Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 62

Θέμα: Μονάδες και φαγητά

Κουφέτο Το avatar του χρήστη R3spawN
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ

Question Μονάδες και φαγητά

Μπορει καποιος να μου γραψει τα ποσα γραμμαρια απο κα8ε κατηγορια φαγητου αντιστιχουνε σε μια μοναδα απο την Ινσουλινη ταχειας δρασης . . . Ευχαριστω προκαταβολικα

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη Καίτη
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Απ ότι ξέρω σε κάθε άτομο διαφέρει. Θα πρέπει να βρεις με δοκιμές την αναλογία για σένα υδατανθράκων (κυρίως) και ινσουλίνης

Κουφέτο Το avatar του χρήστη CRISTI
    Περιοχή
    χανια

Red face

καλησπερα...εαν μπεις στο site της ελληνικης διαβιτολογικης εταιρειας στο συνοπτικο οδηγο διατροφης θα βρεις αρκετα ενδιαφεροντα πραγματα,για μοναδες,ισοδυναμα κτλ.

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη Lacta4ever
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο CRISTI Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα...εαν μπεις στο site της ελληνικης διαβιτολογικης εταιρειας στο συνοπτικο οδηγο διατροφης θα βρεις αρκετα ενδιαφεροντα πραγματα,για μοναδες,ισοδυναμα κτλ.

Μπες εδώ http://www.ede.gr/images/stories/fil...hort_guide.pdf και εδώ http://www.ede.gr/index.php?option=c...ask=view&id=99

Παγωτό Το avatar του χρήστη stampa
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    nice topic

but

just search

μια απλή αναζήτηση θα δείξει άπειρες απαντήσεις

http://www.sugarfree.gr/vb/showthread.php?t=205
    Ο χώρος τις υπογραφής μου ενοικιάζεται ή ανταλλάσσεται με μεζονέτα στο Πανόραμα ή στο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκης) για παραπάνω πληροφορίες απευθυνθείτε εντός

ΓΝΩΣΙΣ ΔΙΑ ΤΗΣ ΙΣΧΥΟΣ

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη manoula
    Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο CRISTI Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα...εαν μπεις στο site της ελληνικης διαβιτολογικης εταιρειας στο συνοπτικο οδηγο διατροφης
    θα βρεις αρκετα ενδιαφεροντα πραγματα,για μοναδες,ισοδυναμα κτλ.
    Πολυ καλοι τόσο ο συνοπτικός όσο και ο αναλυτικός πραγματικα!!!
    Επισης μπορεις (και δεν κανω διαφημιση) να αγορασεις ενα βιβλιο, το οποιο μου εχει φανει απολυτα χρησιμο
    κι ας μην μ ενδιαφερουν ακομη οι σχετικες αντιστοιχιες και ισοδυναμα με την Ινσουλινη:
    ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΥΓΙΕΙΝΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ
    ΕΝΑΣ ΠΛΗΡΗΣ ΟΔΗΓΟΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΓΙΑ ΔΙΑΒΗΤΙΚΟΥΣ

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nena13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα, εγω παιδια αυτες τις μερες εκανα συνολικα 54 μοναδες την ημερα στον γιο μου απο τα υψηλα ζαχαρα που ειχε και δεν ειχα ιδιαιτερο αποτελεσμα, στην αρχη ειπαμε οτι φταιει που ηταν ψιλοκρυωμενος μετα ομως ο γιατρος το αποδωσε στις 3 kider που ετρωγε μετα το γευμα τωρα τις σταματησε . Να δουμε πως θα παει.
    Η γλυκοζυλιωμενη ηταν 7.2 πριν δυο μηνες.
    η ταπεινή μου γνώμη και μετά από πολύχρονη πείρα και μόνο, χωρίς να θέλω να δώσω συμβουλή γιατί ΔΕΝ είμαι γιατρός, θεωρώ πως οι 3 κίντερ δεν έκαναν τη διαφορά αν φυσικά τις μετρούσατε και αυξάνατε τις μονάδες σας.
    Πολύ πιθανό να "φταίει" το κρύωμα και τζάμπα θα στεναχωριέται ο πιτσιρίκος που δε θα τρώει γλυκά!
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Καραμέλα Το avatar του χρήστη Nena13
    Περιοχή
    poli
    Mαρια γεια σου, ευχαριστω για την απαντηση .Κατι τετοιο καταλαβα κι εγω κατι αλλο φταιει βεβαια οι τιμες βελτιωθηκαν αλλα νομιζω οτι ακομη δεν ειναι ρυθμισμενος καλα. Τις μοναδες τις κανω συμφωνα με τη θα φαει και δεν υπολογιζω ισοδυναμα.

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Σχετικά με τις kinder, εφ' όσον τις υπολογίζεις δεν υπάρχει πρόβλημα. Αλλά όχι και τρείς... Ας φάει μία, έτσι να του φύγει η μανία. Αλλά, όταν γράφεις ότι δεν υπολογίζεις ισοδύναμα αλλά κάνεις μονάδες ανάλογα με το τί θα φάει, τί θες να πείς ; Ότι υπολογίζεις τους υδατάνθρακες ; Η κάτι άλλο ;
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

Καραμέλα Το avatar του χρήστη Nena13
    Περιοχή
    poli
    Xρησιμοποιουμε την noborapit και την lebemir το βραδυ.Εννοω οτι δεν ζυγιζω και κοιταζω στο περιπου το φαγητο με το κουταλι μετραω το ρυζι τα μακαρονια κτλ. κατα συνέπεια δεν υπολογίζω σε κάθε του γεύμα τα ισοδύναμα που παίρνει. Αυτό βέβαια, δεν συμβαίνει επειδή λειτουργούμε κατά το δοκούν αλλά είναι η μέθοδος του Ιατρού που παρακολουθεί το παιδί. Με όλα αυτά που διαβάζω εδώ στο φορουμ καταλαβαίνω ότι οι περισσότεροι -αν όχι όλοι- μετράτε το τι θα φάει και ποσα ισοδύναμα αναλογούν σε κάθε γεύμα, και μπερδεύτηκα, δεν ξέρω ποιο είναι το σωστό!

Από γλυκά μόνο σοκαλάτες τον δίνω!

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •