Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 39

Θέμα: Χαμηλές τιμές σακχάρου

Κουφέτο Το avatar του χρήστη Niper
    Περιοχή
    Έδεσσα

Χαμηλές τιμές σακχάρου

Γεια σας παιδια. Εχω έναν επταχρονο γιο διαβητικο.Σε γενικες γραμες ειμαστε καλα
    ρυθμισμενοι έχοντας μεσο όρο γλυκοζηομενης 6.5 με 7. Εχθες ειχαμε την χαμηλοτερη
    τιμη τα τελευταια δυο χρονια - 25 - αουτσ. Το παιδι αρχησε να μην νιωθει καλα, μεγαλη
    κόπωση και εξαντληση. Δινοντας του ενα μικρο χυμο και μια κουταλια μερεντα σε δεκα-
    πεντε λεπτα ανεβηκε στα - 130 -. Θελω να ρωτησω πια ειναι η δικη σας χαμηλοτερη τιμη
    και πως το αντιμετωπισατε. Επισης εχει κανει καποιος χρηση της ενεσης γλουκαγονης και
    γενικα τι κανουμε οταν το παιδι εχει λυποθημικες τασεις λογο πολυ χαμηλης τιμης.
    Ευχαριστω πολυ.

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Καλό θα ήταν αρχικά να κάνετε συχνές μετρήσεις για να αποφεύγετε όσο μπορείτε αυτά τα ζάχαρα.

Εγώ έχω δει με τα μάτια μου 23 αλλά έχω πέσει και σε κώμα. Μου έκαναν ένεση γλουκαγόνης και συνήλθα πολύ γρήγορα. Καλό θα ήταν να αποφεύγετε τα υγρά και τις σοκολάτες-μερέντες γιατί τα λιπαρά δεν επιτρέπουν να ανεβεί γρήγορα το ζάχαρο και υπάρχει και κίνδυνος πνιγμού ακόμη και αν ακόμη δεν έχει πέσει το άτομο αυτό σε κώμα εντελώς. Πολύ καλή λύση είναι ζάχαρη ή μέλι στα χείλη και στα δόντια. Έτσι μέχρι να δράσει η γλουκαγόνη ή αν δεν υπάρχει (φυσικά αν δεν υπάρχει θεωρώ ότι θα ήταν καλό να καλέσετε και ασθενοφόρο), η ζάχαρη ή το μέλι θα αρχίσουν να δρουν. Να ελέγχετε το ζάχαρο μέχρι να σιγουρευτείτε ότι παραμένει σταθερά σε ένα καλό ζάχαρο και φυσικά να προσέχετε τις σχεδόν 100% υπεργλυκαιμικές αντιδράσης του οργανισμού μετά από τέτοιες (και όχι μόνο) υπογλυκαιμίες.

Αυτά από προσωπική πείρα.
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Παγωτό Το avatar του χρήστη stampa
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Δεν υπάρχει λόγος πανικού .... είναι φυσικό φαινόμενο οι υπογλυκαιμίες έχω δει το μηχάνημα να γράφει low δλδ να μην μπορεί να μετρήσει .. σε κώμα δεν έχω πέσει ποτέ δεν ξέρω τι είναι η γλυκαγόνη και έμενα και μόνος μου για αρκετά χρόνια ... πάντα προτιμούσα να τρώω φαγητό αντι γλυκά έκανα δλδ υπομονή λίγο παραπάνω περίπου 5 λεπτά ... φυσικά καλό είναι να αποφεύγονται αυτά τα φαινόμενα αλλά καλό είναι να αντιμετωπίζονται χωρίς πανικό ...

καλώς όρισες στο φόρουμ και να σου επισημάνω την βοήθεια της αναζήτησης που μπορείς να βρείς πολλές πληροφορίες στο συγκεκριμένο θέμα

όπως :
    http://www.sugarfree.gr/vb/showthrea...B9%CE%B5%CF%82

και εδώ:
    http://www.sugarfree.gr/vb/showthrea...B9%CE%B5%CF%82

βάλε την λέξη κλειδί που επιθυμείς ... και ουπς !!!

ελπίζω να βοηθήσουμε όσο μπορουμε αλλά πάντα να γνωρίζεις όπως όλοι μας οτι αυτά είναι εμπειρίες ... πάντα ο γιατρός δείνει τις λύσεις ...
    Ο χώρος τις υπογραφής μου ενοικιάζεται ή ανταλλάσσεται με μεζονέτα στο Πανόραμα ή στο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκης) για παραπάνω πληροφορίες απευθυνθείτε εντός

ΓΝΩΣΙΣ ΔΙΑ ΤΗΣ ΙΣΧΥΟΣ

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Εφ' όσον έχει τος αισθήσεις του κάποιο υγρό που να περιέχει αρκετή ζάχαρη είναι το καλύτερο. όπως είπε και η MRM να μην δίνετε κάτι που να περιέχει λιπαρά (π.χ. σοκολάτα, μερέντα ή κομμάτι τούρτας) γιατί καθυστερούν το ανέβασμα. Δώστε να πιεί ένα χυμο, μιά κοκα κόλα (προσοχή μην είναι light ή zero) και μετά από λίγο, έτσι για να του φτιάξετε την διάθεση , δώστε του και κάτι από τα υπόλοιπα που αναφέραμε. . Δεν θυμάμαι πόσο χαμηλή τιμή έχουμε μετρήσει, αλλά κάπου εκει και εμείς περίπου. Το είδαμε και γίναμε έτσι --> .
    Γλυκαγόνη δεν έχουμε χρησιμοποιήσει , αλλά αν λιποθυμήσει το παιδί, στο κιτ που κυκλοφορεί (αυτό το πορτοκαλί έχουμε εμείς) είναι αρκετά σαφείς οι οδηγίες χρήσεως.
    Αν δεν έχεις γλυκογόνη, βάζεις με το δάχτυλο από την έξω μεριά των ούλων μέλι ή ζάχαρη ώστε να την καταπιεί σιγά-σιγά με το σάλιο που παράγεται χωρίς να υπάρχει κίνδυνος να πνιγεί.
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη showman
    Περιοχή
    Σαλονικη
    29 η χαμηλοτερη τιμη που εχω μετρησει κ απο την τρομαρα μου κατεβασα 1 ολοκληρο λιτρο λεμοναδα σε δευτερολεπτα!
    Απόλαυσε τη γλυκιά πλευρά της ζωής!

Κουφέτο Το avatar του χρήστη ZAXARENIA
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο showman Εμφάνιση μηνυμάτων
    29 η χαμηλοτερη τιμη που εχω μετρησει κ απο την τρομαρα μου κατεβασα 1 ολοκληρο λιτρο λεμοναδα σε δευτερολεπτα!
    Το καλύτερο και πιο άμεσο κόλπο εφ όσον διαχειρίζεσαι μόνος σου τον εαυτό σου, είναι το Lucozade αθλητικό αναψυκτικό πιστεύω γνωστο σε όλους έχει άμεσα αποτελέσματα αμεσότατα! Εχω δει και εγώ το ζάχαρο μου τριάντα και στην αμέσως επόμενη μέτρηση το είδα 250. Έχω την ικανότητα να το ανεβάζω απο το άγχος μου! Μου δίνει πολύ ενέργεια. Το είδα όμως και τριάντα μέσα σε κεντρικό δρόμο και μπήκα σε ένα ζαχαροπλαστείο και κατέβασα ότι βρήκα! Επιτέλους είχα δικαιολογιία! Πέρα απο τα αστεία ήταν τόσο βαθιά η υπογλυκαιμία που χρειάστηκα πολλά πολλά γλυκά για να γίνει φυσιολογικό. Έχω πάθει άπειρα υπογλυκαιμικά επεισίόδια καθώς απο το νοσκομείο με βγάλαν με πενήντα μονάδες παραπάνω!

Ζαχαροπλάστης Το avatar του χρήστη Vicky
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Ο χυμός ή το αναψυκτικό θεωρούνται πιο κατάλληλες λύσεις στην υπογλυκαιμία, φτάνει να μην έχουμε χάσει τις αισθήσεις μας!!
    Ήρωας...

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη Παύλος
    Περιοχή
    Αθήνα
    25 είναι όντως άουτς! Η (8χρονη) κόρη μου κάποτε έφτασε 28 στον ύπνο της. Δεν ήξερα εαν κοιμόταν ή είχε χάσει τις αισθήσεις της, και αναγκάστηκα να της δώσω μερικά ήπιας μορφής χαστουκάκια μέχρι που ξύπνησε, το πουλάκι μου, όλο απορία για την ανεξήγητη συμεριφορά μου :( Της έδωσα χυμό και ξενύχτησαμε μετρώντας την κάθε 2 ώρες...

Εύγε για την γλυκοζηλιωμένη
    Μπαμπάς της Νεφέλης
    Διαγνώστηκε με ΔΤ1 τον Νοέμβριο 2007
    Ακολουθεί εντατικό σχήμα Novorapid / Lantus
    Πιάστε τον διαβήτη απ'τα κέρατα

Κουφέτο Το avatar του χρήστη MAIRY
    Περιοχή
    αθηνα
    Eχω μετρήσει πολλές φορές 23,21, low και έχω πέσει αρκετές φορές σε κώμα. Αυτά είναι αναπόφευκτα, αλλά δεν το βάζουμε κάτω. Συνήθως συνέρχομαι ή με συνεφέρνουν με μια-δυο κουταλιές μέλι που μεταβολίζεται γρήγορα και δεν ανεβάζει πάρα πολύ. Σχεδόν πάντα όμως μετά έχω αντιδραστικό και πάει πάνω από 200.

Καραμέλα Το avatar του χρήστη sofkosm
    Περιοχή
    preveza
    κανα δυο low εχει κανει ο μικρος μας (4χρον)με ενα χυμο οκ,αυτο που φοβαμαι
    ειναι στο νηπιαγωγειο που παει μην τυχει..:confused:

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •