Σελίδα 1 από 46 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 460

Θέμα: Είσαι νέο μέλος; Πες μας κάτι για σένα.

Talking Είσαι νέο μέλος; Πες μας κάτι για σένα.

καλως σας βρηκα συντροφοι εν σακχαρω !
    ισως με την ανταλλαγη εμπειριων βρω καμμια ακρη , γιατι με τους γιατρους τρια πουλακια καθονταν!!!
    Οταν πηρα ειδηση οτι εχω διαβητη πριν απο 2 χρονια ειχα περασει ενα εμφραγμα πριν απο 8 χρονια , ειχα χρυσοπληρωσει καρδιολογους και κανενας κοιτωντας τις εξετασεις αιματος δεν θεωρουσε ανησυχητικες τις τιμες γλυκοζης 130 μεχρι 150 που εμφανιζονταν. Τελος παντων μεχρι που καποια στιγμη τα πραγματα εγιναν ανεξελεγκτα με συνεπεια νεο εμφραγμα μεχρι μπηκα σε σειρα με τον διαβητη τυπου ΙΙ που τελικα διαγνωστηκε. Οταν λεω σειρα εννοω ρυθμιση με φαρμακευτικο τροπο παραλληλα με διαιτα, ασκηση κλπ.
    Οι αποριες μου τον τελευταιο καιρο ομως αφορουν κατα ποσο ειναι απαραιτητη η φαρμακευτικη αγωγη οταν οι τιμες γλυκοζης ειναι απολυτα φυσιολογικες μονο με διαιτα,ασκηση ρυθμιση βαρους. Δηλ. πρωι 130 μεσημερι πριν απο φαγητο 100 2 ωρες μετα το φαγητο 140-150 και βραδυ 085-100. Αυτο αφου βεβαια εχασα 10 κιλα περπαταω και κανω στατικο ποδηλατο. Μεχρι εδω μια χαρα! Ελα ομως που οι δοκτορες επιμενουν ΚΑΙ στην φαρμακευτικη αγωγη με ενα Αctos 30mg πρωι και ενα Solosa2mg πριν απο το φαγητο το μεσημερι, με συνεπεια νατες οι υπογλυκαιμιες απογεματιατικα εκει που με την διαιτα ειμουν μια χαρα. Και φυσικα εχω ακρη δεν βρισκω γιατι μπρος γκρεμος και πισω ρεμα , γιατι ο καθε διαβητολογος δινει και διαφορετικη φαρμακευτικη αγωγη με την οποια τα διαγραμματα για 2 εβδομαδες - με την αγωγη- ειναι ακριβως τα ιδια χωρις αγωγη μονο με διαιτα, ασκηση κλπ. συν βεβαια τις υπογλυκαιμιες που με ταραζουν οταν ακολουθω φαρμακευτικη αγωγη. Εχω μπερδευτει τοσο πολυ ................................

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Anokato, από ρύθμιση με χάπια δεν γνωρίζω καθόλου. Οι περισσότεροι εδώ είναι με ινσουλίνη.
    Η απλή λογική λέει ότι αφού χωρίς χάπια έχεις τόσο καλές τιμές δεν υπάρχει λόγος να τα παίρνεις.
    Μήπως όμως οι γιατροί έχουν ενδείξεις ότι υπάρχουν μεγάλες αυξομειώσεις στις τιμές μεταξύ των φυσιολογικών (που μετράς εσύ με τον μετρητή) και προσπαθούν να τις διορθώσουν;
    Η απάντησή τους στην ερώτηση "γιατί να παίρνω τα χάπια ρε γιατρέ αφού με κάνουν χειρότερα;" ποιά είναι;
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

Talking Είσαι νέο μέλος; Πες μας κάτι για σένα.

Prwton sorry gia ta greeklich alla eimai se mac.

Loipon,
    eimai 27 etwn kai to 8ema einai oti paragw perissoteri insoulini apo oti prepei, opote, i kyria apo moni tis akyrwnei ti leitourgia tis opote metavolismos 0 opote kala krasia.Ayto fainetai stin kampyli. Prwti lipsi 0.70 sto misawro 1.5 kai anevainei kai anevainei kai genika anevainei.. Pernw loipon ta glucobay 50mg, T4 175 kai T3 twn 25 otan ta 8ymi8w dioti 8a elega oti den prosexw kai paaaaara poly..

Ayta :)

Kalws sas vrika loipon kai sygxaritiria se opoion skeftike na dimiourgisei ayto ton xwro synantisis kai epikoinwnias kai se esas pou to diatirite!

Ζαχαροπλάστης Το avatar του χρήστη Vicky
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Ξέρω και μια κοπέλα που ο οργανισμός της παράγει περισσότερη ινσουλίνη αλλά δεν κάνει κάποια θεραπεία...

Έχει ταράξει τα γλυφιτζούρια μόνο!!!!!!

Σοκολατάκι Το avatar του χρήστη sugarvampire
    Περιοχή
    Athens
    Καλως ηλθες βασιλικη! Αν και το reception einai allou :p

Ζαχαροπλάστης Το avatar του χρήστη Vicky
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Χαίρομαι που οι Βασιλικές αυξάνονται....

Γίναμε τέσσερεις!!!

Τρία ενεργά μέλη, ελπίζω, και τη Βίκυ που πιστεύω θα γυρίσει πάλι....

Omen? Τώρα θα έχεις να κάνεις με πολλά Β!!!!

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη alkis76
    Περιοχή
    Χανιά
    Tenissball καλωσήρθες! Βασικά μπερδεύτηκα... τι εννοείς όταν λες "η κύρια ακυρώνει τη λειτουργία της"; Δυστυχώς δεν ξέρω σχεδόν τίποτα από υπερινσουλιναιμία (ας μου επιιτραπεί ο όρος). Δηλαδή παρουσιάζεις υπεργλυκαιμίες λόγω της περίσσειας ινσουλίνης;;;
    Είμαι γλυκύτατος και αυτό είναι κλινικά διαπιστωμένο

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Καλώς ήρθες Tennisball. Πρώτη φορά ακούω και 'γώ περίπτωση σαν την δική σου.
    Άλκη, νομίζω αν υπάρχει πολύ ινσουλίνη με κάποιο τρόπο "κλείνουν" οι υποδοχείς της ινσουλίνης στον οργανισμό από αντίδραση και έτσι τζίφος η υπόθεση.
    Δεν είμαι σίγουρος βέβαια, oπότε η tennisball ας μας διαφωτίσει περισσότερο.
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη sta1
    Περιοχή
    Αθήνα
    Καλως ηρθες Τennisball
    Kαι εγω πρωτη φορα ακουω για την συγκεκριμενη περιπτωση.
    Ισχυει αυτο που λεει ο Copier?

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη omen
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Καλως ήρθες! Όντως ιδιάζουσα περίπτωση!

Σπύρο μου, θυμασε αυτο που λέγαμε? ετοιμάσου για moderation...

Σελίδα 1 από 46 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 4 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 4 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •