Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 60

Θέμα: Τι σας ενοχλούσε / ενοχλεί από τους γονείς σας ???

Κουφέτο Το avatar του χρήστη mapolif
    Περιοχή
    Χαλανδρι Αττικη
    Αχ οπως και αν αντιδρουν τα παιδια το νοημα, δηλαδη το ενδιαφερον το πιανουν εστω και υποσυνειδητα και καποια στιγμη ισως οταν γινουν γονεις, θα το καταλαβουν καλυτερα! Να τα ρωτατε τα παιδια και να τους εξηγειτε οοοσο δηλαδη θα εχουν την υπομονη να κατσουν και να ακουσουν, οτι τα αγαπατε και πως αυτο ειναι ο μονος λογος που ανησυχειτε τοσο πολυ και μην ξεχνατε να τους λετε πως τους εχετε εμπιστοσυνη γιατι ετσι τους μεταφερετε τη "δυναμη" που νομιζουν πως πατε να τους στερησετε με την ανακριση! Το οτι αντιδρουν δε σημαινει πως θα ηθελαν να σταματησετε να ρωτατε!:D Ο καθενας αλλωστε ας κανει τη δουλεια του, οι γονεις ας ρωτουν και τα παιδια ας αντιδρουν!

Σοκολατάκι Το avatar του χρήστη IVAN
    Περιοχή
    BEΡΟΙΑ
    Αχ οπως και αν αντιδρουν τα παιδια το νοημα, δηλαδη το ενδιαφερον το πιανουν εστω και υποσυνειδητα και καποια στιγμη ισως οταν γινουν γονεις, θα το καταλαβουν

Παντως και λογω αυτης της εφηβειας,μια κουβεντα λεμε,δεκα ακουμε!!!
    Θελει πολυ προσπαθεια το πραμα.....

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη nikolas4
    Περιοχή
    ΔΡΑΜΑ
    Θελει πολυ προσπαθεια το πραμα.....

Και μόνο δέκα ακούμε, θέλουν να έχουν και το τελευταίο λόγο εκείνα.

Ευτυχώς ο Νικολής είναι μικρός ακόμη και δεν αντιδράει όπως τα μεγάλα. Τι θα κάνει στην εφηβεία θα δείξει ο καιρός. Είναι ο μικρότερος από τα τρία και θα μας εκπαιδεύσουν τα προηγούμενα.

Καραμέλα Το avatar του χρήστη ευα
    Περιοχή
    larisa
    [QUOTE=IVAN;44557]Αχ οπως και αν αντιδρουν τα παιδια το νοημα, δηλαδη το ενδιαφερον το πιανουν εστω και υποσυνειδητα και καποια στιγμη ισως οταν γινουν γονεις, θα το καταλαβουν

Μια λοβοτομή θα μας σώσει!

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη filos
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Κέντρο (Δυστυχώς)
    Γιάννης "Φίλος"
    Να μην ξεχάσω ... να συνεχίζω να Ζω ... !!!

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη anneta83
    Περιοχή
    Athens
    Γεια σας. Έχω διαβήτη τύπου 1 από το 2007, σε ηλικία 24 χρονών. Στην αρχή μου ήρθε ουρανοκατέβατο και αποτέλεσμα αυτού ήταν η αντίδραση μου για αρκετά χρόνια με πολλές νοσηλείες και κετοξεώσεις. Από το 2013 όμως έχω σταθεροποιηθεί και το έχω αποδεκτεί αρκετά καλά χωρίς άλλες νοσηλείες λόγω διαβήτη ή κετοξεώσεων. Αυτό που με ενοχλεί ακόμα και σήμερα είναι η συμπεριφορά του πατέρα μου. Από την αρχή που παρουσιάστηκε ο διαβήτης ήταν παρεμβατικός και μου λέει πάντα μη το ένα, όχι προϊόντα με ζάχαρη κλπ κάτι που στην αρχή μου δημιουργούσε σαν συμπεριφορά έντονη αντίδραση.
    Στην παρούσα φάση εγώ αισθάνομαι ότι είμαι έτοιμη να κόψω τον ομφάλιο λώρο και να είμαι πιο αυτόνομη όσον αφορά τον διαβήτη μου, αλλά με ενοχλεί που ο πατέρας μου συνεχίζει και παρεμβαίνει ακόμα και στο πόσες μετρήσεις πρέπει να γίνουν μέσα στην ημέρα.Για παράδειγμα είτε επειδή δεν το έχω βάλει στην καθημερινότητα μου, είτε επειδή πολλές φορές το ξεχνάω δεν κάνω μεταγευματική μέτρηση μετά το μεσημεριανό φαγητό και πριν το βραδυνό. Αλλά παρόλα αυτά δεν είναι πάντα εκτός ορίων οι προγευματικές βραδυνές τιμές. Παρόλα αυτά αρκετά συχνά επεμβαίνει και φωνάζει για αυτό το λόγο.
    Αυτό όμως που με ενοχλεί ακόμα περισσότερο είναι ότι ο ίδιος έχει διαβήτη τύπου 2 και ουσιαστικά δεν κάνει καμία προσπάθεια ως προς το φαγητό καθότι όλη την ώρα τρώει και μάλιστα πολλές φορές τρόφιμα που ανεβάζουν τα σάκχαρα. Παρόλα αυτά σε εμένα εξακολουθεί και επεμβαίνει. Απλά την όλη του συμπεριφορά την αντιμετωπίζω όσο πιο αδιάφορα γίνεται.
    Αυτή την εμπειρία έχω να προσθέσω στους γονείς που έχουν παιδιά με διαβήτη.
    Παρόλα αυτά θα ήθελα και τη γνώμη κάποιων διαβητικών πάνω σε αυτή τη συμπεριφορά του πατέρα μου.
    Γλυκούλα

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη dionz
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Απλά θέλει να μην κάνεις τα ίδια λάθη.Εφόσον τύπου 2 και απρόσεχτος,βλέπει σε εσένα την καλύτερη εκδοχή του.Εάν μένετε στο ίδιο σπίτι,δείξε την ανεξαρτησία σου και βοήθησέ τον να γίνει καλύτερος.

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη Icthyologist
    Περιοχή
    Λουτρά Αιδηψού
    Αν η γλυκοζυλιωμένη σου είναι καλή κόλλα τη του στα μούτρα και βάλε τον να κάνει κι αυτός μία. Αφού δεν καταλαβαίνει ότι αν το προγευματικό ζάχαρο είναι καλό άρα και το μεταγευματικό του προηγούμενου γεύματος θα ήταν καλό τι να πω.
    ’Ετερος εξ’ετέρου σοφός = ο καθένας γίνεται σοφός από τον άλλο.
    (Φράση του Βακχυλίδη).
    Λάθε βιώσας (Επίκουρος)

Το οτι με εβλεπαν συνεχεια σαν αρρωστη,κατι που οδηγησε σε πολυ εντονο ξεσπασμα στην εφηβεια

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο loulouditsa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οτι με εβλεπαν συνεχεια σαν αρρωστη,κατι που οδηγησε σε πολυ εντονο ξεσπασμα στην εφηβεια
    Ναι είναι ένα θεματάκι αυτό...
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •