Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 23

Θέμα: Εισαγωγή στα ΑΕΙ με το 3%

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη mnk plus
    Περιοχή
    Αθήνα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ζαχαρούλα Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Εξέταση της παρουσίας 2 αυτοαντισωμάτων.
    2. Δοκιμασία διέγερσης γλυκαγόνης.Χορηγείται γλυκαγόνη,1 mg.,και προσδιορίζεται το c-peptide στο φλεβικό αίμα,στα 0' και 6'.
    3. Μέτρηση του HbA1c.

Παρακαλώ πολύ,μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε με ποιό αναλυτικό τρόπο πως γίνονται αυτές οι εξετάσεις;Ευχαριστώ

1. Λαμβάνεται φλεβικό αίμα που αποστέλλεται στην Δ' Παθολογική Κλινική του Παν. Αθηνών και προσδιορίζεται με εργαστηριακές μεθόδους η παρουσία ή μη κάποιων αυτοαντισωμάτων (αν θυμάμαι καλά,anti-GAD και anti-IA2),καθώς κι η ποσότητά τους.
    Ο ασθενής,προσέρχεται νηστικός.

2. Το άτομο πάει νηστικό (στον *,θα σας εξηγήσω τη χρησιμότητα της νηστείας) το πρωί για την εξέταση.Λαμβάνεται φλεβικό αίμα,και προσδιορίζεται το c-peptide σε περίοδο νηστείας.Μετά -εφ'όσον πρόκειται για ενήλικο ή άτομο >8 ετών- ,χορηγείται 1 mg. γλυκαγόνης.Στα 6 λεπτά από τη χορήγηση,λαμβάνεται εκ νέου φλεβικό αίμα,και προσδιορίζεται και πάλι σ'αυτό η ποσότητα του c-peptide.

3. Απλά,λαμβάνεται φλεβικό αίμα,και βρίσκουν το βαθμό γλυκοζυλίωσης στο εργαστήριο.

* Με αυτήν την εξέταση,σκοπό έχουμε,να δούμε την ικανότητα του οργανισμού να παράγει ινσουλίνη,ως απόκριση στα σήματα που λαμβάνει για αύξηση των επιπέδων της γλυκόζης στο αίμα.Όταν ο ασθενής,έχει ινσουλινοεξαρτώμενο σακχαρώδη διαβήτη,τότε το σήμα που θα λάβουν τα εναπομείναντα β-κύτταρα του παγκρέατος αλυσιδωτά,δε θα έχει ως αποτέλεσμα την παραγωγή αρκετής ποσότητας ινσουλίνης,ικανής να καλύψει τις ανάγκες που απορρέουν από μία δεδομένη αύξηση.

Συνεπώς,θα πρέπει το c-peptide,τόσο νηστείας (0'),και κυρίως η συγκέντρωση του c-peptide στα 6',να είναι σε επίπεδα μικρότερα του φυσιολογικού ή/και να μη διπλασιάζεται η συγκέντρωσή του στα 6'.

Αν ο ασθενής,έχει φάει,τότε,θα έχει χρησιμοποιήσει ινσουλίνη.Έτσι,επειδή πάντα κανείς δεν μπορεί να έχει υπολογίσει τέλεια την απαιτούμενη ποσότητα ινσουλίνης,για να καλύψει το γεύμα του,κάποια ποσότητα της εξωγενώς χορηγούμενης ινσουλίνης,θα επιτρέψει σε μόρια γλυκόζης από αυτά που θα αποδομηθούν από το ηπατικό γλυκογόνο,να εισέλθουν στα κύτταρα και να μην πραγματοποιηθεί μία αύξηση όση η προσδοκώμενη.Δηλαδή,δε θα μπορέσουν να εκτιμήσουν πόση ινσουλίνη θα παράξει ο οργανισμός ως απόκριση σε μια δεδομένη αύξηση,καθώς για μικρότερη αύξηση θα δοθεί σήμα που θα προάγει μια μικρότερη παραγωγή ινσουλίνης.
    Dura lex,sed lex(?)....

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη omen
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Ευχαριστούμε Έφη! Πολύ καλή δουλειά!

Περιοχή
    Αθήνα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ζαχαρούλα Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λυπάμαι που το λέω αλλά δυστυχώς μας συνέβη και αυτό!Πέρισυ είχα την πληροφορία για κάποιον "καθηγητή"που ήθελε τα παιδιά το πρωϊ νηστικά.Τους έδινε να πιούν ένα γεμάτο ποτήρι ζαχαρόνερο αφού είχε τσεκάρει την τιμή του ζαχάρου και παρουσία του τα παιδιά έπρεπε να κάνουν την ινσουλίνη τους για να βεβαιωθεί ο εν λόγω "επιστήμονας!!!Για τον ίδιο μάλιστα μου είπε κάποια φοιτήτρια πως την έδιωξε κακήν-κακώς γιατι οι εξετάσεις της παραήταν....φυσιολογικές!!!
    Παρακαλώ όλους και όλες ,άς συγκεντρώσουμε τις εμπειρίες μας και ας μην αφήσουμε κάποιους να παίζουν με την υγεία παιδιών που δεν αγωνίζονται επί ίσοις όροις απέναντι σε άλλα παιδιά.Φέτος ήμασταν εμείς ,του χρόνου θα είναι άλλα παιδιά!Παρακαλώ στείλτε τις προσωπικές σας εμπειρίες!Το mail μου είναι [email protected].Ευχαριστώ
    Συγνώμη,αλλά,εγώ θα διαφωνήσω σε ένα ποσοστό.

Συμβαίνουν διάφορα,κι ο καθένας,οφείλει να είναι επιφυλακτικός.Αν ήμουν στη θέση του καθηγητή που θα καλούνταν να πιστοποιήσει την παρουσία Σ.Δ. τύπου 1,δε θα μου αρκούσαν απλά οι γνωματεύσεις άλλων συναδέλφων μου.

Τώρα αυτή τη 'μαρτυρία' της φοιτήτριας με τα σχεδόν φυσιολογικά αποτελέσματα..δεν μπόρεσα να την ερμηνεύσω.Δε μου δείχνει κάτι,αυτός ο τρόπος αναφοράς.

Η εξέταση που περιγράφεται,στην αρχή μου κάνει σαν καμπύλη γλυκόζης..αλλά μετά,κάπου το χαλάει με τη χορήγηση ινσουλίνης.
    Dura lex,sed lex(?)....

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς

Question

Η Συνομοσπονδία έχει ενημερωθεί για αυτού του είδους τα "πειράματα" ;
    Αν όχι , κακώς . Κάποιος που έχει αντιμετωπίσει τέτοια συμπεριφορά θα πρέπει να τους ενημερώσει
    Αν ναι, τότε ποιά είναι η θέση της ;
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

spirosway
    Guest

Lightbulb Μια ακόμα άποψη!!!

Καταρχήν όπως γνωρίζεται οι περισσότεροι και εγώ φέτος χρησιμοποιήσα το 3% για να περάσω σε κάποια σχολή.Μπορώ να πω ότι σε εμένα προσωπικά δεν ζητήθηκε ποτέ καμιά επιπλέον εξέταση εκτός από 1)Ιατρική βεβαίωση μέλος ΔΕΠ
    2)Βεβαίωση ασθένειας από την Ά υγειονομική επιτροπή
    3)και τα υπόλοιπα απάραιτητα δικαιολογητικά για κάθε φοιτητή.

Θα αναλύσω το θέμα από τις 2 πλευρές:ως φοιτητής που είμαι δε θα ανεχόμουνα ποτέ να γίνω πειραματόζωο μπροστά στα μάτια κάποιων άλλων που δε θα ήξεραν καλά καλά τι είναι ο διαβήτης και θα ήταν μπροστά σε κάποιο τεστ για να δούνε πως μεταχειρίζονται οι γιατροί τα πειραματόζωα,με αυτό θέλω να πω πως έκανε καλά η Zaxaroyla και σηκώθηκε και έφυγε...γιατί δεν μπορεί ο κάθε γιατρός να υποτιμάει την ανθρώπινη αξιοπρέπεια του κάθε ατόμου....Πρέπει να καταλάβουν μερικοί πως οι γιατροί δεν είναι θεοί...και πως δεν είναι ανώτεροι μας.
    Με τα πειράματα του τύπου σε "φτάνω στα άκρα"για να δω αν είσαι διαβητικός είναι έγκλημα...!Αν κάποιος έχει κινητική αναπηρία πως θα το ανακαλύψουν?εγώ σκέφτηκα μία μέθοδο...τον πετάμε στη θάλασσα...αν κολυμπήσει είναι καλά αν όχι δε βαριέσαι...δεν έγινε και κάτι αφού δεν είμαστε εμείς στη θέση του...σωστά?Αυτές τις μεθόδους είναι απαράδεκτες και εγκληματικές....
    Ακόμα το να είσαι καλά ρυθμισμένος και να βγούνε οι εξετάσεις καλές δε σημαίνει ότι δεν είσαι διαβητικός...
    Φυσικά θα μου πει κάποιος που ξέρω εγώ ότι δε λάδωσες και ότι όλα αυτά τα δικαιολογητικά και οι βεβαιώσεις δεν είναι ψεύτικα?Δυστηχώς υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις που δεν είναι και λίγες...αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να χρησιμοποιήσουμε ακραίες μεθόδους για να δούμε αν είναι διαβητικός κάποιος...υπάρχουν αρκετοί τρόποι να το αποδείξουμε αυτό...και μάλιστα μέσα σε λίγα λεπτά....
    Βέβαια για αυτή την κατάσταση φταίνει οι ίδιοι οι γιατροί που μοιράζουν τις ασθένειες σε όλους λες και είναι καραμέλες για να βάλουν οι γνωστοί άγνωστοι τα παιδιά τους στο πανεπιστήμιο με αποτέλεσμα πολλές φορές να μένουν άτομα που αξίζουν έξω...αλλά και να ταλαιπωρούνται τα άτομα που πραγματικά ασθενούν από κάποια χρόνια ασθένεια όπως ο διαβήτης...

Υ.Γ κάποια θέματα έπρεπε να βγούνε στην τηλεόραση αλλά δυστηχώς κανείς δεν παίρνει το θέμα πάνω του...

Περιοχή
    Αθήνα
    Μήπως είναι υπερβολή;;;;;;;;;;;;;;

Εντάξει πια,να βαφτίζομαι τόσο απλά ένα άτομο,περαματόζωο!!Σιγά το πράγμα.
    Dura lex,sed lex(?)....

Κουφέτο Το avatar του χρήστη Ζαχαρούλα
    Περιοχή
    Thessaloniki
    mnk plus Σας ευχαριστώ για την τόσο καλή ενημέρωση.Όπως υπέθεσα ,είχα πληροφορηθεί και διασταύρωσα,αυτοί είναι και οι έγκυροι τρόποι διάγνωσης.Ο τρόπος του "καθηγητή"μάλλον εντάσσεται στη γνωστή φράση"να σε κάψω Γιάννη,να σ'αλοίψω λάδι!",για να κάνουμε και λίγο χιούμορ!
    Είμαι σύμφωνη με κάθε είδους έλεγχο έγκυρο και έγκριτο που να μη θέτει όμως τη ζωή και την υγεία του ελεγχόμενου σε κίνδυνο.
    Η συνομοσπονδία έχει ενημερωθεί και είμαστε σε επικοινωνία.Αυτό που θα ήθελα να παρακαλέσω όλους είναι να ενημερώνονται οι κατα τόπους σύλλογοι για οποιοδήποτε έκτροπο.Μόνο έτσι θα προλαβαίνουμε τα ...επόμενα.
    Εμείς για το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο και το συγκεκριμένο καθηγητή είμαστε κόκκινο πανί και ο εν λόγω δε πρόκειται να αναγνωρίσει κανένα διαβήτη!Είμαι εδώ και το αναφέρω για τους επόμενους διότι θεωρώ αυτή την κατάσταση λίαν επιεικώς απαράδεκτη!
    Για ότι προκύψει θα σας κρατήσω ενήμερους.

Ζαχαροπλάστης Το avatar του χρήστη Vicky
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mnk plus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνώμη,αλλά,εγώ θα διαφωνήσω σε ένα ποσοστό.

Συμβαίνουν διάφορα,κι ο καθένας,οφείλει να είναι επιφυλακτικός.Αν ήμουν στη θέση του καθηγητή που θα καλούνταν να πιστοποιήσει την παρουσία Σ.Δ. τύπου 1,δε θα μου αρκούσαν απλά οι γνωματεύσεις άλλων συναδέλφων μου.

Τώρα αυτή τη 'μαρτυρία' της φοιτήτριας με τα σχεδόν φυσιολογικά αποτελέσματα..δεν μπόρεσα να την ερμηνεύσω.Δε μου δείχνει κάτι,αυτός ο τρόπος αναφοράς.

Η εξέταση που περιγράφεται,στην αρχή μου κάνει σαν καμπύλη γλυκόζης..αλλά μετά,κάπου το χαλάει με τη χορήγηση ινσουλίνης.
    Πολύ σωστή παρατήρηση Έφη....

Συχνά έχουν παρατηρηθεί ψευδείς ''ασθένειες'' από κάποιους απλά για να ξεφύγουν από μια κατάσταση...

Επόμενες κινήσεις? Ενημέρωση, καταγγελία...

Δεν ξέρω αν βγαίνει κάποιο αποτέλεσμα με αυτούς τους τρόπους...
    Ήρωας...

Κουφέτο Το avatar του χρήστη Ζαχαρούλα
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Αγαπητή mnk plus,θα ζητήσω για μια ακόμα φορά τα φώτα σας και σας ζητώ συγνώμη άν έγινα φορτική.
    Όπως είπατε απαραίτητη προυπόθεση είναι να είναι κανείς νηστικός για να υποβληθεί σε κάποια από τις εξετάσεις που αναφέρατε και φυσικά να μην έχει κάνει ινσουλίνη.Όταν κάποιος όμως φοράει αντλία και έχει συνεχή χορήγηση ινσουλίνης,τί γίνεται?Γιατί αμφησβητείται ο ΣΔΤ1 όταν όταν ο ΣΔΤ2 ΔΕΝ φοράει αντλία????
    Όταν ο κύριος "καθηγητής"λέι ότι μόνο οι πελάτες του δεν κάνουν τέστ ποιός υπογράφει την αξιοπιστία του?Μήπως η επίσκεψη στο ιατρείο του ή η ιδιότητά του?
    Ποιός του δίνει το δικαίωμα να ζυγίζει με δυό μέτρα και δυό σταθμά?Μήπως τελικά οι "καθηγητάδες" έγιναν κράτος εν κράτει???Και ρωτώ ακόμα:Άν δεν περιφρουρήσουμε κάποιες διευκολύνσεις που η πολιτεία έδωσε ποιός περιμένουμε να το κάνει???

Φίλοι μου,να μου επιτρέψετε να σας θεωρώ φίλους,πληροφορήθηκα πολλά περιστατικά από τους ίδιους τους υποψήφιους με ΣΔΤ1.Κανένας δε μίλησε δημόσια γιατί οι περισσότεροι μπήκαν σε κάποια άλλη σχολή και θεώρησαν το θέμα λήξαν.Δέν είναι έτσι όμως....ακολουθούν και άλλα παιδιά.Άς δούμε και λίγο πέρα από μας ,δεν είμαστε οι μόνοι στον κόσμο...Ευχαριστώ

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς

Και όλα αυτά συμβαίνουν γιατί όπως είπες , ο καθένας από μόνος του δεν κάθεται να μπλέξει. Ή δίνει μιά μούτζα και πάει αλλού ή το "καταπίνει".
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •