Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 20

Θέμα: Lantus White Pen vs Lantus Blue Pen

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη nikolas4
    Περιοχή
    ΔΡΑΜΑ

Wink Νοvorapid

Στην προηγούμενη συνάντηση με την γιατρό μας, την ρώτησα ξανά αν κυκλοφορεί η ινσουλίνη novorapid σε penfile και μου είπε ναι, αλλά την δίνουν μόνο στα νοσοκομεία. Συγνώμη η εταιρεία που την κατασκευάσει για πιο συμφέρον την κυκλοφορεί; Για τον ασθενή ή για δεν ξέρω ποιον. Τα μικρά πολλές φορές έχουν ανάγκη τις μισές μονάδες, για καλύτερη ρύθμιση. Μας δουλεύουν αγρίως, με αντιπρόσωπο της εταιρείας που μίλησα είπε ότι δεν κυκλοφορεί σε penfile μόνο σε flexpen, σε μια ιστοσελίδα που μπήκα την βρήκα και στις δύο μορφές. Αμα τα πάρω θα πάρω φόρα ...................................

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη HONEYMOON
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikolas4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην προηγούμενη συνάντηση με την γιατρό μας, την ρώτησα ξανά αν κυκλοφορεί η ινσουλίνη novorapid σε penfile και μου είπε ναι, αλλά την δίνουν μόνο στα νοσοκομεία. Συγνώμη η εταιρεία που την κατασκευάσει για πιο συμφέρον την κυκλοφορεί; Για τον ασθενή ή για δεν ξέρω ποιον. Τα μικρά πολλές φορές έχουν ανάγκη τις μισές μονάδες, για καλύτερη ρύθμιση. Μας δουλεύουν αγρίως, με αντιπρόσωπο της εταιρείας που μίλησα είπε ότι δεν κυκλοφορεί σε penfile μόνο σε flexpen, σε μια ιστοσελίδα που μπήκα την βρήκα και στις δύο μορφές. Αμα τα πάρω θα πάρω φόρα ...................................
    Εμείς που χρησιμοποιούμε actrapid και protaphan παίρνουμε τα penfil (που έχουν λιγότερη ποσότητα και μεταφέρονται εύκολα στο τσαντάκι του μετρητή) και τα χρησιμοποιούμε με ενεσούλες demi που κάνουν και μισές μονάδες. Oταν είχαμε τη novorapid κάναμε το ίδιο τραβάγαμε με την ενεσούλα από το σιλικονάκι που έχει μπροστά (βάζουμε ανάλογο αέρα πριν), γιατί η Μελίνα δεν ήθελε την πένα...

Περιοχή
    ΔΡΑΜΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο HONEYMOON Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμείς που χρησιμοποιούμε actrapid και protaphan παίρνουμε τα penfil (που έχουν λιγότερη ποσότητα και μεταφέρονται εύκολα στο τσαντάκι του μετρητή) και τα χρησιμοποιούμε με ενεσούλες demi που κάνουν και μισές μονάδες. Oταν είχαμε τη novorapid κάναμε το ίδιο τραβάγαμε με την ενεσούλα από το σιλικονάκι που έχει μπροστά (βάζουμε ανάλογο αέρα πριν), γιατί η Μελίνα δεν ήθελε την πένα...
    Εμάς δεν θέλει να βλέπει μπροστά του την σύριγγα, όταν χρειάζεται μισή κλαίει και δεν θέλει με την ένεση, προτιμάει το στυλό.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Εφόσον είναι έτσι γιατί δεν χρησιμοποιείτε τη humalog που έχει penfil ( σε συνεννόηση πάντα με το γιατρό σας ) με την πένα τη junior (novo nordisk) που κάνει και μισές??? Από το Αγία Σοφία μας είχαν δώσει μια τέτοια πένα.

Περιοχή
    ΔΡΑΜΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο HONEYMOON Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον είναι έτσι γιατί δεν χρησιμοποιείτε τη humalog που έχει penfil ( σε συνεννόηση πάντα με το γιατρό σας ) με την πένα τη junior (novo nordisk) που κάνει και μισές??? Από το Αγία Σοφία μας είχαν δώσει μια τέτοια πένα.
    Πένα για μισές έχουμε τρεις. Όσο για την humalog δεν την ξέρω, μόνο ότι υπάρχει σα ινσουλίνη.

Σοκολατάκι Το avatar του χρήστη IVAN
    Περιοχή
    BEΡΟΙΑ
    Κατι πηρε το αυτι μου οτι θα κυκλοφορησουν ινσουλινες εβδομαδιαιας η και μηνιαιας δρασεως.Εχετε αναλογη οπτικοακουστικη η ειναι ραδιο αρβυλα;Δε μπορω να θυμηθω την πηγη.Ατιμο Altchaimer...

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Η humalog είναι ταχείας, όπως και η novorapid μόνο που είναι της εταιρίας elly-lilly (ή κάπως έτσι) ενώ η άλλη είναι της novonordisk. Και οι δύο είναι τροποποιημένες στο dna τους για να δρούν στα δέκα λεπτά με μέγιστο την μία ώρα και δράση περίπου τέσσερις ώρες. Όσο για τις εβδομαδιαίες ή μηνιαίες έχω διαβάσει κι εγώ (σε δοκιμαστικό στάδιο) αλλά δεν έχω πληροφορίες για εξέλιξη και ευρεία χρήση τους.

Σοκολατάκι Το avatar του χρήστη IVAN
    Περιοχή
    BEΡΟΙΑ
    Αν οντως ειναι ετσι και κυκλοφορησουν αυτες,θα σωθουμε εμεις...αλλα θα κλεισουν πολλες εταιριες.

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Αν και βγαίνω λίγο εκτός θέματος, θέλω να απαντήσω, ότι οι εβδομαδιαίες ή μηνιαίες , ακόμα και ΑΝ κυκλοφορήσουν , θα απευθύνονται μάλλον προς του Τύπου ΙΙ διαβητικούς και στην καλύτερη των περιπτώσεων, να αντικαταστήσει την ινσουλίνη τύπου lantus και να χρειάζεται να γίνουν μόνο στα γεύματα, οι ενέσεις ταχείας.
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη omen
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    παιδια...ειστε εκτος θεματος!
    λίγο προσοχή παρακαλώ!!!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •