Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 62

Θέμα: Μονάδες και φαγητά

Καραμέλα Το avatar του χρήστη Nena13
    Περιοχή
    poli
    οι τιμες του ειναι αναλογα μα το τι θα φαει οπως ειπες και εσυ, πανω απο 200 σπανια ξαφευγει μονο οταν ειναι αρρωστος ομως το φαγητο που τρωει γινεται με προσοχη,απο ανεκαθεν δεν ετρωγε λιπαρα,και τις μοναδες δεν γινεται να τις πετυχουμε παντα.Γλυκο σπανια τον δινω και η αληθεια ειναι οτι συροπιαστο τον εδωσα για πρωτη φορα προχθες και στο 2ωρο ειχε 132 και πριν το βραδυνο 200 αλλα εφαγε και ενδοιαμεσα. Εσεις ανα τριωρο μετρατε; με την αντλια ειναι καλυτερα;

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Οι μετρήσεις μας είναι συνήθως στις 06.00 , 14.00 18.00 21.00, 23.30 , 02.30 . Ίσως και καμμία ενδιάμεση αν αισθανθεί υπογλυκαιμία. Ένα από τα πλεονεκτήματα της αντλίας είναι ότι έχεις την δυνατότητα να διορθώσεις με επιπλέον μονάδες χωρίς ένεση ή -αντίθετα- να μειώσεις/διακόψεις την παροχή ινσουλίνης οποιαδήποτε στιγμή. Υπάχει ολόκληρο θέμα για την αντλία με πλέον πρόσφατο και περιεκτικό το Post #630 του φίλου μας του Candy_Bar.
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

Σοκολατάκι Το avatar του χρήστη IVAN
    Περιοχή
    BEΡΟΙΑ
    Εμεις παιδια υπολογιζουμε το 1 ισοδυναμο με 10 γρ. υδατανθρακες.ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ.Εσ τω οτι ενα προιον εχει ανα 100 γρ. προιοντος 34 γρ υδατανθρακες.Διαιρουμε το 34 δια του 10 και το αποτελεσμα που βρισκουμε δηλ.3,4 ειναι τα ισοδυναμα που πρεπει να κανουμε[αν φαμε και τα 100 γρ].Αν θελουμε τωρα να υπολογισουμε ποσα γρ ειναι το 1 ισοδυναμο απο το ιδιο προιον διαιρουμε το 100 [γρ] δια του 34[υδατανθρακες]και πολλαπλασιαζουμε επι 10.Το αποτελεσμα που βρισκουμε [29,4] ειναι τα γρ. που εχει το 1 ισοδυναμο.

Περιοχή
    Πειραιάς
    Έπειδή όμως το ένα ισύναμα είναι -με γενική παραδοχή- 15 γρ Υδατάνθρακες, θα πρότεινα να το υπολογίζετε σωστά, και μετά να υπολογίζετε την ποσότητα ινσουλίνης. Το λέω με το σκεπτικό ότι , αργότερα, όταν -και αν- το παιδί συναναστραφεί με άλλα παιδιά με διαβήτη (π.χ.θα πάει στην κατασκήνωση για διαβητικά παιδιά), πιθανόν να της πουν τα ισοδύναμα για κάτι που θα φάει. Και θα τα έχουν υπολογίσει με 15 γρ και όχι 10. Αυτό σημαίνει ότι θα υπολογίσει λάθος την ινσουλίνη με τα γνωστά επακόλουθα.
    Είναι δηλ. σαν να μου λές ότι το χιλιόμετρο, για σένα είναι 900 μέτρα. Αν θα σου πω ότι μια απόσταση είναι 100 χιλιόμετρα, θα το ερμηνεύσεις λάθος και συνεπώς θα πάρεις λάθος πληροφορία.
    " Oh, think twice,

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη nikolas4
    Περιοχή
    ΔΡΑΜΑ
    Συμφωνώ με τον copier.
    Κι εμείς σε κάθε γεύμα έχουμε διαφορετικά τα ισοδύναμα. Υπολογίζουμε κανονικά τα ισοδύναμα και ΄ταν έχουμε 1μ. ινσουλίνης προς 10γρ. υδατάνθρακες μετράμε πόσο αντιστοιχούν.

Περιοχή
    BEΡΟΙΑ
    Μαλλον ετσι οπως τα λετε πρεπει να ειναι γιατι κανουμε 1 με 2 μοναδες ινσουλινη λιγοτερες σε σχεση με τα ισοδυναμα που τρωμε.Οποτε αν υπολογισουμε με τα 15γρ. πιστευω να ειμαστε ακριβως.Μας μπερδευει λιγο και ο[μηνας του μελιτος] οποτε βλεποντας και κανοντας.Σας ευχαριστω.

Περιοχή
    BEΡΟΙΑ
    Ποσα ισοδυναμα εχει ενα γλυφειτζουρι;Αυτα τα μικρα και σφαιρικα;

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη nikolas4
    Περιοχή
    ΔΡΑΜΑ

Cool

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο IVAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά τρώμε κι εμείς. Πόσους υδατάνθρακες έχουν δεν ξέρω, αλλά εμάς ο μικρός τα τρώει μετά το φαγητό και μέχρι τώρα δεν μας δημιούργησαν πρόβλημα(άνοδο σακχάρου).

Περιοχή
    Πειραιάς
    Προσωπικά, θα το ζύγιζα και θα υπολόγιζα τους ίδιους υδατάνθρακες που θα είχε ίδιο βάρος σε ζάχαρη. Έτσι και αλλιώς, σχεδόν σκέτη ζάχαρη με άρωμα είναι.
    " Oh, think twice,

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο IVAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ 2-3 φορές που έφαγα το τελευταίο 6μηνο μου ανέβασε περίπου 50-70 το ζάχαρό μου (χωρίς να φάω τίποτα 2 ώρες πριν), οπότε ίσως μια δοκιμή να σας πείσει. Δεν είναι τόσο τρομαχτικό σε αποτελέσματα νομίζω... από προσωπική μου εμπειρία και μόνο γράφω τα προηγούμενα
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •