Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 40

Θέμα: Νυχτερινή υπογλυκαιμία

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη Καίτη
    Περιοχή
    Ρέθυμνο

Νυχτερινή υπογλυκαιμία

Αν γνωρίζει κανείς να μου απαντήσει αν η υπογλυκαιμία την ώρα του ύπνου γίνεται αντιληπτή. Δηλαδή ξυπνά κανείς ή μπορεί να συμβεί λυποθυμία χωρίς να το καταλάβεις. Σας ρωτώ γιατί ανησυχώ μήπως συμβεί στο γυιό μου χωρίς να το καταλάβει τη νύχτα που κοιμάται (τη μέρα το καταλαβαίνει), γι΄αυτό τον μετρώ 2-3 τη νύχτα και αν έχει κάτω από 120 του δίνω λίγο γάλα

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη mnk plus
    Περιοχή
    Αθήνα
    Εξαρτάται!!Συνήθως,λόγω της απόκρισης των αντορροπιστικών-ομοιοστατικών μηχανισμών που κινητοποιεί ο οργανισμός,θα προκληθούν συμπτώματα ικανά να ξυπνήσουν το άτομο.Μπορεί να παρατηρηθεί έντονη εφίδρωση-κρύος ιδρώτας,κ.ά..
    Dura lex,sed lex(?)....

Περιοχή
    Αθήνα
    Αν το πρωί ξυπνήσει με πονοκέφαλο,ίσως αποτελεί μία ένδειξη-υποψία,ανεπίγνωστης νυχτερινής υπογλυκαιμίας,κι ιδιαίτερα αν συνοδεύεται από υψηλή συγκέντρωση γλυκόζης,παρ'όλο που από το γενικότερο προφίλ,κάτι τέτοιο δε θα ήταν αναμενόμενο.
    Dura lex,sed lex(?)....

Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mnk plus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το πρωί ξυπνήσει με πονοκέφαλο,ίσως αποτελεί μία ένδειξη-υποψία,ανεπίγνωστης νυχτερινής υπογλυκαιμίας,κι ιδιαίτερα αν συνοδεύεται από υψηλή συγκέντρωση γλυκόζης,παρ'όλο που από το γενικότερο προφίλ,κάτι τέτοιο δε θα ήταν αναμενόμενο.
    Έστω να ξυπνήσει το πρωϊ (με το καλό) με ανεπίγνωστη νυχτερινή υπογλυκαιμία. Εγώ πιό πολύ ανησυχώ μήπως συμβεί υπογλυκαιμία και έχει σοβαρότερα αποτελέσματα (δεν ξέρω καν πόσο σοβαρά). Φαντάζομαι να με καταλαβαίνεις τι εννοώ.

Περιοχή
    Αθήνα
    Νομίζω σε καταλαβαίνω...........κι είπα πως συνήθως ξυπνά το άτομο!!Ίσως 1-2 φορές την εβδομάδα,να μπορούσε να γίνει 1 μέτρηση μεταξύ των ωρών 2-4,ώστε να φανεί τη τάση έχει στη διάρκεια της νύχτας.Από εκείνες τις ώρες και μετά,εκκρίνονται ορμόνεες που αυξάνουν τα επίπεδα της γλυκόζης,και συντείνουν στο λεγόμενο και φαινόμενο της αυγής.
    Dura lex,sed lex(?)....

Περιοχή
    Αθήνα
    Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι,με την έκκριση σωματοστατίνης,επινεφρίνη ,νορεπινεφρίνης,αυξητικής ορμόνης κ.τ.λ.,να μείνει τελείως ανεπηρέαστο ή μάλλον να μην ασκηθεί ικανοποιητική ''ανάταξη'' της υπογλυκαιμίας!!Το θέμα είναι με το χρόνο της απόκρισης.
    Dura lex,sed lex(?)....

Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mnk plus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω σε καταλαβαίνω...........κι είπα πως συνήθως ξυπνά το άτομο!!Ίσως 1-2 φορές την εβδομάδα,να μπορούσε να γίνει 1 μέτρηση μεταξύ των ωρών 2-4,ώστε να φανεί τη τάση έχει στη διάρκεια της νύχτας.Από εκείνες τις ώρες και μετά,εκκρίνονται ορμόνεες που αυξάνουν τα επίπεδα της γλυκόζης,και συντείνουν στο λεγόμενο και φαινόμενο της αυγής.
    Εγώ ανησυχώ και τον μετράω κάθε βράδυ σχεδόν, αν και είναι κουραστικό. Σπάνια το παραλείπω. Δεν ξέρω αργότερα αν εξοικειωθώ περισσότερο. Ευχαριστώ παντως.

Περιοχή
    Αθήνα
    Τίποτα,αν κι έχω την αίσθηση ότι δε βοήθησα...Συγνώμη!!
    Dura lex,sed lex(?)....

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη sta1
    Περιοχή
    Αθήνα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο HLIAS Εμφάνιση μηνυμάτων
    γεια σας παιδια... ειμαι νεοσ στο sf
    Ηλία καλως ήρθες στην παρέα του SUGARFREE!!!!!!!!

Kαίτη'' και εμείς στην κόρη μας 10 χρόνων ξυπνάμε κάθε βράδυ για να της κάνουμε μέτρηση και αν χρειαστεί της δίνουμε η γάλα η φρυγανια με άπαχο βιτάμ!
    Μας έχει τύχει μερικές φορές βραδυνή υπογλυκαιμία και την έχουμε αντιμετωπίσει!
    Δεν ξυπναει πάντα αλλά μπορει να εχει τα ματια ανοιχτά και να μην μιλάει για να μας ειδοποιήσει! ή κάνει ανήσυχο ύπνο!
    Ο systran αυτοπροσώπως!
    Και για όσους δεν κατάλαβαν Χειρούργος αγγλικών !

Ζαχαροπλάστης Το avatar του χρήστη Vicky
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Όπως είπε και η mnk plus κατα τη διάρκεια υπογλυκαιμίας στον ύπνο, γίνεται μια ''ανάταση'' με την έκκριση κάποιων ορμονών.

Πολλά άτομα όμως την καταλαβαίνουν και ξυπνάνε.

Εγώ στα 26 χρόνια πάρα πολύ λίγες φορές έχω ξυπνήσει μόνη μου...

Όσο έμενα με τους δικούς μου η μητέρα μου το καταλάβαινε από τον ανήσυχο ύπνο που έκανα.

Τώρα πια, ξυπνάω κανονικά το πρωί, με ένα χαμηλότατο ζαχαράκι...

Καίτη μη φοβάσαι τόσο πολύ. Με μια μέτρηση πριν τον ύπνο, τις σωστές μονάδες και φαγητό δεν πιστεύω ότι πρέπει να σηκώνεσαι 2-3 φορές τη νύχτα!!!
    Ήρωας...

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •