Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3

Θέμα: Μεταμόσχευση νησιδίων

Κουφέτο Το avatar του χρήστη johemo77
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ

Μεταμόσχευση νησιδίων

Καλησπέρα σε όλους...!!

Μια και το ψάχνω το εν λόγω ζήτημα θα ήθελα την άποψή σας στο θέμα περί μεταμόσχευσης νησιδίων. Οι περισσότεροι έχετε πολύ περισσότερη πείρα από μενα σε διάφορα θέματα γύρω από τον ΣΔ και θα εκτιμήσω τη γνώμη σας προκειμένου να έχω μια πιο σφαιρική άποψη του θέματος πριν καν ρωτήσω τον γιατρό μου. Έτσι λοιπόν παραθέτω κάποια ερωτήματα που έχω και ίσως και σεις με τη σειρά σας να θέλετε να διατυπώσετε κι άλλα.

=>Ποια είναι η γνώμη σας για την μεταμόσχευση νησιδίων;

=>Είστε υπέρ ή κατά;

=>Γίνονται μόνο στο εξωτερικό αυτές οι επεμβάσεις ή και στην Ελλάδα;

=>ΑΝ γίνονται στην Ελλάδα τέτοιου είδους επεμβάσεις, ΠΟΥ γίνονται;

=>Πόσο, περίπου, κοστίζει μια τέτοια επέμβαση;

=>Αν όντως είναι κάτι που έχει καλά αποτελέσματα τότε γιατί δεν την κάνουμε όλοι παρά κάποιοι προτιμούν να έχουν μια αντλία επάνω τους ή (στη δική μου περίπτωση) να κουβαλάω μαζί μου την "εργαλειοθήκη" μου και να τρυπιέμαι συνεχώς;

=>Υπάρχουν βραχυπρόθεσμες ή μακροπρόθεσμες επιπλοκές;

=>Θα δεχτεί το σώμα μου τα ξένα κύτταρα που θα του εισαχθούν;

σημείωση: 1) Αν έχει ξανασυζητηθεί αυτό το θέμα, ζητώ συγνώμη.
    2) Μια και πρόκειται να ακουστούν πολλές και διάφορες απόψεις επί του θέματος και πιθανόν κάποιες να αντικρούονται με κάποιες άλλες παρακαλώ όπως μένετε προσκολημένοι στο θέμα χωρίς να θίγει ένας τη θέση του άλλου.
    3) Έχω την εντύπωση ότι το πόσταρα σε λάθος κατηγορία. :o :o Αν όντως είναι έτσι τότε παρακαλώ να το μετακινήσετε εκεί που πρέπει.
    Με πλάνεψε η Dolce Vita, αυτό που λεν' γλυκιά ζωή...

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Κανείς (παρά μόνο ο Θεός) δεν θα μπορούσε να σου απαντήσει αν το σώμα σου δεχτεί τα ξένα κύτταρα. Σίγουρα πάντως , θα παίρνεις ισοβίως ανοσοκατασταλτικά φάρμακα τα οποία έχουν παρενέργειες.
    Προσωπική άποψη: Πολλά τα "κατά" και αμφίβολα τα αποτελέσματα και τα οφέλη.
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

Κουφέτο Το avatar του χρήστη mama
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    συμφωνώ απόλυτα, πολλά τα κατά και λίγα τα υπερ. η έρευνα είναι ακόμη πίσω και δεν έχει ακόμη δοκιμασθεί. δεν ξέρω αν είναι καλύτερα να παίρνει κάποιος ανοσοκατασταλτικά παρά να ρυθμίσει το διαβήτη ακόμη και με ενέσεις ινσουλίνης. ας περάσει λίγος χρόνος ακόμη. οι κύριες έρευνες έρχονται από τη Βραζιλία και τις Ινδίες οπότε ίσως είναι αμφίβολα τα αποτελέσματα. εξάλλου, αν ο οργανισμός κατέστρεψε το πάγκρεας γιατί να μην καταστρέψει και τα νησίδια του παγκρέατος. κάτι παρόμοιο γίνεται και στις νεφρικές μεταμοσχεύσεις.

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •