Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 56

Θέμα: Υπογλυκαιμίες και Επιπτώσεις

Σοκολατάκι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Omen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,

Εδώ θα διαφωνίσω ριζικά με την άποψη αυτή Αντώνη! Εγώ προτιμώ το λίγο ψηλά και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, παρά να υπάρχει ο κίνδυνος να μείνω στον τόπο! Πρίν πολλά χρονιά κάποιος γιατρός μου είχε πεί αυτό που λέτε για τα κύτταρα του εγκεφάλου, καθώς και για προβλήματα στην καρδιά!

Έχω δεί ανθρώπους να παθαίνουν απίστευτες κρίσεις λόγο υπογλυκαιμίας και δεν το άντεξα! Δεν θα ήθελα να "μεταδώσω" το ίδιο συναίσθημα κι εγώ σους άλλους!

Θεωρώ την υπογλυκαιμία πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα από την Υπεργλυκαιμία!

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη Antonio
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ναι, έχεις δίκιο αλλά έτσι δεν διατρέχεις μεγαλύτερο κίνδυνο να έχεις το Σάκχαρο σου πάνω από το φυσιολογικό με αποτέλεσμα - μακροπρόθεσμα πάντα μιλάμε - όλα αυτά τα δυσάρεστα που όλοι γνωρίζουμε?Λέγοντας λίγο πιο χαμηλά εξ' άλλου δεν εννοώ να το έχω στο 35 αλλά εκεί που ξεκινάω να καταλαβαίνω ότι έχω υπογλυκαιμία να τρώω κάτι και να έρχετε στα κανονικά του.Με την Lantus όπως ξέρουμε οι υπογλυκαιμίες δεν έχουν σχέση όπως με της Novorapid (που κάνω εγώ).Σου δίνουν εννοώ πολύ χρόνο για να διορθώσεις το Σάκχαρο σου.Για να καταλάβεις φίλε Omen το κόλλημα μου με το να μην μου ανεβαίνει το Σάκχαρο, πολλές φορές το βράδυ μπορεί να πεινάω και να μην τρώω για να μην μου ανέβει το Σάκχαρο (την Lantus εγώ την κάνω πρωί).Τρώγοντας κάτι δηλαδή και κάνοντας Novorapid μπορεί να πέσεις και λίγο έξω και το πρωί να ξυπνήσεις π.χ. με 180.Αυτό δεν θέλω γιατί μετά σου γίνεται συνήθεια και πάνε οι καλές τιμές της Γλυκοζηλιωμένης. Γι αυτό και άνοιξα αυτό το θέμα στο Forum μήπως και βγάλω καμία άκρη.Αν είναι και η Υπογλυκαιμία να είναι το ίδιο ζημιογόνα για τον οργανισμό τι να πω πια. Έχει αρχίσει να με κουράζει η όλη κατάσταση.Και δυστυχώς δεν μπορώ να το πάρω πιο χαλαρά...
    Antonio

Κουφέτο Το avatar του χρήστη NEKTARINI
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΓΑΜΟΥ ΜΟΥ ΩΣ ΚΑΘΕ ΝΥΦΟΥΛΑ ΕΙΧΑ ΞΕΧΑΣΕΙ ΝΑ ΦΑΩ, Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ, ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΤΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ, Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΛΟΙΠΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΤΟ ΟΝΟΜΑ........ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΥΨΗΛΟ ΠΑΡΑ ΧΑΜΗΛΟ
    ΠΩΣ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΝΥΦΟΥΛΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΤΟ ΓΑΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΕΙ ΚΑΤΙ
    ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΩ Η ΠΕΘΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΕΙ ΤΟ ΛΟΓΟ
    ΑΠΑΝΤΩ.
    ΣΦΥΡΑΣ ΑΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΝ ΑΡΕΣΟΥΜΕ

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη omen
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Antonio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, έχεις δίκιο αλλά έτσι δεν διατρέχεις μεγαλύτερο κίνδυνο να έχεις το Σάκχαρο σου πάνω από το φυσιολογικό με αποτέλεσμα - μακροπρόθεσμα πάντα μιλάμε - όλα αυτά τα δυσάρεστα που όλοι γνωρίζουμε?Λέγοντας λίγο πιο χαμηλά εξ' άλλου δεν εννοώ να το έχω στο 35 αλλά εκεί που ξεκινάω να καταλαβαίνω ότι έχω υπογλυκαιμία να τρώω κάτι και να έρχετε στα κανονικά του.Με την Lantus όπως ξέρουμε οι υπογλυκαιμίες δεν έχουν σχέση όπως με της Novorapid (που κάνω εγώ).Σου δίνουν εννοώ πολύ χρόνο για να διορθώσεις το Σάκχαρο σου.Για να καταλάβεις φίλε Omen το κόλλημα μου με το να μην μου ανεβαίνει το Σάκχαρο, πολλές φορές το βράδυ μπορεί να πεινάω και να μην τρώω για να μην μου ανέβει το Σάκχαρο (την Lantus εγώ την κάνω πρωί).Τρώγοντας κάτι δηλαδή και κάνοντας Novorapid μπορεί να πέσεις και λίγο έξω και το πρωί να ξυπνήσεις π.χ. με 180.Αυτό δεν θέλω γιατί μετά σου γίνεται συνήθεια και πάνε οι καλές τιμές της Γλυκοζηλιωμένης. Γι αυτό και άνοιξα αυτό το θέμα στο Forum μήπως και βγάλω καμία άκρη.Αν είναι και η Υπογλυκαιμία να είναι το ίδιο ζημιογόνα για τον οργανισμό τι να πω πια. Έχει αρχίσει να με κουράζει η όλη κατάσταση.Και δυστυχώς δεν μπορώ να το πάρω πιο χαλαρά...
    Άκου να δείς τι γίνετε...

Ώς γνωστό όταν έχουμε χαμηλό σάκχαρω, ο οργανισμός προσπαθεί πάντα από μονός του να το ανεβάσει...τον βοηθάμε κι εμείς "τσιμπώντας" κάτι, και ξαφνικά έχουμε πολύ μεγάλες αποκλίσεις σακχάρου, που ΕΙΝΑΙ και το μεγαλύτερο πρόβλημα ενός διαβητικού! Αυτές οι αυξομειώσεις μας κάνουν μεγάλη ζημιά!

Καλύτερα λοιπόν να έχει κάποιος ένα λίγο πιο αυξημένο σακχαράκι, παρά να παλεύει με τις υπογλυκαιμίες, γιατί μπορεί να το καταλάβεις και να το αντιμετωπίσεις, αλλά μπορεί να μην πάρεις χαμπάρι και να τρέχεις...

Θα σου πώ κάτι τρελλό και ελπίζω να με επιβεβαιώσει...μπορώ και καταλαβαίνω τις υπογλυκαιμίες της Βίκυς, πολύ πιο εύκολα και γρήγορα από εκείνη! Όσο κι αν σου φαίνεται αστείο αυτό, είναι αλήθεια...

Εγώ πάντως φίλε Αντώνη, αν δώ μια μέτρηση 170 ας πούμε δεν τρέχω να την διορθώσω, αλλά προσέχω να μην ανέβει παραπάνω. Δεν είμαι παράδειγμα προς μίμηση, αλλά όπως πλέον και πολλοί άλλοι μετά από πολλά χρόνια με το βασανάκι μου, αυτό το συμπέρασμα έχω βγάλει...

ΥΓ. Πότε θα πάμε γι' αυτό που λέγαμε?

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NEKTARINI Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΓΑΜΟΥ ΜΟΥ ΩΣ ΚΑΘΕ ΝΥΦΟΥΛΑ ΕΙΧΑ ΞΕΧΑΣΕΙ ΝΑ ΦΑΩ, Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ, ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΤΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ, Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΛΟΙΠΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΤΟ ΟΝΟΜΑ........ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΥΨΗΛΟ ΠΑΡΑ ΧΑΜΗΛΟ
    ΠΩΣ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΝΥΦΟΥΛΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΤΟ ΓΑΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΕΙ ΚΑΤΙ
    ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΩ Η ΠΕΘΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΕΙ ΤΟ ΛΟΓΟ
    ΑΠΑΝΤΩ.
    ΣΦΥΡΑΣ ΑΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΝ ΑΡΕΣΟΥΜΕ
    Απίστευτο!!!! Στο δικό μου γάμο θα έχω σίγουρα 200-250 για να μην έχω το άγχος της υπογλυκαιμίας (γιατί μονο σε τέτοιες τιμές δε το έχω ) και μετά θα μπουμπουνίσω τις απαραίτητες μονάδες μόλις τελειώσει ο γάμος... όταν γίνει ο γάμος!!!
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΣΧΗΜΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΟΤΕ!!!!!!
    ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΕΙΩΑ ΤΟ ΤΕΡΑΤΑΚΙ ΜΟΥ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ. 40 ΠΥΡΕΤΟ ΠΝΕΥΜΟΝΙΑ ΚΑΙ ΛΟΙΜΩΔΗ ΜΟΝΟΠΥΡΝΩΣΗ, 15 ΜΕΡΕΣ ΣΤΟ ΡΙΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΦΑΩ........
    2 Η ΩΡΑ ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΥΠΟΤΗΘΕΤΕ ΟΤΙ ΠΡΟΣΕΧΩ ΤΟΝ ΟΡΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΤΟΥ ΤΕΡΑΤΑΚΙΟΥ, ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΦΥΣΑΛΙΔΑ ΑΕΡΑ ΣΤΗ ΦΛΕΒΑ. ΚΑΙ Η ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΚΑΙ ΦΥΣΑΛΙΔΕΣ ΜΠΗΚΑΝ ΚΑΙ Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΕΙΧΕ ΖΑΧΑΡΟ 18
    ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ Κ Α Θ Ο Λ Ο Υ
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΤΙΣ ΥΠΟΓΛΥΚΑΙΜΙΕΣ ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΡΟΛΟ ΚΑΙ ΕΙΝΙΑ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΗ ΑΙΣΘΗΣΗ

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη omen
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΕΙΩΑ ΤΟ ΤΕΡΑΤΑΚΙ ΜΟΥ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ. 40 ΠΥΡΕΤΟ ΠΝΕΥΜΟΝΙΑ ΚΑΙ ΛΟΙΜΩΔΗ ΜΟΝΟΠΥΡΝΩΣΗ, 15 ΜΕΡΕΣ ΣΤΟ ΡΙΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΦΑΩ........
    2 Η ΩΡΑ ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΥΠΟΤΗΘΕΤΕ ΟΤΙ ΠΡΟΣΕΧΩ ΤΟΝ ΟΡΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΤΟΥ ΤΕΡΑΤΑΚΙΟΥ, ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΦΥΣΑΛΙΔΑ ΑΕΡΑ ΣΤΗ ΦΛΕΒΑ. ΚΑΙ Η ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΚΑΙ ΦΥΣΑΛΙΔΕΣ ΜΠΗΚΑΝ ΚΑΙ Η ΜΑΝΟΥΛΑ ΕΙΧΕ ΖΑΧΑΡΟ 18
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΤΙΣ ΥΠΟΓΛΥΚΑΙΜΙΕΣ ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΡΟΛΟ ΚΑΙ ΕΙΝΙΑ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΗ ΑΙΣΘΗΣΗ
    προσθέτω...και πολύ επικίνδυνη, και για εμάς και για τους άλλους!

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Απίστευτο. Ελπίζω να πήγαν καλά τα πράγματα και για τους 2 σας μετά...
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΓΕΛΙΟ ΣΕ ΠΕΝΤΑΚΛΙΝΟ ΔΩΜΑΤΙΟ 5 ΠΑΔΙΑ ΚΑΙ 8 ΜΑΜΑΔΟΜΠΑΜΠΑΔΕΣ, ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΗΤΑΝ ΑΝΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΤΡΩΓΑΜΕ ΓΙΑ 2 ΩΡΕΣ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ( ΝΟΣΟΚΟΜΕΣ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΛΠ) ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΣΟΚ.
    ΕΝΑ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΠΑΘΑΝ ΟΛΟΙ ΥΠΟΓΛΥΚΑΙΜΙΑ

Guest
    Περιοχή
    Αθηνα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Antonio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Αντώνη
    Αν επιλέγεις την υπογλυκαιμία σε μέσω διόρθωσης του ζάχαρου σου, εγώ τουλάχιστον θεωρώ ότι είναι μέγα λάθος, γιατί πρέπει να μάθεις αν δεν το γνωρίζεις, ότι την υπογλυκαιμία την συνηθίζει ο ανθρώπινος οργανισμός, με αποτέλεσμα να την αντιλαμβάνεται όλο και σε χαμηλότερα επίπεδα. Αυτό όπως καταλαβαίνεις μετά από κάποιο χρονικό διάστημα θα είναι αρκετά επικίνδυνο, γιατί θα αντιλαμβάνεσαι την υπογλυκαιμία σου πάρα πολύ χαμηλά.
    Και κάτι ακόμα που ίσως σε καθησυχάσει και σε κάνει να αλλάξεις τις απόψεις που έχεις για τον διαβήτη. Ο διαβήτης αρχίζει να γίνεται επικίνδυνος για τα μικρά αγγεία από το 155 και επάνω, και για τα μεγάλα αγγεία από το 200 και επάνω. Επίσης από την στιγμή που μειώθηκαν οι υπογλυκαιμίες το ζάχαρο μου διορθώθηκε κατά 60% σε σχέση με πριν Η εμπειρία μου λέει ότι η υπογλυκαιμία είναι επικίνδυνη για να παίζεις μαζί της!

Πόσο καιρό έχεις ζαχαρο?

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •