Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 79

Θέμα: IKA και Διαβήτης

Κουφέτο Το avatar του χρήστη vstam
    Περιοχή
    Αργοστόλι

Question IKA και Διαβήτης

Χαίρετε!
    Ήθελα να σας ρωτήσω ποιά είναι η διαδικασία για την προμήθεια ινσουλίνης, ταινιών μέτρησης κ.τ.λ. μέσω ΙΚΑ. Ρωτάω επειδή μόλις πήραμε το βιβλιάριο και τόσο καιρό είχαμε ''καβἀτζα'' που είχαμε φέρει μαζί μας οταν μετακομίσαμε Ελλάδα, χρειάστηκε βέβαια να αγοράσουμε κάνα δύο φορές πληρώνοντας το 100% της τιμής...
    Μας βλέπει μία γιατρός στην Πολυκλινική(Πειραιώς, Ομόνοια), μπορεί αυτή να μας γράψει απευθείας στο βιβλιάριο του ικα; Μας δίνει συνταγή και μετά πάμε σε γιατρό του ικα να μας το γράψει; Χρόνος αναμονής δεν είναι υπερβολικά μεγάλος για γιατρούς του ικα; Σας ζάλισα!
    Ευχαριστώ

ΥΓ:αν θέλετε γράψτε και γενικότερα για την προμήθεια την ινσουλίνης, εμπειρίες-συμβουλές κτλ

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη sta1
    Περιοχή
    Αθήνα
    vstam kαλως ήρθες στην παρέα μας!
    Αν θέλεις δες εδώ από το 96 μήνυμα και μετά! http://www.sugarfree.gr/forum/showth...%EA%E1&page=10
    Ο systran αυτοπροσώπως!
    Και για όσους δεν κατάλαβαν Χειρούργος αγγλικών !

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη Παύλος
    Περιοχή
    Αθήνα

Angry Η απύθμενη βλακεία του ΙΚΑ!

Το ΙΚΑ έχει τον εξής ανόητο κανόνα: Κάθε συνταγή σχετιζόμενη με τον διαβήτη Τ1 πρέπει απαραίτητα και εμπεριέχει και κάποια ινσουλίνη. Με άλλα λόγια, για να προμηθευτώ τις βελόνες, ταινίες, και σκαρφιστήρες της κόρης μου πρέπει αναγκαστικά κάθε μήνα να προμηθεύομαι ένα κουτί με 5 πένες Lantus και ένα κουτί με 5 πένες Novorapid. Από τον Νοέμβριο δηλαδή που διαγνώστηκε η κόρη μου, έχω μαζέψει στο ψυγείο μου μια πανάκριβη και ολοένα αυξανόμενη κάβα ινσουλινών! Τι σπατάλη!

Και όλα αυτά την εποχή που τα δημόσια ταμεία έχουν φαλιρίσει και οι διαβητικοί Τ1 πληρώνουν τις δημοσιονομικές αμαρτίες των τελευταίων δεκαετιών με κατάργηση φοροαπαλλαγών κλπ!

Εάν το ΙΚΑ καταργούσε αυτό τον απονενοημένο κανόνα, ο κοινός νους λεει ότι θα εξοικονομούσε χιλιάδες ευρώ τον μήνα ακόμα και εάν το ΙΚΑ πλήρωνε το 100% των αναλώσιμων! Τι να πω, οι θεοί έθεσαν όρια στην ανθρώπινη σοφία, όχι όμως και στην ανθρώπινη βλακεία!

ΥΓ: Καμιά ιδέα που θα μπορούσα να δωρίσω τις ινσουλινες?

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη sta1
    Περιοχή
    Αθήνα
    Eμείς στο ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ) για να μην κάνουμε κάβα δεν παίρνουμε πάντα ινσουλίνες!
    Δεν μας αναγκάζουν σε τίποτα & πληρώνουν και 100/100 σε όλλα!
    Ο systran αυτοπροσώπως!
    Και για όσους δεν κατάλαβαν Χειρούργος αγγλικών !

Καραμέλα Το avatar του χρήστη chr
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

OAE (TEBE) - IKA 1-0

Δεν μπορούν να καταλάβουν ότι ένα παιδί θα καταναλώσει ένα κουτί πένες σε τρεις μήνες. Ευτυχώς ο ΟΑΕ (ΤΕΒΕ) που είμαι είναι πολύ βολικά τα πράγματα.

Πληρώνουν 100% όλα τα αναλώσιμα που χρησιμοποιώ τον μήνα για τον γιο μου ανεξάρτητα από τι έχει γράψει το νοσοκομείο αλλά μόνο ο γιατρός του ΟΑΕ που τα συνταγογραφεί και ισνουλίνη γράφει ξεχωριστή συνταγή όποτε την χρειάζομαι και όχι κάθε μήνα.

Στην αρχή και εγώ που έπαιρνα κάθε μήνα έφτιαξα γρήγορα ένα απόθεμα για μισό χρόνο. Ελπίζω να μην έχουμε διακοπές ρεύματος.

Νομίζω ότι δεν θα μπορέσεις να τα δωρίσεις πουθενά γιατί και οι άποροι με βιβλιάριο πρόνοιας παίρνουν ινσουλίνη δωρεάν. Μια καλή ιδέα θα είναι να τα δωρίσεις σε κανένα ιατρείο του ΙΚΑ.

Guest
    Περιοχή
    Αθηνα
    Όντως η βλακεία δίνη και παίρνει στον Δημόσιο τομέα
    Έχω ακούσει ότι χρειάζονται ινσουλίνες για τους ανασφάλιστους αλλοδαπούς διαβητικούς αν θέλεις μπορώ να μάθω περισσότερα
    Το ΤΕΒΕ σε αυτόν τον τομέα πραγματικά δεν συγκρίνεται ότι τους δώσεις στο εγκρίνουν

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Παύλος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΙΚΑ έχει τον εξής ανόητο κανόνα: Κάθε συνταγή σχετιζόμενη με τον διαβήτη Τ1 πρέπει απαραίτητα και εμπεριέχει και κάποια ινσουλίνη. Με άλλα λόγια, για να προμηθευτώ τις βελόνες, ταινίες, και σκαρφιστήρες της κόρης μου πρέπει αναγκαστικά κάθε μήνα να προμηθεύομαι ένα κουτί με 5 πένες Lantus και ένα κουτί με 5 πένες Novorapid. Από τον Νοέμβριο δηλαδή που διαγνώστηκε η κόρη μου, έχω μαζέψει στο ψυγείο μου μια πανάκριβη και ολοένα αυξανόμενη κάβα ινσουλινών! Τι σπατάλη!

Και όλα αυτά την εποχή που τα δημόσια ταμεία έχουν φαλιρίσει και οι διαβητικοί Τ1 πληρώνουν τις δημοσιονομικές αμαρτίες των τελευταίων δεκαετιών με κατάργηση φοροαπαλλαγών κλπ!

Εάν το ΙΚΑ καταργούσε αυτό τον απονενοημένο κανόνα, ο κοινός νους λεει ότι θα εξοικονομούσε χιλιάδες ευρώ τον μήνα ακόμα και εάν το ΙΚΑ πλήρωνε το 100% των αναλώσιμων! Τι να πω, οι θεοί έθεσαν όρια στην ανθρώπινη σοφία, όχι όμως και στην ανθρώπινη βλακεία!

Όσο δεν γίνεται κάποια συντονισμένη ενέργεια , η σπατάλη θα διαιωνίζεται. Δεν κάνεις ένα copy-paste το post στην Ομοσπονδία ;
    Ίσως από εκεί να μπορέσει να γίνει κάποια ενέργεια προς το αρμόδιο Υπουργείο και να διορθωθεί και κάτι σε αυτό τον τόπο.
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ναι, κι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα με το ΙΚΑ. Μην αναφέρω ότι (παράνομα) δε δέχονται να μου γράψουν διατακτική για τα αναλώσιμα της αντλίας και ταλαιπωρούμαι και ψάχνω γιατρούς να μου τα γράφουν. Χθες μου έκαναν παράπονα-παρατήρηση που πάω σε ΙΚΑ άλλης περιοχής και όχι σε αυτό που είναι δίπλα μου (στο οποίο δε μου γράφουν διατακτική).
    Σκεφτόμουν το ενδεχόμενο να αλλάξω και αν πάω στο δημόσιο. Να με ασφαλίσει η μητέρα μου. Είναι καλύτερα με το δημόσιο ή είναι μεγαλύτερη η ταλαιπωρία? Γίνεται κάτι τέτοιο ή όχι?
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη Ολγα
    Περιοχή
    Efkarpía, Thessaloniki, Greece, Greece
    ΟΧΙ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ
    το δημόσιο ειναι χειρότερο από το ΙΚΑ
    τα λεφτα σου θα τα παιρνεις 3- 6 μηνες αργότερα και θα χρωστάς όλο το κόσμο
    τουλάχιστον με το ΙΚΑ τα παιρνεις αμέσως τα λεφτά.
    Εγώ που είμουν δημόσιο πήρα λεφτά από 2007 ΙΟΥΝΙΟ - ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ και τώρα πλήρωσα τα αναλώσιμα μου και τις ταινίες.
    μην μπλέξεις στο λέω.

Σοκολατάκι Το avatar του χρήστη theofilosnbm
    Περιοχή
    Polýkastro, Kilkis, Greece, Greece
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Παύλος Εμφάνιση μηνυμάτων

Παύλε έχεις απόλυτο δίκιο. Έτσι είναι τα πράγματα. Οι ινσουλίνες στο ψυγείο είναι περισσότερες από.....τα φρούτα και τα... παγάκια.
    Θυμάμαι πολύ καλά όμως,πως το θέμα με την συσσώρευση των ινσ. στο ψυγείο είχε ξανατεθεί. Και αν δεν κάνω λάθος είχε ειπωθεί πως μπορεί κάποιος να τις δώσει,χαρίσει,παραχωρήσει, ες το όπως θέλεις,σε οποιοδήποτε νοσοκομείο ή κάποιο ευαγές ίδρυμα που πραγματικά τις έχουν ανάγκη.
    ΖΗΣΕ ΓΙΑ... ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ.!!!!
    ΠΕΘΑΝΕ ΓΙΑ... ΚΑΤΙ.!!!!!

Σελίδα 1 από 8 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •