Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 79

Θέμα: IKA και Διαβήτης

Καραμέλα Το avatar του χρήστη Dakangr
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Σε νοσοκομειο δεν τα δεχονται που είχα ρωτησει, γιατι λεει πρεπει να έχει παραστατικό ή απόδειξη απο που τα πηρε. Νταξει δεν ειναι και παραλογο, δεν μπορει ο καθενας να παει να δινει φαρμακα στα νοσοκομεια και μετα να πρεπει να τα ελεγχουν αυτοι αν δουλευουν ή οχι.
    Εκεια που φτανει η χερα σου
    το κρεμα το καλαθι,
    για θα φυτες βασιλικους
    να βγαινουν ασπαλαθοι

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dakangr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε νοσοκομειο δεν τα δεχονται που είχα ρωτησει, γιατι λεει πρεπει να έχει παραστατικό ή απόδειξη απο που τα πηρε. Νταξει δεν ειναι και παραλογο, δεν μπορει ο καθενας να παει να δινει φαρμακα στα νοσοκομεια και μετα να πρεπει να τα ελεγχουν αυτοι αν δουλευουν ή οχι.

Και ειδικά σε φάρμακα που αλλιώνονται σε μεγάλες ή χαμηλές θερμοκρασίες. Φαντάσου , κάποιος ανεύθυνος, να πάει να δωρίσει ινσουλίνες, που πριν από μιά ημέρα ήταν παγάκια ή είχαν βράσει στο παρμπρίζ του αυτοκινήτου.
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ολγα Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΧΙ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ
    το δημόσιο ειναι χειρότερο από το ΙΚΑ
    τα λεφτα σου θα τα παιρνεις 3- 6 μηνες αργότερα και θα χρωστάς όλο το κόσμο
    τουλάχιστον με το ΙΚΑ τα παιρνεις αμέσως τα λεφτά.
    Εγώ που είμουν δημόσιο πήρα λεφτά από 2007 ΙΟΥΝΙΟ - ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ και τώρα πλήρωσα τα αναλώσιμα μου και τις ταινίες.
    μην μπλέξεις στο λέω.
    Α, δεν τα ήξερα αυτά!!! Καλά που ρώτησα!!! Σ' ευχαριστώ πολύ Όλγα

Τελικά όπου και να πας... ταλαιπωρία είναι!!!!!!!
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Ζαχαροπλάστης Το avatar του χρήστη Vicky
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ολγα Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΧΙ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ
    το δημόσιο ειναι χειρότερο από το ΙΚΑ
    τα λεφτα σου θα τα παιρνεις 3- 6 μηνες αργότερα και θα χρωστάς όλο το κόσμο
    τουλάχιστον με το ΙΚΑ τα παιρνεις αμέσως τα λεφτά.
    Εγώ που είμουν δημόσιο πήρα λεφτά από 2007 ΙΟΥΝΙΟ - ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ και τώρα πλήρωσα τα αναλώσιμα μου και τις ταινίες.
    μην μπλέξεις στο λέω.
    Η αλήθεια είναι ότι στην επιστροφή των χρημάτων από τα αναλώσιμα υπάρχει μια καθυστέρηση..

Θα πρέπει όμως να πω ότι το δημόσιο σου καλύπτει ''ανάγκες'' σε άλλο τομέα, όπως στις εξετάσεις, που μπορείς να κάνεις σε γνωστή αλυσίδα μικροβιολογικών εργαστηρίων χωρίς να πληρώσεις τίποτα...

Όλα τα ταμεία έχουν τα υπέρ και τα κατά τους...

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dakangr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις ρωτήσει και στο νοσοκομείο όπου παρακολουθήσε??
    Ήρωας...

Κουφέτο
    Περιοχή
    neo psychiko
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Παύλος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΙΚΑ έχει τον εξής ανόητο κανόνα: Κάθε συνταγή σχετιζόμενη με τον διαβήτη Τ1 πρέπει απαραίτητα και εμπεριέχει και κάποια ινσουλίνη. Με άλλα λόγια, για να προμηθευτώ τις βελόνες, ταινίες, και σκαρφιστήρες της κόρης μου πρέπει αναγκαστικά κάθε μήνα να προμηθεύομαι ένα κουτί με 5 πένες Lantus και ένα κουτί με 5 πένες Novorapid. Από τον Νοέμβριο δηλαδή που διαγνώστηκε η κόρη μου, έχω μαζέψει στο ψυγείο μου μια πανάκριβη και ολοένα αυξανόμενη κάβα ινσουλινών! Τι σπατάλη!

Και όλα αυτά την εποχή που τα δημόσια ταμεία έχουν φαλιρίσει και οι διαβητικοί Τ1 πληρώνουν τις δημοσιονομικές αμαρτίες των τελευταίων δεκαετιών με κατάργηση φοροαπαλλαγών κλπ!

Εάν το ΙΚΑ καταργούσε αυτό τον απονενοημένο κανόνα, ο κοινός νους λεει ότι θα εξοικονομούσε χιλιάδες ευρώ τον μήνα ακόμα και εάν το ΙΚΑ πλήρωνε το 100% των αναλώσιμων! Τι να πω, οι θεοί έθεσαν όρια στην ανθρώπινη σοφία, όχι όμως και στην ανθρώπινη βλακεία!

ΥΓ: Καμιά ιδέα που θα μπορούσα να δωρίσω τις ινσουλινες?
    Παύλο έχειςαπόλυτο δίκιο το ίδιο είχα σκεφτεί κι εγώ..το έχω αναφέρει στα διοικητικά τού ικα αλλά καλό θα ήταν να λάβουν κι άλλες επιστολές...ειδικά τώρα με το ασφαλιστικό...η λύση που έχω βρει είναι να τις πηγαίνω στην <<πράξις>> οι γιατροί χωρίς σύνορα μ έστειλαν εκεί όταν έπαψαν να δέχονται φάρμακα...η πράξις είναι για τους άπορους και τους μετανάστες...δεν θυμάμαι την διευθυνση είναι στην πλατεία βικτωρίας...το τηλέφωνο είνα 210 5205200 για να στην πουν ακριβώς...τις παραδίδεις χωρίς καμμία διαδικασία...

ΙΚΑ

παιδια καλημερα! καθε μηνα εδω και μερικα χρονια πηγαινω στο ΙΚΑ και περνω καποια λεφτα επειδη μου κανει ενεσεις μια αποκλειστικη νοσοκομα! περνει κανενας αλλος αυτα τα λεφτα???

spirosway
    Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο harry3163 Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια καλημερα! καθε μηνα εδω και μερικα χρονια πηγαινω στο ΙΚΑ και περνω καποια λεφτα επειδη μου κανει ενεσεις μια αποκλειστικη νοσοκομα! περνει κανενας αλλος αυτα τα λεφτα???
    και πως τα πέρνεις αυτά τα λεφτά???

Σοκολατάκι
    Εννοείς ότι τις ενέσεις δεν τις κάνεις μόνος σου αλλά στις κάνει η νοσοκόμα;

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Candy_Bar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείς ότι τις ενέσεις δεν τις κάνεις μόνος σου αλλά στις κάνει η νοσοκόμα;
    ναι!!!

Σοκολατάκι
    Και όταν είναι βράδυ ή λείπεις;

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •