Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 60

Θέμα: Τι σας ενοχλούσε / ενοχλεί από τους γονείς σας ???

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη Παύλος
    Περιοχή
    Αθήνα
    Να καί ένας καταπληκτικός "οδηγός προς γονείς" πού έγραψε ένας πιτσιρικάς στο φόρουμ Children with Diabetes. Κάποια στιγμή θα το μεταφράσω!

When I became diagnosed with diabetes a year ago, it nearly killed me. My parents became obbsessed with diabetes, and have always helped me. Here are a few tips on how to help your child with diabetes...

1. Never, never, NEVER groan when your child has a high number. Yes, we know it's high. It's usually not our fault. When it is our fault, though, do remind us gently not to eat that last cake slice.

2. Don't go crazy when we have low numbers. Ok? Yes, we sometimes have 40s and lower. Just hand us a juice. Don't go crazy.

3. Don't pressurize us 24/7 to do excersise when we are high. Being high and excersising is the last thing we want to do. Instead, suggest walking in place for about 15 minutes to half an hour. It works great with me! If it doesn't work, don't just boot your child out the door. Do everything with him/her, so (s)he does not feel lonely.

4. Don't complain about us having diabetes. It's not our fault.

5. Be patient when the littler kids cry about shots. It's scary.

6. A pump is probably the scariest thing about diabetes in the world. At 13 years of age, I still get the chills, even though I've had the pump since early August. Be extremely patient with the pump.

7. Participate in the walks. They will make you feel good, and you get great stuff, too! Like free testers and test strips!

8. Make your kid prepared, but not excessively. Only pack us up with a tester, a juice, and a quick 15 carb snack. That's it.

9. Don't cry in front of us. That just makes us more depressed knowing that we caused this for you.

10. Finally, support us in everything we do. If we want to go jetpacking off the Niagra Falls, don't stop us by saying, "You can't do that. How will you do your shots?" Instead, take about 20 minutes discussing how you are going to manage your diabetes and still have fun. It will pay off in the end, trust me.

I hope you took the time to read this guide. If you follow the rules, it should make life easier. Also, buy the Calorie King. It's like the Diabetic Bible!
    Μπαμπάς της Νεφέλης
    Διαγνώστηκε με ΔΤ1 τον Νοέμβριο 2007
    Ακολουθεί εντατικό σχήμα Novorapid / Lantus
    Πιάστε τον διαβήτη απ'τα κέρατα

Κουφέτο Το avatar του χρήστη mineswepper
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για της συμβουλές που δίνεται σε εμάς τους γονείς.
    Πραγματικά όσα διάβασα είναι πολύ χρήσιμα.
    Η μελαγχολία αγάπη άδοτη είναι??????

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    πολύ ωραία τα είπε ο πιτσιρικάς!!

Ευτυχώς όλα αυτά τα απέφυγαν και τα αποφεύγουν οι γονείς μου! Είναι πολύ σημαντικοί οι γονείς για 1 παιδί και η συμπεριφορά τους, ειδικά σε ότι έχει να κάνει με τον διαβήτη, παίζει πολύ ρόλο στην ψυχολογία του παιδιού και όπως όλοι ξέρουμε η ψυχολογία παίζει σημαντικό ρόλο επίσης στη ρύθμιση του ζαχάρου... οπότε είναι ένας κύκλος ο οποίος επαναλαμβάνεται συνεχώς!!
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Σοκολατάκι Το avatar του χρήστη sugarmary
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MRM Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολύ ωραία τα είπε ο πιτσιρικάς!!

Όντως!!Πολύ ωραία τα είπε.Μπράβο του!!
    ..my lips like sugar...

Πρόεδρος Κατωμεριτών Το avatar του χρήστη Morfeas
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ

Cool

διαβάζω με πολύ προσοχή αυτό το θέμα αφού η σχέση γονείς-διαβητικός είναι μια πολύ πολύπλοκη υπόθεση. Θέλω λοιπόν σαν διαβητικός 22 χρόνια να αναφέρω κι έναν παράγοντα που δεν ακούστηκε. Ένας ψυχολόγος μου είχε πει για τον δυνατό ομφάλιο (μεταφορικά) λώρο μεταξύ γονέων και παιδιού. Ο διαβητικός κάποια στιγμή έχει τη δύναμη και την εμπειρία να τον κόψει και να είναι αυτόνομος. ΠΡΟΣΟΧΗ όμως τον τρόπο που τον κόβει από τους γονείς. Οι γονείς των διαβητικών είναι ΕΝΩΜΕΝΟΙ τόσο με το παιδί τους που τους είναι δύσκολο να αποκολληθούν ή να σταματήσουν να ασχολούνται! Πρέπει λοιπόν με υπομονή και συζήτηση να τους δώσουμε να καταλάβουνε ότι μπορούν να μας εμπιστευτούν. Είναι πολύ σημαντικό να στηρίξουμε κι εμείς αυτούς τους ανθρώπους που πέρασαν τόσα δίπλα μας. Και πιστέψτε με τους έχει γίνει τέτοιο βίωμα που θέλει πολύ προσοχή ο τρόπος αποδέσμευσης

Ευχαριστώ για το χρόνο σας
    Είμαι Πρόεδρος.....και μ' αρέσει!!!!

http://pareaki.blogspot.com

Καραμέλα Το avatar του χρήστη chr
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Morfeas Εμφάνιση μηνυμάτων
    διαβάζω με πολύ προσοχή αυτό το θέμα αφού η σχέση γονείς-διαβητικός είναι μια πολύ πολύπλοκη υπόθεση. Θέλω λοιπόν σαν διαβητικός 22 χρόνια να αναφέρω κι έναν παράγοντα που δεν ακούστηκε. Ένας ψυχολόγος μου είχε πει για τον δυνατό ομφάλιο (μεταφορικά) λώρο μεταξύ γονέων και παιδιού. Ο διαβητικός κάποια στιγμή έχει τη δύναμη και την εμπειρία να τον κόψει και να είναι αυτόνομος. ΠΡΟΣΟΧΗ όμως τον τρόπο που τον κόβει από τους γονείς. Οι γονείς των διαβητικών είναι ΕΝΩΜΕΝΟΙ τόσο με το παιδί τους που τους είναι δύσκολο να αποκολληθούν ή να σταματήσουν να ασχολούνται! Πρέπει λοιπόν με υπομονή και συζήτηση να τους δώσουμε να καταλάβουνε ότι μπορούν να μας εμπιστευτούν. Είναι πολύ σημαντικό να στηρίξουμε κι εμείς αυτούς τους ανθρώπους που πέρασαν τόσα δίπλα μας. Και πιστέψτε με τους έχει γίνει τέτοιο βίωμα που θέλει πολύ προσοχή ο τρόπος αποδέσμευσης

Ευχαριστώ για το χρόνο σας
    Μορφέα εκτός του ότι σε βλέπω πολύ διακριτικό όταν γράφεις στα πάνω θέματα του forum θα ήθελα να σε ρωτήσω με τα 22 χρόνια σου πότε είναι κατάλληλη ηλικία να αφήνεις τα παιδιά ανεξάρτητα στην ρύθμιση του διαβήτη. Εμένα ο γιος μου είναι 10 χρονών και σε γενικές γραμμές μετριέται και κάνει ινσουλίνη μόνος του. Στις μονάδες ινσουλίνης (όχι ότι εμείς είμαστε θεοί και πέφτουμε μέσα) έχει μια απόκλιση +-15% πράγμα που δεν είναι καταστροφικό και μου έχει εκφράσει πολλές φορές την ευτυχία του όταν βγαίνει έξω μόνος του και πρόκειται να φάει και τα κάνει όλα μόνος του. Βλέπω με μεγάλη χαρά τα παιδιά στις πρώτες τάξεις του Γυμνασίου που πάνε ολιγοήμερες εκδρομές και θα ήθελα να μπορούσε να συμμετάσχει χωρίς να προβληματίζεται ιδιαίτερα. Εσύ πότε ένιωσες ότι δεν χρειαζόσουν δεύτερη γνώμη όσον αφορά την δοσολογία της ινσουλίνης?

Παγωτό Το avatar του χρήστη stampa
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Το 1985 ήμουνα ήδη 2 χρόνια διαβητικός με σχήμα δύο ενέσεων (ενέσεων δεν είχε στυλό ούτε ευελιξία στις ώρες και στις μονάδες ) πήγα μόνος μου σε κατασκήνωση 3 μέρες με τον προσκοπισμό σε ηλικία 13 χρονών και ήμουνα μια χαρά ... με ρώτησαν και τους είπα ότι θα είμαι μια χαρά ... έτσι και με άφησαν εγώ δεν είχα την αίσθηση του οτιδήποτε απλά ήθελα να είμαι με τους φίλους μου ... φυσικά ήμουνα με κάποιον που με είχαν από κοντά και με είχε πρήξει αλλά καταλάβαινα ότι έχει ευθύνη ...
    Ο χώρος τις υπογραφής μου ενοικιάζεται ή ανταλλάσσεται με μεζονέτα στο Πανόραμα ή στο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκης) για παραπάνω πληροφορίες απευθυνθείτε εντός

ΓΝΩΣΙΣ ΔΙΑ ΤΗΣ ΙΣΧΥΟΣ

Παγωτό Το avatar του χρήστη πασχαλης
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stampa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 1985 ήμουνα ήδη 2 χρόνια διαβητικός με σχήμα δύο ενέσεων (ενέσεων δεν είχε στυλό ούτε ευελιξία στις ώρες και στις μονάδες ) πήγα μόνος μου σε κατασκήνωση 3 μέρες με τον προσκοπισμό σε ηλικία 13 χρονών και ήμουνα μια χαρά ... με ρώτησαν και τους είπα ότι θα είμαι μια χαρά ... έτσι και με άφησαν εγώ δεν είχα την αίσθηση του οτιδήποτε απλά ήθελα να είμαι με τους φίλους μου ... φυσικά ήμουνα με κάποιον που με είχαν από κοντά και με είχε πρήξει αλλά καταλάβαινα ότι έχει ευθύνη ...
    εγω παλι το 1985 ημουν 2 χρονων!ασχετο!
    εμενα μου την εδινε στους γονεις που με πιεζαν πολυ τον πρωτο καιρο και τωρα το εχουν ξεχασει σχεδον ή τουλαχιστον αυτο δειχνουν!
    η μονη αντιδραση που ειχαν ηταν οταν πηγα να δουλεψω για πρωτη φορα σε ενα οδοντοτεχνικο εργαστηριο και αυτο γιατι ηταν δουλεια με πολλες ωρες και τοτε ειχα ενα πολυ χαζο σχημα!

και ημαστε ακομα ζωντανοι!
    στη σκηνη!
    σα ροκ συγκροτημα!κι αν μας αντεξει το σκοινι!
    θα φανει!
    στο χειροκροτημα.....

Πρόεδρος Κατωμεριτών Το avatar του χρήστη Morfeas
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μορφέα εκτός του ότι σε βλέπω πολύ διακριτικό όταν γράφεις στα πάνω θέματα του forum θα ήθελα να σε ρωτήσω με τα 22 χρόνια σου πότε είναι κατάλληλη ηλικία να αφήνεις τα παιδιά ανεξάρτητα στην ρύθμιση του διαβήτη. Εμένα ο γιος μου είναι 10 χρονών και σε γενικές γραμμές μετριέται και κάνει ινσουλίνη μόνος του. Στις μονάδες ινσουλίνης (όχι ότι εμείς είμαστε θεοί και πέφτουμε μέσα) έχει μια απόκλιση +-15% πράγμα που δεν είναι καταστροφικό και μου έχει εκφράσει πολλές φορές την ευτυχία του όταν βγαίνει έξω μόνος του και πρόκειται να φάει και τα κάνει όλα μόνος του. Βλέπω με μεγάλη χαρά τα παιδιά στις πρώτες τάξεις του Γυμνασίου που πάνε ολιγοήμερες εκδρομές και θα ήθελα να μπορούσε να συμμετάσχει χωρίς να προβληματίζεται ιδιαίτερα. Εσύ πότε ένιωσες ότι δεν χρειαζόσουν δεύτερη γνώμη όσον αφορά την δοσολογία της ινσουλίνης?

με βλέπεις διακριτικό διότι συνήθως δεν γράφω στα πάνω θέματα...αλλά τα διαβάζω. Δεν θεωρώ τις γνώσεις μου αρκετές για να συμβουλεύω. Όσο για το γιο σου νομίζω ότι δεν είναι θέμα ηλικίας...αλλά ωριμότιτας. Οι γονείς μου με εμπιστεύτηκαν σχετικά νωρίς αφού δεν στερήθηκα ΠΟΤΕ καμία εκδρομή σε ΚΑΜΙΑ ηλικία. Όσον αφορά τις ποσότητες ινσουλίνης πρέπει να μάθει να κάνει αυτό τον διάλογο με τον εαυτό του σιγά σιγά. Γνώμη μου είναι να τον τσεκάρεις σε μικρές αυτονομίες όπως σπίτια φίλων κτλ που θα έχεις τον έλεγχο χωρίς να το ξέρει. Όσο για τον αν κάνει λάθος.....αν δεν κάνεις και κανένα λαθάκι δεν μαθαίνεις!! Στα πλαίσια του λογικού βέβαια...
    Είμαι Πρόεδρος.....και μ' αρέσει!!!!

http://pareaki.blogspot.com

Κουφέτο Το avatar του χρήστη ztom
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    ____

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •