Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 57 από 57

Θέμα: Υπογλυκαιμία και ύπνος

Κουφέτο Το avatar του χρήστη LASTWARRIOR
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    ψυχραιμια παιδια,δεν ειναι τιποτε η νυχτερινη υπογλυκαιμια,αν μετρησεις τον φιλο σου (διαβητησ)πριν κοιμηθεις και διαπιστωσεις χαμηλη τιμη και νομιζεις,οτι θα παθεις κατι,τοτε φαε κατι και μετα απο λιγο κοιμισου και να εισαι σιγουρη οτι δεν θα παθεις απολυτωσ τιποτε. αν παλι ειναι λιγακι υψηλο μην κανεις καποιεσ μοναδες. αν παλι την καταλαβεισ ,οπως συνηθως λεω <<στο φτερο>> να εχεις διπλα στο κομοδινο σου παστιλιεσ κατα της υπογλυκαιμιας και αμεσως επανερχεσαι.το βασικοτερο απο ολα ειναι να εχουμε καλη ψυχολογια,με το να μην κοιμομαστε και να μας >>ζοριζει<< αυτο,το μονο που κανουμε ειναι να πιεζουμε τον οργανισμο μας,με αποτελεσμα να εχουμε υψηλα επιπεδα σακχαρου.ελπιζω να εβαλα ενα λιθαρακι σ'αυτο το προβληματακι,που μας φερνει το φιλαρακι μας.

Καραμέλα Το avatar του χρήστη giapanta
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο LASTWARRIOR Εμφάνιση μηνυμάτων
    ψυχραιμια παιδια,δεν ειναι τιποτε η νυχτερινη υπογλυκαιμια,αν μετρησεις τον φιλο σου (διαβητησ)πριν κοιμηθεις και διαπιστωσεις χαμηλη τιμη και νομιζεις,οτι θα παθεις κατι,τοτε φαε κατι και μετα απο λιγο κοιμισου και να εισαι σιγουρη οτι δεν θα παθεις απολυτωσ τιποτε. αν παλι ειναι λιγακι υψηλο μην κανεις καποιεσ μοναδες. αν παλι την καταλαβεισ ,οπως συνηθως λεω <<στο φτερο>> να εχεις διπλα στο κομοδινο σου παστιλιεσ κατα της υπογλυκαιμιας και αμεσως επανερχεσαι.το βασικοτερο απο ολα ειναι να εχουμε καλη ψυχολογια,με το να μην κοιμομαστε και να μας >>ζοριζει<< αυτο,το μονο που κανουμε ειναι να πιεζουμε τον οργανισμο μας,με αποτελεσμα να εχουμε υψηλα επιπεδα σακχαρου.ελπιζω να εβαλα ενα λιθαρακι σ'αυτο το προβληματακι,που μας φερνει το φιλαρακι μας.

με αφορμη τισ παστιλιεσ υπογλυκαιμιασ που ανεφερεσ, εγω επαιρνα τισ ΒD αλλα δυστυχωσ η εταιρεία δεν εχει άλλα αποθεματα και τισ σταματησαν..και τα φαρμακεία δεν εχουν τιποτα αλλο αναλογο σε παστιλια..εσυ παιρνεισ καποιεσ αλλεσ ?

Συγνώμη για το εκτοσ θεματοσ.......

υπογλυκαιμια στον υπνο και στο ξυπνιο

Καλημέρα σας
    Φέτος 2 φορές κοιμήθηκα και ξύπνησα με υπογλυκαιμία μέσα στο ασθενοφόρο.
    Εννοώ ότι άρχισα να καταλαβαίνω τι γίνεται ενώ με μετέφεραν στο νοσοκομείο,δεδομένου ότι τα πιο πριν τα έβλεπα σαν όνειρο ,εφιάλτη ,καλύτερα θα έλεγα.
    Γενικά έχω συνηθίσει σε χαμηλά σάκχαρα κι έτσι την πατάω καμμιά φορά και στο ξύπνιο μου,αν και αντιδρώ έστω και καθυστερημένα.

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Αυτό είναι το μειονέκτημα του να έχει κάποιος συνηθίσει σε πολύ χαμηλές τιμές.
    Πρόσεχέ το όμως βρε φίλε Αλέκο. Κάνε καμμιά μεταμεσονύκτια μέτρηση. :)
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

Κουφέτο Το avatar του χρήστη mapolif
    Περιοχή
    Χαλανδρι Αττικη
    Τον αντρα μου τον εχω τρομαξει αρκετες φορες το βραδυ... ευτυχως γινομαι νευρικη και ξυπναει, με πιανει που ειμαι μουσκεμα και τρεχει... αλλα το θεμα ειναι οτι εγω αρνουμαι παντα να ανοιξω το στομα, οταν τελικα ξυπνησω δηλαδη... εχω παρατηρησει ομως οτι εκει που ειμαι στον κοσμο μου και λεω ασυναρτησιες ξαφνικα εχω αναλαμπη, κατι σα φως στο τουνελ για λιγα δευτερολεπτα και καταλαβαινω τα παντα, εχει περασει ομως καμποση ωρα με παρακαλια για να ανοιξω το στομα... τελευταια το μονο συμπτωμα που αντιλαμβανομαι ειναι οτι δε μπορω να διαβασω (δε μιλαω για τον υπνο...) ο αντρας μου μου εχει πει πως την επομενη φορα θα με τραβηξει με την καμερα για να καταλαβω ποσο πολυ τρομαζει και να προσεχω, εγω δε θυμαμαι πολλα βασικα μετα... τωρα αν του φαινεται λογικο να με αφησει ετσι και να τρεχει για την καμερα ε τι να πω! χεχεχε :D :D :D αλλα προφανως φοβαται και πρεπει να προσεχω...

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Αν παιδεύεται τόσο, μήπως θα ήταν καλύτερα να σου κάνει μία γλυκαγόνη πρώτα, και μετά να συνεχίζει την προσπάθειά του με λιγότερο άγχος ;
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

Κουφέτο Το avatar του χρήστη vstam
    Περιοχή
    Αργοστόλι
    Εγώ συνήθως φέρνω στην σύζυγο χυμό σε ποτήρι πλαστικό και καλαμάκι και μετά, αφού συνέλεθι λίγο, ένα μπισκότο. Γλυκαγόνη μόνο αν ούτε να πιεί με καλάμακι μπορεί και, φυσικά, αν είναι τελείως αναίσθητη.
    Και εγώ της λέω συνήθως τι συναίβει και πολλές φορές γελάμε και οι δύο μαζί για τις αντιδράσεις της εν ώρα υπογλυκαιμίας, αλλά φυσικά δεν είναι για γέλια. Τι να κάνουμε όμως; Το διακομωδούμε για να μην μας πάρει από κάτω. :D
    Είναι όντως τρομακτικό να βλέπεις τον άνθρωπό σου σε τέτοια κατάσταση. Μια φορά που είχε πολύ χαμηλό ζάχαρο, κάλεσα ασθενοφόρο. Της έκανα γλυκαγόνη, άρχισε να συνέρχεται και εν συνεχεία ακύρωσα το ασθενοφόρο. Ήταν η πιο δύσκολη απόφαση που ήπρεπε να πάρω στην ζωή μου, η ακύρωση του ασθενοφόρου. Ήταν και έγκυος. Ήταν και η πρώτη φορά που της έκανα γλυκαγόνη και δεν ήξερα τι να περιμένω. Όλα καλά πάντως! Τώρα έχω συνηθίσει και ξυπνάω πολύ γρήγορα όταν την πιάνει υπογλυκαιμία στον ύπνο της.
    Την έχω δαγκάσει τη λαμαρίνα και μου αρέσει!

Βασίλης

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •