Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Ποια αγωγή ακολουθείτε;

Ψήφισαν
15. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Κλασσική (πχ Protaphane, Actrapid)

0 0%
  • Εντατική πολλαπλών ενέσεων (πχ Lantus, Novorapid)

10 66,67%
  • Αντλία

5 33,33%
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19

Θέμα: Τι σχήμα ακολουθείτε?

Σοκολατάκι Το avatar του χρήστη IVAN
    Περιοχή
    BEΡΟΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Vicky Εμφάνιση μηνυμάτων
    IVAN μην μπερδεύεσαι... Πιθανότατα να μην κάνετε το ίδιο σχήμα ινσουλίνης με τους υπόλοιπους... Απ΄ότι κατάλαβα από αυτά που λέει η zoefio, κάνει σχήμα πολλαπλών ενέσεων.. Εσείς τι κάνετε?

σ.σ. Ξέρω είμαι off topic...!
    Τι να μη μπερδευομαιΕδω χανει η μανα το παιδι και το παιδι τη μανα!Προσπαθουμε παντως. 3 ταχειας και 1 μακρας οσον αφορα την ερωτηση.

Σοκολατάκι Το avatar του χρήστη IVAN
    Περιοχή
    BEΡΟΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nena13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διορθωτική κανω μετα το φαγητο στο 2ωρο αν εχει υψηλο, αν εχει υψηλη τιμή πριν φαγητού τοτε κάνω μία μονάδα πιο πάνω από οτι συνήθως , με την Novorapit :)
    Νεna13 πιθανον να εχουμε το ιδιο σχημα αφου εχουμε και τον ιδιο γιατρο

Καραμέλα Το avatar του χρήστη Nena13
    Περιοχή
    poli
    Ναι έχουμε το ίδιο σχήμα novorapit- Levemir όμως εγώ έχω αλλάξει γιατρό

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη zoefio
    Περιοχή
    Λευκωσία
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο IVAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να μη μπερδευομαιΕδω χανει η μανα το παιδι και το παιδι τη μανα!Προσπαθουμε παντως. 3 ταχειας και 1 μακρας οσον αφορα την ερωτηση.
    οκ! κι εγώ έτσι κάνω προς το παρόν και για τις επόμενες 2 βδομάδες μέχρι να βάλω την αντλία! :) κάνω Novorapid και lantus

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη nikolas4
    Περιοχή
    ΔΡΑΜΑ

Question Σχήμα ινσουλίνης

Ο μικρός μας είναι 5,6 χρονών και αλλάξαμε σχήμα πριν λίγες μέρες. Αυτή ήταν η τρίτη φορά.
    Κάνουμε 6 φορές την ημέρα ινσουλίνη. Κάθε φορά που θα φάει.

Ξεκινήσαμε με protaphane-actrapid.
    Μετά πήγαμε protaphane-novorapid.
    Και τώρα κάνουμε Levemir-novorapid.
    Για πέστε μας παλιοί και νέοι τι σχήμα ακολουθείται και αν δεν είναι αδιάκριτοι ερώτηση την ηλικία σας.

Καραμέλα Το avatar του χρήστη ευα
    Περιοχή
    larisa
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikolas4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο μικρός μας είναι 5,6 χρονών και αλλάξαμε σχήμα πριν λίγες μέρες. Αυτή ήταν η τρίτη φορά.
    Κάνουμε 6 φορές την ημέρα ινσουλίνη. Κάθε φορά που θα φάει.

Ξεκινήσαμε με protaphane-actrapid.
    Μετά πήγαμε protaphane-novorapid.
    Και τώρα κάνουμε Levemir-novorapid.
    Για πέστε μας παλιοί και νέοι τι σχήμα ακολουθείται και αν δεν είναι αδιάκριτοι ερώτηση την ηλικία σας.
    Η κόρη μου 17 ετών ακολουθεί το πολλαπλό σχήμα lantus το βράδυ καi apidra στα γεύματα τα βασικά.Αν το βράδυ το ζάχαρό της είναι χαμηλά ,γιατί τώρα με τις πανελλήνιες έχει μεγάλα διαστήματα μεταξύ των βασικών γευμάτων,και θέλει να φαει κάτι ελαφρύ δεν κάνει apidra με το βραδυνό της.
    ολα όμως είναι σχεικά γιατί εμείς είμαστε ακόμη στην αρχή (8 μήνες) με τον διαβήτη αλλά μέχρι στιγμής φαίνεται να το χειρίζεται καλά.

Καραμέλα Το avatar του χρήστη giapanta
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    κ εγω ακολουθω το πολλαπλο σχημα με apidra και lantus.κανω ενεση καθε φορα που τρωω...4 με 5 φορεσ τη μερα δηλαδη κ οποτε χρειαστει διορθωτικη...εχω διαβητη εδω και 8 μηνεσ κ εγω οπωσ κ η κορη τησ ευασ κ μπορω να πω οτι εχω μεινει πολυ ευχαριστημενη με αυτο το σχημα...(προτιμω τισ ενεσεισ απο το να βαλω αντλια...)

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη zoefio
    Περιοχή
    Λευκωσία
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giapanta Εμφάνιση μηνυμάτων
    κ εγω ακολουθω το πολλαπλο σχημα με apidra και lantus.κανω ενεση καθε φορα που τρωω...4 με 5 φορεσ τη μερα δηλαδη κ οποτε χρειαστει διορθωτικη...εχω διαβητη εδω και 8 μηνεσ κ εγω οπωσ κ η κορη τησ ευασ κ μπορω να πω οτι εχω μεινει πολυ ευχαριστημενη με αυτο το σχημα...(προτιμω τισ ενεσεισ απο το να βαλω αντλια...)
    :) πάντως, κι εγώ μέχρι πριν κανένα 2μηνο (και μετά από 8 χρόνια διαβήτη) έλεγα το ίδιο για τηναντλία.. μέχρι που γνώρισα άτομο που την φοράει και μου είπε λεπτομέρειες.. μετά κι άλλο άτομο.. κι άλλο.. και πείστηκα! :) δεν ήθελα και πολύ για να πειστώ φυσικά!
    είμαι κι εγώ πολύ ευχαριστημένη με το σχήμα των πολλαπλών ενέσεων αλλά πιστεύω ότι με την αντλία θα είναι ακόμα καλύτερα μιας και μπορείς να προλάβεις και τα ψηλά και τα χαμηλά..
    ελπίζω να μην είμαι πολυυυυυ εκτός θέματος...

Καραμέλα Το avatar του χρήστη giapanta
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    :)πάντως, κι εγώ μέχρι πριν κανένα 2μηνο (και μετά από 8 χρόνια διαβήτη) έλεγα το ίδιο για τηναντλία.. μέχρι που γνώρισα άτομο που την φοράει και μου είπε λεπτομέρειες.. μετά κι άλλο άτομο.. κι άλλο.. και πείστηκα! δεν ήθελα και πολύ για να πειστώ φυσικά!
    είμαι κι εγώ πολύ ευχαριστημένη με το σχήμα των πολλαπλών ενέσεων αλλά πιστεύω ότι με την αντλία θα είναι ακόμα καλύτερα μιας και μπορείς να προλάβεις και τα ψηλά και τα χαμηλά..
    ελπίζω να μην είμαι πολυυυυυ εκτός θέματος...

κ εγω μη νομιζεισ....δ ειναι καθολου δυσκολο να πειστω για κατι...χαχα απλα στη σκεψη και μονο οτι 8α φοραω κατι τετοιο επανω μου μου δημιουργει αποστροφη κ πανικο....σιγουρα κανω λαθοσ αλλα.....(sorry για το off topic )

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •