Σελίδα 3 από 21 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 205

Θέμα: Αντλία ινσουλίνης No2

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Όπως πολύ σωστά είπε και η Καίτη, το almora το παίρνει κάποιος ότα έχει χάσει πολλά υγρά. Είτε λόγω διάρροιας, είτε λόγω υψηλού ζαχάρου. Στην δεύτερη περίπτωση , επειδή ο οργανισμός μας θέλει να κατεβάσει το ζάχαρο, χρησιμοποιεί πολύ νερό. Με το νερό της βρύσης δεν αναπληρώνονται οι ηλεκτρολύτες.

Αν δεν έχουμε almora, μπορούμε να φτιάξουμε ένα πρόχειρο διάλυμα ηλεκτρολυτών μόνοι μας ως εξής : Βάζουμε λίγη σόδα και αλάτι (στη «μύτη» ενός κουταλιού του γλυκού) σε ένα ποτήρι νερό. Η σόδα περιέχει δισανθρακικό οξύ και το αλάτι χλώριο και νάτριο. Όταν επανέλθουμε σε κανονικά επίπεδα, μπορούμε να φάμε και μπανάνα ή μήλο, που είναι πλούσιες πηγές καλίου. Θα αναπληρώσουμε άλλον ένα «χαμένο» ηλεκτρολύτη.

@ KaterinaMan. Και εμείς έχουμε διαπιστώσει ότι η αντλία δεν "αντιλαμβάνεται" εύκολα την απόφραξη. Μετά από bolus μερικών μονάδων το πιάνει αμέσως. Με σκέτο τον βασικό ρυθμό, σε εμάς το "κατάλαβε" μετά από 4-5 ώρες. Όταν το ζάχαρο είχε φτάσει στην ... στρατόσφαιρα.
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη zoefio
    Περιοχή
    Λευκωσία
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MRM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει τέτοιο σύστημα το οποίο κάνει κάτι χιλιάδες ελέγχους ανά κάποια ώρα (δε θυμάμαι ακριβώς αριθμό), αλλά απ'ότι κατάλαβα, μέσα σε 3 χρόνια που τη φοράω, μόνο όταν βάλω bolus αντιλαμβάνεται αντίσταση και χτυπάει συνεγερμός ή όταν διπλωθεί το σωληνάκι και εμποδίζει τη διέλευση της ινσουλίνης. Ο βασικός ρυθμός είναι αρκετά λίγος για να καταλάβει ο αισθητήρας ότι έχει πρόβλημα.
    κι εμένα από τις πρώτες κιόλας μέρες διπλώθηκε εξωτερικά το σωληνάκι κι άρχισε να χτυπάει ότι ενώ είχα βάλει μπόλους δεν το έδινε.. το πρόβλημα είναι εσωτερικά όμως.. γιατί το έξω μπορεί να το δεις και μόνη σου..
    χθες που έβγαλα το βουλωμένο είδα ότι ήταν λυγισμένο ..
    zor yok γιατί... η ζωή είναι ωραία..

Κουφέτο Το avatar του χρήστη mafia
    Περιοχή
    Athens

Question

παιδιά..γεια σας.
    ελπίζω να είστε όλοι καλά.
    νεοεισερχόμενη στο φορουμ.

αναρωτιεμαι..
    ολοι εδω μεσα ειστε με αντλια;;

τι γινεται, πως γινεται;;
    μπορειτε να με παραπεμψετε;;

δεν ρυθμιζω με τιποτα.
    και εχουν αρχισει κ οι επιπλοκες.
    ο γιατρος μου δεν βλεπει καλα την αντλια,
    και εγω, στην ιδεα αυτης, δεν αισθανομαι πολυ ανετα.

οι δικες σας εμπειριες ποιες ειναι;;
    διαπιστωνω οτι εχετε πετυχει ρυθμιση.
    τί γίνεται ομως με τους βαθμους ελευθεριας;;

σας φιλω.

Περιοχή
    Πειραιάς

Smile

Φίλε/η mafia , καλώς ήρθες στην παρέα μας. Πες μας και κάτι για σένα εδώ.

Όχι, δεν είναι όλοι με αντλία. Ορισμένοι μόνο. Ψάξε λίγο στο forum και θα βρείς απαντήσεις για τα ερωτήματα σου. Για διευκόλυνσή σου, χρησιμοποίησε την λειτουργία "Αναζήτηση" (κάτω από την κίτρινη μπάρα). Π.χ. κάνε αναζήτηση με την λέξη "Αντλία"

Τα λέμε.:)
    " Oh, think twice,

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη zoefio
    Περιοχή
    Λευκωσία
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mafia Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδιά..γεια σας.
    ελπίζω να είστε όλοι καλά.
    νεοεισερχόμενη στο φορουμ.

αναρωτιεμαι..
    ολοι εδω μεσα ειστε με αντλια;;

τι γινεται, πως γινεται;;
    μπορειτε να με παραπεμψετε;;

δεν ρυθμιζω με τιποτα.
    και εχουν αρχισει κ οι επιπλοκες.
    ο γιατρος μου δεν βλεπει καλα την αντλια,
    και εγω, στην ιδεα αυτης, δεν αισθανομαι πολυ ανετα.

οι δικες σας εμπειριες ποιες ειναι;;
    διαπιστωνω οτι εχετε πετυχει ρυθμιση.
    τί γίνεται ομως με τους βαθμους ελευθεριας;;

σας φιλω.
    αν η καλή ρύθμιση σου αλλάξει την ζωή τότε οι λίγες άβολες στιγμές με την αντλία μηδενίζονται και χάνουν κάθε σημαντικότητα!... δε συγκρίνεται το αίσθημα, αφού ρυθμιστείς, να βλέπεις μετρήσεις κανονικές! :D
    και δεν το καταλαβαίνω αυτό με τους γιατρούς.. μου είπε κι άλλος ότι ο γιατρός του είναι λίγο επιφυλακτικός! μα για ποιον λόγο;δεν ξέρω..
    είναι δυνατόν να λες ότι έχεις αρχίσει να έχεις επιπλοκές και να μην επιδιώκει να δοκιμάσεις κάτι πιο "εξελιγμένο" ας πούμε;... δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.
    μπορεί να σου πάρει λίγο περισσότερο καιρό να ρυθμιστείς αν ήδη έχεις δυσκολίες, αλλά όταν θ'αρχίσουν οι γλυκοζηλιωμένες να πέφτουν τότε δε θα σε νοιάζει τίποτα..
    επίσης, επιδίωξε να συναντήσεις άτομα από κοντά που φοράνε αντλία.. άλλο να μιλάμε απο δω, άλλο να σου τα εξηγεί ο εκπαιδευτής, άλλο να το βλέπεις σε κάποιον άλλο και άλλο να το φοράς η ίδια..
    αν είσαι από θεσσαλονίκη θα βρεθούμε τον ιούλιο.. 2 τουλάχιστον θα φοράμε αντλία! οπότε αν δεν το χεις αποφασίσει ως τότε.. θα κάνουμε ό,τι μπορούμε! :)
    zor yok γιατί... η ζωή είναι ωραία..

Κουφέτο Το avatar του χρήστη maria1981
    Περιοχή
    poli
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zoefio Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν η καλή ρύθμιση σου αλλάξει την ζωή τότε οι λίγες άβολες στιγμές με την αντλία μηδενίζονται και χάνουν κάθε σημαντικότητα!... δε συγκρίνεται το αίσθημα, αφού ρυθμιστείς, να βλέπεις μετρήσεις κανονικές! :D
    και δεν το καταλαβαίνω αυτό με τους γιατρούς.. μου είπε κι άλλος ότι ο γιατρός του είναι λίγο επιφυλακτικός! μα για ποιον λόγο;δεν ξέρω..
    είναι δυνατόν να λες ότι έχεις αρχίσει να έχεις επιπλοκές και να μην επιδιώκει να δοκιμάσεις κάτι πιο "εξελιγμένο" ας πούμε;... δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.
    μπορεί να σου πάρει λίγο περισσότερο καιρό να ρυθμιστείς αν ήδη έχεις δυσκολίες, αλλά όταν θ'αρχίσουν οι γλυκοζηλιωμένες να πέφτουν τότε δε θα σε νοιάζει τίποτα..
    επίσης, επιδίωξε να συναντήσεις άτομα από κοντά που φοράνε αντλία.. άλλο να μιλάμε απο δω, άλλο να σου τα εξηγεί ο εκπαιδευτής, άλλο να το βλέπεις σε κάποιον άλλο και άλλο να το φοράς η ίδια..
    αν είσαι από θεσσαλονίκη θα βρεθούμε τον ιούλιο.. 2 τουλάχιστον θα φοράμε αντλία! οπότε αν δεν το χεις αποφασίσει ως τότε.. θα κάνουμε ό,τι μπορούμε! :)
    Συμφωνώ και εγώ. Πολλοί γιατροί δυστυχώς δεν ξέρουν για την αντλία και την φοβούνται περισσότερο από εσένα!!! Εγώ έχω την αντλία τρεις εβδομάδες και απορώ πώς ζούσα πριν. Επιπλοκές δεν είχα αλλά είχα κάτι μετρήσεις από 40 μέχρι 400 και τούμπαλιν. Επίσης όσο φυσικό είναι να κουβαλάς τις ενέσεις σου άλλα τόσο είναι να κουβαλάς την αντλία. Όλα είναι μια συνήθεια. Δοκίμασε το και αν δεν σου αρέσει την βγάζεις. Απλά πρέπει να βρεις τον κατάλληλο γιατρό που θα σε βοηθήσει.

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο maria1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης όσο φυσικό είναι να κουβαλάς τις ενέσεις σου άλλα τόσο είναι να κουβαλάς την αντλία. Όλα είναι μια συνήθεια. Δοκίμασε το και αν δεν σου αρέσει την βγάζεις. Απλά πρέπει να βρεις τον κατάλληλο γιατρό που θα σε βοηθήσει.
    (χωρίς παρεξήγηση...) Καμία σχέση με τις ενέσεις... ειδικά στον ύπνο... έχω ξυπνήσει άπειρες φορές με την αντλία τυλιγμένη στη μέση μου, στο πόδι μου, πεσμένη από το κρεβάτι, να έχει φύγει η αντλία στα πόδια μου και μαζί και ο καθετήρας της... γενικά άβολη θα την έλεγα...

Το μόνο που γλιτώνεις είναι να κάνεις πολλές ενέσεις ημερησίως και μετά από δοκιμές και υπομονή μπορεί να δεις και καλή ή και τέλεια ακόμα ρύθμιση...

εγώ την έβαλα προσωρινά περιμένοντας για κάτι καλύτερο και από ρύθμιση δεν είδα και τη διαφορά που θα ήθελα ή θα έπρεπε. Περιμένω το τεχνητό πάγκρεας με αγωνία μπας και φτιάξει τα προβλήματα, έστω και αν χρειαστεί να το κουβαλάω όπως την αντλία τώρα.

Το σίγουρο είναι ότι δεν πρέπει να ακούς μόνο τι λένε οι άλλοι φίλε/η mafia... σου προτείνω να τη δοκιμάσεις κανα 2μηνο και μετά κάνε ότι σε βολεύει καλύτερα. Κανένας δε σου επιβάλει να παραμείνεις σε ενέσεις ή σε αντλία. ΕΣΥ επιλέγεις
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Κουφέτο Το avatar του χρήστη mafia
    Περιοχή
    Athens
    Παιδιά
    γεια σας και πάλι.
    Σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!!!
    Καλ?ς σας βρήκα!!!

Δεν φταίει ο γιατρός μου -επιφυλακτικός είναι κρίνοντας την ιδιοσυγκρασία μου.
    Είμαι ιδιαίτερα αγχώδης. και τελευταία, τρέμω στην ιδέα ή το αίσθημα της υπογλυκαιμίας. τυχαίο;;;δε νομίζω!!

?λλωστε, για καθέναν από εμάς υπάρχει και η καταλληλότερη θεραπεία.

?πως και να'χει, έχετε δίκιο.
    Μια δοκιμή θα ?κανε καλό -ίσως λίγο αργότερα.

Εδώ θα'μαστε,πρ?τα ο Θεός, να τα λέμε.

Σας φιλώ

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

πρόβλημα με την αντλία πάλι...

πριν περίπου 1 βδομάδα έπρεπε να βγάλω κάποια φυσαλίδα από το σωληνάκι της αντλίας και πάτησα το κλασικό "πλήρωση σετ έγχυσης" όπου ρίχνει συνεχόμενα μονάδες... (ελπίζω να με καταλαβαίνετε...) αμέσως βγαίνει από το μενού και με πάει στην αρχική οθόνη στην οποία έδειχνε όχι ότι είναι κλειστή η αντλία αλλά ότι λειτουργεί κανονικά και παρ'ολο που δεν έδειχνε ότι κάνει την "πλήρωση" αυτό συνέχιζε να ρίχνει ασταμάτητα μονάδες. Πανικοβλήθηκα που κόλλησε έτσι και την παρατηρώ από τότε. Δε μου έχει κάνει κάτι περίεργο από τότε. Θα προτείνατε να τηλεφωνήσω στην εταιρία ή δεν υπάρχει πρόβλημα και να το αφήσω έτσι????

Υ.Γ. Ελπίζω να καταλάβατε τι έγινε
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Περιοχή
    Πειραιάς
    Μαρία , επειδή πρόκειται για θέμα υγείας και για μηχάνημα που δεν του επιτρέπεται η παραμικρή δυσλειτουργία, θα πρότεινα να το πείς στην εταιρεία και να τους ζητήσεις να την αντικαταστήσουν ή να την πάρουν για έλεγχο.
    " Oh, think twice,

Σελίδα 3 από 21 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •