Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 79

Θέμα: IKA και Διαβήτης

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη jdks
    Περιοχή
    Αγιος Νικόλαος
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο harry3163 Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια καλημερα! καθε μηνα εδω και μερικα χρονια πηγαινω στο ΙΚΑ και περνω καποια λεφτα επειδη μου κανει ενεσεις μια αποκλειστικη νοσοκομα! περνει κανενας αλλος αυτα τα λεφτα???
    Ειστε μεγάλος στην ηλικία;

Guest
    Περιοχή
    Αθηνα
    παιδια καλημερα! καθε μηνα εδω και μερικα χρονια πηγαινω στο ΙΚΑ και περνω καποια λεφτα επειδη μου κανει ενεσεις μια αποκλειστικη νοσοκομα! περνει κανενας αλλος αυτα τα λεφτα???
    Ποια δικαιολογητικά προσκομίζεται στο ΙΚΑ και σας δίνει αυτά τα χρήματα?

ειμαι 21 αλλα πιστευω δεν εχει σημασια αυτο...!
    λοιπον δεν θυμαμαι ποια ειναι η διαδικασια αλλα θα ρωτησω την mother και θα σου πω!
    παιδια αυτα τα λεφτα τα πληρωνω στην νοσοκομα εγω και στο τελος του μηνα παω στο ΙΚΑ και περνω ενα ποσο απο τα λεφτα που εδωσα! λοιπον... τωρα αλλαξε ο νομος και λενε οτι θελουν οι αποδιξεις απο την νσοκομα που μου δινει να ειναι σφραγισμενες και διατριτες.. αυτο τοσα χρονια δεν υπηρχε! η εφορια μου εδωσε μια ενγυκλειο που λεει οτι οι αποκλειστικες νοσοκομες δεν χρειαζονται να δινουν διατριτες αποδιξεις.. ετσι κι εγω πηγα σημερα να παρω τα λεφτα απο το ΙΚΑ και ενας πολυ "καλος" ανθρωπος που ηταν στην θεσει του διευθιντη μου απαντησε "εγω δεν τα πιστευω αυτα.. και με λιγα λογια οτι εχουμε αδικο και με εγραψε στα παλια του τα παπουτσια!!! οταν των ρωτησα τι να κανω..? δεν ηξερε τι να μου πει.. και του λεω οι αλλοι που εχουν ζαχαρο πως τα πηραν τα λεφτα? και η απαντηση του ηταν οτι ΔΕΝ ΤΑ ΠΗΡΕ ΚΑΝΕΙΣ!!! εγω γιατι το βλεπω οτι θελουν να μας φανε τα λεφτα το κρατος?????????????

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη omen
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Να σου πώ την αλήθεια δεν το έχω ξανακούσει αυτό, δηλαδή να σου κάνει κάποιος τις ενέσεις και μάλλον γι' αυτό μας βλέπεις όλους λίγο παραξενεμένους! Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ τώρα, είναι ότι χωρίς κάποιο χαρτί από το ΙΚΑ ή τη νοσοκομά ότι γινόταν αυτό, δεν είναι εύκολο να βρείς το δίκιο σου...

Περιοχή
    Αγιος Νικόλαος
    λοιπον δεν θυμαμαι ποια ειναι η διαδικασια αλλα θα ρωτησω την mother και θα σου πω!
    παιδια αυτα τα λεφτα τα πληρωνω στην νοσοκομα εγω και στο τελος του μηνα παω στο ΙΚΑ και περνω ενα ποσο απο τα λεφτα που εδωσα! λοιπον... τωρα αλλαξε ο νομος και λενε οτι θελουν οι αποδιξεις απο την νσοκομα που μου δινει να ειναι σφραγισμενες και διατριτες.. αυτο τοσα χρονια δεν υπηρχε! η εφορια μου εδωσε μια ενγυκλειο που λεει οτι οι αποκλειστικες νοσοκομες δεν χρειαζονται να δινουν διατριτες αποδιξεις.. ετσι κι εγω πηγα σημερα να παρω τα λεφτα απο το ΙΚΑ και ενας πολυ "καλος" ανθρωπος που ηταν στην θεσει του διευθιντη μου απαντησε "εγω δεν τα πιστευω αυτα.. και με λιγα λογια οτι εχουμε αδικο και με εγραψε στα παλια του τα παπουτσια!!! οταν των ρωτησα τι να κανω..? δεν ηξερε τι να μου πει.. και του λεω οι αλλοι που εχουν ζαχαρο πως τα πηραν τα λεφτα? και η απαντηση του ηταν οτι ΔΕΝ ΤΑ ΠΗΡΕ ΚΑΝΕΙΣ!!! εγω γιατι το βλεπω οτι θελουν να μας φανε τα λεφτα το κρατος?????????????
    Για ενέσεις ινσουλίνης μιλάμε πάντα;
    Εμένα και το σπίτι να μου καθαρίζει, να βάζει κανένα φαγητό (με εχουνε φάει τα έξω) και κτλ, καλυμμένοι είμαστε
    εισαι σιγουρος ρε Χαρη;
    Ισως τα πραγματα Χαρη να μην μπορουν να γενικευθουν.

Ζαχαροπλάστης Το avatar του χρήστη Vicky
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Εγώ έχω τις εξής απορίες...

Πόσες ενέσεις την ημέρα κάνεις?

Έξω δεν βγαίνεις?

Διακοπές δεν πας?

Γιατί να το κάνεις αυτό αφού πληρώνεις εσύ την αποκλειστική και έπειτα παίρνεις ένα ποσοστό από το ΙΚΑ? Τι κερδίζεις?
    Ήρωας...

Περιοχή
    Αγιος Νικόλαος
    ισως ο Χαρης ειδικα να εχει σοβαρο λογο, περα τη πλακα που κανω εγω. Αλλα δε νομιζω Χαρη να μπορει να γενικευθει, εξηγησε μας να καταλαβουμε αν θες.

Guest
    Περιοχή
    Αθηνα
    Χάρη για να κάνει κάποιος ένεση ινσουλίνης με πένα δεν νομίζω ότι χρειάζεται αποκλειστική νοσοκόμα εκτός και αν συντρέχουν άλλοι λόγοι που εμπίπτουν στα προσωπικά δεδομένα οπότε το διαχειρίζεσαι εσύ όπως νομίζεις
    Τώρα σε σχέση με τις αποδείξεις που πρέπει να δίνουν οι νοσοκόμες επειδή αυτός ο κλάδος δεν έχει κάποιο επιπλέον θεωρημένο στοιχείο από την εφορία δεν νομίζω ότι περιλαμβάνετε στα επαγγέλματα που έχουν το δικαίωμα να κόβουν αθεώρητες αποδείξεις Ο κώδικας βιβλίων και στοιχείων αναφέρετε ρητά στην συγκεκριμένη λεπτομέρεια και απορώ πια είναι η εγκύκλιος την οποία επικαλείσαι και από πια εφορία την πήρες.
    Με τον τρόπο που περιγράφεις αύριο θα πάω θα αγοράσω ένα μπλοκ αποδείξεων θα φτιάξω μια σφραγίδα με ένα ανύπαρκτο όνομα και θα αρχίσω να κόβω αποδείξεις και να εισπράττω χωρίς να φαίνομε πουθενά ως αποκλειστικός νοσοκόμος. Άρα κάτι δεν πηγαίνει καλά και μάλλον καλώς έπραξε ο δ/ντης του ΙΚΑ
    Επίσης για τα χρήματα που παίρνουν αυτοί που έχουν ζάχαρο εννοείς χρήματα για τις αποκλειστικές νοσοκόμες ή για άλλους λόγους που αφορούν τον διαβήτη?

Περιοχή
    Αγιος Νικόλαος
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kossttaass Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χάρη για να κάνει κάποιος ένεση ινσουλίνης με πένα δεν νομίζω ότι χρειάζεται αποκλειστική νοσοκόμα εκτός και αν συντρέχουν άλλοι λόγοι που εμπίπτουν στα προσωπικά δεδομένα οπότε το διαχειρίζεσαι εσύ όπως νομίζεις
    Τώρα σε σχέση με τις αποδείξεις που πρέπει να δίνουν οι νοσοκόμες επειδή αυτός ο κλάδος δεν έχει κάποιο επιπλέον θεωρημένο στοιχείο από την εφορία δεν νομίζω ότι περιλαμβάνετε στα επαγγέλματα που έχουν το δικαίωμα να κόβουν αθεώρητες αποδείξεις Ο κώδικας βιβλίων και στοιχείων αναφέρετε ρητά στην συγκεκριμένη λεπτομέρεια και απορώ πια είναι η εγκύκλιος την οποία επικαλείσαι και από πια εφορία την πήρες.
    Με τον τρόπο που περιγράφεις αύριο θα πάω θα αγοράσω ένα μπλοκ αποδείξεων θα φτιάξω μια σφραγίδα με ένα ανύπαρκτο όνομα και θα αρχίσω να κόβω αποδείξεις και να εισπράττω χωρίς να φαίνομε πουθενά ως αποκλειστικός νοσοκόμος. Άρα κάτι δεν πηγαίνει καλά και μάλλον καλώς έπραξε ο δ/ντης του ΙΚΑ
    Επίσης για τα χρήματα που παίρνουν αυτοί που έχουν ζάχαρο εννοείς χρήματα για τις αποκλειστικές νοσοκόμες ή για άλλους λόγους που αφορούν τον διαβήτη?
    τρυπημένες ειναι τελικα, και βιβλιο εχεις δικιο, μολς τωρα ρωτησα να δω, ειχα και γω την εντυπωση πως δεν,αλλα οπως τα λες ειναι.Μαλλον ομως ειναι κατι πολυ προσωπικο του Χαρη οποτε δε μας πεφτει λογος. Και σιγουρα δεν μπορει να γενικευθει χωρις λογο σοβαρο.
    Παντως και παλι νομιζω υπαρχει ενας νομος που οριζει ενα ποσο εσοδων που δεν χρειαζεται να τηρεις βιβλια, δε ξερω ακριβως, ισως να μπορει και αθεωρητες. Τελος παντων, ισως κανω και λαθος.

spirosway
    Guest
    φίλε Χάρη δεν ξέρω αν συντρέχει κάτι παραπάνω από αυτό που είπες....αλλά αν σου δίνει ποσοστό το ταμείο για αποκλειστή νοσοκομά για τις ενέσεις...ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ:D

offtopic υ.γ ποιος άντρας από δω μέσα θα τον χάλαγε μια ωραία νοσοκόμα να του κάνεις τις ενέσεις και να του μετράει το ζαχαράκι?(μου έβαλες ιδέες ρε συ Χάρη...και εγώ 21 είμαι παρεπιπτόντως)

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •