Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Καπνίζετε ? Αν Ναι, πόσο ?

Ψήφισαν
59. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Δεν Καπνίζω

25 42,37%
  • 1 - 5 Τσιγάρα / Ημέρα

9 15,25%
  • 5 - 10 Τσιγάρα / Ημέρα

4 6,78%
  • 10 - 20 Τσιγάρα / Ημέρα

8 13,56%
  • Πάνω από 20 Τσιγάρα / Ημέρα

13 22,03%
Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 53

Θέμα: Διαβήτης και κάπνισμα

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη trident
    Περιοχή
    Αθήνα
    Χαιρετε! Εμένα μου αρέσει πολύ ο καπνός. Κάπνιζα κανονικά μεχρι πριν ένα χρόνο, παρότι είχα διαβήτη και ένιωθα πολύ άσχημα με αυτό. Με έκανε να φοβάμαι περισσότερο. Τώρα το έχω σχεδόν κόψει. Τις περισσότερες μέρες δεν καπνίζω καθόλου και τις μέρες που καπνίζω περιορίζομαι στα 3-5 τσιγάρα. Σε εξαιρετικές περιστάσεις μπορει να κάνω και περισσότερα. Και είναι πολύ καλυτερα έτσι και όσον αφορα την υγεία και το απολαμβάνω περισσοτερο. Θα προτιμούσα οστώσο να μην μου άρεσε.
    "There are two times I feel stress-day and night."

Καραμέλα Το avatar του χρήστη biskotitsa
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο filos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ αντικαπνιστής ...

biskotitsa....

Είμαι για πάρα πολύ ξύλο.... αφού άρχισα να καπνίζω όταν ήδη είχα διαβήτη - Τα κόμπλεξ της εφηβείας!
    Γονείς μεγάλη προσοχή στα παιδιά σας!
    Αν μας διαβάζουν έφηβοι ή νέοι διαβητικοί.... μακρυά από τσιγάρο! Ούτε για πλάκα! Αν υπάρχουν άτομα που σας προκαλούν ευθέως ή εμμέσως να καπνίσετε, μακρυά και από τα άτομα αυτά και ας είναι και οι καλύτεροί σας "φίλοι"! Τέτοιοι φίλοι δε μας χρειάζονται! Είναι μες στους στόχους μου η διακοπή. Έκανα και πριν δυο βδομάδες μια προσπάθεια, αλλά το χέρι πήγαινε συνέχεια στη "μάσα" και οι τιμές του ζαχάρου... στα ύψη!...
    Ελπίζω πως με μια καλύτερη ρύθμιση να μπορέσω να απαλλαγώ κι απ' αυτό....
    Αλήθεια ντρέπομαι για την "ηλιθιότητα" και την "αδυναμία" μου...
    :(

Ζαχαροπλάστης Το avatar του χρήστη Vicky
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Εγώ πάντως πιστεύω ότι το κάπνισμα κάνει το ίδιο κακό σε όλους...

Διαβητικούς και μη...!!!
    Ήρωας...

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη mnk plus
    Περιοχή
    Αθήνα
    Κακό κάνει σε όλους, αλλά, άμα τα αγγεία σου π.χ. είναι ήδη επιβαρυμένα, και τα επιβαρύνεις παραπάνω με το κάπνισμα, θα έχεις μεγαλύτερες επιπτώσεις πιο πρώιμα.
    Dura lex,sed lex(?)....

Ζαχαροπλάστης Το avatar του χρήστη Vicky
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mnk plus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κακό κάνει σε όλους, αλλά, άμα τα αγγεία σου π.χ. είναι ήδη επιβαρυμένα, και τα επιβαρύνεις παραπάνω με το κάπνισμα, θα έχεις μεγαλύτερες επιπτώσεις πιο πρώιμα.

Δε διαφωνώ... Το ίδιο ισχύει όμως και για τους νεφροπαθείς, και για τα άτομα με υψηλή χοληστερόλη και πίεση κτλ...

Όχι μόνο στους διαβητικούς...
    Ήρωας...

Καραμέλα
    Περιοχή
    ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ
    Συμφωνώ και εγώ! κάπνιζα 20 τσιγάρα την ημέρα και σαββατοκυριακο ακομη περισσότερα.
    Τώρα καπνίζω στριφτά 7-8 μέσα σε 18 ώρες! την αμαρτία μου θα την πω: μου αρέσει, το γουστάρω πως να το πω και δεν θέλω να το κόψω!
    ακούγεται πολύ χαζό το ξέρω! αλλα.........

Κουφέτο Το avatar του χρήστη olgi
    Περιοχή
    thessaloniki
    Γεια σας παιδια.Είμαι νεα στην παρεα σας,γράφτηκα χθες.Λοιπον εγω ειμαι 30 χρονών και καπνίζω απο τα 14 που έμαθα οτι εχω διαβήτη.Εδώ και μια εβδομάδα προσπαθώ να το κόψω αλλα τελικα καταλήγω να κανω 4-5 την ημέρα.Αλλα εχω καταλάβει διαφορά.Εύχομαι οσοι καπνίζουμε να το κόψουμε τελείως ή εστω να το μειώσουμε οσο μπορούμε.Αυτα.Να'στε καλα

Καραμέλα Το avatar του χρήστη ΒΙΛΛΥ
    Περιοχή
    ΠΡΕΒΕΖΑ

Thumbs up τσιγαρο???με τιποτα!!!!

και εγω καπνιζα στην ηλικια 22-28, οχι πολυ ομως, συνηθως με τον καφε, αλλα επειδη ενιωθα οτι επειρεαζε το ζαχαρο μου, το εκοψα τελειως εδω και 3 χρονια κ τωρα το σιχαινομαι και μαλιστα οταν καποιος καπνιζει διπλα μου του τη λεω κιολας γιατι με ενοχλει! και γενικα κανει κακο...δεν προσφερει τιποτα!

Κουφέτο Το avatar του χρήστη kalakida
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Γειά χαρά. Καπνίζω μανιωδώς από τα 18 μου. Το έκοψα στην εγκυμοσύνη και μία εβδομάδα όταν ήμουν στο νοσοκομείο με το σάκχαρο. Ομολογώ πως δεν το έχω κόψει αλλά καπνίζω με τον ίδιο ρυθμό. Ξέρω πολύ καλά ότι κάνω πολύ κακό στον εαυτό μου αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να το κόψω. Προσπαθώ για λίγες μέρες και μετά ξαναπέφτω στο πακέτο. Και να σκεφτείτε ότι ήμουν και αντικαπνίστρια....

Καραμέλα Το avatar του χρήστη ΒΙΛΛΥ
    Περιοχή
    ΠΡΕΒΕΖΑ
    και εδω θα συμφωνισω με τη Βικυ οτι το τσιγαρο κανει κακο σε ολους κ θα ηθελα να προσθεσω οτι οπως απαγορευονται τα ναρκωτικα κτλ γιατι να μην απαγορευτει κ το τσιγαρο αφου ειναι και αυτο βλαβερο????? ξερω οι καπνιστες θα με βριζετε...τουλαχιστο ας ελπισουμε οτι με τον νεο νομο για την απαγορευση σε δημοσιους χωρους απο τον ιουνιο, οτι θα τον τηρισουν οι περισσοτεροι (καθ'οτι ζουμε στην Ελλαδα και επιτρεπονται ολα)...γιατι το τσιγαρο ειναι βλαβερο και για τους παθητικους καπνιστες...

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 8 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 8 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •