Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 18 από 18

Θέμα: Υπογλυκαιμία ενώ οδηγείς

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη omen
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alekos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 55 δεν το θεωρω υπογλυκαιμία. Εχω μετρηθεί πολλές φορές με 40 και δεν αισθάνομαι τίποτα.Χαρακτηριστικά αναφέρω πέρυσι κάνοντας μια εξέταση αίματος αφού πήγα γραφείο με πήρανε από το εξεταστικό κέντρο ανήσυχοι να με ρωτήσουν πως ήμουνα μιά κι είχαν μετρήσει ζάχαρο 42! Ο καθένας έχει μάλλον τα δικά του όρια συν τον εθισμό που αποκτούμε στα χαμηλά ζάχαρα.
    Πολύ σωστά!

Ζαχαροπλάστης Το avatar του χρήστη Vicky
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alekos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 55 δεν το θεωρω υπογλυκαιμία. Εχω μετρηθεί πολλές φορές με 40 και δεν αισθάνομαι τίποτα.Χαρακτηριστικά αναφέρω πέρυσι κάνοντας μια εξέταση αίματος αφού πήγα γραφείο με πήρανε από το εξεταστικό κέντρο ανήσυχοι να με ρωτήσουν πως ήμουνα μιά κι είχαν μετρήσει ζάχαρο 42! Ο καθένας έχει μάλλον τα δικά του όρια συν τον εθισμό που αποκτούμε στα χαμηλά ζάχαρα.

Eγώ θα πω απλά πως άλλο τι θεωρείς εσύ υπογλυκαιμία και άλλο το σωστό.

Το 55 φυσικά και είναι υπογλυκαιμία!!!

Τα επίπεδα του σακχάρου, για να έχει ο άνθρωπος πλήρη αντίληψη θα πρέπει να κυμαίνονται περίπου μεταξύ του 80 και 120...!!

Και εγώ με 21 αισθάνομαι πάρα πολύ καλά... Αυτό δε σημαίνει πως το αφήνω κι εκεί!!!
    Ήρωας...

Καραμέλα Το avatar του χρήστη Dakangr
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Συγνώμη ρε παιδιά γιατι θα με τρελάνετε!!
    Δηλαδή μετά απο κάποια χρονια παθαινει ανοσια ο οργανισμος και δεν γινονται αισθητες οι υπογλυκαιμίες;;
    Υπενθυμίζω πως το χω 3 χρόνια περιπου και αν φτασω γύρω στο 55-60 κοντευω να πεσω κατω...
    Εκεια που φτανει η χερα σου
    το κρεμα το καλαθι,
    για θα φυτες βασιλικους
    να βγαινουν ασπαλαθοι

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη jdks
    Περιοχή
    Αγιος Νικόλαος
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dakangr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή μετά απο κάποια χρονια παθαινει ανοσια ο οργανισμος και δεν γινονται αισθητες οι υπογλυκαιμίες;;
    Υπενθυμίζω πως το χω 3 χρόνια περιπου και αν φτασω γύρω στο 55-60 κοντευω να πεσω κατω...
    οχι δε παθαινεις ανοσια, χειροτερευουν τα πραγματα μπορω να πω με τις υπογλυκαιμιες. Εκει που το καταλαβαιναμε στο 55 - 60, τωρα πρεπει να πεσει στο 40 ή 35 για να νιωσουμε τα συμπτωματα τα οποια ειναι πιο οξεια, δηλαδη δε μπορεις να σταθεις ορθιος φιλε, αισθανεσαι πως αμα δε πλακωθεις γρηγορα στα γλυκα θα πεσεις κατω επισης πολυ γρηγορα.
    Εχει διαφορα το 55-60 με το 40-35 ή και 30.
    Επισης ωραια μαντιναδα

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη omen
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    έχει να κάνει και με τη ρύθμιση του καθενός!

Καραμέλα Το avatar του χρήστη Dakangr
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    αυτο εννοούσα με την ανοσία, οτι δηλαδή δεν γίνεται αισθητή η υπογλυκαιμία παρα μόνο οταν πέσει πολύ χαμηλά. Πάντως είναι πολυ σημαντικό να το ξέρω αυτό, γιατί γενικά είμαι χαλαρός οτι την οποιαδήποτε υπογλυκαιμια την καταλαβαινω εγκαιρα και έχω χρονο μεχρι να πέσει σε πολυ επικινδυνα νουμερα.
    Τέλος, η μαντινάδα είναι απο ένα παλιο συρτό του Ψαραντώνη- μέγα δάσκαλος...
    Εκεια που φτανει η χερα σου
    το κρεμα το καλαθι,
    για θα φυτες βασιλικους
    να βγαινουν ασπαλαθοι

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη jdks
    Περιοχή
    Αγιος Νικόλαος
    Τέλος, η μαντινάδα είναι απο ένα παλιο συρτό του Ψαραντώνη- μέγα δάσκαλος...
    γατεχωτο συντεκνε

Κουφέτο
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ

Συμφωνώ απολυτα με την Vicky μπορεί νάχεις και 30 και να αισθάνεσαι καλά, λίγο μούδιασμα στα χείλη, λίγο τρέμουλο,πονοκέφαλο, αλλά σίγουρα τις αισθήσεις οκ,αλλά έχεις υπογλυκαιμία και δεν λειτουργείς κανονικά.
    Σίγουρα στις αρχές του διαβήτη το 40-50 το καταλαβαίναμε αρκετά καλά μπορώ να πω.
    Τωρα και με 30-35 ειμαστε πολυ καλυτερα στις αισθησεις μας.
    Πιστεύω οτι μεγάλο ρόλο παίζει και η ινσουλίνη.
    Παλαιότερα με σχήμα protaphane και actrapid συνδυασμό αρκετά προβλήματα, τώρα με lantus και actrapιd σχεδόν καθόλου υπογλυκαιμίες (ειδικά νυχτερινές).

Αυτά τα λίγα και απο εμένα

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •