Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Επιπλοκές Διαβήτη!

Ψήφισαν
67. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Καμία επιπλοκή

48 71,64%
  • όχι τόσο σοβαρή επιπλοκή

13 19,40%
  • σοβαρή επιπλοκή

6 8,96%
Σελίδα 1 από 25 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 246

Θέμα: Επιπλοκές του διαβήτη!

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη sta1
    Περιοχή
    Αθήνα

επιπλοκες

Τι γνωμη εχετε για τις επιπλοκες απο σακχαρωδη διαβητη? Εχω ακουσει οτι εμφανιζονται σε διαβητικους που εχουν για τουλαχιστον 35 ετη διαβητη.Η γνωμη μου ειναι οτι στατηστικα δεν ισχυει σημερα διοτι αυτοι που εχουν 35 ετη διαβητη ειχαν διαφορετικους τροπους αντιμετωπισης του διαβητη ειτε τεχνολογικα για την μετρηση του ζαχαρου ειτε διατροφης ειτε ποιοτητας ινσουλινης.Οποτε η στατηστικη δεν στεκει διοτι τεχνολογικα αλαζουν συνεχως τα δεδομενα ασφαλως προς το καλυτερο.:)

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη omen
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Σίγουρα πιστευώ στις μελλοντικές επιπλοκές! Αν και δεν είμαι τόσα πολλά χρόνια διαβητικός...Ίσως οι γηραιότεροι μπορούν να μας βοηθήσουν λίγο περισσότερο...

Ζαχαροπλάστης Το avatar του χρήστη Vicky
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Ανάλογα με το πόσο καλά ρυθμισμένος είσαι εμφανίζονται και οι επιπλοκές. Αν δεν ξέρεις τι σου γίνεται, μπορούν να εμφανιστούν ακόμα και από τα πρώτα χρόνια.

Αυτό για τα 35 χρόνια δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει γιατί σίγουρα παίζουν ρόλο και όλα τα υπόλοιπα που αναφέρει ο Στάθης, η διατροφή, η ινσουλίνη..

Εγώ, μετά από 25 χρόνια, έχω μια μικρή αλλοίωση στο βυθό των ματιών, κάτι που οφείλεται στην 25ετία και όχι στην ρύθμιση του διαβήτη μου. Βέβαια δεν επηρεάζει την όρασή μου και όλα συνεχίζουν να φαίνονται μια χαρά!!

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Sta1 συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Η γνώμη μου είναι ότι τα στατιστικά που αναφέρουν μάλλον πρέπει να έχουν σχέση με την πραγματικότητα που υπήρχε πρό 25 ετίας και βάλε.Όχι ότι δεν θα υπάρχουν επιπλοκές. Αλλά αυτές θα είναι οι ίδιες με ένα μη διαβητικό, απλά με λίγο μεγαλύτερες πιθανότητες εμφανίσεως. (Μιλάω πάντα για τους διαβητικούς που προσέχουν την ρύθμισή τους. )
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

spirosway
    Guest

Question Επιπλοκές του διαβήτη!

Έχετε πάθει καμία επικπλοκή?Αν ναι,σοβαρή,όχι τοσο σοβαρή ή όχι?

spirosway
    Guest
    Αν δε θέλετε να γράφεται ονόματα απλά ψηφίστε από πάνω....

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη Natasa
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Μικρολευκωματοουρία

Αν και οι τελευταίες τιμές...πάντα με αγωγή....ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα!!
    ...Ήρωας...

ice_cream
    Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Natasa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μικρολευκωματοουρία

Αν και οι τελευταίες τιμές...πάντα με αγωγή....ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα!!

Σοκολάτα Το avatar του χρήστη mariosinsuex
    Περιοχή
    Αθήνα
    Αρκετές.....το να τις γραψουμε έχει καταντήσει βαρετό και ανούσιο.
    Δεν έχει σημασία τι και ποιες επιπλοκές έχουμε,αλλά πως και γιατί τις αποκτήσαμε.
    Τουλάχιστον από την μεριά μου,από απροσεξία και ωχαδερφισμό για τονΔιαβήτη.....

Κουφέτο
    Περιοχή
    THESSALONIKH

Exclamation ΕΠΙΠΛΟΚΕΣ ΔΙΑΒΗΤΗ

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΕΠΙΠΛΟΚΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΕΣ.ΕΞΙ ΜΟΛΙΣ ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΚΑΙ ΕΝΩ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΤΟ ΕΙΧΑ ΑΠΟΔΕΧΘΕΙ ΜΟΥ ΧΤΥΠΗΣΕ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ Η ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ. ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΗΛΗ ΙΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΜΕΣΑ ΣΕ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ, ΑΦΗΣΕ ΟΜΩΣ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΧΑΡΑΓΜΕΝΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΟΔΥΝΗΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.
    ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΞΕΧΑΣΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΩΣΠΟΥ ΑΥΤΗ Η ΠΑΛΙΑ ΄΄ΦΙΛΗ΄'ΜΕ ΘΥΜΗΘΗΚΕ ΠΑΛΙ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ.
    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΑΒΗΤΗ ΑΥΤΗ Η ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΤΟ ΟΤΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΜΕ΄ΤΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ,ΙΝΣΟΥΛΙΝΕΣ κ.α. ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΕΝΑ ΜΟΝΙΜΟ ΑΓΧΟΣ.ΙΣΩΣ ΠΑΛΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΧΕΤΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ!

Σελίδα 1 από 25 12311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •