Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Ωράριο εργασίας

Παγωτό Το avatar του χρήστη sogno
    Περιοχή
    Κέρκυρα

Ωράριο εργασίας

Μείωση ωραρίου για ΑμΕΑ με αναπηρία 67% και άνω

Επέκταση μειωμένου ωραρίου εργασίας σε υπαλλήλους του Δημοσίου, ΝΠΔΔ και ΟΤΑ (α' και β΄ βαθμού) οι οποίοι είναι άτομα με αναπηρία ή έχουν παιδιά με αναπηρία (παρ. 8, άρθρου 30 του Ν.3731/2008)

α. Επεκτείνεται το μειωμένο ωράριο εργασίας κατά μια (1) ώρα την ημέρα σε όλους τους τακτικούς και με σχέση εργασίας ιδιωτικου δικαιου αοριστου χρονου υπαλληλους του Δημοσιου, των ΝΠΔΔ και των ΟΤΑ, οι οποιοι εχουν αναπηρια σε ποσοστο 67% και ανω.

β. Οι ιδιες ρυθμισεις ισχυουν και για νεφροπαθεις τελικου σταδιου.

γ. Καθορίζεται ως ποσοστό αναπηρίας (πνευματικής, ψυχικής ή σωματικής), των παιδιών των τακτικών υπαλλήλων και υπαλλήλων με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου του Δημοσίου, ΝΠΔΔ και ΟΤΑ, το 67% και άνω αντί του προβλεπομένου μέχρι σήμερα ορίου άνω του 67%, προκειμένου οι υπάλληλοι αυτοί να έχουν μειώμενο ωράριο εργασίας κατά μια ώρα την ημέρα.

Κατά τα λοιπά ισχύουν οι διατάξεις του άρθρου 16 του Ν.2527/1997.
    "η γνώση γεννάει γνώση"

Σοκολατάκι Το avatar του χρήστη theofilosnbm
    Περιοχή
    Polýkastro, Kilkis, Greece, Greece
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sogno Εμφάνιση μηνυμάτων

Επέκταση μειωμένου ωραρίου εργασίας σε υπαλλήλους του Δημοσίου, ΝΠΔΔ και ΟΤΑ (α' και β΄ βαθμού) οι οποίοι είναι άτομα με αναπηρία ή έχουν παιδιά με αναπηρία (παρ. 8, άρθρου 30 του Ν.3731/2008)

α. Επεκτείνεται το μειωμένο ωράριο εργασίας κατά μια (1) ώρα την ημέρα σε όλους τους τακτικούς και με σχέση εργασίας ιδιωτικου δικαιου αοριστου χρονου υπαλληλους του Δημοσιου, των ΝΠΔΔ και των ΟΤΑ, οι οποιοι εχουν αναπηρια σε ποσοστο 67% και ανω.

γ. Καθορίζεται ως ποσοστό αναπηρίας (πνευματικής, ψυχικής ή σωματικής), των παιδιών των τακτικών υπαλλήλων και υπαλλήλων με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου του Δημοσίου, ΝΠΔΔ και ΟΤΑ, το 67% και άνω αντί του προβλεπομένου μέχρι σήμερα ορίου άνω του 67%, προκειμένου οι υπάλληλοι αυτοί να έχουν μειώμενο ωράριο εργασίας κατά μια ώρα την ημέρα.

Έτσι ακριβώς,είναι τα πράγματα για τους Δημόσιους Υπάλληλους.
    Πέραν των παραπάνω, θα καταθέσω και τα παρακάτω,τα οποία, δεν γνωρίζω σε τι βαθμό εφαρμόζονται από τις άλλες Δημόσιες Υπηρεσίες,αλλά όποιος/α θέλει μπορεί να το ψάξει.
    Ανήκω στους ένστολους πολίτες και δικαιούμαι από την υπηρεσία μου, πέραν της αδείας μου των 40 ημερών γενικά, επιπρόσθετα 30ημέρες,(Ειδική Άδεια) επειδή επιμελούμαι μέλος οικογένειάς μου, που χρήζει τακτικής και περιοδικής νοσηλείας.
    Έχω την αίσθηση όμως, ότι εφαρμόζεται και στον υπόλοιπο δημόσιο τομέα,διότι ο νόμος με τον οποίο λαμβάνω την παραπάνω άδεια, μνημονεύει και το πολιτικό προσωπικό,το οποίο εργάζεται στην υπηρεσία μου.
    ΖΗΣΕ ΓΙΑ... ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ.!!!!
    ΠΕΘΑΝΕ ΓΙΑ... ΚΑΤΙ.!!!!!

Ζαχαροπλάστης Το avatar του χρήστη Vicky
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sogno Εμφάνιση μηνυμάτων

Πολύ καλό αυτό!!!
    Ήρωας...

Καραμέλα Το avatar του χρήστη ΒΙΛΛΥ
    Περιοχή
    ΠΡΕΒΕΖΑ

Unhappy

παντως παιδια στην τραπεζα που ρωτησα δεν ισχυει το μειωμενο, παρα μονο σου δινουν 6 μερεσ σδεια παραπανω το χρονο...επισης κατι που ειδα κ τραλαθηκα...σε νεφροπαθεις εν ενεργεια μονο χορηγουν επιδομα 400 ευρω (μιλαω για εμπορικη τραπεζα παντα) το οποιο επιδομα το χορηγει το ταμειο (Τ.Α.Υ.Τ.Ε.Κ.Ω.) ενω σε υπολοιπα ατομα με 67% αναπηρια δεν χορηγειτε αυτο το επιδομα ενω επρεπε να το χορηγουν σε ολους...

Ζαχαροπλάστης Το avatar του χρήστη Vicky
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΒΙΛΛΥ Εμφάνιση μηνυμάτων
    παντως παιδια στην τραπεζα που ρωτησα δεν ισχυει το μειωμενο, παρα μονο σου δινουν 6 μερεσ σδεια παραπανω το χρονο...επισης κατι που ειδα κ τραλαθηκα...σε νεφροπαθεις εν ενεργεια μονο χορηγουν επιδομα 400 ευρω (μιλαω για εμπορικη τραπεζα παντα) το οποιο επιδομα το χορηγει το ταμειο (Τ.Α.Υ.Τ.Ε.Κ.Ω.) ενω σε υπολοιπα ατομα με 67% αναπηρια δεν χορηγειτε αυτο το επιδομα ενω επρεπε να το χορηγουν σε ολους...
    Sorry ΒΙΛΛΥ μου αλλά αν πας με το νομοσχέδιο και τους το πετάξεις στα μούτρα, δεν μπορούν να σου πουν ΤΙΠΟΤΑ απολύτως!!!

Άντε γιατί στο τέλος θα πεταχτώ μια στιγμή ως την Πρέβεζα!!!
    Ήρωας...

Κουφέτο Το avatar του χρήστη sissyl
    Περιοχή
    ΚΑΛΛΙΘΕΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
    ΚΙ ΕΓΩ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΟΥΤΕ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ,ΟΥΤΕ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΜΕΡΕΣ ΑΔΕΙΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ Η ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΜΟΥ ΑΔΕΙΑ ΟΤΑΝ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ....

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη HONEYMOON
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Εμένα που δουλεύω σε τράπεζα και έχει διαβήτη η κόρη μου 5 ετών, μου δίνουν το χρόνο 22 ημέρες άδεια με προσκόμιση δικαιολογητικών από γιατρό ή νοσοκομείο. Βέβαια έκανα αίτηση στο προσωπικό, δια μέσω της διεύθυνσης που δουλεύω, με συνημμένο το ΦΕΚ και όλα τα δικαιολογητικά. Ίσως να ήμουν τυχερή που μου την ενέκριναν, αλλά δεν χάνεις τίποτα να κάνεις μια αίτηση. Μειωμένο δεν μου έδιναν γιατί θέλουν το δικαιολογητικό για να πάρεις τη μέρα.

Κουφέτο Το avatar του χρήστη ΜΑΜΑ
    Περιοχή
    ΠΑΡΓΑ
    Καλησπερα και χρονια πολλα.Εχω μια φιλη της οποιας το αγορακι εχει ΣΔΤ1 τους τελευταιους 2 μηνες.Η κοπελα δουλευει στο νοσοκομειο ως μαια.Επειδη δεν βγαζει ακρη με την υπηρεσια της ρωταει εαν προβλεπεται απο την νομοθεσια καποια διευκολυνση για τις βαρδιες,δηλαδη εαν μπορει να δουλευει μονο πρωινα.Επισης εαν ισχυει κατι με τις μεταθεσεις-αποσπασεις. Να σημειωσω οτι η κοπελα ειναι χωρισμενη ,δεν εχει βοηθεια απο πουθενα και αναγκαζεται καθε μερα να διανυει αποσταση 20 λεπτων για να πηγαινει στην δουλεια της.Της ειπα για το μειωμενο ωραριο και τις 22 μερες που δικαιουμαστε εμεις οι γονεις.Εαν γνωριζει καποιος κατι παραπανω ας μας βοηθησει . Φιλια

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη cnk
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΜΑΜΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα και χρονια πολλα.Εχω μια φιλη της οποιας το αγορακι εχει ΣΔΤ1 τους τελευταιους 2 μηνες.Η κοπελα δουλευει στο νοσοκομειο ως μαια.Επειδη δεν βγαζει ακρη με την υπηρεσια της ρωταει εαν προβλεπεται απο την νομοθεσια καποια διευκολυνση για τις βαρδιες,δηλαδη εαν μπορει να δουλευει μονο πρωινα.Επισης εαν ισχυει κατι με τις μεταθεσεις-αποσπασεις. Να σημειωσω οτι η κοπελα ειναι χωρισμενη ,δεν εχει βοηθεια απο πουθενα και αναγκαζεται καθε μερα να διανυει αποσταση 20 λεπτων για να πηγαινει στην δουλεια της.Της ειπα για το μειωμενο ωραριο και τις 22 μερες που δικαιουμαστε εμεις οι γονεις.Εαν γνωριζει καποιος κατι παραπανω ας μας βοηθησει . Φιλια
    Καλησπέρα, αναζήτησε το εξής ΦΕΚ:
    "ΦΕΚ 237, ΤΕΥΧΟΣ Α, 31-10-2014_Διευκολύνσεις Υπαλλήλων (Άρθρο 27)".
    Αναφέρει για μειωμένο ωράριο κατά μία ώρα την ημέρα σε υπαλλήλους με παιδιά με διαβήτη Τύπου 1.

Κουφέτο Το avatar του χρήστη ΜΑΜΑ
    Περιοχή
    ΠΑΡΓΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο cnk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, αναζήτησε το εξής ΦΕΚ:
    "ΦΕΚ 237, ΤΕΥΧΟΣ Α, 31-10-2014_Διευκολύνσεις Υπαλλήλων (Άρθρο 27)".
    Αναφέρει για μειωμένο ωράριο κατά μία ώρα την ημέρα σε υπαλλήλους με παιδιά με διαβήτη Τύπου 1.
    καλημερα.Αυτο το φεκ το εχουμε,απλα δεν γνωριζω εαν προβλεπει η νομοθεσια κατι για τις βαρδιεσ δλδ να δουλευει μονο πρωι η μητερα και οχι απογευμα και βραδυ.

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •