Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: Γλυκαιμικός δείκτης

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη Lacta4ever

Γλυκαιμικός δείκτης

Ο γλυκαιμικός δείκτης ξέρω τι είναι αλλά πως τον μετράνε? π.χ το ασπρο ψωμι λέει 100. Τι είναι αυτό το 100?

Καραμέλα Το avatar του χρήστη chr
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lacta4ever Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο γλυκαιμικός δείκτης ξέρω τι είναι αλλά πως τον μετράνε? π.χ το ασπρο ψωμι λέει 100. Τι είναι αυτό το 100?
    Ο γλυκαιμικός δείκτης δεν έχει απόλυτη μέτρηση είναι σχετικός και γι' αυτό χρησιμοποιείται σχετική κλίμακα σε σχέση με κάτι άλλο που είναι 100. Οι υδατάνθρακες που έχουν δείκτη κάτω από 100 μεταβολίζονται πιο αργά από την γλυκόζη και πάνω από 100 πιο γρήγορα από την γλυκόζη. Στον πίνακα με γλυκαιμικό δείκτη που έχω έχει σαν αναφορά 100 την γλυκόζη και το λευκό ψωμί είναι 95.

Στην καλή ρύθμιση του σακχάρου ο γλυκαιμικός δείκτης είναι πολύ σημαντικός, η επιλογή τροφίμων με χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη όπως δημητριακά ολικής άλεσης, λαχανικά κ.α. είναι υδατάνθρακες βραδείας απορρόφησης σε σχέση με τους απλούς υδατάνθρακες όπως ζάχαρη, γλυκά, λευκό ψωμί κ.α. οι οποίοι αποτελούν υδατάνθρακες ταχείας απορρόφησης.

Υπάρχει αναλυτικό βιβλίο σχετικά με τον ισογλυκαιμική διατροφή του LINDBERG για το οποίο μπορείς να βρεις αναφορά εδώ. Γενικά θεωρείται ότι η διατροφή με βραδείας απορρόφησης υδατάνθρακες είναι ιδανική όχι μόνο για την καλύτερη ρύθμιση του διαβήτη αλλά και για όλον τον κόσμο

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Όσες φορές τρώω κάτι με χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη έχω πρόβλημα μετά γιατί κάνω ταχείας δράσης μόνο και μετά τις 2 ώρες αναλαμβάνει ο Βασικός Ρυθμός. Έχω δοκιμάσει και το αργό bolus αλλά ίσα ίσα ανέβαινε παραπάνω. Το έχει παρατηρήσει κανένας αυτό ή είμαι η μόνη??
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη Lacta4ever
    Ευχαριστώ!!! και εγώ το έχω παρατηρίσει αυτό MRM αλλά τώρα καταλαβαίνω γιατί συμβαίνει.

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •