Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Αμυλίνη, άλλη μια ορμόνη που μας λείπει;

Κουφέτο Το avatar του χρήστη Birch
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης

Αμυλίνη, άλλη μια ορμόνη που μας λείπει;

Εψαχνα πριν κάτι πληροφορίες και βρήκα τυχαία για την Αμυλίνη, μια ορμόνη που παράγεται από το πάγκρεας και λείπει από τους διαβητικούς. Καθυστερεί την διάσπαση των υδατανθράκων και απορροφάται λιγότερη γλυκόζη από το λεπτό έντερο. Κυκλοφορεί πλέον σε πένα και προτείνεται για διαβητικούς τύπου 1. Γνωρίζει/κάνει κάποιος θεραπεία με αμυλίνη; Έχει ενημερωθεί κανείς από γιατρό για αυτό;

Το φαρμακευτικό της όνομα είναι Symlin και της πένας SymlinPen

Ορίστε και η αντίστοιχη ιστοσελίδα https://www.symlin.com//132-using-the-symlin-pen.aspx

Στα ελληνικά πληροφορίες θα βρείτε εδώ.... http://www.iatrikionline.gr/IB_84_WEB/amilini_exo.htm

και εδώ http://www.childrenwithdiabetes.com/d_0n_118.htm ενδεικτικά παραθέτω:

Adults with type 1 who use Symlin report several effects of Symlin. First, they feel less hungry so they eat less. Second, they report a significant decrease in post-prandial blood sugar levels compared to before they started using Symlin, even though they all use less insulin to cover a given amount of carbs. This is due to Symlin delaying the absorption of food. Pump users report having to use extended boluses for any meal at which they take Symlin because of this delay.
    Ενήλικες με τύπο 1 που χρησιμοποιούν Symlin αναφέρουν διάφορα αποτελέσματα της Symlin. Πρώτα, αισθάνονται λιγότερο πεινασμένοι και τρώνε λιγότερο. Δεύτερον, αναφέρουν σημαντική μείωση προγευματικών επιπέδων σάκχαρου σε σχέση με πριν αρχίσουν την αμυλίνη παρόλο που χρησιμοποιούν λιγότερη ινσουλίνη για να καλύψουν τους υδατάνθρακες. Αυτό συμβαίνει γιατί η Symlin καθυστερεί την απορρόφηση του φαγητού. Χρήστες αντλίας αναφέρουν ότι χρησιμοποιούν παρατεταμένα bolus για κάθε γεύμα που χρησιμοποιούν Symlin εξαιτίας αυτής της καθυστέρησης.

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Δεν το έχω ξανακούσει. Κανείς που να έχει γνώση επί του θέματος ;
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη diabetic
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ

αμυλίνη

δεν το εχω ξαναδει ουτε ξανακουσει για αυτο κι εγω απο ηρακλειο κρητης ειμαι θελω να σε γνωρισω birch

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη Sissy
    Περιοχή
    Μεσσήνη
    Ρώτησα και τον γιατρό και δεν ήξερε τίποτα γι' αυτό. Μου είπε ότι θα ρωτήσει και θα μου πει. ΑΝ μάθω τίποτα παραπάνω θα σας ενημερώσω.

Ζαχαροπλάστης Το avatar του χρήστη Vicky
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Για όσους θέλουν να μάθουν σχετικά με την αμυλίνη, ας διαβάσουν εδώ.
    Ήρωας...

Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Birch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα ελληνικά πληροφορίες θα βρείτε εδώ.... http://www.iatrikionline.gr/IB_84_WEB/amilini_exo.htm
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Vicky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για όσους θέλουν να μάθουν σχετικά με την αμυλίνη, ας διαβάσουν εδώ.
    Ναι, βασικά παράθεσες την ίδια ιστοσελίδα που έγραψα εγώ στο αρχικό ποστ.... Δεν πειράζει όμως

Το μόνο ερώτημα πιστεύω είναι το άν κυκλοφορεί Ελλάδα και αν συνταγογραφείται και καλύπτεται από τα ταμεία.... Απο εκεί και πέρα θα ωφελήσει όλους μας.

Ζαχαροπλάστης Το avatar του χρήστη Vicky
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Birch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, βασικά παράθεσες την ίδια ιστοσελίδα που έγραψα εγώ στο αρχικό ποστ.... Δεν πειράζει όμως

Το μόνο ερώτημα πιστεύω είναι το άν κυκλοφορεί Ελλάδα και αν συνταγογραφείται και καλύπτεται από τα ταμεία.... Απο εκεί και πέρα θα ωφελήσει όλους μας.
    Δεν παρέθεσα την ίδια ιστοσελίδα... Ίσως αν ανέφερα ξανά τις πληροφορίες αυτές με παράθεση να μην σχολιαζόταν...

Το μόνο που θέλησα είναι να αναφέρω ξανά τις πληροφορίες σχετικά με την αμυλάση, γιατί μου δόθηκε η εντύπωση ότι κάποιοι δεν το κοίταξαν καθόλου....

Τέλος πάντων... Δεν συνταγογραφείται, δεν κυκλοφορεί και δεν καλύπτεται από κανένα ταμείο απ' όσο γνωρίζω. Αν μη τι άλλο... Έπειτα από 29 χρόνια, πιστεύω κάτι θα είχε πάρει το αυτί μου..
    Ήρωας...

Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Μα δεν με πείραξε που ξαναναφέρθηκε (αν κατάλαβες αυτό), απλά υπέθεσα ότι δεν το πρόσεξες. Δε νομίζω κανείς να μην κατάλαβε κάτι ή δε το κοίταξε γιατί δεν φάνηκε κάτι τέτοιο καθόλου... Επίσης η αμυλίνη δεν έχει καμία σχέση με την αμυλάση, σε περίπτωση που κάποιος μπερδευτεί. Είναι ορμόνη, και όχι ένζυμο.

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •