Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 59

Θέμα: Διαβητολογικά Νέα

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη sta1
    Περιοχή
    Αθήνα

Exclamation Διαβητολογικά Νέα

Διαβασα σε ιστοσελιδα για μια νεα μεθοδο μετρησης γλυκοζης μεσω των εκπνεομενων αεριων!
    Το παραθετω οπως το διαβασα!

Νέες συσκευές καθιστούν δυνατό το ανώδυνο τεστ γλυκόζης αίματος

Αμερικανοί και Αυστραλοί ερευνητές ανακάλυψαν ανώδυνες μεθόδους για τον έλεγχο των επιπέδων γλυκόζης αίματος που ενδεχομένως να αντικαταστήσουν το – γνωστό στους διαβητικούς – τρύπημα του δακτύλου, σύμφωνα με την American Diabetes Association.
    Η μέθοδος που ανέπτυξε η αμερικανική ομάδα βασίζεται στην ανάλυση των εκπνεόμενων αερίων, ενώ η μέθοδος των Αυστραλών ερευνητών μετρά τις μεταβολές στην επιδερμίδα. Αυτή τη στιγμή, και τα δύο τεστ βρίσκονται στα πρώτα στάδια ανάπτυξης και επομένως, δεν είναι άμεσα διαθέσιμα.
    Οι μελέτες που έχουν πραγματοποιηθεί, δείχνουν ότι πολλά παιδιά απεχθάνονται τα τσιμπήματα των τεστ γλυκόζης, παρόλο που υπάρχουν ορισμένοι διαβητικοί που τα ανέχονται καλά.
    Στις δοκιμές του τεστ αναπνοής χρησιμοποιήθηκαν σύνθετες τεχνικές ανάλυσης για τη μέτρηση πολύ χαμηλών επιπέδων αερίων που εξέπνεαν 10 εθελοντές κατά τη διάρκεια ενός ειδικού τεστ γλυκόζης αίματος. Από τα επίπεδα περίπου 80 διαφορετικών αερίων του εκπνεόμενου αέρα που εξέτασαν οι ερευνητές, δύο συσχετίστηκαν περισσότερο με τα επίπεδα γλυκόζης, η αιθανόλη και η ακετόνη. Με τη βοήθεια αυτών των δύο συστατικών, ήταν δυνατή η πρόβλεψη των επιπέδων γλυκόζης των ασθενών με αρκετή βεβαιότητα.
    Τώρα, είναι απαραίτητο να γίνουν μεγάλες μελέτες ώστε να προσδιοριστεί πόσο πρακτική είναι αυτή η τεχνική για τον μέσο διαβητικό ασθενή.

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη Natasa
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ

Μακάρι...

Μακάρι γιατί έχω γίνει σουρωτήρι...

Exclamation Μηχανικό Στομάχι

Associated Press
    Το μηχανικό στομάχι εν δράσει
    Λονδίνο

Μια μηχανή υψηλής τεχνολογίας που προσομοιώνει τη λειτουργία του ανθρώπινου πεπτικού συστήματος παρουσιάστηκε στη Βρετανία, με την προοπτική να χρησιμοποιηθεί στη βιομηχανία τροφίμων αλλά και για τη μελέτη διαταραχών όπως η παχυσαρκία και ο διαβήτης.

Πρόκειται για το πρώτο σύστημα που μιμείται με τόση λεπτομέρεια το ανθρώπινο στομάχι, υποστηρίζουν οι εφευρέτες του στο Ινστιτούτο Έρευνας Τροφίμων του Νόργουιτς. «Είναι τόσο ρεαλιστικό που μπορεί να κάνει ακόμα και εμετό» σχολιάζει ο Δρ Μάρτιν Ουίκχαμ, επικεφαλής της ομάδας.

Η μηχανή, λίγο μεγαλύτερη από υπολογιστή γραφείου, φέρει στο πάνω μέρος ένα χωνί μέσα στο οποίο η τροφή αναμιγνύεται με πεπτικά οξέα και ένζυμα. Όταν αυτή η διαδικασία ενυδάτωσης ολοκληρωθεί, το μείγμα διοχετεύεται σε έναν ασημένιο σωλήνα τοποθετημένο μέσα σε ένα σκούρο διαφανές κουτί.

Σε αντίθεση με παλαιότερα μοντέλα τεχνητού στομάχου, το νέο σύστημα μιμείται ακόμα και τις περισταλτικές κινήσεις του εντέρου που προωθούν την τροφή.

Ειδικό λογισμικό ρυθμίζει τις παραμέτρους λειτουργίας -για παράδειγμα, ελέγχει το πόσο χρόνο μένει η τροφή σε ένα συγκεκριμένο τμήμα του εντέρου και προβλέπει ακόμα και τις ορμονικές αντιδράσεις, λαμβάνοντας παράλληλα υπόψη αν πρόκειται για το έντερο ενηλίκου ή βρέφους.

Το σύστημα ίσως προσφέρει στους γιατρούς λεπτομέρειες για τη μηχανική της απορρόφησης θρεπτικών συστατικών από το έντερο. Η ανάλυση της απορρόφησης γλυκόζης ίσως επιτρέψει το σχεδιασμό τροφίμων που δεν αυξάνουν τον κίνδυνο διαβήτη, για παράδειγμα.

Το τεχνητό στομάχι έχει ήδη προσελκύσει εμπορικό ενδιαφέρον: Μια εταιρεία επιθυμεί να το χρησιμοποιήσει για να ελέγξει κατά πόσο ένα μπισκότο απελευθερώνει ένα συγκεκριμένο συστατικό στο λεπτό έντερο, ενώ μια άλλη σκοπεύει να μελετήσει αν ουσίες που μολύνουν το έδαφος μπορούν να περάσουν στον οργανισμό των παιδιών μέσω του πεπτικού συστήματος.

news.in.gr, με πληροφορίες από Associated Press

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη sta1
    Περιοχή
    Αθήνα

oπτικος αισθητηρας γλυκοζης (μελοντικα)

Θα διερευνηθεί ο σχεδιασμός και η ανάπτυξη ενός αισθητήρα μέτρησης γλυκόζης βασισμένου σε φασματοσκοπία Raman , προκειμένου να μετρηθεί η συγκέντρωση γλυκόζης σε άτομα με διαβήτη Τύπου 1.
    Προκειμένου να εκτιμηθεί η συγκέντρωση γλυκόζης στο αίμα θα χρησιμοποιηθεί η πολυμεταβλητή τεχνική των μερικών ελαχίστων τετραγώνων. Η θεμελιώδης σχέση στην οποία στηρίζεται η τεχνική μέτρησης είναι η γραμμικότητα μεταξύ της συγκέντρωσης γλυκόζης και του σήματος γλυκόζης Raman .

Φασματοσκοπία Raman

Η φασματοσκοπία Raman είναι μια τεχνική σκέδασης, η οποία στην απλούστερή της μορφή είναι η διαδικασία αλληλεπίδρασης ενός φωτονίου με ένα δείγμα με αποτέλεσμα τη δημιουργία σκεδαζόμενης ακτινοβολίας διαφορετικών μηκών κύματος. Η φασματοσκοπία Raman είναι εξαιρετικά πλούσια σε πληροφορία (εφαρμογές σε χημικό προσδιορισμό , χαρακτηρισμό μοριακών δομών κ.λπ.) .
    Ο systran αυτοπροσώπως!
    Και για όσους δεν κατάλαβαν Χειρούργος αγγλικών !

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη omen
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Πολύ καλό!!!

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς

Talking

Εμείς με τόσο που τρώμε ενδιαφερόμαστε για την είδηση "Μηχανικές μασέλλες
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

imported_ΓΙΩΡΓΟΣ
    Guest

Talking Νεες συκευες ανωδυνης μετρησης ζαχαρου

καλημερα σε ολα τα μελη του site.ειμαι καινουργιος εδω μεσα.το site το ανακαληψα ψαχνωντας να βρω το γνωστο σε ολους μας ''ρολοι''.εγω για δυο ολοκληρα 24 ωρα κουβαλουσα μαζι μου μια συσκευη η οποια σου μετραει το σακχαρο ανα 1 δευτερολεπτο και το οποιο αφου στο βγαλουνε σου παρουσιαζουνε μετα τις καμπυλες.
    δεν ξερω εαν το εχει τοποθετησει κανεις απο εδω μεσα!
    αν οχι θελω να σας ενημερωσω για να μην την πατησετε οπως εγω.
    1.η συσκευη ειναι μεγαλη οσο 4 πακετα τσιγαρα και οχι οσο 1 οπως μου ειχανε πει.
    2.δεν βαζουνε βελονιτσα οπως της αντλιας ινσουλινης,αλλα βαζουνε στην αρχη μια βελονα (την κλασικη μεγαλη βελονα)για οδηγο για να περασουνε το σωληνακι με το αισθητηριο το οποιο μετα ποναει.εγω πονουσα υπερβολικα παντος.
    3.με την συσκευη και τα σωληνακια εισαι σαν ταλιμπανεζος τρομοκρατης!!!!!!!!

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη Ολγα
    Περιοχή
    Efkarpía, Thessaloniki, Greece, Greece
    καλως ήρθες Γιώργο
    εγώ το έχω βάλει αυτό που λες (holder) νομίζω λέγεται και όντως είναι απαίσια εμπειρία.
    εγώ το φορούσα 2 24ωρα. Είχα πει οτι δεν θα το ξανακάνω αλλά τώρα που εβαλα αντλία λέω να το ξαναδοκιμάσω.
    αλλά και πάλι σκέφτηκα ένα μηχανάκι η αντλία 1 πακέτο τσιγάρα και 1 μηχανάκι το holder 3 πακέτα τσιγάρα πως θα είμαι????????

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη Natasa
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα σε ολα τα μελη του site.ειμαι καινουργιος εδω μεσα.το site το ανακαληψα ψαχνωντας να βρω το γνωστο σε ολους μας ''ρολοι''.εγω για δυο ολοκληρα 24 ωρα κουβαλουσα μαζι μου μια συσκευη η οποια σου μετραει το σακχαρο ανα 1 δευτερολεπτο και το οποιο αφου στο βγαλουνε σου παρουσιαζουνε μετα τις καμπυλες.
    δεν ξερω εαν το εχει τοποθετησει κανεις απο εδω μεσα!
    αν οχι θελω να σας ενημερωσω για να μην την πατησετε οπως εγω.
    1.η συσκευη ειναι μεγαλη οσο 4 πακετα τσιγαρα και οχι οσο 1 οπως μου ειχανε πει.
    2.δεν βαζουνε βελονιτσα οπως της αντλιας ινσουλινης,αλλα βαζουνε στην αρχη μια βελονα (την κλασικη μεγαλη βελονα)για οδηγο για να περασουνε το σωληνακι με το αισθητηριο το οποιο μετα ποναει.εγω πονουσα υπερβολικα παντος.
    3.με την συσκευη και τα σωληνακια εισαι σαν ταλιμπανεζος τρομοκρατης!!!!!!!!

Είναι όμως μόνο για 2 24ωρα και μας δίνει πολύ χρήσημες πληροφορίες!!!!
    Οπότε πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο!

Καλημέρα κι από εμένα. Δεν ξέρω αν το holder βοηθάει σε κατι, αλλά σίγουρα το διήμερο που το έβαλα, είναι από αυτά που θα ήθελα να ξεχάσω. Πολύ άβολο. Εκτός το μέγεθος είναι και το βάρος. Και δεν είμαι σίγουρος για την ακρίβεια των αποτελεσμάτων.
    Πάντως πρόσεξα πως βγήκαμε εκτός θέματος!!!!!!

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •