Σελίδα 3 από 20 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 200

Θέμα: Σκέψεις και απορίες γονέων

Σοκολατάκι Το avatar του χρήστη theofilosnbm
    Περιοχή
    Polýkastro, Kilkis, Greece, Greece
    Φίλε Copier τα θερμά μου συγχαρητήρια!!
    Αγγίζεις ένα θέμα που με τη σειρά του αγγίζει τις πιό ευαίσθητες χορδές ενός γονέα.
    Της αγάπης, της φροντίδας, της υποχρέωσης που πρέπει να δείχνει ένας γονιός απέναντι στα παιδιά του.
    Δεν θα πω για τη στιγμή της διάγνωσης και την ώρα που μας αναγγέλθηκε, διότι πιστεύω όλοι οι γονείς με τον ίδιο τρόπο αντιδράσαμε. Το μόνο που θυμάμαι είναι πως τα γυαλιά που κρατούσα στα χέρια μου έσπασαν απο την πίεση και ένα κενό στο στομάχι σαν να βγαίνει η ψυχή.
    Υπάρχει ένα τραγούδι του Π.Τερζή που λέει: ** Βουλιάζω μέσα μου πολλά καράβια...........και της ζωής τις ομορφιές μου έχεις πάρει***
    Έχω να κοιμηθώ κανονικά όπως όλοι από τον Ιούνιο.(Διάγνωση).
    Και το γιατί είναι, όταν πάω να κλείσω τα μάτια μου ανοίγει ένα μεγάλο ΓΙΑΤΙ.Αυτό όμως με πεισμώνει με κάνει πιό δυνατό. Αυτό προσπαθώ να περάσω και στον Πετράν. Να μην φοβηθεί ποτέ στη ζωή του. Οποιοδήποτε και άν είναι το κόστος. Να μάθει να είναι αυτάρκης και απαιτητικός από τη ζωή του.
    Να μην αφήσει αυτήν την ιδιαιτερότητά του να τον νικήσει και να τον κάνει μαλθακό και μίζερο.
    Είναι το ΟΡΟΣΗΜΟ μου, το ιδεώδες μου. Εύχομαι να το πετύχω. Πιστεύω πως ο χρόνος δουλεύει για μένα επειδή είναι μικρός ακόμη. Το προσπαθώ πολύ.
    Και όλα αυτά, γιατί, θα αναρωτηθεί κάποιος.Σε αυτό το σημείο θα σας πώ το πιστεύω μου γι αυτήν την ιδιαιτερότητα των παιδιών μας.
    Πιστεύω πως η ψυχολογία ενός παιδιού και μετέπειτα ενός εφήβου είναι ο ακρογωνιαίος λίθος για την πορεία της ζωής του.
    Ατασθαλείες θα γίνουν, σίγουρα.Θα μεγαλώσουν,θα κλάψουν, θα συγκινηθούν,θα αγαπήσουν,θα φάνε πράγματα που δεν πρέπει.
    Ένα δεν πρέπει να επιτρέψουν να γίνει. Να επιτρέψουν στον εαυτό τους να τους απορρίψουν οι άλλοι.
    Και αυτό θέλει δύναμη και περίσευμα ΨΥΧΗΣ.

ΥΓ. COPIER ειλικρινά συγχαρητήρια, για το θέμα.

ΖΗΣΕ ΓΙΑ... ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ.!!!!
    ΠΕΘΑΝΕ ΓΙΑ... ΚΑΤΙ.!!!!!

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη mnk plus
    Περιοχή
    Αθήνα
    Δεν ξέρω πως την εννοείτε την απόρριψη.Όλοι οι άνθρωποι,είτε έχουν διαβήτη είτε όχι,από μια μερίδα του πληθυσμού απορρίπτονται για διάφορους λόγους.

Αν εννοείτε λόγω του διαβήτη,δε θα έλεγα ότι είναι μόνο στο χέρι ενός ατόμου να ανατρέψει μία πιθανή προκατάληψη ορισμένων απέναντι στο διαβήτη.Είναι δικαίωμα του καθενός να απορρίψει τον οποιονδήποτε σε κάποια επίπεδα.Γιατί π.χ., σε επίπεδο εργαζόμενου-εργοδότη,δεν επιτρέπεται.

Γενικά νομίζω πως η ενημέρωση κι η τοποθέτηση των πραγμάτων στη σωστή τους βάση από το άτομο με Σ.Δ.,καθώς κι η στάση που τηρεί σχετικώς,είναι που καθορίζει και σε ένα βαθμό τον τρόο που οι άλλοι θα το αντιμετωπίσουν.
    Dura lex,sed lex(?)....

Σοκολατάκι Το avatar του χρήστη theofilosnbm
    Περιοχή
    Polýkastro, Kilkis, Greece, Greece
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mnk plus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω πως την εννοείτε την απόρριψη.Όλοι οι άνθρωποι,είτε έχουν διαβήτη είτε όχι,από μια μερίδα του πληθυσμού απορρίπτονται για διάφορους λόγους.

Αν εννοείτε λόγω του διαβήτη,δε θα έλεγα ότι είναι μόνο στο χέρι ενός ατόμου να ανατρέψει μία πιθανή προκατάληψη ορισμένων απέναντι στο διαβήτη.Είναι δικαίωμα του καθενός να απορρίψει τον οποιονδήποτε σε κάποια επίπεδα.Γιατί π.χ., σε επίπεδο εργαζόμενου-εργοδότη,δεν επιτρέπεται.

Γενικά νομίζω πως η ενημέρωση κι η τοποθέτηση των πραγμάτων στη σωστή τους βάση από το άτομο με Σ.Δ.,καθώς κι η στάση που τηρεί σχετικώς,είναι που καθορίζει και σε ένα βαθμό τον τρόο που οι άλλοι θα το αντιμετωπίσουν.
    Συμφωνώ αλλά τα τα παιδιά μας έχουν ΄΄τους διάφορους λόγους ΄΄ που επικαλείστε + ένα λόγο ακόμη.
    Στη δεύτερή σας παράγραφο επιτρέψτε μου να διαφωνήσω,διότι υποστηρίζω πώς είναι μόνο στο χέρι του παιδιού και αργότερα έφηβου να σταθεί στην παρέα του χωρίς να γίνει δακτυλοδεικτούμενο και χωρίς να στιγματιστεί.
    Ας είμαστε ρεαλιστές και ας μην εξωρα.ί.ζουμε την πραγματικότητα.Είναι πολύ δύσκολο τα παιδιά μας να κάνουν αυτά που κάνουν τα άλλα παιδιά.Το πιό απλό πράγμα για ένα παιδί χωρίς ΣΔ ( να παίξει μπάλα όσο θέλει, να παίξει κρυφτό όσο θέλει, να κάνει μπάνιο στη θάλασσα όσο θέλει, να πάει σε γενέθλια και να φάει δύο κομμάτια τούρτα και να πιεί και δύο χυμούς επειδή διψάει, να πεί: δεν πεινάω τώρα κλπ,κλπ. ) φαντάζει πελώριο τείχος για ένα παιδί με ΣΔ.
    Και είπα τα αυτονόητα για ένα παιδί.

Για φανταστείτε σε κρίσιμες στιγμές και σταυροδρόμια της ζωής του;
    Εφηβικές παρέες, τυχόν αποτυχίες σε μαθήματα, αγάπες, έρωτες, σχέσεις, απογοητύσεις,κλπ,κλπ. Εκεί η απόρριψη χτυπάει την πόρτα σου χωρίς να το θέλεις.
    Είτε γιατί δεν έχεις τα ίδια γούστα, είτε γιατί δεν πίνεις, είτε γιατί δεν μπορείς να κάτσεις μέχρι αργά μαζί τους,είτε γιατί δεν μπορείς να κοιμηθείς στο σπίτι κάποιου άλλου, είτε γιατί πρέπει να είσαι σπίτι σου συγκεκριμένη ώρα,είτε,είτε,είτε.
    Και όπως θα γνωρίζετε δεν χρειάζεται να σε απορρίψει το σύνολο, ένας να βρεθεί μεσα στην παρέα αλλάζουν οι ισσοροπίες και οι κανόνες.Και τότε ή φεύγεις εσύ ή δημιουργείται πρόβλημα.Το ότι η κοινωνία μας είναι κακή και ανάλγητη πιστεύω πως είναι αποδεκτό από την πλευρά σας.
    Όσον αφορά τον εργασιακό χώρο το ότι δεν επιτρέπεται δεν συνεπάγεται και ότι δεν πράττεται.
    Δεν σας έχει τύχει ποτέ να σας βάλλουν στον ΄΄΄πάγο΄΄ ή να είστε υπό την δυσμένεια του προ.ι.σταμένου σας;
    Και αυτό απόρριψη λέγεται.Ολιγόχρονη πιστεύω αλλά το όνομά της αυτό είναι.
    Αυτοί είναι για μένα οι λόγοι και με κάνουν να πιστεύω τόσο πολύ στην ψυχική υγεία και ψυχική δύναμη κάποιου παιδιού-εφήβου με ΣΔ.

ΥΓ.ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ
    ΖΗΣΕ ΓΙΑ... ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ.!!!!
    ΠΕΘΑΝΕ ΓΙΑ... ΚΑΤΙ.!!!!!

Γλυφιτζούρι Το avatar του χρήστη Gwalin
    Περιοχή
    Πάτρα
    Αυτά τα παιδιά-όπως και εγώ όταν ήμουν μικρότερος-μαθαίνουν ότι η μοναδική αποτυχία στη ζωή, είναι η αποτυχία να προσπαθήσεις. Η τέλεια ρύθμιση του Νεανικού Διαβήτη είναι ουτοπία. Η πολύ καλή ρύθμιση, είναι εφικτή και απαραίτητη για μια ευτυχισμένη ζωή.
    Αν η πραγματικότητα δεν μας συμφέρει, τόσο το χειρότερο γι'αυτήν...
    “There can be no triumph without loss, no victory without suffering, no freedom without sacrifice.” The Tao of Shensei
    http://www.pas.gr/4new/images/storie...s/mono-pas.gif
    http://s2.bitefight.gr/c.php?uid=17816
    http://www.fallensword.com/?ref=1161176

Γλυφιτζούρι
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο πολυ με βοηθαει το να μιλαω μαζι σας.αισαθανομαι καθε εναν απο εσας ενα κομματι της δικης μας καθημερινοτητας.Σας ανακαλυψα τυχαια και απο τη στιγμη εκεινη ειστε ενα ακομη γλυκο κομματι της ζωης μας.Απαντωντας τωρα στο καλσικο ερωτημα[που κι εμεις εχουμε θεσει χιλιες φορες] για το αν ειναι δυνατον να μην υπηρξε ενας ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ που να μας βαλει εξεταση ζαχαρου ,θα σας παω το εξης.Οταν καποια στιγμη σε καποια κυρια 'φιρμα' της Θεσσαλονικης αιματολογο εκανα την αυτονοητη ερωτηση'δεν υπαρχει αλλη εξεταση να κανουμε?Τα αποτελεσματα ολων των εξετασεων μπορει να ειναι καλα αλλα εγω βλεπω το παιδι μου να λιιωνει'.Ξερετε τι μου απαντησε?'ΑΚΟΥΣΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΝΚΥΡΙΑ ΜΙΧΑΗΛΙΔΟΥ,ΜΕ ΤΑ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΑΣΚΩ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΜΟΥ ,ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΑΠΟ ΑΝΙΔΕΟΥΣ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΜΕΝΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ.'Ακομη δεν εχω το κουραγιο,την ψυχικη δυναμη,να της τηλεφωνησω και να της δωσω την απαντηση που της αρμοζει.Πως οι ανιδεοι τρομοκρατημενοι γονεις ηταν απλα τυχεροι μες στην ατυχια τους και δεν εχασαν το παιδι τους εξαιτιας της δικης της ανευθυνοτητας και αλλαζονιας.Αυτο που εχει σημασια τωρα οπως λετε ειναι να ειμαστε καλα και θα ειμαστε καλα γιατι εχουμε και ενα εξτρα προνομιο.ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΠΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΟΥΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΠΙΟ 'ΓΛΥΚΑ' ΜΟΥΤΡΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ?

Ζαχαροπλάστης Το avatar του χρήστη Vicky
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Γονείς με συγκινήσατε....!

Επειδή είμαι αρκετά μεγαλύτερη από τα παιδιά σας....

Σας λέω ότι μπορούν να κάνουν ότι και οι υπόλοιποι....!

Απλά στηρίξτε τα και ενθαρύνετε κάθε τους απόφαση.... Ακόμα και την πιο τρελή!!!!

Σίγουρα θα καταλάβουν μόνα τους αν μπορούν ή όχι να το κάνουν....
    Ήρωας...

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη mnk plus
    Περιοχή
    Αθήνα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο theofilosnbm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ αλλά τα τα παιδιά μας έχουν ΄΄τους διάφορους λόγους ΄΄ που επικαλείστε + ένα λόγο ακόμη.
    Στη δεύτερή σας παράγραφο επιτρέψτε μου να διαφωνήσω,διότι υποστηρίζω πώς είναι μόνο στο χέρι του παιδιού και αργότερα έφηβου να σταθεί στην παρέα του χωρίς να γίνει δακτυλοδεικτούμενο και χωρίς να στιγματιστεί.
    Ας είμαστε ρεαλιστές και ας μην εξωρα.ί.ζουμε την πραγματικότητα.Είναι πολύ δύσκολο τα παιδιά μας να κάνουν αυτά που κάνουν τα άλλα παιδιά.Το πιό απλό πράγμα για ένα παιδί χωρίς ΣΔ ( να παίξει μπάλα όσο θέλει, να παίξει κρυφτό όσο θέλει, να κάνει μπάνιο στη θάλασσα όσο θέλει, να πάει σε γενέθλια και να φάει δύο κομμάτια τούρτα και να πιεί και δύο χυμούς επειδή διψάει, να πεί: δεν πεινάω τώρα κλπ,κλπ. ) φαντάζει πελώριο τείχος για ένα παιδί με ΣΔ.
    Και είπα τα αυτονόητα για ένα παιδί.

Για φανταστείτε σε κρίσιμες στιγμές και σταυροδρόμια της ζωής του;
    Εφηβικές παρέες, τυχόν αποτυχίες σε μαθήματα, αγάπες, έρωτες, σχέσεις, απογοητύσεις,κλπ,κλπ. Εκεί η απόρριψη χτυπάει την πόρτα σου χωρίς να το θέλεις.
    Είτε γιατί δεν έχεις τα ίδια γούστα, είτε γιατί δεν πίνεις, είτε γιατί δεν μπορείς να κάτσεις μέχρι αργά μαζί τους,είτε γιατί δεν μπορείς να κοιμηθείς στο σπίτι κάποιου άλλου, είτε γιατί πρέπει να είσαι σπίτι σου συγκεκριμένη ώρα,είτε,είτε,είτε.
    Και όπως θα γνωρίζετε δεν χρειάζεται να σε απορρίψει το σύνολο, ένας να βρεθεί μεσα στην παρέα αλλάζουν οι ισσοροπίες και οι κανόνες.Και τότε ή φεύγεις εσύ ή δημιουργείται πρόβλημα.Το ότι η κοινωνία μας είναι κακή και ανάλγητη πιστεύω πως είναι αποδεκτό από την πλευρά σας.
    Όσον αφορά τον εργασιακό χώρο το ότι δεν επιτρέπεται δεν συνεπάγεται και ότι δεν πράττεται.
    Δεν σας έχει τύχει ποτέ να σας βάλλουν στον ΄΄΄πάγο΄΄ ή να είστε υπό την δυσμένεια του προ.ι.σταμένου σας;
    Και αυτό απόρριψη λέγεται.Ολιγόχρονη πιστεύω αλλά το όνομά της αυτό είναι.
    Αυτοί είναι για μένα οι λόγοι και με κάνουν να πιστεύω τόσο πολύ στην ψυχική υγεία και ψυχική δύναμη κάποιου παιδιού-εφήβου με ΣΔ.

ΥΓ.ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ

Εγώ,δεν έχω εργαστεί μέχρι τώρα για να σας πω τι ίσχυε για τους εργοδότες.Είμαι φοιτήτρια.

Μίλησα περισσότερο για την εξωτερική συμμόρφωση των εργοδοτών,που οφείλει να υπάρχει.
    Επειδή είδα και σε άλλη δημοσίευσή σας ότι προσπαθείτε να ''θωρακίσεται'' κατά μίαν έννοια το παιδί σας,η 2η μου παράγραφος αναφέρεται σε κάτι σχετικό.Κάποιοι δεν έχουν τη διάθεση να ακούσουν,δεν έχουν τη διάθεση να μάθουν,δεν έχουν τη διάθεση να πειστούν..ο κόσμος είναι σκληρός,και θα πρέπει να υπολογίζουμε και τους ανθρώπους που δε θέλουν να αλλάξουν στάση και κανένας δεν υπάρχει που να τους υποχρεώνει να κάνουν το αντίθετο.

Επιτρέψτε μου να διαφωνίσω στις δυσκολίες.Δεν υπάρχει αγώνας,χωρίς θυσίες.Με μία αντλία,με ένα άλλο σχήμα που θα απαιτούσε διαφρετικά πράγματα θα μπορούσε να κάνει τα περισσότερα από αυτά που αναφέρετε.
    Προσωπικά,αν κι ήμουν κοντά στα 15,όταν διαγνώστηκα,δεν ένιωσα εκτός από τον πρώτο καιρό μέχρι να προσαρμοστώ,ότι με περιορίζει από κάτι σημαντικό.
    Dura lex,sed lex(?)....

Καραμέλα Το avatar του χρήστη suGarman
    Περιοχή
    Chania
    Εγώ νομίζω ότι είναι θέμα προσωπικότητας..
    Και το "πρόβλημα" αυτό να μην έχεις, αν δεν είσαι δυνατή προσωπικότητα σε "τρώνε" στη στροφή.. Όχι μόνο στη δουλεία σου ή στις παρέες σου, αλλά γενικότερα.. Εμένα δε με έχει ενοχλήσει πουθενά για την ώρα..
    Αφού δεν έχω ζάχαρη,
    πώς έχω τόση γλύκα ?

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Αυτό που θέλει να τονίσει ο theofilosnbm είναι ότι μεταξύ δύο θεωρητικά "ίδιων" παιδιών, αυτό που έχει διαβήτη θα πρέπει να γίνει αποδεκτό από την εκάστοτε παρέα, φιλενάδα, φίλο κ.λ.π. και για τον διαβήτη του. Είναι μια πραγματικότητα. Όσο και να μην μας αρέσει. Το πώς θα γίνει αυτό είναι στο χέρι του παιδιού μας.
    Η διαπαιδαγώγησή του και το πως βλέπει και αισθάνεται τον εαυτό του είναι αυτά που θα τον θωρακίζουν ενάντια σε κάθε ειρωνικό ή κοροιδευτικό σχόλιο.
    Με την προσωπικότητά του θα αντιμετωπίσει και θα βάλει στην θέση του μια για πάντα τον κακεντρεχή "φίλο" ή συνάδελφο.
    Για αυτό και πρέπει να έχει μια ισχυρή προσωπικότητα. Γιατί δυστυχώς, σε αυτές τις περιπτώσεις δεν μπορούμε να το βοηθήσουμε και ούτε υπάρχουν κανόνες...
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

Γλυφιτζούρι
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Εχω καποιες αποριες.Αν μπορει καποιος να βοηθησει 1]Τα δαχτυλακια του απο τις μετρησεις εχουν γινει χαλια.Εχω παρει κατα καιρους ενα σωρο κρεμες απο το φαρμακειο χωρις κανενα ιδιαιτερο αποτελεσμα.Μολις βραχουν αρκετα ανοιγουν οι ποροι παλι.Υπαρχει καποιο αλλο προιον που ισως δεν εχω λαβει υποψην? 2]Υπολογιζοντας παντα τους υδατανθρακες,αν παραδειγμα εχει ενα kinder 15 υδατανθρακες,μπορω να του το δωσω αντι για ενα αλλο ισοδυναμο που εχει κι εκεινο 15 υδατανθρακες? 3]Ισχυει οτι το μαρουλι και το αγγουρι μπορουν να καταναλωθουν σε οτι ποσοτητα θελουμε? 4]Αν στη νυχτερινη μετρηση [γυρω στις 2.30]εχει 85-90 ειναι καλο να πιει ενα ποτηρι γαλα προληπτικα?Ευχαριστω προκαταβολικα

Σελίδα 3 από 20 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •