Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 56 από 56

Θέμα: Στέβια

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη omen
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Έχω γυρίσει πλέον σε καστανή ζάχαρη κι έχω βρει την υγειά μου!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη omen : 19-01-2014 στις 18:59

Κουφέτο Το avatar του χρήστη gubelye
    Περιοχή
    thessaloniki
    Πλέον βγάζουν στέβια πολλές εταιρίες (και έχω δοκιμάσει τις περισσότερες νομίζω) κάποιες από αυτές είναι πολύ καλές και πραγματικά δεν καταλαβαίνεις διαφορά από την ζάχαρη.
    τελευταία έκανα μία καινούρια ανακάλυψη υπάρχει ένα γλυκαντικό που λέγεται ταγκατόζη(tagatose) δεν κυκλοφορεί στην Ελλάδα αλλά μπορείς να το αγοράσεις ηλεκτρονικά, η γλυκύτητα του είναι γύρω στο 92% σε σχέση με την ζάχαρη και έχει γλυκαιμικό δείκτη 3! δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα αν και λένε πως έχει ακριβώς την ίδια γεύση με τη ζάχαρη αυτό που με ενθουσίασε όμως είναι πως δεν έχει πρόβλημα με το ψήσιμο και καραμελώνει όπως η ζάχαρη σε υψηλές θερμοκρασίες το έχει δοκιμάσει κανένας?

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη dionz
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Δώσε ένα link για να το δούμε...Ενδιαφέρον ακούγεται!

Κουφέτο Το avatar του χρήστη gubelye
    Περιοχή
    thessaloniki
    http://www.iherb.com/NuNaturals-Pres...1&sr=null&ic=1 εδώ το βρήκα εγώ δεν ξέρω αν υπάρχει και κάπου αλλού

Καραμέλα
    Περιοχή
    Αθήνα
    Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

έναν ιδιαίτερα ενδιαφέρον άρθρο:
    - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
    Στέβια πράσινη και λευκή..τα συν που γίνονται πλην..

Η Στέβια (Stevia rebaudiana) είναι ένα μικρό φυτό σαν τον βασιλικό..

Έχει μεγάλη γλυκαντική αξία, θερμίδες 0, ο οργανισμός δεν την αναγνωρίζει σαν γλυκαντικό..αλλά σαν χόρτο (το μεγάλο πλεονέκτημα) συνεπώς δεν επηρεάζει τον γλυκαιμικό δείκτη, δεν έχει παρενέργειες, καλλιεργείται πλέον και στην Ελλάδα και λέγεται ότι είναι θεραπευτικό και σαν αφέψημα.

Είναι κατάλληλη για όλους συμπεριλαμβανομένων και των ευαίσθητων διατροφικά ομάδων δηλ. διαβητικούς, παιδιά, παχύσαρκους κ.λπ

Στο εμπόριο μπορείτε να το βρείτε σε σκόνη σε σταγόνες σε κύβους σε χαπάκια..

Μπορείτε να αντικαταστήσετε την ζάχαρη με την στέβια στα γλυκά σας σε αναλογία 1 προς 30 δηλ. σε ένα συμβατικό κοινό κέικ αντί για δυο φλ. Ζάχαρη θα βάλετε 1 έως 2 κουταλάκια σκόνη στέβιας.

Αλλά ποια στέβια..την πράσινη ή την άσπρη..

Η Στέβια είναι πράσινη και ονομάζεται Stevia rebaudiana και όλα τα καλά που διαβάζετε έχουν γραφτεί για την πράσινη..

Η άσπρη στέβια είναι βιομηχανικό προιόν το οποίο στα Αγγλικά έχει διαφορετική ονομασία και λέγεται stevioside.. το οποίο με χημικές μεθόδους έχει αποχρωματιστεί..και επεξεργαστεί συνεπώς δεν είναι πλέον φυσικό..είναι σαν το άρωμα βανίλιας σε βανιλίνη και το φασόλι βανίλιας..η διαφορά τεράστια! Και το χειρότερο είναι ότι έχουν πατέντες επτασφράγιστα μυστικά για το πώς η πράσινη στέβια γίνεται ολόλευκη..για εμπορικούς και όχι μόνον λόγους.

Σε μερικά χρόνια θα μάθουμε τι συμβαίνει πραγματικά με τη λευκή στέβια που έχει κατακλίσει την αγορά..

Αυτό που πιθανολογείται είναι ότι η άσπρη στέβια από τη στιγμή που είναι χημικό προϊόν δεν έχει μεγάλες ίσως διαφορές από την ασπαρτάμη..

Όταν τα συν μετατρέπονται σε πλην..τι διαλέγουμε εμείς?

http://omofagia.gr/2013/12/01/%CF%83.../#comment-2224
    Νους υγιής εν σώματι υγιεί

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη dionz
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Όπως όλα τα φυτικά γλυκαντικά έτσι και η στέβια θα περάσει χημική επεξεργασία για να βγει στο εμπόριο.Ότι φυτικό δεν πρόκειται να αντέξει γιατί δεν συμφέρει.Η φύση μπορεί να δώσει πάρα πολλές λύσεις σε διάφορα θέματα,αλλά επειδή θέλει τον χρόνο της η σύγχρονη βιομηχανία την παρακάμπτει λόγω βιασύνης και γρήγορου κέρδους.Προτιμώ τον καφέ μου σκέτο,παρά με υποκατάστατα και αν θέλω αναψυκτικό προτιμώ σουρωτή...

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •