Member Area

SugarFree Forums

Σελίδα 6 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 88
    Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Πως και δεν ένοιωσε συμπτώματα: Ίσως να έπεφτε σχετικά σιγά-σιγά γιατί όταν πέφτει γρήγορα το νιώθουν. Η Κωνσταντίνα κάποιες φορές νιώθει υπογλυκαιμία, μετριέται και είναι π.χ. στο 110, ξαναμετριέται σε ένα δεκάλεπτο και είναι στο 50. Από εμπειρία και μόνο, όταν νιώθει υπογλυκαιμία και είναι ψηλά, ξαναμετριέται μετά από λίγο. Είναι σχεδόν σίγουρο ότι η δεύτερη μέτρηση θα δείξει υπογλυκαιμία. Όσο για την γλυκαγόνη, παλαιότερα είχαμε ερωτήσει την γιατρό και μας είχε πεί ότι, αν δούμε ότι μετά την πρώτη γλυκαγόνη δεν αρχίσει να ανεβαίνει (αν θυμάμαι καλά, μας είχε πεί σε κανένα τέταρτο-δεν παίρνω όρκο-) , τότε να κάνουμε και δεύτερη γλυκαγόνη.
    Πάντως περάσατε μεγάλη ταραχή. Περαστικά σας.
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

Πουτίγκα Το avatar του χρήστη filos
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ Κέντρο (Δυστυχώς)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον σημερα παθαμε μια πολυ σοβαρη υπογλυκαιμια ...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Copier Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    Πάντως περάσατε μεγάλη ταραχή. Περαστικά σας.
    Λένα, εύχομαι να μην ξαναπεράσετε τέτοια ταραχή.
    Μακάρι να ήταν αυτή η όλη ταραχή σας, ένα κακό όνειρο που, "όνειρο ήταν και πέρασε".
    .
    Γιάννης "Φίλος" http://img407.imageshack.us/img407/4...vaonly1vj8.gif
    Να μην ξεχάσω ... να συνεχίζω να ζω ... !!!
    http://img5.imageshack.us/img5/3109/eik2eu2.gif

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη jon
    Περιοχή
    Ηγουμενιτσα
    Αφηστε το τι περασαμε,την γιατρο την πηραμε μια φορα με το που συνηλθε το παιδι αλλα δεν το σηκωνε το τηλεφωνο μπορει να ειχε μια δουλεια κ δεν μπορεσε να το σηκωσει ετσι λεω εγω τωρα,δεν μπορω κ να την κακολογισω την γυναικα γιατι ξερω οτι της βγαινει η ψυχη την εχω δει πως τρεχει κ εχει τρεξει κ για εμας οταν παθαμε κετοξεωσει που μιλαγε με τους γιατρους τηλεφωνικα μεχρι της 1 τα μεσανυχτα......ευτυχως εχουμε εναν φιλο εδω στο χωριο μας που εχει η γυναικα του διαβητη 20 χρονια κ ξερει πολυ καλα την σοβαρη υπογλυκεμια κ ετρεξε αμεσως,ενταξει εγω την εκανα την γλυκαγονη μεχρι να ερθει κ ο ιδιος μου ειπε οτι μπορει να χρειαστει κ 2η γιατι υπηρχε πιθανοτητα κ για 2η υπογλ....μεν ενας αλλος φαρμακοποιος που εχει κ αυτος διαβητη μου ειπε οτι δεν χρειαζετε να κανει 2η θα ανεβει σιγα σιγα.Δεν ξερω τι να πω.η γιατρος πχ μας εχει πει να κανουμε ολη την γλυκαγονη κ προχθες διαβαζα ενα βιβλιο που μου εστειλαν απο εναν γιατρο της Κρητης κ ελεγε οτι τα παιδια πρεπει να κανουν την μιση δοση,ειναι μπρος γκρεμος κ πισω ρεμα....τελικα ειναι να μην σου τυχη το μονο θετικο ειναι οτι παει περασε το παιδι συνηλθε απλα εκει την στιγμη κ για πολυ ωρα ηταν σαν να δουλευε οικοδομη ολη μερα μιλαμε για πολυ κουρασει κ μου το ειπαν κ αλλοι κ τον ειδα κ σημερα ειναι ακομα κουρασμενος .... κ αυτο που πρεπει να κανουμε ειναι να μην χανουμε την ψυχραιμια μας για να μπορεσουμε να τα βοηθησουμε, ο αντρας μου πχ σε τετοια πραγματα χανετε τελειος κ σημερα που το συζηταγαμε δεν υπηρχε περιπτωσει να του εκανε την γλυκαγονη θα περιμενε τον φιλο μας να του την κανει.......Σας ευχαριστω παντος για τις ευχες σας κ ευχομαι να μην ξανα συμβει σε κανεναν ενα τετοιο περιστατικο
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jon : 17-02-2013 στις 19:11

Καραμέλα Το avatar του χρήστη sofkosm
    Περιοχή
    preveza
    μου κοπηκε η ανασα βρε κοριτσι μου........................ ποτε ποτε ποτε ξανα ετσι!εμενα στον 5ο χρονο φετος μου εκενε μια <καλη> αλλα οχι μεχρι γλυκαγονη και φυσικα ημουν χωρις τον αντρα μου,ως συνηθως η γκαντεμια μου!με μια πορτοκαλαδα συνηλθε απο 3λεπτο ληθαργο και μου ειπε το μωρο μου <μαμα κοιμομουν??>ειναι πραγματικα γροθια στο στομαχι....

Περιοχή
    Ηγουμενιτσα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sofkosm Εμφάνιση μηνυμάτων
    μου κοπηκε η ανασα βρε κοριτσι μου........................ ποτε ποτε ποτε ξανα ετσι!εμενα στον 5ο χρονο φετος μου εκενε μια <καλη> αλλα οχι μεχρι γλυκαγονη και φυσικα ημουν χωρις τον αντρα μου,ως συνηθως η γκαντεμια μου!με μια πορτοκαλαδα συνηλθε απο 3λεπτο ληθαργο και μου ειπε το μωρο μου <μαμα κοιμομουν??>ειναι πραγματικα γροθια στο στομαχι....
    κ εγω ετσι το περιμενα οπως μου το ειχαν περιγραψει μια απλη λιποθημια στην οποια κανεις κ την γλυκαγονη ναι αλλα οχι ετσι με σπασμους κ να σπαρταραει,Σπυρο εσυ τι λες σε αυτην υπογλυκεμια να ακουσουμε κ μια γνωμη ενος γιατρου,δεν σας κρυβω οτι ναι φοβηθηκα γιατι δεν μου ειχε πει κανενας οτι μπορει να κανει σπασμους κ γι αυτο κ τρομαξα νομιζα οτι εσβηνε ναι οτι επεσε το ζαχαρο του πολυ δεν λεω αλλα δεν περιμενα αυτη την αντιδραση.Οταν το σκεφτομαι σημερα μου ερχετε αυτη η εικονα των σπασμων που εκανε οταν τον ξαπλωσαμε στο καναπε.Γι αυτο προτιμω να μου λενε ολα τα πραγματα με το ονομα τους τι ακριβως μπορει να συμβει κ οχι να μου λενε απλα μια λοιποθημια του κανεις την γλυκαγονη κ συνερχετε μετα απο λιγο.κ εμενα μεσα στο 5 λεπτο συνηλθε απλα ηταν στον κοσμο του ακομα για αρκετη ωρα κ δεν θυμοτανε τιποτα.Εσενα ηταν πολυ τυχερη ειχε μια πολυ ελαφρια υπογλ. κ τα θυμοταν ολα,εμεις το συζηταγαμε σημερα αναμεταξι μας κ του φενοτανε παραξενο κ με ρωταγε ποτε το εκανα εγω αυτο .......τι να πεις ομως αμα μπεις στο χορο θα χορεψεις ξερεις δεν ξερεις χορο θα μαθεις κ απο αυτον

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη Icthyologist
    Περιοχή
    Λουτρά Αιδηψού
    Ανατρίχιασα μόνο που διάβασα την περιγραφή, που και να το έβλεπα. Χαρά στο κουράγιο το δικό σου και του μικρού. Τι άλλο να πω εκτός του ότι τρόμαξα για το τι μπορεί να μας συμβεί και πόσο πολύ μας χρειάζεται ένας άνθρωπος δίπλα μας, και μάλιστα κάποιος που να ξέρει και τι θα κάνει. (ομολογώ ότι την κίνηση μέλι στα ούλα την είχα σχεδόν ξεχάσει)
    ’Ετερος εξ’ετέρου σοφός = ο καθένας γίνεται σοφός από τον άλλο.
    (Φράση του Βακχυλίδη).
    Λάθε βιώσας (Επίκουρος)

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη SugarDoc
    Περιοχή
    Χολαργός
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σπυρο εσυ τι λες...
    Λένα, όντως περάσατε το χειρότερο εφιάλτη... Ευτυχώς όμως το χειριστήκατε σωστά και πέρασε. Σπασμοί μπορεί να γίνουν σε μια τέτοια υπογλυκαιμία, επειδή δεν παίρνει ενέργεια ο εγκέφαλος (γι' αυτό και δεν θυμάται τίποτα). Είναι πολύ τρομακτικό θέαμα και πολλές φορές μοιάζει τόσο πολύ με επιληψία που δεν μπορείς να το ξεχωρίσεις... Πολύ προσοχή λοιπόν από 'δω και πέρα (ειδικά μετά από άσκηση) και εύχομαι να μην το ξαναζήσετε ποτέ!

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη nikolas4
    Περιοχή
    ΔΡΑΜΑ
    Κάθε φορά που το διαβάζω δακρύζω. Ευτυχώς ήταν μπόρα και πέρασε. Μπράβο για την άμεση ενέργεια σου. Χθες κατευθείαν είδα την γλυκαγόνη μας, έληξε τον Ιανουάριο. Η γιατρός μας μας είπε την μισή δόση να κάνουμε και να τον πάμε μετά αμέσως στο νοσοκομείο.

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Δύσκολο πολύ αυτό που περάσατε και ισχυρό σοκ για όλους. Μπράβο για την ψυχραιμία όμως, η οποία είναι απαραίτητη για τέτοιες καταστάσεις.

Είχα πάθει κι εγώ βαριά υπογλυκαιμία όταν ήμουν 7 ετών και μου έκαναν γλυκαγόνη. Ξαφνικά άρχισα να συνέρχομαι λέγοντας "μαμά βλέπω!! Μη στεναχωριέσαι, άρχισα να βλέπω". Μετά άρχισα να ρωτάω τι έγινε και γιατί είμαι στην κουζίνα!! Μου είπαν ότι αναγκάστηκαν να μου κάνουν ένεση γλυκαγόνης γιατί πρποπαθώντας να μου δώσουν χυμό, έσπασα με τα δόντια το ποτήρι, το οποίο είδα και δε το πίστευα!! Φυσικά και δε θυμόμουν τίποτα απ' ότι έγινε. Μου είπαν πως φώναζα, αλλά δε με άκουγε κανείς. Ευτυχώς ο 4χρονος αδερφός μου φώναξε από το κρεβατάκι του και τους ξύπνησε. Για 'μένα είναι ο σωτήρας μου. Με έχει βοηθήσει πολλές φορές τα βράδια και τώρα τη σκυτάλη πήρε ο άντρας μου, ο οποίος με βοηθάει πολύ!!

Είναι απαραίτητη η βοήθεια από κάποιον που γνωρίζει τι να κάνει στα δύσκολα που εμείς δε μπορούμε να αυτοεξηπηρετηθούμε. Νιώθω μεγάλη ασφάλεια.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MRM : 18-02-2013 στις 13:01
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Περιοχή
    Ηγουμενιτσα
    Ειναι δυσκολο γι αυτον που σε βοηθαει αλλα κ αυτος που το ζει κ το παθενει ακομα πιο δυσκολο γιατι υποφερει μεχρι να συνελθει καλα καλα,μου ειπαν κ αλλοι φιλοι μου απο το διαδυκτιο οτι αισθανεσαι τετοια κουρασει μετα που δεν φαντεζεσαι,ο πεθερος που τον ειδε κ δεν ηξερε τι ειχε γινει την προηγουμενη μερα βλεπει τον μικρο κ του λεει τι εχεις γιατι εισαι ετσι δεν σε βλεπω καλα.Την γλυκαγονη μας ειχε ο φιλος μας οτι πρεπει να την κανουμε ολη αλλα επειδη δεν ημουν σιγουρη τοτε στην αρχη που το ακουσα αυτο ρωτησα κ την γιατρο κ μου ειπε οτι πρεπει να την κανω ολη.Σας ευχαριστω πολυ ολους για την συμπαρασταση σας κ ευχομαι να μην το παθει κανεις ποτε πια.Σπυρο εσυ τι λες πρεπει ενα παιδι να κανει ολη την γλυκαγονη η οχι,γιατι εγω απ οτι ειδα ηταν για παρα πολυ ωρα μπορει κ για 4 ωρες κ παρα πανωστο 50 κ κατι κ δεν ανεβαινε κ σκεφτομουν κ για 2η δοση.

Σελίδα 6 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •