Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 24

Θέμα: Σχόλια και σκέψεις σχετικά με τις έρευνες.

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς

Σχόλια και σκέψεις σχετικά με τις έρευνες.

Για να μπορέσουμε να κρατήσουμε τα θέματα που γράφουν για έρευνες όσο το δυνατόν "καθαρώτερα", άνοιξα αυτό το θέμα για να μπορούμε να γράφουμε τις σκέψεις, τις απορίες και -γιατί όχι- τα βρισίδια μας. Η συνέχεια λοιπόν της κουβεντούλας μας που γίνεται σε εκείνο το κακόμοιρο το μαρουλάκι ας συνεχίσει εδώ. Όπως και για οτιδήποτε άλλο θέλετε να πείτε σχετικά με τις έρευνες.
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Θα ήθελα να πω ότι σοκαρίστηκα με την είδηση ότι "θεραπεύτηκε" μια γιατρός από τον διαβήτη και με έβαλε σε σκέψεις κυρίως ο τρόπος που απάντησε/απέφυγε. Δεν αποκλείεται όντως να είναι πειραματικά αυτά αλλά για σκεφτείτε....κι εμείς πειραματόζωα των γιατρών μας δεν είμαστε??
    Να 'σαι καλά πάντως Λιάνα για την ενημέρωση. Εμένα προσωπικά με έβαλε πραγματικά σε πολλές σκέψεις η (πραγματική) ιστορία σου.
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη DODO
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MRM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα να πω ότι σοκαρίστηκα με την είδηση ότι "θεραπεύτηκε" μια γιατρός από τον διαβήτη και με έβαλε σε σκέψεις κυρίως ο τρόπος που απάντησε/απέφυγε. Δεν αποκλείεται όντως να είναι πειραματικά αυτά αλλά για σκεφτείτε....κι εμείς πειραματόζωα των γιατρών μας δεν είμαστε??
    Να 'σαι καλά πάντως Λιάνα για την ενημέρωση. Εμένα προσωπικά με έβαλε πραγματικά σε πολλές σκέψεις η (πραγματική) ιστορία σου.
    Μαράκι και εγώ "σοκαρίστηκα" για να μην εξηγήσω αναλυτικότερα τα συναισθήματα που μου δημιουργήθηκαν μετά την πρώτη ανάγνωση.Υπάρχει μεγαλύτερη και σοβαρότερη κουβέντα από να σου λέει κάποιος ότι θεραπεύτηκε από μία ασθένεια, που θεωρείται τη δεδομένη στιγμή που μιλάμε ανίατη (αν και δεν μου αρέσει καθόλου η συγκεκριμένη λέξη καθόλου).Δεν νομίζω.Οι ελπίδες όλων μας είναι στραμένες προς μία κατεύθυνση την θεραπεία.Οι ουσιαστικές πληροφορίες από την πλευρά μου θα είναι πάντα καλοδεχούμενες οι
    "άλλες" (κάποιος, κάπου, κάποτε...) θα κρίνονται σκληρά.

Σοκολατάκι Το avatar του χρήστη theofilosnbm
    Περιοχή
    Polýkastro, Kilkis, Greece, Greece

Αχ!! αυτά τα λίγα χρόνια

http://http://www.skai.gr/master_avod.php?id=93633
    Καλό ακούγεται...... αλλά αυτός ο χρονικός περιορισμός;;
    Ή το τελειώνεις το θέμα, ή τι να πω; Ομηρία, ελεγχόμενη ίαση,πόλεμος ερευνητών,πρωτοκαθεδρίες επιχορηγήσεων;
    Ας υποθέσουμε, καλοπροαίρετα σκεπτόμενοι,ότι κάτι διαφαίνεται στο βάθος.
    ΖΗΣΕ ΓΙΑ... ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ.!!!!
    ΠΕΘΑΝΕ ΓΙΑ... ΚΑΤΙ.!!!!!

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο theofilosnbm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ή το τελειώνεις το θέμα, ή τι να πω; Ομηρία, ελεγχόμενη ίαση,πόλεμος ερευνητών,πρωτοκαθεδρίες επιχορηγήσεων;
    Δε μπορώ να δω τη σελίδα Τι περίπου λέει βρε παιδιά??? Είμαι πολύ περίεργη!!!
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Καραμέλα Το avatar του χρήστη suGarman
    Περιοχή
    Chania
    Το σωστό ειναι http://www.skai.gr/master_avod.php?id=93633

Αυτό το πράγμα ισχυει?
    Δηλαδη αν παω να τον βρώ θα μου κανει μεταμοσχευση νησιδίων? Ή γινεται μονο σε πειραματανθρώπους?
    Αν ισχυει, και τα 3 χρονια χωρις βελονες ειναι πολλα...
    Αφού δεν έχω ζάχαρη,
    πώς έχω τόση γλύκα ?

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο theofilosnbm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Post , το έβαλα και στήν ενότητα έρευνες , ως αυτούσιο θέμα για να είναι ορατό με την πρώτη ματιά και έτσι να μπορέσουν να το διαβάσουν περισσότερα μέλη.
    Μπράβο Θεόφιλε. , Αλλά, όπως γράφεις και στον τίτλο, "Αχ , αυτά τα λίγα χρόνια"...
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη Καίτη
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Καλό αυτό αλλά που θα βρεθούν τόσοι δότες?

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη showman
    Περιοχή
    Σαλονικη
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο suGarman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σωστό ειναι http://www.skai.gr/master_avod.php?id=93633

Αυτό το πράγμα ισχυει?
    Δηλαδη αν παω να τον βρώ θα μου κανει μεταμοσχευση νησιδίων? Ή γινεται μονο σε πειραματανθρώπους?
    Αν ισχυει, και τα 3 χρονια χωρις βελονες ειναι πολλα...

Εχω ψαξει αρκετα το θεμα της μεταμοσχευσης νησιδιων και το συγκεκριμενο κεντρο στο Μαιαμι ειναι απο τα καλυτερα απο αποψη εμπειριας.

Παγκοσμιως η μεταμοσχευση νησιδιων γινεται σε 21 κεντρα (τα περισσοτερα στην Αμερικη) ομως ακομα δεν εχει παρει εγκριση απο το FDA (κατι σαν τον ελληνικο ΕΟΦ), πραγμα που σημαινει οτι βρισκεται σε σταδιο κλινικων δοκιμων. Στην Ευρωπη μεταμοσχευση νησιδιων γινεται στο Μιλανο, στις Βρυξελλες, στη Λιλ, στα Upsalla της Σουηδιας και στην Ελβετια, αλλα σε κανενα απο αυτα τα κεντρα δε δεχονται ξενους λογω των περιοσμενων μοσχευματων (εχω επικοινωνησει με ολα).

Παρολαυτα μπορει ευκολα καποιος να μπει σε waiting list για συμβατο μοσχευμα σε κεντρο της Αμερικης εφοσον πληρει καποια κριτηρια, οπως: να ειναι διαβητικος για > 5 χρονια, να εχει C-πεπτιδιο<0.2 κ.α. Ειδικα αν καποιος δεν εχει συμπτωματα στην υπογλυκαιμια η εχει ηδη υποστει καποια επιπλοκη λογω του διαβητη του, εχει σειρα προτεραιοτητας στην επιλογη.

Για να μπει ομως καποιος σε waiting list πρεπει ο τοπος κατοικιας του να ειναι κοντα στο κεντρο αυτο, γιατι απο τη στιγμη που βρεθει το ζωντανο μοσχευμα και ειδοποιηθει ο ασθενης θα πρεπει να εχει παει στο κεντρο εντος 8 ωρων διαφορετικα το μοσχευμα πεθαινει. Πρακτικα αυτο σημαινει οτι πρεπει να μενεις αμερικη για να το κανεις αυτο γιατι απο Ελλαδα ειναι αδυνατο να φτασεις τοσο γρηγορα. Εγω ψαχνω μεταπτυχιακο στην αμερικη (συγκεκριμενα στο Σικαγο, που ειναι απ τα λιγα κεντρα που με δεχονται) για να το κανω αυτο.

Εφοσον λοιπον κατα την παραμονη μου στο Σικαγο βρεθει τετοιο μοσχευμα και γινει η μεταμοσχευση, θα πρεπει απο τη στιγμη εκεινη να μεινω για τουλαχιστον ενα χρονο στην περιοχη για να ακολουθω ανοσοκατασταλτικη φαρμακευτικη αγωγη και να εξεταζομαι απο τους γιατρους. Η αγωγη αυτη ισως εχει καποιες παρενεργειες που μερικες απο αυτες ειναι λιγο επικινδυνες.

Αρκετα ειπα ομως και σας κουρασα, αν θελετε κατι αλλο ρωτηστε με εχω ασχοληθει παρα πολυ με το θεμα.
    Απόλαυσε τη γλυκιά πλευρά της ζωής!

spirosway
    Guest
    καλά όλα αυτά....οι παρενέργιες όμως?:confused:
    και μετά από 3 χρόνια τι θα γίνει?τι επιπτώσεις θα έχουμε?
    και πολλά άλλα ερωτήματα που δε με συγκινούν ιδιαίτερα....
    επίσης και στο ΛΑΙΚΟ κάτι είχα ακούσει για μεταμοσχεύσεις νησιδίων παλαιότερα...

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •