Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 77

Θέμα: Σοκολάτα Φρουκτόζης

Σοκολατάκι Το avatar του χρήστη sugarvampire
    Περιοχή
    Athens
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sta1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ετσι ακριβώς!
    Εχει τύχει περιστασιακά σε φούρνους να διαβάζω σε ταμπελάκια γλυκών ''ΓΙΑ ΔΙΑΒΗΤΙΚΟΥΣ''
    Ρωτώντας τι γλυκαντική ουσία περιέχουν (ο ένας απάντησε την επόμενη μέρα ) μου είπανε φρουκτόζη!!!!!!!!!!
    Τους είπα βέβαια ότι καμία σχέση, αλλά δεν νομίζω να κατάλαβαν και τίποτα!!!:cool:
    Για να ειμαστε ακριβεις, η φρουκτοζη ειναι πιο αθωα απο την κανονικη ζαχαρη, και υπο Κ.Σ. μπορει να θεωρηθει καταλληλοτερη για εναν διαβητικο απ οτι η ζαχαρη. Αυτο βεβαια δε σημαινει οτι καταναλωνουμε φρουκτοζη με το κιλο!

Οι φουρνοι (και οχι μονο) λανθασμενα βαζουν το ταμπελακι σε οτιδηποτε εχουν παρασκευασει που δεν περιεχει ζαχαρη αλλα κατι εναλλακτικο. Αυτο ειναι λαθος, αλλα κι εμεις ως διαβητικοι προσεχουμε τι αγοραζουμε για να μην ψαχνομαστε μετα. Αν δεν ξερει ο διαβητικος, πως περιμενουμε να ξερει ο (εστω και 40 χρονια) φουρναρης?

Σοκολατάκι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sugarvampire Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να ειμαστε ακριβεις, η φρουκτοζη ειναι πιο αθωα απο την κανονικη ζαχαρη, και υπο Κ.Σ. μπορει να θεωρηθει καταλληλοτερη για εναν διαβητικο απ οτι η ζαχαρη. Αυτο βεβαια δε σημαινει οτι καταναλωνουμε φρουκτοζη με το κιλο!

Οι φουρνοι (και οχι μονο) λανθασμενα βαζουν το ταμπελακι σε οτιδηποτε εχουν παρασκευασει που δεν περιεχει ζαχαρη αλλα κατι εναλλακτικο. Αυτο ειναι λαθος, αλλα κι εμεις ως διαβητικοι προσεχουμε τι αγοραζουμε για να μην ψαχνομαστε μετα. Αν δεν ξερει ο διαβητικος, πως περιμενουμε να ξερει ο (εστω και 40 χρονια) φουρναρης?

Σοκολατάκι Το avatar του χρήστη elfelsa
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
    βασικά τώρα πλέον και εγώ ξέρω να ξεχωρίζω τι να τρώω, αλλά θυμάμαι φάση όταν μπήκα στο νοσοκομείο με διαβήτη να μου φέρνει η γιαγια μου γλυκακια απο ζαχαροπλαστία τα οποία επέμεναν πως ήταν σίγουρα για διαβητικούς και ότι δεν θα δημιουργούσαν πρόβλημα, έτσι το ζάχαρο μου ανέβαινε και δεν ήξερε κανείς γιατί.το θέμα είναι ότι απλά πρέπει να προσέχουμε λίγο περισσότερο τι τρώμε και να ψαχνουμε καλά τι έχει μέσα το καθε τι αν δεν το φτιάχνουμε μόνοι μας
    Γιούπιιιιιιιιιιιιιιιι

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο elfelsa Εμφάνιση μηνυμάτων
    βασικά τώρα πλέον και εγώ ξέρω να ξεχωρίζω τι να τρώω, αλλά θυμάμαι φάση όταν μπήκα στο νοσοκομείο με διαβήτη να μου φέρνει η γιαγια μου γλυκακια απο ζαχαροπλαστία τα οποία επέμεναν πως ήταν σίγουρα για διαβητικούς και ότι δεν θα δημιουργούσαν πρόβλημα, έτσι το ζάχαρο μου ανέβαινε και δεν ήξερε κανείς γιατί.το θέμα είναι ότι απλά πρέπει να προσέχουμε λίγο περισσότερο τι τρώμε και να ψαχνουμε καλά τι έχει μέσα το καθε τι αν δεν το φτιάχνουμε μόνοι μας

Δεν έφταιγε η γιαγιά. Ηθελε να "γλυκάνει" τον πόνο στην εγγόνα της. .

... Αν δεν ξερει ο διαβητικος, πως περιμενουμε να ξερει ο (εστω και 40 χρονια) φουρναρης?
    Σωστός !
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

Σοκολατάκι Το avatar του χρήστη sugarmary
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Αν δεν ξερει ο διαβητικος, πως περιμενουμε να ξερει ο (εστω και 40 χρονια) φουρναρης?
    .........
    ..my lips like sugar...

Πρόεδρος Κατωμεριτών Το avatar του χρήστη Morfeas
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ
    ΠΑΙΔΙΑ....πήρα από το ebay splenda και βιβλίο συνταγών. Θα σας πω σύντομα εμπειρίες κι αν αξίζει!~
    Είμαι Πρόεδρος.....και μ' αρέσει!!!!

http://pareaki.blogspot.com

Σοκολατάκι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Morfeas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΠΑΙΔΙΑ....πήρα από το ebay splenda και βιβλίο συνταγών. Θα σας πω σύντομα εμπειρίες κι αν αξίζει!~
    Splenda, μπορείς να βρεις εύκολα, πλέον, και στην Ελλάδα.

Σοκολατάκι
    Να σημειώσω επίσης ότι η splenda είναι το μόνο γλυκαντικό το οποίο ψήνεται άφοβα χωρίς να χαλάει η γεύση του.

Πρόεδρος Κατωμεριτών Το avatar του χρήστη Morfeas
    Περιοχή
    ΧΑΝΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Candy_Bar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Splenda, μπορείς να βρεις εύκολα, πλέον, και στην Ελλάδα.
    στα Χανιά δεν βρήκα....
    Είμαι Πρόεδρος.....και μ' αρέσει!!!!

http://pareaki.blogspot.com

Σοκολατάκι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Morfeas Εμφάνιση μηνυμάτων
    στα Χανιά δεν βρήκα....
    Για όσους τυχόν δεν γνωρίζουν την splenda.

H splenda είναι γλυκαντική ουσία χαμηλών θερμίδων σε σκόνη. Έχει μόνον δύο θερμίδες ανά κουταλιά σε αντιδιαστολή με τη ζάχαρη ίδιας ποσότητας. Φτιάχνεται από τη σουκραλόζη η οποία προέρχεται από τη ζάχαρη γι΄αυτό και έχει τη γεύση της ζάχαρης. Το καθαρό βάρος κάθε συσκευασίας είναι 115 γραμμάρια το οποίο αντιστοιχεί σε 1,15 κιλά ζάχαρης.
    Το πιο σημαντικό της splenda είναι ότι ψήνεται και μαγειρεύεται.

Είναι προϊόν Αγγλίας (www.splenda.co.uk) και εισάγεται από την "Καλαμαία Τρόφιμα" με τηλ. 210 3390617.
    Επίσης, κατόπιν παραγγελίας, μπορεί κανείς να την προμηθευθεί και από τον φαρμακοποιό του. Στην περιοχή μου, Νέα Σμύρνη, την πωλούν και σε super market.

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •