Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Ινσουλινοαντίσταση

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη Καίτη
    Περιοχή
    Ρέθυμνο

Ινσουλινοαντίσταση

Παιδιά σήμερα ξαναδιάβασα για την ινσουλινοαντίσταση που αναφέρεται σε ένα άλλο θέμα. Ήξερα ότι συμβαίνει στο διαβήτη τύπου 2. Δεν ήξερα αρχικά ότι μπορεί να συμβεί και στον τύπου 1. Κάπου στο φόρουμ όμως το διάβασα και ανησύχησα. Δηλαδή είναι άλλη μιά επιπλοκή? Δεν έχω καταλάβει καλά πως μπορεί να δημιουργηθεί. Από τις μεγάλες ποσότητες ινσουλίνης που μπορεί να χρειάζεται κάποιος γιατί έχει παχύνει πολύ ή δεν ασκείται, ή από μακροχρόνια χρήση? Και τότε τι συμβαίνει? Δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί καθόλου ο διαβήτης ή απλώς το συγκεκριμένο άτομο χρειάζεται περισσότερη ποσότητα ινσουλίνης απ΄ότι αν δεν υπήρχε η ινσουλινοαντίσταση? Μη με παρεξηγήσετε αν αυτά που ρωτώ είναι αφελή, αλλά έχω θορυβηθεί λίγο

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη Natasa
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Καίτη Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά σήμερα ξαναδιάβασα για την ινσουλινοαντίσταση που αναφέρεται σε ένα άλλο θέμα. Ήξερα ότι συμβαίνει στο διαβήτη τύπου 2. Δεν ήξερα αρχικά ότι μπορεί να συμβεί και στον τύπου 1. Κάπου στο φόρουμ όμως το διάβασα και ανησύχησα. Δηλαδή είναι άλλη μιά επιπλοκή? Δεν έχω καταλάβει καλά πως μπορεί να δημιουργηθεί. Από τις μεγάλες ποσότητες ινσουλίνης που μπορεί να χρειάζεται κάποιος γιατί έχει παχύνει πολύ ή δεν ασκείται, ή από μακροχρόνια χρήση? Και τότε τι συμβαίνει? Δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί καθόλου ο διαβήτης ή απλώς το συγκεκριμένο άτομο χρειάζεται περισσότερη ποσότητα ινσουλίνης απ΄ότι αν δεν υπήρχε η ινσουλινοαντίσταση? Μη με παρεξηγήσετε αν αυτά που ρωτώ είναι αφελή, αλλά έχω θορυβηθεί λίγο
    Και βέβαια μπορεί να συμβεί στον τύπο 1 διαβήτη!

όπως και εσύ ανέφερες αν κάποιος κάνει περισσότερες μονάδες από όσο χρειάζεται....δεν ασκείται και είναι παχύσαρκος (ο μεγαλύτερος παραγοντας) τότε είναι πιθανόν να κάνει αντίσταση στην ινσουλίνη!

Ο διαβήτης αντιμετωπίζετε απλά χρειάζεται παραπάνω μονάδες!

Να στο πω πιο απλά....εγώ παλιά για 15 gr υδατανθράκων για παράδειγμα..χρειαζόμουν 4 μονάδες...τώρα χρειάζομαι 1,5!Αυτο γιατί πιο παλιά είχα μια μικρή αντίσταση στην ινσουλίνη!
    (Οι μονάδες είναι τυχαίοι αριθμοί)

Και με αυτό που λέω μπορείς να καταλάβεις ότι μπορείς να διορθώσεις την αντίσταση με την καλή ρύθμιση και την μείωση των μονάδων!
    ...Ήρωας...

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη Natasa
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Αν και καλύτερα να λέμε ευαισθησία στην ινσουλίνη και όχι αντίσταση!Νομίζω.....
    ...Ήρωας...

Ζαχαροπλάστης Το avatar του χρήστη Vicky
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Natasa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και καλύτερα να λέμε ευαισθησία στην ινσουλίνη και όχι αντίσταση!Νομίζω.....
    Πολύ σωστά νομίζεις συνάδελφε..
    Ήρωας...

spirosway
    Guest

Question Πολυπλοκότητα της αντίστασης!!!

Με μια μικρή παρατήρηση που έκανα είδα ότι το πρωί χρειάζομαι για 12 υδατάνθρακες μια μονάδα ινσουλίνης ενώ το μεσημέρι 15 ανά 1 μονάδα ινσουλίνης(ίσως και 16-17) και το βράδυ 12 ανά 1 μονάδα....γιατί λέτε να γίνεται αυτό?λόγο αντίστασης?λόγο καύσης?ή μήπως λόγο γλυκαιμικού φορτίου των τροφών?ή παίζουν ρόλο όλα τα παραπάνω?

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη mnk plus
    Περιοχή
    Αθήνα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spirosway Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με μια μικρή παρατήρηση που έκανα είδα ότι το πρωί χρειάζομαι για 12 υδατάνθρακες μια μονάδα ινσουλίνης ενώ το μεσημέρι 15 ανά 1 μονάδα ινσουλίνης(ίσως και 16-17) και το βράδυ 12 ανά 1 μονάδα....γιατί λέτε να γίνεται αυτό?λόγο αντίστασης?λόγο καύσης?ή μήπως λόγο γλυκαιμικού φορτίου των τροφών?ή παίζουν ρόλο όλα τα παραπάνω?
    ''Απλά'',διαφορετικές ορμόνες και σε διαφορετικές συγκεντρώσεις,με διαφορετικές επιδράσεις στο γλυκαιμικό έλεγχον διατρέχουν το σώμα σου σε διαφορετικές στιγμές της ημέρας!!....κι όχι μόνο!Μιλάς για κάθε μέρα..οπότε διαφορετικά τρόφιμα καταναλώνεις,άρα αν μιλάς για συνήθη αναλογία..δεν το αντιλαμβάνομαιπως το εννοείς.....
    Dura lex,sed lex(?)....

spirosway
    Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mnk plus Εμφάνιση μηνυμάτων
    ''Απλά'',διαφορετικές ορμόνες και σε διαφορετικές συγκεντρώσεις,με διαφορετικές επιδράσεις στο γλυκαιμικό έλεγχον διατρέχουν το σώμα σου σε διαφορετικές στιγμές της ημέρας!!....κι όχι μόνο!Μιλάς για κάθε μέρα..οπότε διαφορετικά τρόφιμα καταναλώνεις,άρα αν μιλάς για συνήθη αναλογία..δεν το αντιλαμβάνομαιπως το εννοείς.....
    το έχω παρατηρήσει και με τις ίδιες τροφές....

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη mnk plus
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ακριβώς αυτό λέω.....
    Dura lex,sed lex(?)....

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη Καίτη
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mnk plus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν μιλάμε για τόσους παράγοντες που επιδρούν στο να διαμορφωθεί μια συγκεκριμένη τιμή η οποία να είναι και η ιδανική, το να το επιτύχεις αυτό μου φαντάζει σχεδόν αδύνατο, αφού δεν μπορώ εγώ τουλάχιστον να τα υπολογίσω όλα αυτά,(ακόμα και το φαγητό) με ακρίβεια. Δεν μπορεί να γίνει κανείς ρομπότ. Πολύ δύσκολα τελικά τα πράγματα.

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •