Σελίδα 8 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 678
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 71 έως 77 από 77

Θέμα: Σοκολάτα Φρουκτόζης

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη Sissy
    Περιοχή
    Μεσσήνη
    Η Γιώτης που έχει βγάλει κάποια γλυκά χωρίς ζάχαρη, ξέρει κανείς τίποτα. Πάντως η σοκολάτα της Γιώτης δεν ανεβάζει το διαβήτη. Πιστέυω ότι και τα γλυκά τους είναι το ίδιο

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη HONEYMOON
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Η ΓΙΩΤΗΣ έβγαλε κάποια γλυκά που τα φτιάχνεις μόνος σου και έχουν (λέει) χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη, δηλ. δεν σε ανεβάζουν απότομα και άντε να το μαζέψεις, σε ανεβάζουν σιγά σιγά και μπορείς να ελέγχεις (υποτείθεται) καλύτερα το ζαχαράκι. Δεν ξέρω αν γι΄αυτούς που κάνουν π.χ. novorapid έχει νόημα γιατί τους συμφέρει να τους το ανεβάσει απότομα και να το αντιμετωπίζουν το ίδιο γρήγορα με μια ενεσούλα και όχι αργότερα (λέω τώρα...). Πιστεύω ότι είναι καλύτερο γι΄ αυτούς που κάνουν π.χ. actrapid.

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη Sissy
    Περιοχή
    Μεσσήνη
    Η σοκολάτα της ΓΙΩΤΗΣ που λέει ότι έχει χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη δεν το ανεβάζει το ζαχαράκι. Θα μου πεις τι την θέλουμε εμείς την ζάχαρη αφού είμαστε τόσο γλύκες που θα φτάσουμε πια. Πιστεύω ότι παν μέτρο άριστο.

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη Καίτη
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο HONEYMOON Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ΓΙΩΤΗΣ έβγαλε κάποια γλυκά που τα φτιάχνεις μόνος σου και έχουν (λέει) χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη, δηλ. δεν σε ανεβάζουν απότομα και άντε να το μαζέψεις, σε ανεβάζουν σιγά σιγά και μπορείς να ελέγχεις (υποτείθεται) καλύτερα το ζαχαράκι. Δεν ξέρω αν γι΄αυτούς που κάνουν π.χ. novorapid έχει νόημα γιατί τους συμφέρει να τους το ανεβάσει απότομα και να το αντιμετωπίζουν το ίδιο γρήγορα με μια ενεσούλα και όχι αργότερα (λέω τώρα...). Πιστεύω ότι είναι καλύτερο γι΄ αυτούς που κάνουν π.χ. actrapid.
    Εγώ έφτιαξα ένα (μιλφέιγ). Καλό είναι στη γεύση. Έχουν αντικαταστήσει τη ζάχαρη με σουκραλόζη (σπλέντα) και έχει λιγότερες θερμίδες.

Κουφέτο Το avatar του χρήστη vangelakisv
    Περιοχή
    Αθηνα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο IVAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγινε λιγο μπερδεμα με το γραψιμο.Η μικρη μου εχει τυπου 1.Το στεβοια ειναι φυτο απο Αμερικη τυπου ασπαρταμης φρουκτοζης κ.τ.λ με περισσοτερη γλυκα και λιγοτερους υδατανθρακες
    Η στεβια δεν εχει καμια σχεση με ασπαρταμη και φρουκτοζη. Ειναι φυτικη γλυκαντικη ουσια που δεν υποκειται σε ραφιναρισμενη επεξεργασια. Ειναι η "ζαχαρη" της φυσης.

Σοκολατάκι Το avatar του χρήστη IVAN
    Περιοχή
    BEΡΟΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vangelakisv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η στεβια δεν εχει καμια σχεση με ασπαρταμη και φρουκτοζη. Ειναι φυτικη γλυκαντικη ουσια που δεν υποκειται σε ραφιναρισμενη επεξεργασια. Ειναι η "ζαχαρη" της φυσης.
    Εχεις δικιο.Παραπληροφορηση.Αλλα γιατι ψαχνομαστε;Αφου μπορουμε να καταναλωσουμε τα παντα με μετρο.Και πανω απ'ολα ΟΧΙ ΧΗΜΙΚΑ.

Κουφέτο Το avatar του χρήστη clovis
    Περιοχή
    Λουτράκι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vangelakisv Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμη αλλά είχα την εντύπωση με αυτά που είχα ψάξει ότι η φρουκτόζη δεν συγκαταλέγεται με την ασπαρταμη η κάποιο άλλο χημικό υποκατάστατο ζάχαρης.
    Προβληματίστηκα και το ξανά έψαξα και έβγαλα το συμπέρασμα ότι η φρουκτόζη σίγουρα δεν είναι στην ιδία κατηγορία με την ασπαρταμη.
    Η φρουκτόζη προέρχεται από την επεξεργασία Φυσικών προϊόντων όπως τα φρούτα και συγκαταλέγεται στα φυσικά γλυκαντικά και είναι χημικός καθαρή.
    Η ασπαρτάμη δεν προέρχεται από κάπου, είναι μία τεχνητή γλυκαντική ουσία που βγαίνει μετά από χημική επεξεργασία.
    Όσον αφόρα την στεβια, με τα λίγα που έχω διαβάσει ναι θεωρείται η ζάχαρη της φυσης και υπόσχεται πολλά όχι μονό σαν γλυκαντική ουσία αλλά και σαν καλλιέργεια…

Σελίδα 8 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 678

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •