Σελίδα 1 από 21 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 205

Θέμα: Αντλία ινσουλίνης No2

Ζαχαροπλάστης Το avatar του χρήστη Vicky
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece

Arrow Αντλία ινσουλίνης No2

Τυχαία είδα ότι και αυτό το θέμα έχει υπερβεί τα ''δέοντα''...

Γι αυτό λοιπόν πάμε στο part 2!!!
    Ήρωας...

Κουφέτο Το avatar του χρήστη yavvis
    Περιοχή
    Αλεξάνδρεια
    Απόψε ο ιατρός μου είπε ότι η Nordisk θα σταματίσει να στέλνει πλέον ινσουλίνες στην Ελλάδα και κάποιοι τύποι θα λείψουν από τα φαρμακεία... 17 χρόνια διαβητικός μου προτάθηκε να ΄βαλω και εγώ την αντλία και βρήκα πολύ χρήσιμα όλα όσα έχετε γράψει οι αντλιοφόροι και αφού είναι καλύτερα στη ρύθμιση του σαχάρου θα μπω και εγώ στο κλαμπ

Κουφέτο Το avatar του χρήστη yotita
    Περιοχή
    Βερολίνο
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο yavvis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απόψε ο ιατρός μου είπε ότι η Nordisk θα σταματίσει να στέλνει πλέον ινσουλίνες στην Ελλάδα και κάποιοι τύποι θα λείψουν από τα φαρμακεία... 17 χρόνια διαβητικός μου προτάθηκε να ΄βαλω και εγώ την αντλία και βρήκα πολύ χρήσιμα όλα όσα έχετε γράψει οι αντλιοφόροι και αφού είναι καλύτερα στη ρύθμιση του σαχάρου θα μπω και εγώ στο κλαμπ
    Καλά θα κάνεις. Ό,τι απορίες έχεις, εδώ είμαστε

Originally Posted by vstam View Post
    Καλημέρα σας!

Μα κάνω μια εντελώς κουφή ερώτηση.... Έχει πετάξει με αεροπλάνο κάποιος/α με αντλία; Στον έλεγχο σας λένε τίποτα; Και ρωτάω επειδή εμείς έχουμε πάντα πρόβλημα με τι ενέσεις και ινσουλίνες που κουβαλάμε στο αεροπλάνο - μόνο στα ελληνικά αεροδρόμια μας προκαλούν πρόβλημα, στα άλλα αναγνωρίζουν αμέσως τι είναι και ξέρουν ότι επιτρέπεται η μεταφορά τους στην καμπίνα επιβατών.
    Την βγάζεις για λίγο ή τους λες τι είναι και ελπίζεις ότι δεν θα σε περάσουν για τρομοκράτη;
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Ευχαρίστως να σου απαντήσω προσωπικά στην απορία σου... Μετά από μόνο μία εβδομάδα αφού έβαλα την αντλία έκανα 2 ταξίδια, ένα στο Βέλγιο και καπάκι στην Ελβετία.

Κανείς δεν θα σου πει τίποτα αν δεν έχεις την αντλία σε εμφανές σημείο, διότι η αντλία δεν χτυπάει στον ανιχνευτή μετάλλων, γιατί προφανώς δεν φέρει μέταλλο (διορθώστε με αν κάνω λάθος). Εκτός κι αν σε ψιλαφίσουν και αγγίξουν την αντλία,οπότε και θα σου ζητήσουν να την δείξεις.

Το πιο κουφό που μου έτυχε ήταν στις Βρυξέλλες που με πήγαν παράμερα (και όλα αυτά επειδή φαινόταν η αντλία μου γιατί την είχα στην τσέπη) και πήραν κάτι σαν τανάλια με ένα πανάκι, πέρασαν από πάνω από την αντλία αυτό το πανάκι και μετά έβαλαν το πανάκι μέσα σ'ένα μηχάνημα, το οποίο εμένα μου έμοιαζε με τεράστιο σκάνερ, περίμεναν μερικά δευτερόλεπτα να βγάλει ένα αποτέλεσμα και μ'αφήσαν να φύγω. Η όλη διαδικασία να κράτησε ένα λεπτό...Υποθέτω ήταν για να εξακριβώσουν αν επρόκειτο για ναρκωτικά ή εκρηκτικά...Θα σε γελάσω...

Πάντως, πήγα και Λίβανο και Σερβία και πουθενά δεν μου είπαν τίποτα...Οπότε μην ανησυχείς για τίποτα. Εμένα προσωπικά κανείς δεν μου ζήτησε να την βγάλω από πάνω μου, ούτε καν μπήκαν στον κόπο να διαβάσουν την ιατρική βεβαίωση από το νοσοκομείο που κουβαλάω στα ταξίδια μαζί μου.

Κουφέτο Το avatar του χρήστη yotita
    Περιοχή
    Βερολίνο
    Και κάτι ακόμη που ξέχασα να αναφέρω...

Μπορεί την αντλία να μην χρειάζεται να την βγάλεις από πάνω σου ή να την απενεργοποιήσεις στο αεροπλάνο, όμως όταν έχεις τον σένσορα συνεχούς καταγραφής (μιλάω πάντα για την αντλία της Medtronic), επειδή λειτουργεί με bluetooth πρέπει να τον απενεργοποιήσεις κατά την απογείωση και την προσγείωση.

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη zoefio
    Περιοχή
    Λευκωσία
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο yotita Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά θα κάνεις. Ό,τι απορίες έχεις, εδώ είμαστε

Ευχαρίστως να σου απαντήσω προσωπικά στην απορία σου... Μετά από μόνο μία εβδομάδα αφού έβαλα την αντλία έκανα 2 ταξίδια, ένα στο Βέλγιο και καπάκι στην Ελβετία.

Κανείς δεν θα σου πει τίποτα αν δεν έχεις την αντλία σε εμφανές σημείο, διότι η αντλία δεν χτυπάει στον ανιχνευτή μετάλλων, γιατί προφανώς δεν φέρει μέταλλο (διορθώστε με αν κάνω λάθος). Εκτός κι αν σε ψιλαφίσουν και αγγίξουν την αντλία,οπότε και θα σου ζητήσουν να την δείξεις.

Το πιο κουφό που μου έτυχε ήταν στις Βρυξέλλες που με πήγαν παράμερα (και όλα αυτά επειδή φαινόταν η αντλία μου γιατί την είχα στην τσέπη) και πήραν κάτι σαν τανάλια με ένα πανάκι, πέρασαν από πάνω από την αντλία αυτό το πανάκι και μετά έβαλαν το πανάκι μέσα σ'ένα μηχάνημα, το οποίο εμένα μου έμοιαζε με τεράστιο σκάνερ, περίμεναν μερικά δευτερόλεπτα να βγάλει ένα αποτέλεσμα και μ'αφήσαν να φύγω. Η όλη διαδικασία να κράτησε ένα λεπτό...Υποθέτω ήταν για να εξακριβώσουν αν επρόκειτο για ναρκωτικά ή εκρηκτικά...Θα σε γελάσω...

Πάντως, πήγα και Λίβανο και Σερβία και πουθενά δεν μου είπαν τίποτα...Οπότε μην ανησυχείς για τίποτα. Εμένα προσωπικά κανείς δεν μου ζήτησε να την βγάλω από πάνω μου, ούτε καν μπήκαν στον κόπο να διαβάσουν την ιατρική βεβαίωση από το νοσοκομείο που κουβαλάω στα ταξίδια μαζί μου.
    Συμπέρασμα: Η Γιώτα δεν κάθεται στον.... της
    zor yok γιατί... η ζωή είναι ωραία..

Κουφέτο Το avatar του χρήστη Dimitroula
    Περιοχή
    Αριδαία
    Είμαι 25 χρονών.Εδώ κ 6 μήνες φοράω κ γω την αντλία ινσουλίνης κ μπορώ να πω ότι έχω βρει την υγεία μου!!! Την συστήνω ανεπιφύλακτα!!!!! :)

Κουφέτο Το avatar του χρήστη Dimitroula
    Περιοχή
    Αριδαία
    Η ΑΝΤΛΙΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΑΝΙΧΝΕΥΤΗ ΜΕΤΑΛΛΩΝ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΝΕ ΤΣΑΝΤΕΣ ΚΤΛ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΒΛΑΒΗΣ. ΖΗΤΗΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΧΑΡΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimitroula Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ΑΝΤΛΙΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΑΝΙΧΝΕΥΤΗ ΜΕΤΑΛΛΩΝ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΝΕ ΤΣΑΝΤΕΣ ΚΤΛ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΒΛΑΒΗΣ. ΖΗΤΗΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΧΑΡΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
    Αυτό δεν το έχω ξανακούσει... όντως ισχύει?????

Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει κάποιος στο φόρουμ που είναι εκπαιδευτής (αν θυμάμαι καλά ) σε κάποια εταιρεία... Αν γνωρίζει ας μας απαντήσει γιατί αν όντως ισχύει... :o
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη zoefio
    Περιοχή
    Λευκωσία
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MRM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό δεν το έχω ξανακούσει... όντως ισχύει?????

Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει κάποιος στο φόρουμ που είναι εκπαιδευτής (αν θυμάμαι καλά ) σε κάποια εταιρεία... Αν γνωρίζει ας μας απαντήσει γιατί αν όντως ισχύει... :o
    Ξέρω κι εγώ.. δε θα μας το λέγαν οι εταιρίες αν ήταν έτσι;; δε νομίζω να τους συμφέρει να "χαλάσουμε" τις αντλίες μας!
    Ή τέλος πάντων, μετά από πόσες φορές μπορεί να πάθει κάτι.. γιατί με την πρώτη αποκλείεται.. άλλωστε θα είχαμε αντιληφθεί κάτι όσοι ταξιδέψαμε..:confused:
    zor yok γιατί... η ζωή είναι ωραία..

Κουφέτο Το avatar του χρήστη mama
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Question

μήπως γνωρίζετε αν αυτοί που χρησιμοποιούν αντλία (ασφαλισμένοι στο ΙΚΑ) δικαιούνται περισσότερες ταινίες μέτρησης σακχάρου και ποιες διαδικασίες πρέπει να ακολουθήσουμε?κάτι μου είπαν για το διαβητολογικό κέντρο ικα-εταμ, έγκριση από επιτροπή,που είναι, πως περνάς κλπ
    σας ευχαριστώ

Σελίδα 1 από 21 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •