Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Δοκιμές με τεχνητό πάγκρεας...

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη omen
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece

Δοκιμές με τεχνητό πάγκρεας...

όπως το έχει γράψει η Βίκυ στο blog της...

http://www.sugarfree.gr/mu/Vicky/200...5%CE%B1%CF%82/

Αρχές του μήνα είχα κάνει τη καθιερωμένη επίσκεψη στο γιατρό μου… Αφού με εξέτασε, είδε τις εξετάσεις κτλ.. μιλήσαμε λίγο και για την καθημερινότητά μου όσο αφορά τις μετρήσεις. Εκεί του είπα ότι έχω πάρα πολλές υπογλυκαιμίες ακόμα και με την αντλία που είχα βάλει για αυτό το λόγο. Βέβαια δεν ήταν τόσες πολλές αλλά δεν περιορίστηκαν κιόλας. Αποφασίσαμε λοιπόν να δοκιμάσω και τις τέσσερις ταχείας δράσεως ινσουλίνης με το τεχνητό πάγκρεας για να δούμε ποια είναι αυτή που μου κάνει μια πιο ομαλή καμπύλη σακχάρου μπας και μπορέσω να συνέλθω λίγο από την ταλαιπωρία!! Πήγα λοιπόν πρώτη φορά την Πέμπτη. Στις 7:30 το πρωί, ήμουν στο νοσοκομείο και ξεκινήσαμε τη διαδικασία που έχει ως εξής.. Αρχικά δε θα πρέπει να έχεις φάει ή πιεί τίποτα εκείνο το πρωινό και να μην έχεις κάνει τη Lantus το προηγούμενο βράδυ, εκτός και την κάνεις πρωί… Σου βάζουν έναν φλεβοκαθετήρα σε μια κεντρική φλέβα στο ένα χέρι και σου κάνουν μέτρηση σακχάρου με έναν κοινό μετρητή.. Αν το επίπεδο είναι υψηλό σου συνδέουν μια αντλία, τοποθετώντας έναν ορό με ινσουλίνη, εμένα μου έβαλαν actrapid την πρώτη μέρα. Ξεκινούν την χορήγηση με σταθερές μονάδες και περιμένεις μέχρι να έρθει το σάκχαρό σου σε ένα φυσιολογικό επίπεδο, γύρω στο 100mg/dl περίπου… Στο άλλο χέρι σου τοποθετούν επίσης μια κεντρική γραμμή και τη συνδέουν με το μηχάνημα του τεχνητού παγκρέατος. Αφού γίνει το σχετικό καλιμπράρισμα, ξεκινά η διαδικασία… Το τεχνητό πάγκρεας, τραβάει μικρή ποσότητα αίματος συνεχόμενα και σου κάνει την καμπύλη με συνεχείς μετρήσεις. Εντωμεταξύ, σου δίνεται στάνταρ πρωινό που περιλαμβάνει τόστ με 2 φέτες τυρί light, γαλοπούλα και 10gr βούτυρο, μια μπάρα δημητριακών και ένα χυμό, που αντιστοιχούν με 75gr υδατανθράκων… Γίνονται οι ανάλογες μονάδες ινσουλίνης και συνεχίζουν με συχνές μετρήσεις και αιμοληψίες παρακολουθώντας την πορεία του σακχάρου.. Όλη αυτή η διαδικασία κρατάει περίπου 4 ώρες από τη λήψη του πρωινού. Κουραστικό, μιας και είσαι καθηλωμένος σε ένα κρεβάτι τόσες ώρες χωρίς να μπορείς να κουνήσεις τα χέρια σου!!! Αλλά απαραίτητο αν θες να ”μάθεις” την ”αντίδραση” του σακχάρου σου!! Από μια πρόχειρη διαπίστωση πάντως με την actrapid, ξεκινήσαμε με καλό ρυθμό αλλά μετά το 2ωρο τα πράγματα άλλαξαν μένωντας σταθερά γύρω στο 250 με 270mg/dl. Επόμενο ραντεβού έχω στις 25 του μηνός και στις 30.. Μου μένει να κανονίσω και το τέταρτο ραντεβού ώστε να έχουμε μια ολοκληρωμένη εικόνα και να μπορέσουμε να συγκρίνουμε αποτελέσματα… Δε σας κρύβω πάντως, ότι έχω κουραστεί με την κατάσταση και ελπίζω με αυτή τη διαδικασία να καταφέρω να βγάλω κάποιο αποτέλεσμα…

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη Καίτη
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Ενδιαφέρον. Θα ήθελα να μας ενημερώσετε και για τις επόμενες δοκιμές με τις άλλες ινσουλίνες.

Ζαχαροπλάστης Το avatar του χρήστη Vicky
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Καίτη Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφέρον. Θα ήθελα να μας ενημερώσετε και για τις επόμενες δοκιμές με τις άλλες ινσουλίνες.

Εγώ θα συνεχίσω να τα γράφω στο blog μου...
    Ήρωας...

Παγωτό Το avatar του χρήστη stampa
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Vicky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα συνεχίσω να τα γράφω στο blog μου...

γιατί ?
    Ο χώρος τις υπογραφής μου ενοικιάζεται ή ανταλλάσσεται με μεζονέτα στο Πανόραμα ή στο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκης) για παραπάνω πληροφορίες απευθυνθείτε εντός

ΓΝΩΣΙΣ ΔΙΑ ΤΗΣ ΙΣΧΥΟΣ

Παγωτό Το avatar του χρήστη COSTIS
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Η FDA εγκρίνει φορητό τεχνητό πάγκρεας. Όπως είναι γνωστό, ο διαβήτης έχει πλέον επεκταθεί σε επιδημικές αναλογίες.
    Δυστυχώς για τον Τύπο 1 διαβήτη, δεν υπάρχει πρόληψη, ούτε και ίαση. Οι
    πάσχοντες απλώς δεν παράγουν ινσουλίνη, την ορμόνη που απελευθερώνεται
    από το πάγκρεας για να ρυθμιστούν τα επίπεδα της γλυκόζης στο σώμα. Έτσι,
    στους ασθενείς απομένει να παρακολουθούν τα επίπεδα του σακχάρου στο
    αίμα τους με συνεχή τρυπήματα και να κάνουν πολλές ενέσεις βιοσυνθετικής
    ινσουλίνης.
    Η Διοίκηση Τροφών και Φαρμάκων (FDA) των ΗΠΑ εξέδωσε προσφάτως την
    πρώτη έγκριση τεχνητού παγκρέατος, που αναμένεται να συντελέσει σε ευκο-
    λότερη και υγιέστερη ζωή των πασχόντων. Η συσκευή, που κατασκευάστηκε
    από την εταιρία της Minneapolis, Medtronic, εφαρμόζει ηλεκτρονικό αλγόριθ-
    μο για να συγχρονίζει τα αποτελέσματα συνεχούς ανάγνωσης των επιπέδων
    γλυκόζης του ατόμου που φορά την αντλία και μιας αντλίας, που παρέχει τις
    αναγκαίες ποσότητες ινσουλίνης. Τα άτομα με διαβήτη σήμερα μπορούν να
    προμηθεύονται συσκευές συνεχούς παρακολούθησης των τιμών γλυκόζης
    και αντλίες ινσουλίνης, χωρίς αυτές να συνδέονται. Κατά την Jenny Haliski,
    διευθύντρια τύπου της FDA «αυτό είναι σημαντικό βήμα προς ένα σύστημα
    συσκευής τεχνητού παγκρέατος».
    Αν και η συσκευή της εταιρίας Medtronic ονομάζεται τεχνητό πάγκρεας, προ-
    σομοιάζει περισσότερο με δέκτη τηλεφωνικών κλήσεων, ο οποίος προσδέ-
    νεται στη ζώνη και συνδέεται με αισθητήρα, τον οποίο οι ασθενείς εισάγουν
    κάτω από το δέρμα. Η συσκευή έχει την ιδιότητα να κλείνει την παροχή για 2
    ώρες, αν το άτομο δεν ανταποκριθεί μόνο του στην ειδοποίηση για υπογλυκαι-
    μία. Ο αισθητήρας θεωρείται πιο ακριβής, αν και όχι τόσο ακριβής όσο ελπίζε-
    ται. Η αναλογία όμως των ψευδών συναγερμών είναι 33%, σύμφωνα με την
    Medtronic. Όμως, η σύνδεση του monitor και της αντλίας, αν και πήρε αρκετό
    διάστημα για να κατασκευαστεί, αυτή τη στιγμή αποτελεί την καλύτερη θερα-
    πευτική αντιμετώπιση του διαβήτη, εφόσον δεν υπάρχει κάτι εντυπωσιακό. Για
    τους ασθενείς παρέχει πραγματική βελτίωση ποιότητας ζωής.
    Η Medtronic ανακοίνωσε ότι θα άρχιζε εντός εβδομάδων τις πωλήσεις της
    συσκευής με την ονομασία Minimed 530G. Η εταιρία ελπίζει ότι το επόμενο
    μοντέλο της θα είναι ένα πλήρως αυτοματοποιημένο πάγκρεας, το οποίο δεν
    θα απαιτεί σχεδόν συμμετοχή του ατόμου που το φοράει.

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Πόσο έχουν βελτιωθεί οι μεταμοσχεύσεις παγκρέατος;
    Οι μεμονωμένες μεταμοσχεύσεις παγκρέατος μπορεί να αποτελούν σημαντική επιλογή για ευθραυστα ατομα με μη ρυθμιζόμενο διαβήτη. Σε αντίθεση με ένα ινσουλινοθεραπευόμενο άτομο,οι πάσχοντες από τύπο 1 Διαβήτη καταφέρνουν με την μεταμόσχευση παγκρέατος να φέρουντα επιπεδα γλυκόζης στο αίμα τους σε φυσιολογικό επιπεδο χωρις κινδυνο υπογλυκαιμίας.
    Άλλωστε, φαίνεται ότι μία μεταμόσχευση μπορεί να προλάβει ή να σταματήσει την εξέλιξη των
    επιπλοκών του διαβήτη. Σε μελέτη που διεξήχθη στα πλαίσια του Διεθνούς Registry Μεταμοσχεύσεων Παγκρέατος, λίγες λιγότερες από 2000 μεμονωμένες μεταμοσχεύσεις παγκρέατος για την χρονική περίοδο 1966-2011 ελέγχθησαν
    για την αναλογία επιβίωσης ασθενούς και μοσχεύματος ως μέτρου της επιτυχημένης μεταμόσχευσης. Κατά τα πλέον πρόσφατα έτη 2007 και 2011, η αναλογία επιβίωσης των ασθενών αυξήθηκε γενικώς με περισσότερους των 95%
    τον πρώτο χρόνο μετά την μεταμόσχευση και περισσότερους των 90% στα 5 χρόνια. Όσον αφορά την επιβίωση των μεταμοσχευμάτων οι ασθενείς στους οποίους χορηγείτο θεραπεία συντηρήσεως με tacrolimus είχαν επιβίωση 88%
    μετά τον πρώτο χρόνο και 69% στα 3 χρόνια. Τα άτομα που ελάμβαναν θεραπεία συντήρησης με sirolimus, είχαν ελαφρώς υψηλότερη αναλογία επιβίωσης με 94% τον πρώτο χρόνο και 84% κατά τον δεύτερο. Σύμφωνα με τους ερευνητές,οι αναλογίες αυτές βελτιώνονται προοδευτικά λόγω της μειώσεως των αναλογιών τεχνικής και
    ανοσολογικής αποτυχίας των μοσχευμάτων. Τα βελτιωμένα αποτελέσματα μείωσαν την ανάγκη για μεταμοσχεύεις νεφρού. Ώς συμπέρασμα,οι μεμονωμένες παγκρεατικές μεταμοσχεύσεις θεωρούνται σήμερα μια λίαν επιτυχής μακρο-
    χρόνια επιλογή για τους ασθενείς με ασταθή διαβήτη και επανειλημμένα επεισόδια υπο- ή και υπεργλυκαιμίας.
    (Gruessner: Diabetes Care 2013; 36 (8)

Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    ΒΙΟΤΕΧΝΗΤΟ ΠΑΓΚΡΕΑΣ ΓΙΑ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΜΕΝΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΝΗΣΙΔΙΟΚΥΤΑΡΑ στον Τύπο 1 Διαβήτη.
    Ένα βιοτεχνητό πάγκρεας για μεταμοσχευμένα νησιδιοκύτταρα, το οποίο δεν επηρεάζει το ανοσοσύστημα, θα μπορούσε να περιορίσει την ανάγκη χρόνιας ανοσοκαταστολής στην πρόληψη απόρριψης. Ερευνητές ανέπτυξαν σύστημα οξυγονωμένου θαλάμου, που συνίσταται από αλγινικά ανοσοαπομονωμένα και πολυμεμβρανικά καλύμματα, τα οποία επιτρέπουν την επιβίωση και την λειτουργία νησιδιοκυττάρων χωρίς ανοσοκαταστολή. Ο στόχος ήταν να ελεγχθεί αν η μέθοδος αυτή θα μπορούσε να επιβιώσει στη διάρκεια περιόδου παρατεταμένης παρακολουθήσεως για 10 μήνες χωρίς ανοσοκαταστολή ή επιπλοκές, κάτι που να ανταποκρίνεται ακόμη στα επίπεδα της γλυκόζης. Εκτιμήθηκαν επίσης το πόσο πρακτική ήταν η συσκευή και οι διαδικασίες επαναπληρώσεως του οξυγόνου. Μεταμοσχεύτηκε σε άνδρα 63 ετών με μακρύ ιστορικό Διαβήτη Τύπου 1 με πλήρη ινσουλινική ανεπάρκεια και μέτρια ρύθμιση γλυκόζης αίματος. Η συσκευή τοποθετήθηκε χωρίς επιπλοκές. Ο πόνος περιορίστηκε για ένα διήμερο και δεν υπήρξε ενόχληση από τον εμφυτευθέντα θάλαμο. Η παροχή οξυγόνου στην δεξαμενή αερίου συμπληρώνετο καθημερινά από τον ίδιο τον ασθενή. Η λειτουργία του μοσχεύματος εκτιμήθηκε με μετρήσεις της γλυκόζης αίματος, διεγερμένου c-πεπτιδίου και τοπική διέγερση απελευθερώσεως ινσουλίνης από τον εμφυτευμένο θάλαμο νησιδιοκυττάρων. Η λειτουργία του μοσχεύματος ήταν συνεχής καθόλη την 10μηνη περίοδο. Τα επίπεδα της βασικής ορμόνης και του c-πεπτιδίου ήταν χαμηλά, αλλά παρείχαν ακόμη με επιτυχία την λειτουργία του μοσχεύματος. Έγινε δοκιμασία υψηλής γλυκόζης και παρατηρήθηκε ταχεία έκκριση ινσουλίνης αποδεικνύοντας ότι τα νησίδια ανταποκρίνονται σε αυξημένα επίπεδα γλυκόζης. Δεν παρατηρήθηκε, επίσης, μεταβολή στα αυτοαντισώματα νησιδίων ή στο αντίσωμα του δότη. Η ιδέα της μακροενθυλάκωσης νησιδίων υπήρξε επιτυχής σε πειραματόζωα και, τώρα, με την μελέτη αυτή υπόσχεται αποτελέσματα σε δοκιμασίες στους ανθρώπους. Ο στόχος της μελέτης επετεύχθη. Δεν χορηγήθηκαν ανοσοκατασταλτικά και δεν παρατηρήθηκε απόρριψη του μοσχεύματος. Τα νησίδια διατηρήθηκαν λειτουργικά καθ’ όλη την περίοδο της μελέτης, ενώ παρατηρήθηκαν μέτριες βελτιώσεις στην φροντίδα του Διαβήτη. Τα επίπεδα της ΗbA1c ήταν μετρίως βελτιωμένα και οι ινσουλινικές ανάγκες μειωμένες. Διατηρήθηκε το βασικό, χαμηλό c-πεπτίδιο, που εξηγείται από τη μικρή μάζα των μεταμοσχευμένων νησιδιοκυττάρων. Εμφυτεύθηκαν μόνο 2.100 κύτταρα ανά χιλιόγραμμο, σε σύγκριση με 5.000 ή και 10.000 που προτάθηκαν σε άλλες μελέτες. Δύο περιοχές για βελτίωση μπορεί να αποτελεί προϋπόθεση των νησιδιοκυττάρων με νέους αγωνιστές της αυξητικής ορμόνης ή χρησιμοποιώντας κύτταρα από άλλα είδη ζώων. Επιπλέον η έρευνα αυτή άνοιξε την θύρα για νέους τύπους θεραπείας. Το σύστημα των θαλάμων διαθέτει το δυναμικό να εξελίσσεται σε μια επιτυχή και ασφαλή προσέγγιση για την κλινική εφαρμογή θεραπειών βασισμένων σε κύτταρα, περιλαμβάνοντας και κύτταρα από ξενογενετικές πηγές.

(Ludwig B. et al: PNAS 2013, 13175611v.1201317561) Φάρμακο διατηρεί τα β-κύτταρα σε νεοδιαγνωσμένο Τύπο 1 Διαβήτη David Ludwig

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •