Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Ποια είναι η καλύτερη ινσουλίνη?

Ψήφισαν
86. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Humalog

30 34,88%
  • Novorapid

39 45,35%
  • Actrapid

11 12,79%
  • καμία από τις παραπάνω

6 6,98%
Σελίδα 15 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 5131415
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 141 έως 150 από 150

Θέμα: Η Καλύτερη Ινσουλίνη!!!

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη Diana
    Περιοχή
    Xαλκίδα
    Αρα Παναγάκο...φίδια μας έλεγες για τις 25 μονάδες ανά γεύμα,μόνο μία φορά την ημέρα κάνεις τόσες.
    Πήγαινε και μια βόλτα στον Τσώκο να του πεις για την πρωινή βρώμη....νομίζω σε πεθύμησε...!

Οσο για την humalog και την novorapid δεν έχουν καμία ιδιαίτερη διαφορά,εγώ που τις έχω δοκιμάσει και τις 2.
    Αμα ρυθμίζεσαι με τις 30 μονάδες,γιατί να κάνεις λάθος;

Παγωτό Το avatar του χρήστη COSTIS
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Icthyologist Εμφάνιση μηνυμάτων
    18 μονάδες Lantus κάνω και αν δεν κοιμηθώ φαγωμένος ξυπνάω μια χαρά. Στις 19 ξυπνάω με υπογλυκαιμία. 5-6 ταχείας στο πρωινό (γιαούρτι πρόβειο με βρώμη), 3 έως 6 το μεσημέρι στη δουλειά (με γεύμα μια μερίδα κάτι, σκέτο χωρίς ψωμί - σαλάτα κλπ και άφθονη δραστηριότητα) και στο απογευματινοβραδινό 30 μονάδες αλλά το ευχαριστιέμαι. Τι κάνω λάθος γιατρέ μου; Μπορεί ρε παιδιά να υπερβάλω το απόγευμα αλλά αν φάω λίγο σε μια δυο ώρες ξαναπεινάω.

Άλλαξε την Lantus με την Tougeo να βρείς την υγειά σου.

Κουφέτο
    Περιοχή
    Thessaloníki, Greece
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SugarDoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, δεν ξέρω να υπάρχει κάποιος επίσημος τέτοιος περιορισμός. Βέβαια, συνήθως οι αναλογίες παίζουν γύρω στο 50-50 ή 60-40, οπότε κάτι τόσο έξω απ' αυτά τα ποσοστά μάλλον λέει να το ξαναδούμε μπας και κάτι κάνουμε λάθος. Χωρίς βέβαια αυτό να είναι απόλυτο, αφού το σύνολο της ταχείας παίζει πάρα πολύ ανάλογα και με το πόσο "φαγανός" είσαι (υδατανθρακικώς μιλώντας)... :)

ΥΓ: Επειδή η κουβέντα ξεκίνησε όμως με αφορμή τον Πανάγο, να διευκρινήσω ότι δεν μίλησε καθόλου για δόση βασικής. Μπορεί κάλλιστα να κάνει και 70-80 μονάδες, οπότε να είναι λογικότατες και οι δόσεις της ταχείας.
    Τη οδηγία αυτη οτι το σύνολο της ταχείας δεν πρεπει να ξεπερνάει την βασική μου την εχει δώσει απο την πρώτη μέρα ο γιατρός μου για αυτο και το αναφέρω παιδια.μιλαω για novo rapid ταχείας και lantus βασική.επισης μου εχει αναφέρει οτι η lantus για να την κανω το βραδυ πρεπει να εχει περάσει τουλαχιστον ενα δυωρο απο την τελευταια novo rapid ώστε να μην πατάει η μια πανω στην αλλη

Καλημέρα. Ήθελα να ρωτήσω αν η lantus έχει ίδια αποτελέσματα σαν και αυτά της tresiba?

Γαλακτομπούρεκο Το avatar του χρήστη MRM
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Απ' όσο ξέρω κάνουν την ίδια δουλειά, με άλλον τρόπο, αλλά ως πιο νέα ινσουλίνη η tresiba, είναι πιο αξιόπιστη και δίνει λιγότερες υπογλυκαιμίες. Επειδή όμως δε γνωρίζω λεπτομέρειες, ελπίζω να απαντήσει κάποιος γνώστης
    ...nothing else matters...
    www.mariamanavi.gr

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη SugarDoc
    Περιοχή
    Χολαργός
    Η βασική τους διαφορά: Η Tresiba έχει μεγαλύτερη διάρκεια.

Καραμέλα Το avatar του χρήστη ΜΙΧΑΛΗΣ
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Δεν είναι 24ωρες και οι 2?

Τι σημαίνει έχει μεγαλύτερη διάρκεια?
    Winning is not everything, it's the ONLY thing...!!!

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη SugarDoc
    Περιοχή
    Χολαργός
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΜΙΧΑΛΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι 24ωρες και οι 2?

Τι σημαίνει έχει μεγαλύτερη διάρκεια?
    H Lantus είναι "24ωρη" (σε εισαγωγικά). Σε άλλους διαρκεί 24, σε άλλους 22, σε άλλους 18 ώρες (μιλάμε για τύπο 1 ή για πολύ προχωρημένο τύπο 2, όπου δεν υπάρχει ενδογενής ινσουλίνη να καλύψει τα κενά)
    Η Tresiba και η νεότερη Toujeo μπορούνε να λένε ότι είναι πραγματικά 24ωρες (χωρίς εισαγωγικά).

Παγωτό Το avatar του χρήστη COSTIS
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω ακούσει απο κάποιον που κάνει Tresiba σχόλια, έχω διαβάσει μόνο, κυρίως θετικά.
    Όμως όταν είχα πάει πέρυσι Αμερική άκουγα στις ειδήσεις οτι ερευνάτε για πιθανές παρενέργειες στον οργανισμό και το αναφέρανε σαν σκάνδαλο διότι δεν είχε δοκιμασθεί αρκετό καιρό πριν βγεί στην κυκλοφορία.
    Επίσης
    θυμάμε οτι η Vicky κάνει Tresiba
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη COSTIS : 05-05-2017 στις 19:34

Κουφέτο
    Περιοχή
    Ιωαννινα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο COSTIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω ακούσει απο κάποιον που κάνει Tresiba σχόλια, έχω διαβάσει μόνο, κυρίως θετικά.
    Όμως όταν είχα πάει πέρυσι Αμερική άκουγα στις ειδήσεις οτι ερευνάτε για πιθανές παρενέργειες στον οργανισμό και το αναφέρανε σαν σκάνδαλο διότι δεν είχε δοκιμασθεί αρκετό καιρό πριν βγεί στην κυκλοφορία.
    Επίσης
    θυμάμε οτι η Vicky κάνει Tresiba
    Καλησπέρα. Είμαι σε σχήμα tresiba 6 μήνες τώρα και πραγματικά έχει διαφορά μεγάλη από τη lantus. ΚΑΤ αρχήν δεν έχει τα βραδινά peak που προκαλούν υπογλυκαιμίες με αποτέλεσμα η καμπύλη της να είναι πιο ομαλή και σταθερή μέσα στη μέρα. Έχει μεγαλύτερη διάρκεια από 24 ώρες στη φθίνουσα καμπύλη όπου αυτό σημαίνει ότι υποβοηθάει στις προγευματικες περισσότερο.παρενεργειες καμία.

Σελίδα 15 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 5131415

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •