινωνία μας με εκπρόσωπο της σχολής ομοιοπαθητικής στην Αλλόνησο, είπε ότι υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις βέβαια που σιγά σιγά έκοψαν την ινσουλίνη. Από τότε που άρχισε την ομοιοπαθητική η Μελίνα εκτός από μια γαστρεντερίτιδα που πέρασε το πρώτο καλοκαίρι, δεν έχει ξαναρωστήσει μόνο κάτι χαζο-ιώσεις του ποδαριού, τη στιγμή που από 18 μηνών και ακόμη και μέσα στο νοσοκομείο που νοσηλευθήκαμε για το διαβήτη την είχαμε φλομώσει στην κορτιζόνη και τα βρογχοδιασταλτικά. Το κύριο λοιπόν έργο της ομοιοπαθητικής είναι να σε κάνει να νοιώθεις καλά και έτσι θα είσαι και καλά, γιατί επαναλαμβάνω τα περισσότερα κακά συμβαίνουν από εξασθενημένο ανοσοποιητικό σύστημα, λόγω διαφόρων στρεσογόνων καταστάσεων. Δεν προσπαθώ να πείσω κανένα. Ο κάθε ένας είναι ελεύθερος να διαλέξει ότι θέλει. Απλά θεώρησα σωστό να γράψω για να γίνει και ξεκάθαρο ότι η ομοιοπαθητική δεν ζητά να κόψεις την ινσουλίνη, ούτε τις μετρήσεις, ας είμαστε σοβαροί....δεν παίζουμε με τη ζωή...

Περιοχή
    Πειραιάς
    Η καλή διάθεση , η αισιοδοξία και όλα τα συναφή, παίζουν και αυτά τον ρόλο τους για μιά καλή ρύθμιση. Αυτό είναι σίγουρο και το γνωρίζουμε όλοι μας.
    Δεν κρίνω την ομοιοπαθητική. Ο καθένας μας ψάχνει, μαθαίνει και κρίνει για τον εαυτό του.
    Όταν επικοινώνησες και σου είπαν ότι υπάρχουν και κάποιες εξαιρέσεις που έκοψαν την ινσουλίνη, φαντάζομαι ότι θα εννοούν οτιδήποτε άλλο εκτός από Σ.Δ.1 (π.χ. από παχυσαρκία)
    " Oh, think twice,

Κουφέτο Το avatar του χρήστη defi
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Καλημέρα! Είμαι 37 χρονών και εδώ και έναμιση χρόνο πάσχω από σακχαρώση διαβήτη. Το ανακάλυψα τελείως τυχαία, με σάκχαρο νηστείας 113 και γλυκοζυλιωμένη 6 και φυσικά καμπύλη σακχάρου στη συνέχεια τραγική (300 και πάνω). Μου ήρθε πολύ ξαφνικό, χωρίς κανένα ιστορικό ή κληρονομικότητα στην οικογένειά μου, αδύνατη (53 κιλά με ύψος 1,66). Η αλήθεια είναι ότι μου εμφανίστηκε μετά από μία πολύ έντονα στρεσογόνο κατάσταση που πέρασα. Ο τύπος διαβήτη μου δεν είναι ξεκάθαρος γιατί το ελέγχω με διατροφή αλλά έχω την χαμηλότερη δυνατή παραγωγή ινσουλίνης και πολύ χαμηλό c-πεπτίδιο. Πήγα σε πάρα πολλούς γιατρούς οι οποίοι αρχικά αμφισβητούσαν ότι έχω διαβήτη αλλά βλέποντας τις δύο καμπύλες που είχα κάνει πείθονταν τελικά. Όλοι μου είπαν πως είμαι πολύ τυχερή γιατί αφενός το ανκάλυψα πάρα πολύ νωρίς (γλυκοζυλιωμένη 6) και αφετέρου γιατί είμαι αδύνατη. Άκουσα διάφορες απόψεις: α) Πολύγνωστός διαβητολόγος και αυθεντία στο είδος του μου συνέστησε κατευθείαν ινσουλίνη (μου έκανε ένεση μέσα στο ιατρείο του για να αποδείξει ότι δεν είναι τίποτα) ισχυριζόμενος ότι σε λίγο καιρό το πάγκρεας θα στερέψει και θα είμαι ινσουλινοεξαρτώμενη β) άλλος διαβητολόγος μου έδωσε αρχικά αντιδιαβητικά δισκία όπου πήρα για μία μέρα, γ)άλλος μου είπε ότι ξεκινάμε με διατροφή και βλέπουμε διευκρινίζοντας όμως ότι δεν υπάρχει καλύτερο αλλά μόνο χειρότερο από εδώ και πέρα δ)ρώτησα έναν ομοιοπαθητικό και μου είπε πως εάν έπερνα ινσουλίνη δεν γίνεται τίποτα και τώρα που δεν παίρνω η ομοιοπαθητική μπορεί να δράσει μόνο υποστηρικτικά. Για να μην τα πολυλογώ βρέθηκε στο δρόμο μου ένας ινδός γιατρός που εξασκούσε την αγιουρβέδα (αρχαία ινδική ιατρική) την οποία ακολουθώ με επιτυχία (έχω ρίξει την γλυκοζυλιωμένη στο 5,5 και έχω πρωινές γύρω στο 100, πριν τα γεύματα κάτω από 100 και δύο ώρες μετά κάτω από 150) εδώ και 1 χρόνο και η οποία στηρίζεται σε ειδική διατροφή (διατροφή που σχετίζεται με τον διαβήτη αλλά και με την ιδιοσυγκρασία μου) και ένα μπαχαρικό που βοηθάει την έκκριση ινσουλίνης από το πάγκρεας. Βέβαια παράλληλα με παρακολουθεί και ο διαβητολόγος που μου συνέστησε διατροφή, ο οποίος έχει ενθουσιαστεί με την εξέλιξη χωρίς να ξέρει τί ακριβλως τρώω και ότι κάνω αγιουρβέδα, του φτάνει μόνο ότι του πηγαίνω καλές μετρήσεις. Δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει αυτό αλλά για μένα μέσα στην απόγνωσή μου ήταν μιά ελπίδα. Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι ο συγκεκριμένος γιατρός είναι ινδία και δεν είναι εύκολη η επικοινωνία μας, μιας και φέτος δεν επισκέφθηκε την ελλάδα! Εγώ πάντως συνεχίζω με αυτά που μου είχε συστήσει.
    (Sorry για το μεγάλο κείμενο!)

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο defi Εμφάνιση μηνυμάτων
    και ένα μπαχαρικό που βοηθάει την έκκριση ινσουλίνης από το πάγκρεας
    Κατ'αρχήν καλωσήρθες!!!

Ελπίζω να μη χρειαστεί να κάνεις ινσουλίνη (αν και δε χρειάζεται να σε τρομάζει) και να συνεχίσεις με τόσο καλά ζάχαρα

Θα ήθελα να μου πεις περισσότερα πράγματα γι'αυτό το μπαχαρικό. Αν και δε θα βοηθήσει μιας και είμαι με ινσουλίνη από το 1994!!! Θα ήθελα όμως να μάθω περισσότερα πράγματα γι'αυτό
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Κουφέτο Το avatar του χρήστη defi
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Το μπαχαρικό λέγεται κουρκουμάς ή κιτρινόριζα ή turmeric, έχει χαρακτηριστικό κίτρινο χρώμα (το οποίο βάφει και πολύ) και είναι το βασικό συστατικό του κάρυ. Αν ψάξεις στο ίντερνετ θα βρεις πολλές πληροφορίες, μεταξύ άλλων ότι βοηθάει την έκκριση ινουλίνης. Εγώ το χρησιμοποιώ πολύ και στο φαγητό γιατί μου αρέσει αλλά και κάθε πρωί διαλύω ελάχιστη ποσότητα (στη μύτη του κουταλιού) σε μιά κούπα χλιαρό νερό και το πίνω. Ο ινδός με είχε ρωτήσει αν πάιρνω ινσουλίνη γιατί σε αυτή την περίπτωση θα ήταν δύσκολο να με βοηθήσει. Μου είπε ότι υπάρχει μια ελπίδα να διατηρήσω την ελάχιστη ινσουλίνη που παράγω. Ακολουθώ βέβαια πολύ αυστηρό πρόγραμμα διατροφής: τακτικά γεύματα ανά 4 ώρες, τρώω συγκεκριμένα είδη κρέατος, καθόλου γλυκά κλπ. Γενικά και από δικό μου φόβο έχω αποκλέισει τελείως τη ζάχαρη και τρώω ελάχιστο άμυλο, ελάχιστα φρούτα (1 ξυνόμηλο την ημέρα). Έχω παρεκτραπεί κανά 2-3 φορές (πχ 6 crackers και 2 μπισκότα και σάκχαρο στο 320) αλλά γενικά προσπαθώ να επιβραδύνω όσο αντέχω τη χορήγηση ινσουλίνης. Και τέλος αυτό που έχω καταλάβει στον λίγο χρόνο ενασχόλησής μου με το διαβήτη είναι ότι το πιο σημαντικό ρόλο σε αυτή την ιστορία τον παίζει ο ψυχολογικός παράγοντας.

Ζαχαροπλάστης Το avatar του χρήστη Vicky
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο defi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μπαχαρικό λέγεται κουρκουμάς ή κιτρινόριζα ή turmeric, έχει χαρακτηριστικό κίτρινο χρώμα (το οποίο βάφει και πολύ) και είναι το βασικό συστατικό του κάρυ. Αν ψάξεις στο ίντερνετ θα βρεις πολλές πληροφορίες, μεταξύ άλλων ότι βοηθάει την έκκριση ινουλίνης. Εγώ το χρησιμοποιώ πολύ και στο φαγητό γιατί μου αρέσει αλλά και κάθε πρωί διαλύω ελάχιστη ποσότητα (στη μύτη του κουταλιού) σε μιά κούπα χλιαρό νερό και το πίνω. Ο ινδός με είχε ρωτήσει αν πάιρνω ινσουλίνη γιατί σε αυτή την περίπτωση θα ήταν δύσκολο να με βοηθήσει. Μου είπε ότι υπάρχει μια ελπίδα να διατηρήσω την ελάχιστη ινσουλίνη που παράγω. Ακολουθώ βέβαια πολύ αυστηρό πρόγραμμα διατροφής: τακτικά γεύματα ανά 4 ώρες, τρώω συγκεκριμένα είδη κρέατος, καθόλου γλυκά κλπ. Γενικά και από δικό μου φόβο έχω αποκλέισει τελείως τη ζάχαρη και τρώω ελάχιστο άμυλο, ελάχιστα φρούτα (1 ξυνόμηλο την ημέρα). Έχω παρεκτραπεί κανά 2-3 φορές (πχ 6 crackers και 2 μπισκότα και σάκχαρο στο 320) αλλά γενικά προσπαθώ να επιβραδύνω όσο αντέχω τη χορήγηση ινσουλίνης. Και τέλος αυτό που έχω καταλάβει στον λίγο χρόνο ενασχόλησής μου με το διαβήτη είναι ότι το πιο σημαντικό ρόλο σε αυτή την ιστορία τον παίζει ο ψυχολογικός παράγοντας.
    Sorry αλλά θα γίνω ο.. δικηγόρος του διαβόλου...

Μήπως οι καλές τιμές σου και η πτώση της γλυκοζηλιωμένης οφείλονται μόνο στη διατροφή και όχι στο μπαχαρικό?

Το έχεις σκεφτεί αυτό?

Απ΄ότι λες, η διατροφή σου είναι πολύ χαμηλή σε υδατάνθρακες και το πάγκρεάς σου ακόμα παράγει έστω και λίγη ινσουλίνη...
    Ήρωας...

Περιοχή
    Πειραιάς
    Και το δικό μου μυαλό εκεί πήγε. Αφού υπάρχει έστω και λίγη παραγωγή ινσουλίνης, με μία διατροφή πολύ προσεκτική, άσκηση κ.λ.π. την "κάνεις" να είναι επαρκής (έστω και λίγη)
    " Oh, think twice,

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη HONEYMOON
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Εγώ πιστεύω στην εναλλακτική ιατρική και εφόσον κάποιος είναι τακτικός στις εξετάσεις του, δεν βλέπω το λόγο να μην υποστηρίζει την ασθένειά του με όποιο τρόπο μπορεί και νομίζει σωστό. Μιλάω για οποιαδήποτε ασθένεια, όχι μόνο για το διαβήτη.

Παγωτό Το avatar του χρήστη sogno
    Περιοχή
    Κέρκυρα

Cool

διαβάζοντας τ παραπάνω ποστ σκέφτηκα όπως την Βίκυ και τον κο Γιώργο, οπότε και θα συμφωνήσω...θέλω μόνο να προσθέσω ότι αργά η γρήγορα κάποια στιγμή , ότι και να κάνουμε η χρήση ινσουλίνης είναι "αναπόφευκτη" αλλά όχι τραγική...
    "η γνώση γεννάει γνώση"

Σελίδα 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •