Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 48

Θέμα: Μετρητες σακχαρου

Παγωτό Το avatar του χρήστη πασχαλης
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο anma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρησιμοποιώ κι εγώ τον contour. Κάποια στιγμή συνέβη κ σε μένα αυτό με τη μεγάλη απόκλιση. Μετρώντας στον contour μου έδειχνε υπεργλυκαιμία (δεν είχα όμως συμπτώματα), στον one touch πολύ χαμηλότερο ζάχαρο κ μετά από λίγη ώρα ξανά στον contour μου έδειχνε ότι κ ο one touch. Επικοινώνησα με την εταιρεία, τους ζήτησα να μου στείλουν το διάλυμμα αυτοελέγχου για τον μετρητή (όπως κ το έκαναν) κ με συμβούλεψαν να βγάζω την πρώτη σταγόνα αίμα, να καθαρίζω το δάχτυλο κ μετά να τοποθετώ στον μετρητή τη δεύτερη σταγόνα. Κατα αυτόν τον τρόπο τα αποτελέσματα είναι πιο έγκυρα. Δεν μπόρεσαν να μου εξηγήσουν για πιο λόγο μπορεί να έγινε αυτό, αλλά κι εγώ δεν μπόρεσα να το καταλάβω, ίσως κ η αλλαγή θερμοκρασίας, μια κ ήμουν έξω για αρκετή ώρα κ όταν γύρισα στο σπίτι έκανα τη μέτρηση ή κάτι με τις ταινίες. Τώρα είναι όλα κανονικά κ δεν έχω πρόβλημα. Επικοινώνησε με την εταιρία να σου στείλει το διάλυμα αυτοελέγχου, αλλιώς αντικατάσταση του μετρητή, σε περίπτωση που έχεις αμφιβολίες.
    και μενα μου εχουν πει να πεταω την πρωτη σταγονα αλλα ποτε δεν το κανω.
    το θεωρω λιγο χαζο οταν μιλαμε για τοση μικρη ποσοτητα αιματος.

και ημαστε ακομα ζωντανοι!
    στη σκηνη!
    σα ροκ συγκροτημα!κι αν μας αντεξει το σκοινι!
    θα φανει!
    στο χειροκροτημα.....

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη Καίτη
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Αυτό με τη δεύτερη σταγόνα το ακούω πρώτη φορά.Εδώ καλά καλά δεν βγαίνει αρκετή ποσότητα αίματος για την πρώτη (μερικές φορές).

Κουφέτο Το avatar του χρήστη anma
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο πασχαλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    και μενα μου εχουν πει να πεταω την πρωτη σταγονα αλλα ποτε δεν το κανω.
    το θεωρω λιγο χαζο οταν μιλαμε για τοση μικρη ποσοτητα αιματος.
    Κι εγώ το κάνω σπάνια, αλλά η κοπέλα από την εταιρεία μου είπε ότι αυτό είναι το καλύτερο.

Κουφέτο Το avatar του χρήστη anma
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Καίτη Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό με τη δεύτερη σταγόνα το ακούω πρώτη φορά.Εδώ καλά καλά δεν βγαίνει αρκετή ποσότητα αίματος για την πρώτη (μερικές φορές).
    Καίτη δοκίμασε, ειδικά το χειμώνα, τα δάχτυλα να είναι ζεστά, γιατί έτσι υπάρχει καλύτερη ροή του αίματος. Κι εγώ το παθαίνω κάποιες φορές, μια κ μόνιμα τον χειμώνα τα δάχτυλά μου είναι κρύα ή όταν έχω κάνει πολλές μετρήσεις σε ένα συγκεκριμένο.

Παγωτό Το avatar του χρήστη sogno
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Καίτη Εμφάνιση μηνυμάτων

δεύτερη σταγόνα,μα τι λένε..πολυτέλια
    εγώ παιδεύομε για ν βγει η πρώτη κ πολλές φορες πάει άχρηστη η ταινία,
    ακόμη και να βρέχω το δάχτυλο με ζεστό νερό μου είχαν πει...
    "η γνώση γεννάει γνώση"

Ζαχαροπλάστης Το avatar του χρήστη Vicky
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Να πω ότι κι εγώ πρώτη φορά τα ακούω όλα αυτά?

Και δε μπορώ να σκεφτώ τη λογική της δεύτερης σταγόνας....

Τα χέρια μας πρέπει να είναι καθαρά και ζεστά το χειμώνα.

Όταν τα μηχανάκια μας δίνουν τόσο μεγάλες αποκλίσεις το σωστό είναι να το αντικαταστήσετε αμέσως!!!

Άλλωστε στις μέρες μας η αντικατάσταση του μετρητή δεν είναι και τίποτα σπουδαίο...
    Ήρωας...

Σοκολατάκι Το avatar του χρήστη theofilosnbm
    Περιοχή
    Polýkastro, Kilkis, Greece, Greece
    ........και αρκετά στεγνά, θα προσέθετα. Όχι, μετά το πλύσιμο και το σκούπισμα με την πετσέτα, κατευθείαν μέτρηση. Άς στεγνώσουν πρώτα καλά.
    ΖΗΣΕ ΓΙΑ... ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ.!!!!
    ΠΕΘΑΝΕ ΓΙΑ... ΚΑΤΙ.!!!!!

Παγωτό Το avatar του χρήστη stampa
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Τσιμπήστε, τοποθετήστε μετρήστε .... κάτι άλλο τοποθετείτε στην κβαντική επιστήμη

*υποψία χαλασμένου μετρητή ...τότε όπως είπε και η vicky ... πανεύκολο για αλλαγή
    Ο χώρος τις υπογραφής μου ενοικιάζεται ή ανταλλάσσεται με μεζονέτα στο Πανόραμα ή στο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκης) για παραπάνω πληροφορίες απευθυνθείτε εντός

ΓΝΩΣΙΣ ΔΙΑ ΤΗΣ ΙΣΧΥΟΣ

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη Antonio
    Περιοχή
    Αθήνα
    Καλησπέρα σε όλη την παρέα του Forum.Μόλις σήμερα μου ήρθε με courier από την εταιρεία Roche ο μετρητής Accu Check Aviva Nano.Εγώ μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα τον Accu Check Aviva της ίδιας εταιρείας και ήμουν πολύ ευχαριστημένος.Έβγαλε τώρα τον συγκεκριμένο μετρητή ο οποίος έχει τις εξής λειτουργίες που τουλάχιστον εμένα φαίνονται πολύ χρήσιμες.Σου βγάζει προ-γευματικούς και μετα-γευματικούς μέσους όρους.Σου΄βγάζει επίσεις μέσο όρο μετρήσεων των τελευταίων 90 ημερών ούτως ώστε να έχεις μια εικόνα στο περίπου που θα κυμανθεί η Γλυκοζηλιωμένη σου.Εκτός αυτά τα πολύ χρήσιμα "εργαλεία", είναι πολύ μικρός και έχει φωτιζόμενη οθόνη.Αν χτύπήσετε στο Google το πιο πάνω όνομα του μετρητή θα σας βγάλει το αντίστοιχο site για να δείτε και περισσότερες λεπτομέρειες.
    Antonio

Κουφέτο Το avatar του χρήστη georgia9
    Περιοχή
    Κορινθος
    Καλησπέρα! Μου έτυχε κάτι περίεργο και θα ήθελα τη γνώμη σας.. Ήταν να κάνω εξετάσεις αίματος (για γλυκοζυλιωμένη κλπ) και πριν πάω μετρησα το σάκχαρο, ήταν 80. Όταν πήρα τις εξετάσεις βλέπω έδειξε 169. Και βασικά το έχω ξαναελέγξει αυτό, με παλαιότερες εξετάσεις, και μάλιστα με διαφορετικό μετρητη... Και σχεδόν πάντα μου δείχνει το εργαστήριο ψηλότερα σάκχαρα... Δεν έχω διάλυμα ελέγχου μετρητή βέβαια για να δω αν δουλεύει καλά, αλλά νομίζω πως είναι αξιόπιστος. ( ascensia breeze) . Δε ξέρω και τι να υποθέσω...
    so tonight, let me feel your arms around me..

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •