Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 30

Θέμα: Εγκυμοσύνη και διαβήτης

Κουφέτο Το avatar του χρήστη vstam
    Περιοχή
    Αργοστόλι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mapolif Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλα οι γιατροι αναφερουν καισαρικη απο την αρχη σε ορισμενες περιπτωσεις οπως στο διαβητη. Εχω 5-6 βιβλια εγκυμοσυνης και ολα αναφερουν οτι στο διαβητη γινεται καισαρικη... επειδη ειμαι και λιγο φοβιτσιαρα προτιμησα να μη φερω αντιρρηση. Τωρα οταν οι γιατροι το κανουν για λογους ξερω γω... ευκολιας? να κανονισουν τις διακοπες τους? εκει διαφωνω ασφαλως. Αντλια μετα τη γεννα μου ειπε η γιατρος γιατι αποτι καταλαβα στην αρχη ειναι μπερδεμα η ρυθμιση της και με την εγκυμοσυνη θα ειναι δυσκολοτερο. Οσες κοπελες ομως σκοπευουν να μεινουν εγκυες θα τις βολευε καλυτερα απαυτα που εχω ακουσει. Φοβομαστε να κανουμε αλλαγες αλλα οταν τις κανουμε λεμε μετα "Μα καλα τοσο καιρο γιατι δεν το εκανα!" χεχεχε
    Δεν ειμαι στο θεμα ακριβως ε?
    Όπως ανέφερα και προηγουμένως, το θέμα της καισαρικής δεν είναι άσπρο-μαύρο. Καλό είναι να συζητιώνται όλες οι επιλογές με τον γιατρό και μετά να αποφασίζει κανείς. Είναι αλήθεια ότι κάποιοι γιατροί προωθούν την καισαρική για λόγους ίσως όχι απαραίτητα ιατρικούς.
    Όσο αναφορά τον διαβήτη, φυσικά είναι πιο εύκολη η καισαρική. Φαντάσου να έχεις φυσιολογικό τοκετό, να έχεις ώρες σπασμούς, να μη μπορείς να φας ή πιείς τίποτα και να έχεις υπογλυκαιμία. Περιπλέκει την κατάσταση κάπως. Είναι όμως ένα θέμα που αφορά την μητέρα, τον γιατρό και το νοσοκομείο. Αν ένα νοσοκομείο δεν έχει τις κατάλληλες υποδομές, τότε θα κάνουν αυτό που νομίζουν πιο ασφαλές. Για παράδειγμα εδώ στην Κεφαλονιά, που έχουμε ένα μόνο νοσοκομείο, δημόσιο, και μικρό, κάνουν μόνο καισαρικές ανεξαιρέτως. Άσε που δεν υπάρχει ούτε καν ενδοκρινολόγος σε ολόκληρο το νησί, ούτε καν ιδιώτης(συγνώμη, με επιασε το παράπονο).
    Όσο αναφορά την αντλία, όταν με το καλό περάσεις και αυτή την εγκυμοσύνη και όλα πάνε καλά, που θα πάνε, θα είσαι μια ηρωίδα, τί να την κάνεις την αντλία;
    (φυσικά να βάλεις, αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ).
    Εγώ σου εύχομαι καλό κουράγιο και δύναμη. Και εύχομαι να έχεις χρόνο που και που να μπαίνεις στο φόρουμ να μας γράφεις.
    Την έχω δαγκάσει τη λαμαρίνα και μου αρέσει!

Βασίλης

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη Ολγα
    Περιοχή
    Efkarpía, Thessaloniki, Greece, Greece
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vstam Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί σε αποτελειώνει; Και διαβήτη να μην έχεις, η εγκυμοσύνη βιώνεται πολύ διαφορετικά από γυναίκα σε γυναίκα. Άσε που ορισμένες εγκυμοσύνες έχουν άλλα προβλήματα, άσχετα με το διαβήτη.
    Είναι αδύνατον να έχεις φυσιολογικά ζάχαρα 100% για εννιά μήνες! Κάνεις το καλύτερο που μπορείς και αν είναι σε ψηλά επίπεδα συχνά ενημερώνεις αμέσως τον γιατρό σου. Εμείς στέλναμε μιά φορά την εβδομάδα τα ζάχαρα με φαξ στην διαβητολόγο και έπαιρνε τηλέφωνο να <συμβουλέψει> τη σύζυγο.
    Περισσότερο ταλαιπωρείται η μητέρα γιατί αυτήν επιρεάζουν άμεσα η διακυμάνσεις του ζαχάρου, οι οποίες επιρεάζονται από το 'πάρτυ' ορμονών που γίνεται λόγω εγκυμοσύνης.
    Είναι κάτι όμως, και το επαναλαμβάνω γιατί είναι κρίσιμο, το οποίο αφού το αποφασίσεις, θα πας πρώτα στο διαβητολόγο σου και μετά θα το κάνεις.

ΥΓ Όλγα, τελικά αγόρι έκανες ή κορίτσι; Εμείς έχουμε αγοράκι, 8 Οκτωβρίου γεννήθηκε - λίγο νωρίς επειδή ήταν ο ομφάλιος λώρος μπλεγμένος τρεις φορές γύρω του! Πριν γεννηθεί φάνηκε ο χαρακτήρας του!
    Αγόρι έκανα 10 Νοεμβρίου κλείνοντας την 37η εβδομάδα γιατί το σάκχαρο δεν ελεγχόταν και πανικοβλήθηκα. Και λέω καλύτερα έξω παρά εκεί μέσα να ταράζεται και αυτός και εγώ από τα πάνω κάτω

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη Ολγα
    Περιοχή
    Efkarpía, Thessaloniki, Greece, Greece
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zoefio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά αυτό που σχολιάζεις και εσύ Όλγα στο τέλος, "Αλλά θέλει πολύ δύναμη και κουράγιο αν πάρεις τέτοια απόφαση." με αποτελειώνει
    Όχι τόσο πολύ βέβαια για να αλλάξω γνώμη
    :) θα ήθελα κι εγώ λίγο περισσότερη επεξήγηση σ'αυτό το δύναμη και κουράγιο! Εννοείς, κάτι περισσότερο απ' ό,τι χρειάζεται μία μη διαβητική έγκυος;
    Γνώρισα και άκουσα για κοπέλες που έβαλαν αντλία ειδικά για την εγκυμοσύνη.
    Επίσης θέλω να ρωτήσω αν ξερετε, Είναι δυνατόν να γεννήσει φυσιολογικά μία διαβητική;
    αν και πιστεύω πως η καισαρική γίνεται λόγω μεγέθους του μωρού...[/QUOTE]

Δύναμη και κουράγιο χρειάζονται όλες η γυναίκες σε εγκυμοσύνη. Σίγουρα όμως μία διαβητική έγκυος περισσότερη. Σκέψου οτι 9 μήνες έχεις την ευθύνη να γεννήσεις έναν υγιή άνθρωπο. Πριν το διαβήτη σκεφτόμουν να κάνω 3 παιδιά, η πρώτη εγκυμοσύνη (ημουν χωρίς διαβήτη τότε) πήγαν όλα καλά αν και γέννησα καισαρική (ήταν τυλιγμένος με τον ομφάλιο λώρο) μετά ήρθε ο διαβήτης και μετά η δευτερη εγκυμοσύνη χωρίς να το σκεφτώ πολύ γιατί ήταν κάτι που ήθελα πάρα πολύ. Μετά από αυτό το στάδιο όμως έλεγα οτι δεν θέλω να κάνω άλλο.
    Παρόλα αυτα είναι μια γλυκιά ανάμνηση. Τώρα βλέπω τον γιό μου να ναι γερός και δεν με νοιάζει ότι κι αν πέρασα.
    Οσον αφορά την αντλία και εγώ ξέρω γυναίκες με σχήμα ινσουλίνης που γεννήσανε και όλα πήγαν καλά.
    Μην αποθαρύνεσε αν το θέλεις πολύ και με ένα καλό διαβητολόγο και ένα καλό γυναικολόγο όλα θα πάνε καλά

Κουφέτο Το avatar του χρήστη vsiloveyou
    Περιοχή
    athens
    geia sas...
    einai i prwti episkepsi sto site ayto san melos alla den sas krivw oti polles fores exw mpei gia na dw i na diavasw kapoia pragmata poy exete anevasei.
    apofasisa na graftw gia na mporw na epikoinwnw mazi sas kai na enimerwnomai gia kapoia pragmata perissotero.
    o sizigos moy exei diaviti tipoy1. einai poli prosektikos me tin diatrofi toy,pa8ainei ipoglikaimia merikes fores alla to prolavainoyme sini8ws.
    to 8ema mas einai oti twra eimai egkuos kai me apasxolei ti pi8anotita iparxei na exei kai to paidi diaviti tipoy 1.
    einai klironomiko? sas euxaristw ek twn proterwn gia tis apantiseis sas!
    kali sas mera!

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη HONEYMOON
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Έγώ θα σου απαντήσω αυτό που μου είπε η γιατρός στο νοσοκομείο όταν μπήκαμε για την κόρη μου. Τη ρώτησα αν είναι κληρονομικό, γιατί είχε διαβήτη τύπου 1 και η μητέρα μου (εγώ δεν έχω, ούτε και η αδελφή μου). Η άπάντηση ήταν ότι ο τύπου 2 είναι κληρονομικός ενώ ο τύπου 1 είναι τυχαίο γεγονός. Ενδεχομένως να αυξάνεις τις πιθανότητες που έχει ο μέσος πληθυσμός να παρουσιάσει διαβήτη αν έχει κάποιος κοντινός σου , αλλά δεν θα παρουσιάσεις ντε και καλά, όπως στα κληρονομικά. Αυτό μου είπαν αυτό σου λέω, χωρίς να είμαι γιατρός. Μη φοβάσαι όλα θα πάνε καλά μην αφήνεις το άγχος να σου στερήσει τις όμορφες στιγμές, αυτό είναι χειρότερο για το μωρό σου....

Περιοχή
    Αργοστόλι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vsiloveyou Εμφάνιση μηνυμάτων
    geia sas...
    einai i prwti episkepsi sto site ayto san melos alla den sas krivw oti polles fores exw mpei gia na dw i na diavasw kapoia pragmata poy exete anevasei.
    apofasisa na graftw gia na mporw na epikoinwnw mazi sas kai na enimerwnomai gia kapoia pragmata perissotero.
    o sizigos moy exei diaviti tipoy1. einai poli prosektikos me tin diatrofi toy,pa8ainei ipoglikaimia merikes fores alla to prolavainoyme sini8ws.
    to 8ema mas einai oti twra eimai egkuos kai me apasxolei ti pi8anotita iparxei na exei kai to paidi diaviti tipoy 1.
    einai klironomiko? sas euxaristw ek twn proterwn gia tis apantiseis sas!
    kali sas mera!
    Καλωσήλθες στο φόρουμ!
    Οι πιθανότητες να κληρονομήσουν διαβήτη παιδιά είναι διαφορετικές αν έχει ο πατέρας διαβήτη ή αν έχει η μητέρα, και πιο πολλές αν έχουν και οι δύο.
    Οι πιθανότητες όμως, εφόσον ένας από τους γονείς έχει μόνο, είναι πολύ χαμηλές. Επίσης, είναι καθαρά στατιστική, δεν υπάρχει κάποια επιστημονική έρευνα που να αποδυκνύει το ένα ή το άλλο, που ουσιαστικά σημαίνει ότι ίσως τελικά και να είναι θέμα τύχης όπως ανφέρει ο/η Honeymoon. Το θέμα είναι ότι από τη στιγμή που δεν ξέρουμε τι ακριβώς προκαλεί τον διαβήτη, δεν μπορούμε να ξέρουμε τι πιθανότητες υπάρχουν να κληρονομηθεί. Δηλαδή, τελείως υποθετικά μιλάω τώρα, μπορεί να κληρονομείται κάποιο γονίδιο, αλλά οι περιβαντολλογικές συνθήκες που θα ευνοούσαν την εξέλιξη του διαβήτη να μην υφίστανται σε αυτή τη περίπτωση κτλ κτλ κτλ τρέχα γύρευε... Ένδειξη αυτού είναι το γεγονός ότι η θεραπεία έγκειται στην αντιμετώπιση των συμπτωμάτων(ενέσεις κτλ) ή ακόμα στην αντιστροφή κατά κάποιο τρόπο ή άλλο της ζημιάς που υφίσταται το πάγκρεας(γίνεται κάποια πρόοδος σιγά-σιγά). Δεν υπάρχει πρόληψη δηλαδή, τουλάχιστον όχι ακόμα.

Καταλαβαίνω απόλυτα γιατί κάποιος με διαβήτη μπορεί να διστάζει να κάνει παιδιά γιατί φοβάται ότι ίσως το παιδί του να κληρονομήσει διαβήτη. Είναι όμως μια περισσότερο προσωπική απόφαση παρά ιατρική. Προσωπικά εγώ και η σύζυγος δεν το σκεφτήκαμε λεπτό!

Βασίλης

Περιοχή
    Αργοστόλι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ολγα Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγόρι έκανα 10 Νοεμβρίου κλείνοντας την 37η εβδομάδα γιατί το σάκχαρο δεν ελεγχόταν και πανικοβλήθηκα. Και λέω καλύτερα έξω παρά εκεί μέσα να ταράζεται και αυτός και εγώ από τα πάνω κάτω
    :)

Βασίλης

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη zoefio
    Περιοχή
    Λευκωσία
    Εμένα όταν διαγνώστηκα με διαβήτη και μου είπαν ότι δεν είναι κληρονομικός έπαθα σοκ.. επειδή στην οικογένεια της μητέρας μου απ'την πλευρά του πατέρα της ήμουν η 5η που το πάθαινα! Πρώτα η πρώτη της ξαδέρφη(της μητερας μου), μετά ο αδερφός της, μετά ο πρώτος της ξάδερφος, μετά η κόρη του αδερφού της και μετά εγώ! Κάποιο λάκο έχει η φάβα! :D
    Εννοείται πως αυτός δεν είναι παράγοντας αποτρεπτικός για να κάνω παιδιά! :) ανυπομονώ να έρθει η ώρα!
    εξάλλου οι πιθανόητητες είναι πολύ λίγες..
    Ε! και αν ο μη γένοιτο τύχει να έχει/ουν το/τα παιδί/α μου, θα έχω το πλεονέκτημα ότι ξέρω ήδη αρκετά για το πώς να τον αντιμετωπίσω!
    zor yok γιατί... η ζωή είναι ωραία..

Περιοχή
    Αργοστόλι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zoefio Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Εννοείται πως αυτός δεν είναι παράγοντας αποτρεπτικός για να κάνω παιδιά! :) ανυπομονώ να έρθει η ώρα! ... Ε! και αν ο μη γένοιτο τύχει να έχει/ουν το/τα παιδί/α μου, θα έχω το πλεονέκτημα ότι ξέρω ήδη αρκετά για το πώς να τον αντιμετωπίσω!

Βασίλης

Εγω παλι εχω διαβασει οτι ολα τα αυτοανοσα εχουν κληρονομικη βαση.Αυτο δεν σημαινει ομως οτι οπωσδηποτε θα εμφανιστει το εν λογω νοσημα.Παντως κοριτσια μου το θεμα της κτ δεν ειναι τοσο απλο.Στην τελικη η φυση ξερει και γεννιουνται τα παιδια με συγκεκριμενο τροπο.Φυσικα αν υπαρχει απολυτη ιατρικη ενδειξη δεν τ συζητω.Αλλα ο διαβητης ειτε τυπου 1 ειτε τυπου 2 ειτε κυησης δεν ειναι απολυτος παραγοντας..Btw εχω καλη φιλη στην Γερμανια που γεννησε με τυπου 1 το vbacακι της περσι

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •