Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 28

Θέμα: Φαρμακεία - Φαρμάκι

Κουφέτο Το avatar του χρήστη illusion
    Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης

Question Φαρμακεία - Φαρμάκι

Γεια σας. Ειμαι απο Ηρακλειο
    Κρητης. Ειμαι διαβητικη τυπου 1 (ινσουλινοεξαρτωμενη). Αντιμετωπιζω προβλημα με τα φαρμακεια (σε αρκετα μεγαλο
    ποστοστο) που,ενω εφημερευουν, δεν μπορουν να προμηθευσουν αμεσα με
    οποιοδηποτε τυπο ινσουλινης εναν ασθενη. Η μονη περιπτωση να το κανουν
    ειναι κατοπιν παραγγελιας. Μερικα φαρμακεια (μικρο ποσοστο) διαθετουν
    ινσουλινη επειδη εχουν ηδη καποιο μονιμο πελατη-ασθενη. Εχω ερθει πολλες
    φορες αντιμετωπη με την αδιαφορια των φαρμακοποιων που μπορουν να με
    προμηθευσουν με ενα φαρμακο, απο το οποιο εξαρταται η επιβιωση μου, μονο
    σε ωραριο καταστηματων. Ενω μπορουν να εχουν σε στοκ παρα πολλα
    καλλυντικα και διαφορων ειδων προιοντα που καμμια σχεση δεν εχουν με
    φαρμακα πρωτης αναγκης. Εχω ακουσει οτι αυτο ειναι παρανομο (εφοσον μου
    λενε να παω σε νοσοκομειο για να μου παρεχουν την αναγκαια ινσουλινη,
    πραγμα που ειναι αδυνατο, αφου κανω ενεση 4 φορες την ημερα). Εχω ακουσει
    οτι θα επρεπε να μπορουν να μου προμηθευσουν τουλαχιστον ενα τυπο
    ινσουλινης για να ειναι νομικα "καλυμμενοι". Μπορειτε να με ενημερωσετε
    αν ισχυει κατι τετοιο; Αν οχι, μπορειτε να μου πειτε που να απευθυνθω;:confused:

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη HONEYMOON
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο, αλλά επειδή η ινσουλίνη είναι κάτι που χρειάζεται να υπάρχει και σε στοκ στο σπίτι σου για περίτπωση ανάγκης (π.χ. σου έπεσε και έσπασε ή σου χάλασε και δε λειτουργεί λόγω ζέστης), καλό είναι να έχεις πάντα μια δύο παραπάνω για ώρα ανάγκης. Προσωπικά το έχω ζήσει να διαπιστώνω ότι έχει χαλάσει η ινσουλίνη και να είναι Σαββατοκύριακο και πήγα σε δύο εφημερεύοντα μέχρι να βρώ αυτή που έψαχνα (στην Αθήνα που είναι και πολλά). Από τότε έχω πάντα παραπάνω στο ψυγείο μου.

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη jdks
    Περιοχή
    Αγιος Νικόλαος
    και γω μια φορα ετρεχα και δεν εφτανα, με τα πολλα βρηκα σε εφημερευων. Καλο ειναι να εχεις ενα συγκεκριμενο φαρμακοποιο που παιρνεις τις ινσουλινες.
    Ποια ινσουλίνη αν επιτρεπεται εψαχνες;

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Όταν θα επιστρέψω από τις διακοπές θα ρωτήσω τον φαρμακοποιό μου αν ισχύει αυτό. (Δλδ, το να είναι υποχρεωμένοι να έχουν κάποιο τύπο ινσουλίνης.)

Υ.Γ. καλώς μας ήρθες. :)
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    γιατι ενεργοποιηθηκε μολις το reply και δεν μπορουσα να απαντησω πριν; Πρεπει να υπαρχει καποιος νομος που να υποχρεωνει τα φαρμακεια να εχουν καποια φαρμακα πρωτης αναγκης. Αλλιως ποιος ειναι ο λογος υπαρξης τους και ειδικα οταν ειναι εφημερευοντα;

Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    στην αρχη εψαχνα την humalog, αλλα μετα απο 2-3 φαρμακεια αρχισα να ρωταω αν υπαρχει περιπτωση να προμηθευτω οποιοδηποτε ειδος ινσουλινης, πραγμα που δεν γινοταν εκτος ωραριου της αποθηκης. Μια φαρμακοποιος ανελαβε να παραγγειλει και να με παρει τηλ. μολις παραλαμβανε. Ακομα περιμενω το τηλεφωνο....

Περιοχή
    Αγιος Νικόλαος
    υπάρχει ναι, δε ξερω ακριβως πως αλλα επειδη μπορω να μαθω απο τη δουλεια θα σας πω. Άλλα humalog τωρα βρισκεις παντου σχεδον. Παντως σιγουρα δεν μπορεις να τις βρεις ολες. Ξερω και γω πως οι περισσοτεροι τις παραγγελνουν απο τις αποθηκες και στοκ εχουν μονο αν υπαρχουν συγκεκριμενοι ασθενεις σε καθε φαρμακειο και εχουν τις δικες τους.
    Παντως αλλαξε φαρμακειο αμα δε σου εχει απαντησει. Συνηθως απο οσο ξερω αυθημερως τα παιρνεις, και αν δεν τα χουν.
    Ειναι υποχρεωση τους να σου βρουν και οι περισσοτεροι το κανουν, απλα και εσυ μην τα αφηνεις τελευταια στιγμη να τρεχεις (και εγω που το λεω την εχω πατησει βεβαια)

Περιοχή
    Ηράκλειο Κρήτης
    Δενεχω συγκεκριμμένο φαρμακείο που πάω. Την τελευταία φορά πάντως που υπήρχε έλλειψη σε humalog, αναγκάστηκα να γυρίσω στην actrapid και τελικά μου βγήκε σε κάλο, γιατί τη δέχτηκε καλύτερα ο οργανισμός μου. Πάντως αν μάθεις κάτι για αυτό που ρώτησα, ενημέρωσέ με. Ευχαριστώ

Περιοχή
    Αγιος Νικόλαος
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο illusion Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δενεχω συγκεκριμμένο φαρμακείο που πάω. Την τελευταία φορά πάντως που υπήρχε έλλειψη σε humalog, αναγκάστηκα να γυρίσω στην actrapid και τελικά μου βγήκε σε κάλο, γιατί τη δέχτηκε καλύτερα ο οργανισμός μου. Πάντως αν μάθεις κάτι για αυτό που ρώτησα, ενημέρωσέ με. Ευχαριστώ
    το Θεο πατριωτισα, αλλα καλο ειναι να βρεις συγκεκριμενο εκει στη γειτονια σου πουθενα

Guest
    Περιοχή
    Αθηνα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο illusion Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας. Ειμαι απο Ηρακλειο
    Κρητης. Ειμαι διαβητικη τυπου 1 (ινσουλινοεξαρτωμενη). Αντιμετωπιζω προβλημα με τα φαρμακεια (σε αρκετα μεγαλο
    ποστοστο) που,ενω εφημερευουν, δεν μπορουν να προμηθευσουν αμεσα με
    οποιοδηποτε τυπο ινσουλινης εναν ασθενη. Η μονη περιπτωση να το κανουν
    ειναι κατοπιν παραγγελιας. Μερικα φαρμακεια (μικρο ποσοστο) διαθετουν
    ινσουλινη επειδη εχουν ηδη καποιο μονιμο πελατη-ασθενη. Εχω ερθει πολλες
    φορες αντιμετωπη με την αδιαφορια των φαρμακοποιων που μπορουν να με
    προμηθευσουν με ενα φαρμακο, απο το οποιο εξαρταται η επιβιωση μου, μονο
    σε ωραριο καταστηματων. Ενω μπορουν να εχουν σε στοκ παρα πολλα
    καλλυντικα και διαφορων ειδων προιοντα που καμμια σχεση δεν εχουν με
    φαρμακα πρωτης αναγκης. Εχω ακουσει οτι αυτο ειναι παρανομο (εφοσον μου
    λενε να παω σε νοσοκομειο για να μου παρεχουν την αναγκαια ινσουλινη,
    πραγμα που ειναι αδυνατο, αφου κανω ενεση 4 φορες την ημερα). Εχω ακουσει
    οτι θα επρεπε να μπορουν να μου προμηθευσουν τουλαχιστον ενα τυπο
    ινσουλινης για να ειναι νομικα "καλυμμενοι". Μπορειτε να με ενημερωσετε
    αν ισχυει κατι τετοιο; Αν οχι, μπορειτε να μου πειτε που να απευθυνθω;:confused:
    Γεια σου illusion πρώτα απ όλα καλώς όρισες στην παρέα μας
    Πρόσεξα όμως ότι ψάχνεις να βρεις την ινσουλίνη σου από εφημερεύοντα φαρμακεία, αυτό σημαίνει ότι εξαντλείς τα αποθέματα σου πριν αγοράσεις, ή ότι δεν δημιουργείς αποθέματα.
    Κατά την γνώμη μου αυτό είναι λάθος, γιατί αν έχεις πάντα 3-4 κουτιά στο ψυγείο σου, θα απόφευγες όλη αυτήν την ταλαιπωρία
    Είναι αλήθεια ότι κατά καιρούς υπάρχουν ελλείψεις σε διάφορους τύπους ινσουλίνης, αλλα αυτό είναι ένας λόγος για να δημιουργήσεις αυτό το απόθεμα ινσουλίνης που προ ανάφερα
    Επίσης καλό για εσένα είναι να προμηθεύεσαι τα φάρμακα σου από ένα φαρμακείο που θα σε βολεύει πρακτικά ,αλλα και οικονομικά Πιστεύω ότι μια μόνιμη συνεργασία θα πρόσφερε σε εσένα περισσότερα δικαιώματα από τον φαρμακοποιό σου, και θα αύξανε τις υποχρεώσεις εκείνου προς εσένα
    Μην ξεχνάμε ότι εμείς οι διαβητικοί ήμαστε από τους καλύτερους πελάτες ενός φαρμακείου, τα φάρμακα που εμπορεύονται δεν μας τα χαρίζουν, τα αγοράζουμε, είναι δε πολλά και ακριβά.
    Όσο για το αν πρέπει να μπορούν να σου προμηθεύσουν ένα τουλάχιστον τύπο ινσουλίνης, δεν γνωρίζω κάτι. Επίσης, θεωρώ επικίνδυνο να καθορίζουν την ρύθμιση του διαβήτη μου, τα εκάστοτε αποθέματα, του οποιουδήποτε τύπου ινσουλίνης, που θα τύχη να βρεθούν στο ράφι κάποιου φαρμακείου.
    Οπωσδήποτε λοιπόν πρέπει να υπάρχουν στο ψυγείο μας , 3-4 κουτάκια του τύπου της ινσουλίνης που μας έχει συστήσει ο γιατρός μας, (ευτυχώς έχουν μακριά την ημερομηνία λήξης )

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •