Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Είμαι μέλος ή όχι ενός συλλόγου που εκπροσωπεί τον Σακχαρώδη Διαβήτη?

Ψήφισαν
26. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Ναι είμαι μέλος ενός συλλόγου

6 23,08%
  • Όχι δεν είμαι μέλος

17 65,38%
  • Ναι ο σύλλογος μου είναι ενεργός

0 0%
  • Ο σύλλογος μου είναι υποτονικός

1 3,85%
  • Όχι ο σύλλογος μου είναι σχεδόν ανύπαρκτος

0 0%
  • Ναι ο σύλλογος μου ανήκει στην Πανελλήνια Ομοσπονδία

2 7,69%
  • Όχι ο σύλλογος μου δεν ανήκει την Πανελλήνια Ομοσπονδία

0 0%
Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 46

Θέμα: Είμαι μέλος ή όχι ενός συλλόγου που εκπροσωπεί τον Σακχαρώδη Διαβήτη?

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη Natasa
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Omen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαφονώ Νατάσα μου! Πολλοί κάνουν το λάθος να βλέπουν το SugarFree σαν ένα απλό φόρουμ, ενώ στη πραγματικότητα δεν είναι και προσπαθούμε κάθε μέρα να το δείξουμε!

Ασχέτως απο αυτό βέβαια...όσο υπάρχει χορηγία ένας σύλλογος θα προσφέρει και κάτι. Από την άλλη για ποια βοήθεια μιλάμε? Αν δεν έχουμε καταφέρει ακόμα να πείσουμε το κράτος για το 67% αναπηρία για παράδειγμα, για ποια βοήθεια μιλάμε..?
    Γιώργο μου θα μου επιτρέψεις να σου πώ πόσο λάθος πιστεύω ότι είσαι σε αυτά που λες!

Καταρχήν το Sugarfree δεν το βλέπω σαν ένα απλό forum, πιστεύω ότι το ξέρεις, το έχω αποδείξει όπως το έχουν αποδείξει και το αισθάνονται και πολλοί άλλοι!

Ένας σύλλογος δεν βοηθάει μόνο όταν έχει χορηγίες! Μην τα μετράς όλα με τα χρήματα που δυστυχώς δεν διαθέτει το forum αυτό.΄

Ίσως δεν γνωρίζεις κάποια πράγματα..ίσως να είσαι και προκατειλημμένος.

Είναι προσβολή για κάποιους ανθρώπους που έχουν αφιερώσει πολλές ώρες και ημέρες από την ζωή τους, όντας μέλη συλλόγων, για να βοηθήσουν άτομα με διαβήτη και να καταφέρουν να γίνετε η καθημερηνότητά μας ακόμα πιο εύκολη.

Μην βλέπουμε μόνο το τώρα. Για να έχουμε όλες αυτές τις διευκολύνσεις , που σίγουρα δεν αρκούν, κάποιοι άνθρωποι και μάλιστα σπουδαίοι άνθρωποι πολλά χρόνια πριν έχουν παλέψει για να τα καταφέρουν.

Είμαι η πρώτη που με στεναχωρούν όπως έχω ξαναπει οι αντιπαραθέσεις και τα συμφέροντα μέσα στους συλλόγους αλλά δεν μπορώ και να μην αναγνωρίζω και κάποια πράγματα!

έχω βοηθηθεί, έχω βοηθήσει και έχω δει πολλές οικογένειες να έχουν βοηθηθεί από συλλόγους!

Όσο αφορά αυτό το 67% θα μπορούσαμε να έχουμε καταφέρει να το κερδίσουμε εάν υπήρχε ομοφωνία. Όπως βλέπεις και από τις συζητήσες εδω, δεν συμφωνούν όλοι με αυτό το ποσοστό! Και δυστυχώς είναι και αυτός ενας απο τους λόγους που δεν το έχουμε καταφέρει.

Υπερασπιζομαι τους συλλόγους όπως και το Sugarfree γιατί πιστεύω στην βοήθεια που προσφέρουν!

Και αυτό που λέω συνέχεια είναι ότι και τα δυο, και οι σύλλογοι και το forum είμαστε εμείς οι ίδιοι! Αν δεν προσπαθήσουμε αν δεν βάλουμε όλοι το χεράκι μας και απλά κρίνουμε όχι μόνο δεν θα καταφέρουμε το κάτι παραπάνω αλλά θα χάσουμε και αυτά που έχουμε!!!!!
    ...Ήρωας...

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Natasa Εμφάνιση μηνυμάτων

Όσο αφορά αυτό το 67% θα μπορούσαμε να έχουμε καταφέρει να το κερδίσουμε εάν υπήρχε ομοφωνία. Όπως βλέπεις και από τις συζητήσες εδω, δεν συμφωνούν όλοι με αυτό το ποσοστό! Και δυστυχώς είναι και αυτός ενας απο τους λόγους που δεν το έχουμε καταφέρει.

Υπερασπιζομαι τους συλλόγους όπως και το Sugarfree γιατί πιστεύω στην βοήθεια που προσφέρουν!

Και αυτό που λέω συνέχεια είναι ότι και τα δυο, και οι σύλλογοι και το forum είμαστε εμείς οι ίδιοι! Αν δεν προσπαθήσουμε αν δεν βάλουμε όλοι το χεράκι μας και απλά κρίνουμε όχι μόνο δεν θα καταφέρουμε το κάτι παραπάνω αλλά θα χάσουμε και αυτά που έχουμε!!!!!
    Εδώ συμφωνώ... και αυτοί που δε θέλουν το 67% ας μην πάνε να το πάρουν. Κάποιοι το χρειάζονται όμως...
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Καραμέλα Το avatar του χρήστη chr
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Νομίζω ότι η Μαρία έχει απόλυτο δίκιο. Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω ότι ο γιος μου χρειάζεται περισσότερα ή ιδιαίτερα προνόμια αλλά μάλλον αυτός πρέπει να το αποφασίσει. Από την άλλη κάποιοι μπορούν να χρειάζονται ιδιαίτερη βοήθεια. Ας το κάνουν όπως στον Στρατό όποιος θέλει πηγαίνει όποιος θέλει την κάνει κοπάνα. Ασχετο αλλά αν μου δινόταν εμένα η ευκαιρία θα την έκανα κοπάνα σίγουρα.

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη omen
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Natasa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο μου θα μου επιτρέψεις να σου πώ πόσο λάθος πιστεύω ότι είσαι σε αυτά που λες!

Καταρχήν το Sugarfree δεν το βλέπω σαν ένα απλό forum, πιστεύω ότι το ξέρεις, το έχω αποδείξει όπως το έχουν αποδείξει και το αισθάνονται και πολλοί άλλοι!

Ένας σύλλογος δεν βοηθάει μόνο όταν έχει χορηγίες! Μην τα μετράς όλα με τα χρήματα που δυστυχώς δεν διαθέτει το forum αυτό.΄

Ίσως δεν γνωρίζεις κάποια πράγματα..ίσως να είσαι και προκατειλημμένος.

Είναι προσβολή για κάποιους ανθρώπους που έχουν αφιερώσει πολλές ώρες και ημέρες από την ζωή τους, όντας μέλη συλλόγων, για να βοηθήσουν άτομα με διαβήτη και να καταφέρουν να γίνετε η καθημερηνότητά μας ακόμα πιο εύκολη.

Μην βλέπουμε μόνο το τώρα. Για να έχουμε όλες αυτές τις διευκολύνσεις , που σίγουρα δεν αρκούν, κάποιοι άνθρωποι και μάλιστα σπουδαίοι άνθρωποι πολλά χρόνια πριν έχουν παλέψει για να τα καταφέρουν.

Είμαι η πρώτη που με στεναχωρούν όπως έχω ξαναπει οι αντιπαραθέσεις και τα συμφέροντα μέσα στους συλλόγους αλλά δεν μπορώ και να μην αναγνωρίζω και κάποια πράγματα!

έχω βοηθηθεί, έχω βοηθήσει και έχω δει πολλές οικογένειες να έχουν βοηθηθεί από συλλόγους!

Νατάσα μου, είμαι μέσα στα πράγματα και γνωρίζω πολύ καλά πως δουλευούν! Αν θέλεις ψάξε το πιο βαθιά και θα τα μάθεις πολλά! Κι εγώ πιστεύω ότι πολλοί προσπάθησαν, αλλά αυτοί που συνέχισαν είναι γιατί είχαν οικονομική υποστήριξη! Μην ψέυδεται κανείς ότι χωρίς χρήμα μπορεί να γίνει κάτι!

Το SITE (όχι φόρουμ), αυτό δεν έχει γιατί δεν έχει κάνει καμία προσπάθεια να βρεί από κάπου! Γιατί αυτό? Νομίζω ότι το έχουμε ξανασυζητήσει και έχω εξηγήσει.

Δεν ξέρω τι βοήθεια σου προσφέρουν οι σύλλογοι που λές, εγώ προσωπικά σαν διαβητικός είχα πολύ άσχημη εμπείρια...

Κάτι πολυ σημαντικό είναι ότι δεν κρίνω! Απλά λέω τα γεγονότα! Είδες ότι οποιαδήποτε ενέργεια γίνεται απο συλλόγους θέλω και προσπαθώ να την υποστηρίξω! Το κάνω όχι για να κερδίσω, αλλά για να βοηθήσω εμένα, εσένα και τα υπόλοιπα παιδιά!

Καλό είναι να μάθουμε να τα μετράμε σε αυτή τη περίπτωση όλα σε χρήματα, γιατί έτσι λειτουργεί αυτός ο τροχός...Μακάρι να ήταν διαφορετικά...

Δεν νομίζω να προσβάλλω κανένα λέγοντας την αλήθεια...

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω ότι η Μαρία έχει απόλυτο δίκιο. Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω ότι ο γιος μου χρειάζεται περισσότερα ή ιδιαίτερα προνόμια αλλά μάλλον αυτός πρέπει να το αποφασίσει. Από την άλλη κάποιοι μπορούν να χρειάζονται ιδιαίτερη βοήθεια. Ας το κάνουν όπως στον Στρατό όποιος θέλει πηγαίνει όποιος θέλει την κάνει κοπάνα. Ασχετο αλλά αν μου δινόταν εμένα η ευκαιρία θα την έκανα κοπάνα σίγουρα.
    Φαντάσου ότι εγώ ήθελα να πάω, έβαλα και μέσο και δεν τα κατάφερα! Δεν ήθελαν να αναλάβουν την ευθύνη!

Σοκολατάκι
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο showman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι Candy_Bar δεν ειναι πραγματικοτητα. Μια ορμονη μας λειπει την οποια την παιρνουμε εξωγενως με τις ενεσεις. Δεν ειναι κατι που μας κανει να μη μπορουμε να λειτουργησουμε σωστα σωματικα η πνευματικα ωστε να ειμαστε κατα ενα ποσοστο αναπηροι.
    Φίλε showman το αντικείμενο της συζητήσεως στην προκειμένη περίπτωση είναι εάν το κράτος και η πολιτεία αναγνωρίζουν 67% αναπηρία στα άτομα με ινσουλινοεξαρτώμενο διαβήτη τύπου 1.

Μπορούμε να συζητήσουμε και το εάν στην πραγματικότητα, στην καθημερινή ζωή, ο διαβήτης συνιστά αναπηρία και σε ποιό ποσοστό. Αυτό όμως είναι μια άλλη πολύ μα πολύ μεγάλη κουβέντα.

Όπως το εάν κάποιος χρειάζεται το 67% στη ζωή του κι' αυτό είναι μια πολύ μεγάλη κουβέντα.

Συνεπώς, εκμεταλλευόμαστε το 67% που μας παρέχει το κράτος κατά το δοκούν και προσαρμόζουμε το 67% στη ζωή μας και όχι τη ζωή μας στο 67%.

Σοκολατάκι
    Έχουμε δοκιμάσει όλοι να περάσουμε από εξετάσεις και οι πιο πολλοί απο εμάς παίρνουμε πολύ μικρά ποσοστά! 67% σου δίνουν αν πλέον έχεις προβλήματα πολλά! Το κράτος για μένα δεν είναι μια μεμονωμένη υπηρεσία, αλλά το σύνολο τους, απλά για να μην παρεξηγηθώ! Με την διάγνωση διαβήτη κανονικά έπρεπε να στο δίνουν κατευθείαν και όχι με αναλογία των προβλημάτων που έχεις.

Φίλε Omen βοήθησέ με λίγο για να καταλάβω:
    υπάρχουν περιπτώσεις που Πρωτοβάθμια Υγειονομική Επιτροπή κάποιου Τομέα η οποία βρήκε ένα άτομο να πάσχει από ισουλινοεξαρτώμενο σακχαρώδη διαβήτη και δεν του γνωμάτευσε ποσοστό αναπηρίας 67%;

Σοκολατάκι
    Για το θέμα των Συλλόγων.
    Είμαι μέλος της Π.Ε.Α.Ν.Δ και πέρα από τις εκδηλώσεις που κατά καιρούς διοργανώνει (συνέδρια με θέμα το διαβήτη με τη συμμετοχή των πλέον αξιόλογων γιατρών διαφόρων ειδικοτήτων, κοπή πίττας, κ.λ.π.),
    εκδίδει το περιοδικό "Τα Νέα μας",
    ετοιμάζει το "Σπίτι του Διαβητικού Παιδιού"
    και οργανώνει κάθε χρόνο την παιδική κατασκήνωση με μεγάλη επιτυχία.
    Και όλα αυτά χωρίς καμμιά κρατική επιχορήγηση αλλά με μια προαιρετική συνδρομή των 15 - 20 Ευρώ.

Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Candy_Bar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε showman το αντικείμενο της συζητήσεως στην προκειμένη περίπτωση είναι εάν το κράτος και η πολιτεία αναγνωρίζουν 67% αναπηρία στα άτομα με ινσουλινοεξαρτώμενο διαβήτη τύπου 1.

Μπορούμε να συζητήσουμε και το εάν στην πραγματικότητα, στην καθημερινή ζωή, ο διαβήτης συνιστά αναπηρία και σε ποιό ποσοστό. Αυτό όμως είναι μια άλλη πολύ μα πολύ μεγάλη κουβέντα.

Όπως το εάν κάποιος χρειάζεται το 67% στη ζωή του κι' αυτό είναι μια πολύ μεγάλη κουβέντα.

Συνεπώς, εκμεταλλευόμαστε το 67% που μας παρέχει το κράτος κατά το δοκούν και προσαρμόζουμε το 67% στη ζωή μας και όχι τη ζωή μας στο 67%.

Φίλε Omen βοήθησέ με λίγο για να καταλάβω:
    υπάρχουν περιπτώσεις που Πρωτοβάθμια Υγειονομική Επιτροπή κάποιου Τομέα η οποία βρήκε ένα άτομο να πάσχει από ισουλινοεξαρτώμενο σακχαρώδη διαβήτη και δεν του γνωμάτευσε ποσοστό αναπηρίας 67%;
    ναι βέβαια! το ποσοστό κυμαινόταν από 20% μέχρι και 67% αν θυμάμαι καλά...νομίζω έχουμε και κάποια παραδείγματα εδώ μέσα! και εμένα στην αρχή μου έκανε εντύπωση και δεν το πίστευα, αλλά είδα τα χαρτιά και φρίκαρα!:mad:

Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Για το θέμα των Συλλόγων.
    Είμαι μέλος της Π.Ε.Α.Ν.Δ και πέρα από τις εκδηλώσεις που κατά καιρούς διοργανώνει (συνέδρια με θέμα το διαβήτη με τη συμμετοχή των πλέον αξιόλογων γιατρών διαφόρων ειδικοτήτων, κοπή πίττας, κ.λ.π.),
    εκδίδει το περιοδικό "Τα Νέα μας",
    ετοιμάζει το "Σπίτι του Διαβητικού Παιδιού"
    και οργανώνει κάθε χρόνο την παιδική κατασκήνωση με μεγάλη επιτυχία.
    Και όλα αυτά χωρίς καμμιά κρατική επιχορήγηση αλλά με μια προαιρετική συνδρομή των 15 - 20 Ευρώ.
    Φίλε Δημήτρη δεν πιστεύω ότι το εννοείς αυτό!!!
    Δεν είναι απαραίτητο να είναι από το κράτος, αλλά χωρίς χορηγίες με 15-20 ευρώ και με ένα χ αριθμό μελών, δεν βγαίνει όχι σπίτι...ούτε δωμάτιο!!!! και μάλιστα με τόσο εξοπλισμό!

Είναι μια καταπληκτική προσπάθεια και θέλω να την στηρίξουμε ΟΛΟΙ όσο περισσότερο μπορούμε, αλλά να μην πετάμε και στα σύννεφα βρε παιδιά!

Κάντε ρε παιδιά μια γύρα και ρωτήστε τι ποσό χρειάζεται να βγάλεις μια free press εφημερίδα, όχι περιοδικό! Είναι μια ιδέα που είχαμε πρίν 2 χρόνια, αλλά δυστηχώς είδαμε το κόστος και τρομάξαμε!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σοκολατάκι
    Φίλε Δημήτρη δεν πιστεύω ότι το εννοείς αυτό!!!
    Δεν είναι απαραίτητο να είναι από το κράτος, αλλά χωρίς χορηγίες με 15-20 ευρώ και με ένα χ αριθμό μελών, δεν βγαίνει όχι σπίτι...ούτε δωμάτιο!!!! και μάλιστα με τόσο εξοπλισμό!

Είναι μια καταπληκτική προσπάθεια και θέλω να την στηρίξουμε ΟΛΟΙ όσο περισσότερο μπορούμε, αλλά να μην πετάμε και στα σύννεφα βρε παιδιά!

Κάντε ρε παιδιά μια γύρα και ρωτήστε τι ποσό χρειάζεται να βγάλεις μια free press εφημερίδα, όχι περιοδικό! Είναι μια ιδέα που είχαμε πρίν 2 χρόνια, αλλά δυστηχώς είδαμε το κόστος και τρομάξαμε!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Είναι μεγάλη ιστορία.
    Για το θέμα του "σπιτιού" έπεσε μια μεγάλη χορηγία από εφοπλιστές, χάρη στον πρώην πρόεδρο της Π.Ε.Α.Ν.Δ. κο Λυμπρίτη.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •