Σελίδα 3 από 52 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 511

Θέμα: Επίδομα Πρόνοιας

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη Natasa
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Έχω και άλλη απορία!:confused:
    Αν διοριστεί ένα άτομο με ΄διαβήτη στο δημόσιο όχι όμως σαν άτομο με ειδικές ανάγκες.μετά θα μπορεί να έχει αυτά που ισχύουν γαι τα άτομα με ποσοστό αναπηρίας 67%?Για παράδειγμα αυτό που είπε ο Αντρέας για το μειωμένο ωράριο και τις περισσότερες μέρες άδεια??
    Ή μήπως ξέρει κάποιος που θα τα ρωτήσω αυτά?Γιατί στο νοσοκομείο για παράδειγμα που με ενδιαφέρει εμένα ...κανείς δεν ξέρει τίποτα!:confused: :confused: :confused:
    Αυταααααααααα...μη νομίζετε ότι ξεμπερδέψατε..αν έχω και άλλες απορίες θα σας ζαλίσω!:p

Κουφέτο
    Περιοχή
    THESSALONIKH
    ΕΓΩ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΥΤΟ ΔΙΝΕΤΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΡΓΑΖΕΣΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΑ ΥΨΗΛΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ.ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΩΡΑΡΙΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΟΤΑΝ ΕΓΩ ΠΕΡΑΣΑ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΜΟΥ ΔΩΣΑΝ 51%.ΣΥΜΦΩΝΑ Μ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΠΑΙΡΝΩ 6 ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΜΕΡΕΣ ΜΟΝΟ.....ΓΙΑ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΜΑΛΟΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ.ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟ 67% ΤΟ ΔΙΝΟΥΝ ΕΥΚΟΛΑ?ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΕΓΓΡΑΦΟΜΑΣΤΕ ΧΩΡΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΤΜΗΜΑ ΤΗΣ ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΕΠΙΘΥΜΟΥΜΕ.

Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BALANTIS
    ΕΓΩ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΥΤΟ ΔΙΝΕΤΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΡΓΑΖΕΣΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΑ ΥΨΗΛΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ.ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΩΡΑΡΙΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΟΤΑΝ ΕΓΩ ΠΕΡΑΣΑ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΜΟΥ ΔΩΣΑΝ 51%.ΣΥΜΦΩΝΑ Μ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΠΑΙΡΝΩ 6 ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΜΕΡΕΣ ΜΟΝΟ.....ΓΙΑ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΜΑΛΟΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΣΟΣΤΟ.ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟ 67% ΤΟ ΔΙΝΟΥΝ ΕΥΚΟΛΑ?ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΕΓΓΡΑΦΟΜΑΣΤΕ ΧΩΡΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΤΜΗΜΑ ΤΗΣ ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΕΠΙΘΥΜΟΥΜΕ.

Το 67% το δίνει εύκολα η πρόνοια αλλά το ΙΚΑ στο οποίο όσο αφορά το δημόσιο τομέα είναι το πιο έγκυρο σου δίνει με το ζόρι από50 εως 55%
    Για παράδειγμα όταν ήθελα να γραφτώ στον ΟΑΕΔ σαν άτομο με αναπηρία δεν δεχόντουσαν την απόφαση από την πρόνοια αλλά μόνο απόφαση και έκδοση ποσοστού αναπηρίας από το ΙΚΑ.
    Εσύ Βαλάντη από ποια επιτροπή πέρασες?
    Για το επίδομα και εγώ αυτό ξέρω.Πάντως δεν ξέρουν τι τους γίνετε....πριν λίγο που μίλαγα με την νομαρχία δεν μπορούσαν νε με κατατοπίσουν σε ΤΙΠΟΤΑ!

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη omen
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece

Exclamation

Παιδιά κακώς γίνονται αυτά τα πράγματα! Και βέβαια εδώ μπλέκονται κι άλλοι οργανισμοί που υποτίθεται ότι μας βοηθούν σε τέτοιου είδους θέματα! Τέλος πάντων, κανονικά το ποσοστό αναπηρίας δεν βγαίνει ανάλογα την υπηρεσία, αλλά ανάλογα την πάθηση! Δηλάδη αν μου χάσω το χέρι μου για κάποιο λόγο (πχ ατύχημα) ο ένας οργανισμός θα το δεχτεί πλήρως και ο άλλος το μίσο?

ΘΑ πρότεινα να το κοιτάξετε περισσότερο και να ρωτήσετε όπου μπορείτε (εννοώ σε δημόσιες υπηρεσίες). Πάντως το επίδομα δεν "βλέπει" πορτοφόλια και δουλειές, αλλά παθήσεις...

Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Omen
    Παιδιά κακώς γίνονται αυτά τα πράγματα! Και βέβαια εδώ μπλέκονται κι άλλοι οργανισμοί που υποτίθεται ότι μας βοηθούν σε τέτοιου είδους θέματα! Τέλος πάντων, κανονικά το ποσοστό αναπηρίας δεν βγαίνει ανάλογα την υπηρεσία, αλλά ανάλογα την πάθηση! Δηλάδη αν μου χάσω το χέρι μου για κάποιο λόγο (πχ ατύχημα) ο ένας οργανισμός θα το δεχτεί πλήρως και ο άλλος το μίσο?

ΘΑ πρότεινα να το κοιτάξετε περισσότερο και να ρωτήσετε όπου μπορείτε (εννοώ σε δημόσιες υπηρεσίες). Πάντως το επίδομα δεν "βλέπει" πορτοφόλια και δουλειές, αλλά παθήσεις...

Γιώργο σωστά τα λες και εσύ αλλά το θέμα είναι ότι εγώ προσωπικά έχω 2 ποσοστά αναπηρίας και ανάλογα με τι μου ζητάνε καταθέτω και το αντίστοιχο!
    Και για το επίδομα όταν στα 10 μου προσπάθησα νατο βγάλω έγινε ολόκληρο θέμα γιατί είχα χάσει τον πατέρα μου και έπερνα 2000 δραχμές σύνταξη το μήνα(φοβερό ποσό) και με χίλια ζόρια μου το δώσανε!
    Όλα αυτά που λες λογικά είναι μόνο που δεν ισχύουν πάντα...:(

Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Θεωρητικά δεν συμπίπτουν τα δύο ή περισσότερα επιδόματα, αλλά αν θυμάμαι καλά βγαίνει ένας μέσος όρος και κάποιο επίδομα το παίρνεις μειωμένο. Είναι δυστηχώς μπέρδεμα...

Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ

Thumbs up

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Omen
    Θεωρητικά δεν συμπίπτουν τα δύο ή περισσότερα επιδόματα, αλλά αν θυμάμαι καλά βγαίνει ένας μέσος όρος και κάποιο επίδομα το παίρνεις μειωμένο. Είναι δυστηχώς μπέρδεμα...

οπότε το επίδομα κοιτάει και δουλειές και πορτοφόλια.....

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη Ολγα
    Περιοχή
    Efkarpía, Thessaloniki, Greece, Greece
    Α δηλαδή εάν εργάζεσαι δεν μπορείς να πάρεις επίδομα. Για την άδεια όμως που πρέπει να ρωτήσω;
    Στην επιθεώρηση εργασίας; ή ΙΚΑ;

Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Όλγα έλα στο chat λίγο

Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο νατασα
    οπότε το επίδομα κοιτάει και δουλειές και πορτοφόλια.....
    Όχι...όχι...δεν είπα αυτό! Απλά θέλω να πώ ότι μπορείς να παίρνεις περισσότερο από ένα επιδόματα! Για δουλειές και πορτοφόλια ισχύει ότι είπα πρίν!

Σελίδα 3 από 52 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •