Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 48

Θέμα: Coca cola zero

Για το νερο το ξερω !

Προφιτερόλ Το avatar του χρήστη Natasa
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Γενικά το ανθρακικό δεν κάνει καλό!!

Αυτό για την σόδα το έχω ακούσει και εγω..και μάλιστα όταν έχω υψηλό σάκχαρο έχω η ίδια την ανάγκη για ανθρακικό...δεν ξέρω γιατί..ίσως ψυχολογικό!!

Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω ψάξει επιστημονικά αν όντως κάνει καλό !!
    ...Ήρωας...

Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spirosway Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν πίνουμε πολύ νερό τότε αυτό βοηθάει στη μείωση του ζαχάρου αλλά και στην καλήτερη λειτουργεία του οργανισμού μας...και η σόδα πρέπει να βοηθάει στις ίδιες καταστάσεις αλλά σε λιγότερο βαθμό...Επίσης η υπερβολική κατανάλωση σόδας μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στο στομάχι...(σε ένα πείραμα όπου είχα παρακολουθήσει από τους γνωστούς MYTHBUSTERS απέδειξαν ότι με κάποια συγκεκριμένη ποσότητα σόδας σε κάποιο μικρό χρονικό διάστημα μπορεί να "σκάσει"το στομάχι ή να πάθει κάπια διάτρηση)...Γι'αυτό καλήτερα νεράκι που δεν κάνει ποτέ κακό αλλά μόνο καλό!!!

Το νερο τουλάχιστον επιστημονικα δεν κατεβάζει το σάκχαρο!!
    ...Ήρωας...

Ζαχαροπλάστης Το avatar του χρήστη Vicky
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Σε υψηλά σάκχαρα οργανισμός έχει ανάγκη για υγρά...

Αυτό δε σημαίνει όμως ότι το νερό ή τα αναψυκτικά που πίνουμε μας ρίχνουν και το σάκχαρο!

Για όνομα του Θεού!

Σκεφτείτε πως με το νερό, που το πίνουμε σε ποσότητες, όλοι θα πέφταμε κάτω από τις υπογλυκαιμίες!!

Συμφωνώ ότι βοηθάει στη σωστή λειτουργία του οργανισμού αλλά δεν είναι η λύση!!
    Ήρωας...

spirosway
    Guest

Talking το νερό κατεβάζει το ζάχαρο!

Το νερό κατεβάζει το ζάχαρο αλλά όχι όπως νομίζετε...Όταν αυξηθεί το ζάχαρο πάνω από κάποιο ποσοστό τότε το νερό βοηθάει να αποβληθεί το ζάχαρο μέσω των ούρων(γι'αυτό και τα συμπτώματα του ζαχάρου είναι πολυδιψία και πολυουρία)....Εμένα αυτό μου είπε ο γιατρός.επίσης αν δεν έπινα πολύ νερό το ζάχαρο θα είχε φτάσει από 250 στα 800!!!τα πράγματα είναι απλά!
    Υ.Γ αν κατέβαζε το ζάχαρο όπως νομίζουν κάποιοι άλλοι τότε δε θα χρειαζόταν να κάνουμε την ινσουλίνη καθόλου ή καλήτερα πολύ λιγότερο!!

Super Moderator Το avatar του χρήστη Copier
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Συμφωνώ απολύτως.
    " Oh, think twice,
    it's another day for you and me in paradise "

Κουφέτο Το avatar του χρήστη Notis
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sta1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλως ήρθες Νότη
    Μπράβο coca-colaκατανάλωση
    Έχω να πιώ αναψυκτικό κάτι χρόνια! δεν μ'αρέσουν καθόλου
    Κανα κρασάκι τσιπουράκι
    καλως σας βρηκα παιδια.ειμαι καιρο στο φορουμ αυτο αλλα αυτη ηταν η πρωτη φορα που εγραψα!
    και προτιμαω τα ποτακια αλλα δεν ειναι για ολες τις ωρες

Ζαχαροπλάστης Το avatar του χρήστη Vicky
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spirosway Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το νερό κατεβάζει το ζάχαρο αλλά όχι όπως νομίζετε...Όταν αυξηθεί το ζάχαρο πάνω από κάποιο ποσοστό τότε το νερό βοηθάει να αποβληθεί το ζάχαρο μέσω των ούρων(γι'αυτό και τα συμπτώματα του ζαχάρου είναι πολυδιψία και πολυουρία)....Εμένα αυτό μου είπε ο γιατρός.επίσης αν δεν έπινα πολύ νερό το ζάχαρο θα είχε φτάσει από 250 στα 800!!!τα πράγματα είναι απλά!
    Υ.Γ αν κατέβαζε το ζάχαρο όπως νομίζουν κάποιοι άλλοι τότε δε θα χρειαζόταν να κάνουμε την ινσουλίνη καθόλου ή καλήτερα πολύ λιγότερο!!

Δεν ήξερα ότι το σάκχαρο αποβάλεται από τα ούρα....

Μόνο για το κάλιο γνώριζα....

Μήπως το φάρμακο για το διαβήτη είναι η Lasix?
    Ήρωας...

spirosway
    Guest

Wink απορία ή ειρωνία?

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Vicky Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ήξερα ότι το σάκχαρο αποβάλεται από τα ούρα....

Μόνο για το κάλιο γνώριζα....

Μήπως το φάρμακο για το διαβήτη είναι η Lasix?

Βίκυ,Αλήθεια δεν το ήξερες ή μήπως να το εκλάβω ως κάποιο ειρωνικό σχόλιο?
    Υπάρχουν φάρμακα για το διαβήτη?το Lasix δεν είναι για την πίεση?δεν ξέρω και σίγουρα!εσύ που είσαι νοσηλεύτρια πρέπει να τα ξέρεις καλήτερα από εμάς!

Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Βρε παιδιά ας σοβαρευτούμε λίγο!!

Τι είναι αυτα που λέτε ότι το νερό ρίχνει το σάκχαρο!!

Διαφυγή γλυκόζης στα ούρα
    Όταν η συγκέντρωση της γλυκόζης αυξάνεται, οι νεφροί δεν είναι σε θέση να τη συγκρατούν με αποτέλεσμα να διαφεύγει μια ποσότητα γλυκόζης στα ούρα. Η διαφυγή γλυκόζης στα ούρα αρχίζει όταν το ζάχαρο στο αίμα ξεπερνά τα 170 mg/dl. Το αποτέλεσμα είναι ότι η γλυκόζη μαζί της παρασύρει και νερό, προκαλώντας έτσι αύξηση της συχνότητας και όγκου της διούρησης (συχνουρία, πολυουρία), δίψα και αφυδάτωση.

Υπάρχουν περιπτώσεις που η πολυουρία λόγω διαβήτη είναι τόσο σημαντική που είναι δυνατόν να προκαλεί σοβαρή αφυδάτωση στον ασθενή και έτσι να χρειάζεται εισαγωγή για ενυδάτωση με ενδοφλέβια υγρά.

Η διαφυγή γλυκόζης από τους νεφρούς προς τα ούρα, εκτός από την αφυδάτωση συνοδεύεται και από στέρηση ενέργειας που απαιτείται από τα κύτταρα για τη λειτουργία και επιβίωση τους.
    ...Ήρωας...

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Υπάρχουν 1 χρήστης/ες που πλοηγούνται σ' αυτό το θέμα. (0 μέλος/η και 1 επισκέπτης/ες)

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •